На сьогоднішній день, у зв’язку із набуттям чинності змін до ЗУ «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» та наказу МВС від 22.11.2012 № 1077 «Про затвердження Порядку реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні та зразків необхідних для цього документів», до Державної міграційної служби (ДМС) перейшли повноваження по реєстрації та веденню обліку громадян.

Враховуючи, що довідка про склад сім’ї є необхідним документом для призначення багатьох видів державних допомог, субсидій, пільг та інших державних виплат, і доки на законодавчому рівні не буде врегульовано питання видачі довідок про склад сім’ї, призначення пільг і державних виплат відбуватиметься за старою процедурою, тобто їх видаватимуть, як і раніше,  паспортисти при ЖЕКах, сільські та селищні ради.

Наказ Міністерства праці та соціальної політики від 22.07.2003 №204 «Про затвердження форми Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за   призначенням усіх видів соціальної допомоги, та довідки про склад сім’ї або зареєстрованих  у житловому приміщенні/будинку осіб» регулює питання форми довідки та її змісту. Згідно цього наказу довідка про склад сім’ї включає в себе наступні відомості:

ПІБ власника (співвласника, наймача) житлового приміщення/будинку, члена житлово-будівельного кооперативу.

Адреса даної особи.

ПІБ усіх хто входить у склад сім’ї , їх родинні стосунки із власником, співвласником чи наймачем, дата народження, номер та серія паспорта або ж свідоцтва про народження.

Загальна кількість осіб.

Назва та адреса органу, до якого подається довідка.

Прізвище та підпис паспортиста.

Прізвище і підпис начальника

Дата.

Згідно зазначеного наказу, довідка про склад сім’ї видається відповідним підприємством (організацією) або виконавчим органом сільської (селищної) ради за місцем реєстрації сім’ї уповноваженому власнику (співвласнику, наймачу) житлового приміщення/будинку, членові житлово-будівельного кооперативу. Відповідним підприємством (організацією) в контексті наказу є підприємство (організація), що здійснює управління  житловим будинком, в якому Ви та Ваша сім’я зареєстровані.  Якщо ж ви зареєстровані в селі, селищі, то органом, який вправі видавати довідку, буде виконком сільської (селищної) ради. У будь-якому випадку довідка видається за місцем Вашої реєстрації.

Але навіть при видачі даних довідок за старою процедурою виникає багато питань. Нерідкість, коли члени сім’ї з різних обставин зареєстровані за різними адресами, але проживають разом, як в цьому випадку бути?! Адже сім’я фактично проживає разом, але відсутність необхідної інформації в довідці про склад сім’ї може бути підставою для неправильного нарахування допомоги, субсидії або пільги?

Абзац 2 ст. 64 Житлового кодексу України передбачає, що до членів сім»ї наймача належать дружина наймача, їхні діти і батьки. Членами сім»ї наймача може бути визнано й інших осіб, якщо вони постійно проживають разом із наймачем і ведуть із ним спільне господарство.

Конституційний Суд України у п. 6 Рішення «Про офіційне тлумачення терміна «член сім’ї» від 03.06.1999 р. № 5-рп/99 (далі — Рішення КСУ) розрізняє членів сімей взагалі (відносить до них чоловіка або дружину, прямих родичів по низхідній і висхідній лініях — дітей і батьків) та членів сімей, які перебувають на утриманні або проживають із суб»єктами права (інші особи, що постійно мешкають з ними та ведуть спільне господарство, зокрема, не тільки близькі родичі (рідні брати, сестри, онуки, дід і баба), але й інші родичі чи особи, які не перебувають у безпосередніх родинних зв»язках (брати, сестри дружини (чоловіка); неповнорідні брати і сестри; вітчим, мачуха; опікуни, піклувальники, пасинки, падчерки тощо). Обов»язковою умовою визнання їх членами сім»ї крім факту спільного проживання є ведення із суб»єктом спільного господарства, тобто наявність спільних витрат, спільного бюджету, спільного харчування, купівлі майна для спільного користування, участі у витратах на утримання житла, його ремонт, надання взаємної допомоги, наявність усних чи письмових домовленостей про порядок користування житловим приміщенням, інших обставин, які засвідчують реальність сімейних відносин.

Отже, які варіанти отримати довідки про фактичну кількість проживаючих осіб, якщо члени сім’ї зареєстровані за різними адресами?

Перший варіант – це складається додаткова Довідка працівниками ЖЕКу з підписами свідків при обстеженні матеріально-побутових умов проживання для визначення кількості фактично проживаючих осіб, опитуються сусіди, приймається до уваги довідка сільської ради або акт, складений квартальним комітетом, районним депутатом тощо.

Другий варіант —  отримання документу, схожого за змістом із довідкою про склад сім’ї, вважаємо може бути отримання відповіді ДМС на запит про надання публічної інформації (щодо осіб зареєстрованих чи проживаючих за відповідною адресою).

Так, відповідно до ст. 10 ЗУ   «Про доступ до публічної інформації», розпорядники інформації, які володіють інформацією про особу, зобов’язані надавати її безперешкодно і безкоштовно на вимогу осіб, яких вона стосується, крім випадків, передбачених законом. Оскільки серед завдань ДМС України є реєстрація місця проживання/перебування фізичних осіб, ведення відповідних реєстраційних обліків, забезпечення  формування баз персональних  даних  фізичних  осіб, то можна спробувати звернутися з інформаційним запитом до ДМС, в якому зазначити, що Ви хотіли б отримати інформацію стосовно осіб, зареєстрованих чи проживаючих за відповідною адресою. Отримавши відповідь від міграційної служби, можна спробувати звернутися з даним документом до Органу праці та соціального захисту населення, надавши його замість довідки про склад сім’ї.

