Відповідно до частини 3 статті 47 Конституції України «Ніхто не може бути примусово позбавлений житла інакше як на підставі закону за рішенням суду. Проте в наш час не поодинокими є випадки примусового виселення громадян без законних підстав, а саме з шахрайських мотивів.

Потрібно чітко відрізняти законне виселення та виселення без законних підстав.

Процедура законного виселення чітко встановлена законодавством. Відповідно до статті 109 Житлового кодексу «Виселення  із  займаного  жилого  приміщення  допускається  з  підстав,  установлених законом.  Виселення проводиться добровільно  або в судовому порядку. Допускається виселення в адміністративному  порядку з санкції прокурора лише осіб, які самоправно зайняли жиле
приміщення або проживають у будинках, що загрожують обвалом.            Законне виселення можливе з наданням іншого жилого приміщення державою та без такого. З наданням іншого жилого приміщення громадян виселяються у разі якщо: —        будинок, у   якому   знаходиться  жиле  приміщення,  підлягає знесенню; —        будинок (жиле приміщення) загрожує обвалом; —        будинок (жиле приміщення) підлягає переобладнанню в нежилий.

Незаконне виселення – це виселення без достатніх правових підстав. По всій України трапляються випадки незаконного виселення громадян з жилих приміщень. Схеми шахраїв досить різноманітні. Однією з поширених схем шахраїв є укладення договору купівлі-продажу квартири з пенсіонерами під виглядом договору довічного утримання. Тобто, обіцяючи доглядати за пенсіонером вони укладають договір, що по суті не зазначає їх обов’язків по догляду, а фактично передає у їх власність квартиру. Подібні випадки останнім часом були поширені на сході України.

Ще один випадок стався у Києві. До одинокого  чоловіка, проживаючого у двокімнатній квартирі завітали чоловіки, які представилися успішними підприємцями. Вони запропонували власнику квартири її продати. Половину з коштів вони обіцяли витратити на розвиток бізнесу, а іншу половину на купівлю чоловіку іншої однокімнатної квартири. Вони через підставного нотаріуса завірили договір купівлі-продажу квартири та після цього зникли з усією сумою грошей.

Інший випадок стався у Харкові у кінці попереднього року. Вченого, співробітника університету виселили з квартири за позовом університету, який і надав йому цю квартиру. Сам постраждалий заявив, що це пов’язано з поданням його кандидатуру на посаду ректора університету. Річ у тім, що чоловік пропрацював в університеті понад 30 років. Проте як заявила адвокат чоловіка: «У рішенні суду зазначено, що Микола Олексійович пропрацював в університеті лише сім років. Виходить, що вони навіть у трудову книжку йому не подивилися, адже тоді б побачили, що він там працював на тридцять років більше. А за законом, якщо у людини стаж більше десяти років, житло у нього відбирати не мають права. До того ж він пенсіонер, що теж виключає вилучення квартири.»

Нажаль, не завжди у осіб, чиї житлові права порушені, виходить захистити свої права.

Однак, інколи все ж таки трапляється удача і постраждалі від шахраїв повертають житло. Наприклад,  у Львові нещодавно прокуратура повернула житло 20-річному вихованцю школи-інтернату. Під час перебування в спеціалізованому закладі хлопця, у його квартирі без жодних правових підстав мешкали сторонні особи та не допускали його до житла. Відтак, рішенням суду було поновлено права людини з інвалідністю. Постановлено усунути для нього перешкоди у користуванні помешканням та виселити зазначених осіб.

74 комментария on Житлові права: питання примусового виселення

 1. Ира:

  Підкажіть будьласка отримала від жеку кімнату в гуртожитку якщо звільнюсь погрожуьтю забрати кімнату чи мае право керівництво жеку відібрати це помешкання?Дякую

  Відповідь: виключно розпорядник житла

 2. Ирина:

  Доброго дня допоможіть будьласка!!!Я працюю в двірником «житлово Експлуатаційне Об’єднання» колишній жек отримала кімнату в гуртожитку змусили написати заяву на заселення і в разі звільнення за власним бажанням з роботи повинна протягом 3 днів звільнити кімнату .Таке запитання чи мае право директор жеку забрати в мене кімнату якщо я звільнюсь з роботи?

  Відповідь: директор ЖЕКу — ні, але розпорядник майна- може.

 3. marina16031972@gmail.com:

  Дбрий день. Наш дом знаходиться умовно на території інтернату, зараз інтернат передають університету МВС ім. Дідоренко.
  Серед мешканців пройшов слух, що нас збираються висилати з дому. Наш дом не аварійний, квартири майже всі проаналізовані.. Які шанси , що це може відбутися, і як нам протидіяти цьому? Дякую за відповідь.

  Відповідь: протизаконного виселення не може бути. прокоментувати чутки не можливо.

 4. Галина:

  Добрий вечір в мене таке запитання. Чоловік моєї дочки ніколи не проживав у нас в квартирі і небув ніколи прописаний. Зараз він приїхав із закордону прийшов відвідати доньку і з квартири нехоче іти. Що мені зробити щоб його випровадити

  Відповідь: зверніться до суду

 5. Люда:

  Добрий день. В нашому будинку в калясочній поселився чоловік.Поставив собі двері і живе. В квартирі нема ні на що лічильників, і він нічого не оплачує.Світло оплачують жильці,як за сходову.Підскажіть будь ласка як його виселити. Дякую.

  Відповідь: в судовому порядку

 6. ИРИНА:

  Подскажите пожалуйста может ли не совершеннолетний ребёнок быть собственником квартиры?Могу ли я (мама)купить квартиру и оформить её на сына несовешеннолетнего. БУДУ ОЧЕНЬ БЛАГОДАРНА ЗА ОТВЕТ.СПАСИБО.

  Відповідь: звісно може. Неповнолітні не обмежені в праві власності

 7. София:

  Добрый вечер!Мы С мужем проживаем вот уже более 10 лет в доме.Приписано 7 человек.Дом нинакого не оформлен.Другие люди не живут уже почти 13 лет.Выписываться не хотят.Как нам их выписать?Добровольно не хотят.Заранее спасибо.

  Відповідь: в судовому порядку

 8. Любов:

  Доброго дня. Питання дещо інше: чи може неповнолітня особа мати у власності частину нерухомості? Якщо так, то чи можна таку нерухомість продати? Буду вдячна за посилання на закон по даному питанню.

  Відповідь: мати може, продати зі згоди опікунів (батьків). Посилання знайдете в статті на сайті

 9. Таня:

  Підскажіть будь ласка якщо брат прописаний в будинку і не платить борг в банку чи може банк забрати будинок за його борги !

  Відповідь: забрати можуть лише те, що належить на праві власності

 10. Рита:

  Подскажите, пожалуйста. Вот дом после смерти отца не по завещанию остался мне, т.к. мать написала отказ, сестра написала отказ, а я написала заявление на вступление в наследство до полугода со дня смерти отца. Наследников более не имеется. В доме прописана я и моя сестра. Сестра взяла кредиты и не выплачивает задолженности. Могут ли у меня отобрать дом (часть дома) за ее невыплаты?

  Відповідь: якщо лише ви власник житла, і не є поручителем сестри-то саме житло не відберуть. Але майно в житлі-за рішенням суду можуть, то що належить сестрі.

Добавить комментарий