Опіка та піклування — це система заходів, спрямованих на забезпечення особистих і майнових прав та інтересів неповнолітніх дітей, а також повнолітніх осіб, які за віком чи станом здоров’я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати свої обов’язки.

У яких випадках встановлюється опіка (піклування)  ?    

Опіка, піклування встановлюється над дітьми-сиротами і дітьми, позбавленими батьківського піклування. Опіці підлягає дитина, яка не досягла 14 років, а піклуванню – від 14 до 18 років.

Опіка (піклування) над неповнолітніми (малолітніми) дітьми, встановлюється, якщо батьки: померли, невідомо їх місцезнаходження, визнані в судовому порядку безвісно відсутніми або померлими.

Опіка також встановлюється над повнолітньою особою, яка визнана у судовому порядку недієздатною через нездатність усвідомлювати значення своїх дій або керувати ними внаслідок хронічного стійкого психічного розладу.

Чи можливе встановлення опіки (піклування) за життя батьків неповнолітніх ?

Опіку (піклування) може бути встановлено і за життя батьків неповнолітніх (малолітніх) дітей у випадках, коли батьки:

— судом позбавлені и батьківських прав або прийнято рішення про відібрання дитини і передачу її під опіку, незалежно від того, позбавлені вони батьківських прав чи ні, оскільки перебування з ними небезпечне для життя дитини;

— визнані в судовому порядку недієздатними або обмежено дієздатними (психічно хворі, розумово відсталі або перебувають у приватному стаціонарному лікуванні в лікувально-профілактичному закладі чи на державному утриманні і будинках-інтернатах);

— понад 6 місяців не можуть займатися вихованням своїх дітей (засуджені до позбавлення волі на тривалий час, за станом здоров’я і інваліди І-ІІ груп;

— понад 6 місяців не проживають разом з дитиною та без поважних причин не беруть участі в її вихованні та утриманні, не виявляють щодо дитини батьківської уваги та турботи або підкинули (залишили) дитину і це підтверджено відповідними актами, складеними органами внутрішніх справ;

— відмовились від дітей у встановленому законом порядку;

— виїхали на постійне місце проживання або постійне місце роботи за кордон чи перебувають у довготривалому відрядженні;

— перебувають під слідством.

Хто відповідальний за здійснення опіки та піклування ?

Згідно зі ст. 56 Цивільного кодексу України органи, на які покладено здійснення опіки та піклування, їх права та обов’язки щодо забезпечення прав та ін­тересів фізичних осіб, які потребують опіки та піклування, вста­новлюються законом.

Безпосереднє ведення справ щодо  опіки та піклування покладається у межах їх компетенції на відповідні відділи і управління  місцевої державної адміністрації районів, районів міст Києва і Севастополя, виконавчих комітетів міських чи районних у містах рад. У селищах і селах справами опіки і піклування безпосередньо відають виконавчі комітети сільських і селищних рад.

Ведення справ з опіки і піклування  щодо неповнолітніх здійснюється органами в справах сім’ї та молоді та службою в справах неповнолітніх. Органи освіти здійснюють діяльність з питань виявлення, обліку та передачі дітей — сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування, до дитячих будинків, шкіл-інтернатів різних профілів, на усиновлення, під опіку (піклування). Щодо осіб, визнаних судом недієздатними чи обмежено дієздатними ведення справ покладено на відділи охорони здоров’я. Щодо дорослих дієздатних осіб, що потребують піклування за станом здоров’я — на органи соціального захисту населення. Ці відділи виконують усю підготовчу роботу, пов’язану з призначенням опіки (піклування), здійснюють організаційні і контрольні функції.

Процедура встановлення та припинення опіки та піклування над повнолітньою особою

Заява про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, яка страждає на психічний розлад, зловживає спиртними напоями, наркотичними засобами,  може бути подана членами її сім’ї, органом опіки та піклування, наркологічним або психіатричним закладом. Аналогічно заява про визнання фізичної особи недієздатною може бути подана членами її сім’ї, близькими родичами незалежно від їх спільного проживання, органом опіки та піклування, психіатричним закладом.

Рішення суду про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи чи визнання її недієздатною після набрання ним законної сили надсилається органові опіки та піклування. Таке рішення є підставою для призначення фізичної особи, яка обмежена у цивільній дієздатності, піклувальника, а недієздатній фізичній особі — опікуна.

Рішення про поновлення  цивільної дієздатності фізичної особи відбувається за заявою самої фізичної особи її піклувальника, членів сім’ї або органу опіки та піклування. Якщо фізична особа, яка за рішенням суду визнана недієздатною, видужала, або ж її психічний стан значно поліпшився, то за заявою її опікуна, органу опіки та піклування та на підставі відповідного висновку судово-психіатричної експертизи суд своїм рішенням скасовує рішення про визнання фізичної особи недієздатною та поновлює її цивільну дієздатність.

Процедура встановлення та припинення опіки та піклування над неповнолітньою особою

Щодо встановлення опіки над малолітньою дитиною та піклування над неповнолітньою дитиною, судова процедура встановлення опіки чи піклування можлива лише у випадку, якщо підставою для встановлення опіки та піклування є справа у провадженні суду, в процесі розгляду якої стало відомо про наявність дитини, яка залишилась без батьківського піклування. У таких випадках встановлення опіки чи піклування здійснюється у тому ж провадженні . У всіх інших випадках опіка та піклування встановлюються органами опіки та піклування.