Третій варіант – це взяти довідки про склад сім’ї з усіх місць реєстрації членів сім’ї та надати їх в Орган праці та соціального захисту населення з поясненням, що місце реєстрації членів сім’ї різне, але фактичне місце проживання єдине. На підтвердження чого запропонувати Органу праці та соціального захисту населення зробити матеріально-побутове обстеження умов проживання сім’ї, заслухати свідчення свідків тощо.

Але оскільки всі вищеперелічені варіанти не передбачені на законодавчому рівні, то залишається лише сподіватися на порозуміння з боку держорганів.

Є також варіант — звертатись до суду з заявою про встановлення фактів, маючих юридичне значення (тобто факту фактичного складу сім’ї).

На сьогоднішній день Мінсоцполітики разом з Державною міграційною службою намагаються узгодити порядок видачі довідок про склад сім’ї, тому сподіваємося що найближчим часом дана проблема буде вирішена.

 

Tags: ,

392 комментария on Довідка про склад сім’ї: проблема отримання і варіанти її вирішення

 1. Анастасія:

  Доброго дня! Підскажіть, будь ласка, як оскаржити дії паспортиста, що відмовився видавати довідку про склвд сім’ї через те що власник не може надати паспорти всіх прописаних членів сім’ї (донька проживає та працює в іншому місті; чоловік працює за кордоном).

  Відповідь: до суду

 2. Оксана:

  Для оформлення пенсії батьку, який має дитину інваліда з дитинства до 6 років, мешкає з дитиною, але зареєстрований за іншою адресою, пенсійний фонд вимагає довідку з зазначенням строку з якого року вони разом проживають. Але КСН відмовляє в зазначені довідки будь яких строків, посилаючись на рішення Маріупольської міської ради 7/30-2619.

  Відповідь: в такому випадку варто оскаржувати до суду

 3. Дмитрий:

  Здравствуйте, мне нужно получить справку о составе семьи ( для подачи документов на оформление пенсии в связи с потеряй кормильца), фактически живу в общежитии от университета ( от которого нас всех прописали сдесь, в Одессе, но до этого был прописан в Полтавской области,за местом жительства)
  В местном сельском совете сказали, что выдать мне справку не могут, так как прописан уже в Одесской области, и сказали что нужно получить её там. Подскажите пожалуйста, где и как можно получить её в Одессе?

  Відповідь: почніть зі звернення до місцевого органу влади

 4. Я є власником 1/2 будинку, зі мною прописані чоловік та донька. В іншій половині проживають сусіди (не родичі!!!). У міській раді мені відмовили у видачі довідки про склад сім’ї мотивуючи тим, що я повинна надати ще право власності на другу половину (сусідську)та їх паспорти, щоб включити їх також мені в довідку про склад сім’ї. Як можна сусідів вписувати в мою довідку про склад сім’ї? Чи правомірна ця відмова?

  Відповідь: необхідно бачити документи для відповіді

 5. Руслан:

  доброго Вам дня! в ЖЕКу для видачі довідки про склад сім»ї просять будинкову книгу (ну це ясно), паспорти всіх членів родини та свідоцтва про народження дітей.Сестра не хоче надати мені свій паспорт, так як між нами довгий час неприязні стосунки, а в ЖЕКу без її паспорта довідку не надають, хоч інформація по паспортним даним міститься у будинковій книзі\

  Відповідь: ви вправі оскаржити такі дії ЖЕКу

 6. Марина:

  Чи правомірно (законно) Голова Правління ОСББ за своїм підписом надає Довідку про склад сім’ї та реєстрацію? Форму 2 та 3.
  Дякую

  Відповідь: це питання в компетенції або ЖЕКУ, або ОСББ- якщо таке утворене

 7. Наталя:

  Вибачаюсь, та все не можу збагнути прочитавши статтю і все ж хочу попросити відповісти мені, то якщо донька проживає за кордоном а прописана у нас , то селищна рада може скласти акт фактично проживаючих чи потрібна довідка з митної служби , що вона перебуває певний час за територією України? Будь-ласка дайте відповідь

  Відповідь: достатньо Акті/довідки

 8. Наталя:

  Підкажіть будь-ласка конкретно , що ви маєте на увазі « інформація міститься в статті?»

  Відповідь: це значить що відповідь на всі ваші питання та додаткова інформація, законодавчі акти, посилання -все це є в стаття.
  Мета сайту -інформація для вас в статтях. А не дублювання у відповідях того ж, що зазначено в статтях.

 9. Наталя:

  Проживаємо удвох з чоловіком у сільській місцевості, обоє пенсіонери та прописана з нами донька( яка проживає за кордоном ,), яку потрібно довідку щоб у склад сім’ї її не включали для нарахування субсидії?

  Відповідь: інформація міститься в статті

 10. Соломія:

  Мені потрібна довідка про склад сім‘ї в жіночу консультацію. Я проживаю з чоловіком в нього вдома але там не прописана. Я прописана в іншій області. Чи може мені сільська рада дати цю довідку?

  Відповідь: у вашому випадку це не довідка, а Акт фактичного проживання

Добавить комментарий