Види пенсій

Згідно з Законом «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 9 лютого 2011 р. (надалі — Закон), система пенсійного забезпечення в Україні складається з трьох рівнів: солідарна система загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, накопичувальна система загальнообов’язкового державного пенсійного страхування та система недержавного пенсійного забезпечення. Основна частина населення отримує пенсію за солідарною системою, оскільки накопичувальна система, ще не функціонує в повній мірі, а недержавна система пенсійного забезпечення залишається не дуже популярною серед населення.

Солідарна система базується на виплаті пенсій і наданні соціальних послуг за рахунок коштів Пенсійного фонду України. Закон  визначає такі види пенсій у цій системі:

1) пенсія за віком;

2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов’язаного з роботою, інвалідності з дитинства);

3) пенсія у зв’язку зі втратою годувальника.

Але не слід плутати пенсійні системи і види пенсійних виплат. Якщо громадянину можна отримувати пенсії з різних рівнів системи, то сама пенсійна виплата може бути лише однією. Про це йдеться у ст. 10 Закону: «Особі, яка має одночасно право на різні види пенсій (за віком, за інвалідністю, у зв’язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсій за її вибором».

Варто пам’ятати, що при оформленні пенсії  потрібно зважити всі «за» та «проти» і з’ясувати, яку пенсію отримувати вигідніше.

Строки звернення за призначенням пенсії

Заяву про призначення пенсії за віком застрахована особа може подавати не раніше, ніж за місяць до досягнення пенсійного віку. Згідно з Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, затвердженого Постановою Правління ПФУ від 25.11.2005 р. № 22-1, (надалі – Порядок) звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію, але не раніше, ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.

Куди звертатися за оформленням пенсії

Залежно від того, оформляє пенсію той, хто працює чи не працює, Порядком передбачаються дві «адреси» для звернення із заявою про призначення пенсії. Непрацюючим громадянам необхідно звернутися до органа, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації). До речі, не обов’язково звертатися особисто: і Законом, і Порядком передбачається право оформити пенсію через свого представника, надавши йому нотаріальне доручення. Для тих, хто ще при ділі, Порядком передбачено подання заяви про призначення пенсії до управління ПФУ через уповноважену посадову особу підприємства, установи, організації, де цей громадянин працює (зазвичай бухгалтерія та відділ кадрів). Зрозуміло, за бажанням працівник може подати заяву і особисто за місцем проживання.

Перелік документів

Документи, необхідні для призначення пенсії, можуть бути подані як в оригіналах, так і в нотаріально засвідчених копіях (або завірені адміністрацією підприємства, що подає документи заявника на призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію). Однак документи про стаж, вік та заробітну плату подаються лише в оригіналах. Якщо підтвердженням страхового стажу є трудова книжка, подається її копія, засвідчена адміністрацією підприємства за місцем останньої роботи, або органом, що призначає пенсію.

Знайте: 

Обов’язок підготовки документів за призначенням пенсії лягає на підприємство чи організацію, в якій працює майбутній пенсіонер. Якщо ж пенсіонер не працює, то такий обов’язок лягає безпосередньо на місцеве відділення Пенсійного фонду України. Зате обов’язок підприємства, на якому працює майбутній пенсіонер, збирати надані документи — прямо не визначена. Тому обов’язок збирати всі потрібні папери лягає на вас.

 

Для оформлення пенсії за віком необхідно зібрати наступні документи:

—          заява – бланк такої заяви надається працівниками Пенсійного фонду України та заповнюється заявником по паспорту безпосередньо в момент подачі документів;

—          заява на виплату пенсії через банківські установи – майбутній пенсіонер сам визначає яким чином він бажає отримувати пенсію. Це може бути будь-яка банківська установа чи поштове відділення. Заявник надає заяву про відкриття рахунку в банку або зазначає що бажає отримувати пенсію на пошті.

—          довідку податкової адміністрації про присвоєння ідентифікаційного номера;

—          трудову книжку або документи про стаж, причому за період роботи з 01.01.2004 р. відділ персоніфікованого обліку органа, що призначає пенсію, видає довідку з бази даних;

—          довідку про заробітну плату за період страхового стажу до 01.07.2000 р., а починаючи з 01.07.2000 р. — індивідуальні відомості про застраховану особу, що видаються відділом персоніфікованого обліку за формою. Потрібно зазначити, що кожен випадок індивідуальний, тому необхідно подати довідку про заробітну плату за якомога більший період своєї трудової діяльності. Маючи такі дані, Пенсійний фонд України, за допомогою відповідного програмного забезпечення, визначить найкращі 60 календарних місяців заробітної плати. На сьогоднішній день законодавство також дозволяє проводити розрахунок пенсії без врахування 60 календарних місяців до 01.07.2000 року. Якщо такий варіант буде більш вигідним для пенсіонера то розрахунок пенсії йому буде проведено без врахування довідки про заробітну плату;

—          документи про надання особливого статусу особі, наприклад, «чорнобильське» посвідчення;

—           документи про місце проживання (реєстрації) особи;

—          кольорова фотокартка 4х6 (2 шт.) – необхідна для оформлення пенсійного посвідчення.

Зрозуміло, крім перерахованого, «пенсійний пакет» містить копію паспорта, в деяких випадках копію документа про освіту (якщо, приміром, заявник навчався на денній формі), копію свідоцтва про народження дитини, копію свідоцтва про укладення шлюбу (за зміни прізвища). Крім того, якщо заявник не працює, йому необхідно надати довідку з податкових органів про те, стоїть він на обліку як суб’єкт підприємницької діяльності і про джерела доходів з 01.07.2000 р. по дату подання заяви.