Підставою для припинення опіки є передача малолітньої дитини до компетенції органу, а саме органу опіки та піклування . який приймає відповідне рішення про припинення опіки, або суду.

Важливо знати

Підставою для припинення опіки є досягнення дитиною 15 років. У цьому випадку опіка автоматично перетворюється на піклування, і опікун без додаткового рішення стає піклувальником з відповідними правами та обов’язками.

Піклування припиняється відповідно до підстав, визначених у ст. 77 Цивільного кодексу України. Зокрема такими підставами є :

досягнення фізичною особою повноліття;

реєстрація шлюбу неповнолітньої особи;

надання неповнолітній особі повної цивільної дієздатності;

— поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, цивільна дієздатність якої була обмежена.

Додатковими підставами для припинення опіки є смерть опікуна або підопічного.

Tags: , ,

127 комментариев on Встановлення та припинення опіки (піклування)

 1. Марина:

  Чи може опікун надавати дозвіл на реєстрацію місця проживання третім особам у будинку що належить психічнохворому підопічному.Адже в подальшому це потягне за собою можливість проживання та реєстрації малолітніх дітей третьої особи.

  Відповідь: ні

 2. Лилия:

  Доброго дня. Мене звуть Лілія мені 21рік, і в мене є сестра якій майже 16 років, і вона знаходиться на піклування у своєї бабусі, але бабуся її дуже багато разів ображала, била, и морально знущалась, до цього була ще пречетна і рідна тітка моя і моєї сестри, ми вже звертались по цьому питанню до селищної ради,та органів опіки, але нам ніхто не вірив, ні мені ні моїй сестрі, сказали, що все вирішили мирним шляхом, хоча насправді, це було не так.
  Після цього, моя сестра так як і належить, продовжувала жити в бубусі свого опікуна»піклувальника», всеж таки після цього начебто трішки все заспокоїлося і мою сестру не займав ніхто деякий час.
  Ось зараз, виник знову конфлікт, моя сестра зустрічається з хлопцем вони справді кохають один одного, але її опікуну це не подобається, і нашій тітці також, і ось вони дізналися, що моя сестра, зустрілася з цим хлопцем, і вони про це звісно дізналися, і тітка рідна дочка опікуна, «підопічних», тобто наша тітка, через це, взяла і побила мою сестру, і сказала, що вона ще прийде в той самий день і її вже «вбьє», її слова, після першого побиття, моя сестра заспокоїлась, і думала, що все буде добре, а ще в неї одразу забрали телефон, щоб вона не могла змоги комусь повідомити про це. Тітка повернулася в вечері, щоб зробити те, що хотіла, тобто знову побити мою сестру, моя сестра цього разу злякалася і пішла до мене, (я проживаю не дуже далеко від них) прийшла, і все це росповіла мені. Моя сестра має йти вчитися в ПТУ після 9 класу, через місяць. В мене таке питання, я можу взяти свою сестру на піклування, чи опіку, на підставі всього цього. А, ще вони хочуть відправити її до інтернату, через це, що вони самі зробили, в опікуна на опіці, чи піклування є ще одна дитина, і колись і я була в неї на опіці з 16 років, я дуже хворіла, була в лікарні 8 місяців, то мій опікун, бабушка не допомогла мені нічим, аж до мого повноліття! Прошу вас, підскажіть, як вчинити правильно. Буду дуже вдячна вам за відповідь!

  Відповідь: порадимо звернутися за очною фаховою допомогою

 3. Жанна:

  Доброго дня
  Мій чоловік який проживає зімною хоче взяти опіку над моїми дітьми,чи можна так

  Відповідь: з описаного вами- таких підстав не має

 4. Олександра:

  Доброго дня! Моя мама і тато померли( Я з чоловіком взяли під опіку 6 дітей (сестри-брати) один з яких неадекватний. Я маю бажання відмовитися від нього!Чи може я від одного відмовитися так ,щоб не забрали інших?

  Відповідь: відмова виключно в судовому порядку, з обгрунтуванням

 5. Елла:

  Добрий день ми одружились і хочемо зробити батьківство над моїм сином які потрібно документи щоб оформити все по закону

  Відповідь: зверніться до статті та місцевого органу влади (відділ опіки та піклування).

 6. Ольга Александровна:

  Добрий день!Мій прийомний син психічно хворий.Стоїть на обліку в псизіатричному диспансері.Лікування неефективне.Шизофренія. йому 27 років. Я письмово на імя головного лікаря ПНД відмовилася забирати його додому,т.к він у мене не пописаний.Веде асоціальний спосіб життя. Я його просто боюся. Я сама виростила його з трирічного віку.Хвороба проявилася в раннбоиу молодому віці,лікарі кажуть,що це спадкове. Мені вже 65 років.Я не можу за ним доглядати та утримувати.Він живе то в лікарні,то на вулиці.Періодично приходить,тероризує мене.Я прошу відповісти.чи можу я юридично відмовитися від нього.Як признати факт усиновлення недійсним.В мене нема більше сили жити в постійному страху.

  Відповідь: нажаль, лише в судовому порядку

 7. Лілія:

  Добрий день! В нас батько п’є і своїми малолітніми дітьми не займається. Більше року виховуємо ми з чоловіком 2 хлопчиків. Що потрібно для того щоб взяти над ними опіку?

  Відповідь: почніть зі звернення до органу опіки

Добавить комментарий