“02” березня 2015 року Верховна Рада України прийняла за основу проект Закону України № 2212 від “23” лютого 2015 року  «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» (надалі —  Закон). Даним нормативно-правовим актом внесено певні зміни до окремих положень цілого ряду законів України зокрема в тих частинах, які стосуються порядку виплат пенсій працюючим пенсіонерам та виплат пенсій за віком на пільгових умовах, і за вислугу років.

Одним із нововведень стало обмеження виплати пенсій працюючим пенсіонерам, на період з “01” квітня 2015 року по “01” січня 2016 року, у розмірі 85%, але не менше прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність (1423  гривень). Зокрема, статтю 47 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 № 1058-IV доповнено наступним чином:

«У період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених Законами України “Про статус народного депутата України”, “Про державну службу”, “Про прокуратуру”, “Про судоустрій і статус суддів”, пенсії/щомісячне довічне грошове утримання, призначені відповідно до законодавства, не виплачуються. У період роботи на інших посадах/роботах пенсії/щомісячне довічне грошове утримання, призначені відповідно до законодавства, виплачуються в розмірі 85 відсотків призначеного розміру, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Після звільнення з роботи пенсії/щомісячне довічне грошове утримання виплачуються у розмірі, обчисленому відповідно до законодавства.»

Як бачимо з вищенаведеного, даною частиною статті 47 також передбачено припинення виплат спеціальних пенсій ( у період роботи на відповідних посадах)  народним депутатам, державним службовцям, та прирівняним до них особам, суддям, прокурорам та іншим особам, на яких поширюється дія законів, зазначених у статті 47 в новій редакції. Таким чином, особи, які зазначені вище можуть тепер отримувати або заробітну плату, або пенсію. Проте, у період роботи на інших посадах/роботах пенсія, таким особам призначається за загальним правилом, а саме у розмірі  85 відсотків розміру призначеної пенсії, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Статтею 47 в новій редакцій також встановлено, що “після звільнення з роботи пенсії/щомісячне довічне грошове утримання виплачуються у розмірі, обчисленому відповідно до законодавства”. Мабуть, в даному випадку було би більш доцільно уточнити, що їх виплата буде виплачуватись у розмірі 100% від встановленого розміру пенсії на час її призначення.

Звертаємо увагу, що обмеження щодо виплат пенсій не буде поширюватись на осіб, які займають посади державних службовців в Міністерстві оборони України, Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах та безпосередньо виконують функції із забезпечення обороноздатності держави та пенсії яким призначено відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Ще одним нововведенням стало поетапне підвищення на 5 років пільгового пенсійного віку для жінок, а також підвищення на 5 років страхового, а по окремих професіях і спеціального стажу для осіб, які мають право на пенсії за роботу в шкідливих та особливо шкідливих умовах праці та на пенсії за вислугу років.

 

Більш детально з этапами підвищення пенсійного віку та страхового стажу можна буде ознайомитись в новій редакції  ст. 13 “Пенсії за віком на пільгових умовах”  Закону України “Про пенсійне забезпечення“ від 05.11.1991 № 1788-XII.

Зокрема, страховий стаж для жінок та чоловіків,  пільговий пенсійний вік для жінок, буде підвищено на 5 років для всіх працівників шкідливих професій списків №1 та №2  виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваних Кабінетом Міністрів України. (http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/36-2003-%D0%BF ). Для чоловіків страховий стаж буде збільшуватись з моменту прийняття Закону, а для жінок буде перехідний період на протязі     5,5 років.

Варто також зазначити, що змінено також порядок обчислення всіх пенсій.  Замість чинної норми, де застосовується середня заробітна плата в Україні за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, відтепер обчислення всіх пенсій буде застосовуватись середня заробітна плата в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2012, 2013, 2014 роки. Таке нововведення може призвести до того, розмір пенсії буде значно занижений, оскільки громадяни будуть позбавлені права використати в повному обсязі права на отримання пенсії із заробітної плати, з якої було сплачено страхові внески.

Таким чином, хоча такі нововедення можливо і поповнять стан бюджету Пенсійного Фонду України, проте позитивний вплив на фінансовий стан пенсіонерів навряд чи принесуть.