Процедура розгляду заяви про оформлення пенсії

У разі, якщо наданих документів достатньо для визначення права на пенсію, приймається рішення про призначення пенсії за наявними документами та пенсійна справа терміново передається на виплату.  У разі, якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, управління Пенсійного фонду України письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис.

Строк призначення пенсії

У випадку якщо протягом трьох місяців майбутній пенсіонер надасть всі документи, то пенсія призначається з дня подання заяви. Якщо протягом трьох місяців пенсіонер не надасть відповідні всіх документи, то пенсія призначається з дня, коли він вже надасть всі необхідні документи.

Який документом посвідчується призначення пенсії

Документом, який підтверджує призначення особі пенсії, є пенсійне посвідчення, що видається органом пенсійного фонду. За бажанням пенсіонера йому видається виписка з розпорядження про призначення (перерахунок) пенсії з інформацією про періоди страхового стажу та заробітної плати (доходу), які враховані при розрахунку пенсії.

Tags: , ,

229 комментариев on Порядок оформлення пенсії

 1. Юля:

  Доброго вечора. Мій батько вийшов на пенсію по віку з кінця грудня місяця, через втрату паспорта а згодом і карантину ми невчасно подали документи на пенсію. Чи повернуть нам гроші за ці місяці.Дякую

  Відповідь: з описаного вами — ні

 2. Наталія:

  Доброго дня.Що робити якщо в трудовій книжці ім’я Наталья, а в паспорті Наталія.

  Відповідь: надати пояснення органу, якому ви подаєте ці документи

 3. Лариса:

  Я з 1985 року по 2010 рік жила і працювала в Каневі (4 зона).Чи повинен мені нараховуватись 1 відсоток? Може, мені варто надіслати Вам копію документів ( вкажіть яких саме) для отримання конкретної відповіді?

  Відповідь: не маємо змоги вивчати ваші персональні документи, порадимо звернутися до центрів безкоштовної правової допомоги

 4. Лариса:

  Доброго дня! з 15 травня 2020 року я виходжу на пенсію по Чорнобильському посвідченню 4 категорії. У мене 36 років стажу. Чи діє у моєму випадку при нарахуванні пенсії закон : Право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки — 20 років, жінки — 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку. Мені інспектор пенсійного фонду сказала, що нараховувати 1 відсоток вона не буде. Прошу Вашого роз»яснення.

  Відповідь: без огляду ваших документів надати розяснення не можливо

 5. Ніна:

  Впродовж тривалого періоду, працюючи викладачем вузу працювала також за сумісництвом в інших закладах освіти. Зрозуміло, що у трудовій книжці лише записи за основним місцем роботи. То для оформлення пенсії необхідно надати довіідки про заробітну плату з установ, де працювала за сумісництвом.

  Відповідь: саме так

 6. Олександр:

  При оформленні пенсії у відділенні ПФ мені не зарахували 15 років стажу і нарахували мінімальну пенсію. При цьому навідь не повідомили, що саме не так в записах трудової книжки.Я два рази звертався з запитанням до відділення ПФ стосовно малого стажу, але відповіді на своє питання так і не отримав.
  Відповідь надали телефоном по «гарячій лінії» ПФУ.
  Тільки після цього у відділенні ПФ мені запропонували надати уточнюючу довідку про наявність трудового стажу.
  Мене обурює таке ставлення працівників ПФ . Скажіть, чи можна такі дії кваліфікувати як корупційне діяння і до якої установи я можу звернутися з цього приводу?

  Відповідь: до поліції

 7. Ольга:

  Скажіть будь-ласка чи можлива подача документів для призначення пенсії держслужбовця без довідок про посадовий оклад та інші виплати ,поясню чому..так як термін виготовлення довідок 30 днів, а такі довідки необхідно подати за місяць, який передує даті звернення, тому поки будуть виготовлятися довідки, то потрібно вже буде брати за наступний місяць. Дякую!

  Відповідь: нажаль ні

 8. Валентина:

  Доброго дня шановні! 26 серпня мені виповнюється 59,5 років. Скажіть, будь ласка, чи можу я звернутися в ПФ у травні місяці для призначення пенсії?(чи правильно я зрозуміла сроки призначення пенсії)

  Відповідь: радимо звернутися в УПФУ, оскільки потрібно бачити документи

 9. Неоніла:

  Що робити людині. якщо при пожежі було втрачено усі документи, пожежа була на фабриці, в РФ. Усі документи разом з трудовою згоріли, Довідку про втрату документів видали. Приїхавши в Україну. місяцями чекаємо відповіді на підтвердження і виписки з організацій в яких працювала. та на даний час вони ліквідовані. архіви не видають . зволікають. уже скоро рік як домагаюсь цих записів. та марно. 24 роки є . решту не присилають. Хочу знати. якщо мені через халатність держслужбовців не вистачає стажу 2 роки. я немаю права на пенсію? Ти більше маю цукровий діабет. три рази на добу колю інсулін. групи не дають. вимагають 4 виписки з лікарні. я в змозі була тільки два рази пройти курс. на який позичала кошти. Чи я уже не маю права на життя? Це справедливе рішення державної бюрократії? А ті роки 24роки . що є. вони нічого не варті. бо немає два?

  Відповідь: радимо звернутися за очною фаховою допомогою

 10. Борис:

  27.11.2019року мені 60років, для нарахування пенсії за віком мені порадили здати документи в 2020році, в такому випадку у мене буде більша сума, якщо нарахування будуть виконані в 2020році, чи це дійсно так.?

  Відповідь: зверніться в УПФУ

Добавить комментарий