149 комментариев on Зміни до пенсійного законодавства (березень 2015)

 1. оксана:

  Прошу сказати що з 1.01.2016 року щоб іти на пенсію пільгову тобто 25 років стажу медичного треба мати 50 років

  Відповідь: на сайті є стаття присвячена цьому питанню

 2. Olexa:

  Працюю на посаді медичної сестри в псих.лікарні. Чи маю право на вихід на пільгову пенсію з січня 2016р.? Стаж 14р.

  Відповідь: недостатньо інформації для повної відповіді. На сайті є стаття присвячена цьому питанню-ознайомтесь

 3. Лідія:

  Я працюючий пенсіонер за віком з 2010р., з 2010 року двічі зроблено перерахунок пенсії з урахуванням стажу. Однак при нарахуванні пенсії у 2010 році я не подавала заяву про виключення «не вигідних» 10% страхового стажу у відповідності до частини 1 ст.40 Закону України № 1058-1У. Чи можу я зараз написати таку заяву і чи буде зроблено перерахунок у відповідності до цього закону?

  Відповідь: якщо останній перерахунок був у 2010 році, то так-можете

 4. я:

  хаха, цікаво в який спосіб їх про це запитати

  Відповідь: існує ЗУ про звернення громадян, існують комітети, існує депутат у ВРУ від вашого округу/району/міста.

 5. я:

  а які взагалі підстави для цього моратроію? які переваги мають службовці перед іншими категоріями громадян-що саме нас позбавили пенсій?

  Відповідь: наша мета-донести до вас положення закону, а чим вже керуються законодавці по введеню- краще запитати в них.

 6. Тарас:

  Хочу в новому році запитати, то чи відновлена працюючим на посаді, прирівняній до держслужбовця пенсіонерам (3 група інвалідності заг. захворювання) з 1 січня 2016р пенсія, чи її відмінили?

  Відповідь: наразі не можемо сказати напевно, в пакеті був закон, який продовжував мараторій на виплату. Очикуємо його публікації

 7. Михайло:

  Я інвалід ІІІ групи з дитинства. працюю державним службовцем. Батько помер. Пенсійний фонд нарахував мені пенсію по втраті годувальника. Чи на такий вид виплат теж є обмеження? якщо є то які, та на який термін?

  Відповідь: про яке обмеження ви питаєте? про невиплату на час служби на держ.посаді? Так, пенсія по втраті годувальника підпадає під це обмеження

 8. Валерія:

  Я працюючий держлужбовець, маю інвалідність 3 групи, припинено випрату пенсії у розмірі 1300 грн.
  Уважно перечитавши статтю та коментарі, маю питання: Чи є позитивні рішення Суду про повернення виплати призначеної пенсії.І якщо вони є, чому ПФУ України не скасує своє рішення ігнорувати норми закону? прошу надати розширену відповідь,а не просто сказати: «так, такі рішення є», оскільки для більшості звернення для суду повязана зі значними затратами як часу так і грошей, потрібно знати, чи ця справа не марна? Дуже вдячна заздалегідь.

  Відповідь: позитивні рішення є, але з юридичної точки зору повідомляємо, що касацію ці рішення не витримають, а якщо і витримають-то одиниці- це передусім. А також УПФУ виконувати їх не буде, бо не має бюджету. Якщо вас цікавить розширена консультацію та можливість подачі позову- зверніться в центри безкоштовної правової допомоги.

 9. Тетяна:

  Працюю держлужбовцем в райдержадміністрації. Мені була нарахована пенсія як матері дитини-інваліда з дитинства. З 01 квітня 2015 року виплату пенсії припинено. Чи буде вона поновлена з 01 січня 2016 року?

  Відповідь: якщо не буде прийнято нового закону, який би обмежував виплату пенсії, то має бути поновлено

 10. я:

  не прийняли-в сенсі-не продовжили дію мораторыю на виплату?

  Відповідь: так не продовжили мараторій, чи не прийняли новий закон. Але це не означає, що такого закону не буде завтра чи у січні.

Добавить комментарий