Види пенсій

Згідно з Законом «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 9 лютого 2011 р. (надалі — Закон), система пенсійного забезпечення в Україні складається з трьох рівнів: солідарна система загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, накопичувальна система загальнообов’язкового державного пенсійного страхування та система недержавного пенсійного забезпечення. Основна частина населення отримує пенсію за солідарною системою, оскільки накопичувальна система, ще не функціонує в повній мірі, а недержавна система пенсійного забезпечення залишається не дуже популярною серед населення.

Солідарна система базується на виплаті пенсій і наданні соціальних послуг за рахунок коштів Пенсійного фонду України. Закон  визначає такі види пенсій у цій системі:

1) пенсія за віком;

2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов’язаного з роботою, інвалідності з дитинства);

3) пенсія у зв’язку зі втратою годувальника.

Але не слід плутати пенсійні системи і види пенсійних виплат. Якщо громадянину можна отримувати пенсії з різних рівнів системи, то сама пенсійна виплата може бути лише однією. Про це йдеться у ст. 10 Закону: «Особі, яка має одночасно право на різні види пенсій (за віком, за інвалідністю, у зв’язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсій за її вибором».

Варто пам’ятати, що при оформленні пенсії  потрібно зважити всі «за» та «проти» і з’ясувати, яку пенсію отримувати вигідніше.

Строки звернення за призначенням пенсії

Заяву про призначення пенсії за віком застрахована особа може подавати не раніше, ніж за місяць до досягнення пенсійного віку. Згідно з Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, затвердженого Постановою Правління ПФУ від 25.11.2005 р. № 22-1, (надалі – Порядок) звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію, але не раніше, ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.

Куди звертатися за оформленням пенсії

Залежно від того, оформляє пенсію той, хто працює чи не працює, Порядком передбачаються дві «адреси» для звернення із заявою про призначення пенсії. Непрацюючим громадянам необхідно звернутися до органа, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації). До речі, не обов’язково звертатися особисто: і Законом, і Порядком передбачається право оформити пенсію через свого представника, надавши йому нотаріальне доручення. Для тих, хто ще при ділі, Порядком передбачено подання заяви про призначення пенсії до управління ПФУ через уповноважену посадову особу підприємства, установи, організації, де цей громадянин працює (зазвичай бухгалтерія та відділ кадрів). Зрозуміло, за бажанням працівник може подати заяву і особисто за місцем проживання.

Перелік документів

Документи, необхідні для призначення пенсії, можуть бути подані як в оригіналах, так і в нотаріально засвідчених копіях (або завірені адміністрацією підприємства, що подає документи заявника на призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію). Однак документи про стаж, вік та заробітну плату подаються лише в оригіналах. Якщо підтвердженням страхового стажу є трудова книжка, подається її копія, засвідчена адміністрацією підприємства за місцем останньої роботи, або органом, що призначає пенсію.

Знайте: 

Обов’язок підготовки документів за призначенням пенсії лягає на підприємство чи організацію, в якій працює майбутній пенсіонер. Якщо ж пенсіонер не працює, то такий обов’язок лягає безпосередньо на місцеве відділення Пенсійного фонду України. Зате обов’язок підприємства, на якому працює майбутній пенсіонер, збирати надані документи — прямо не визначена. Тому обов’язок збирати всі потрібні папери лягає на вас.

 

Для оформлення пенсії за віком необхідно зібрати наступні документи:

—          заява – бланк такої заяви надається працівниками Пенсійного фонду України та заповнюється заявником по паспорту безпосередньо в момент подачі документів;

—          заява на виплату пенсії через банківські установи – майбутній пенсіонер сам визначає яким чином він бажає отримувати пенсію. Це може бути будь-яка банківська установа чи поштове відділення. Заявник надає заяву про відкриття рахунку в банку або зазначає що бажає отримувати пенсію на пошті.

—          довідку податкової адміністрації про присвоєння ідентифікаційного номера;

—          трудову книжку або документи про стаж, причому за період роботи з 01.01.2004 р. відділ персоніфікованого обліку органа, що призначає пенсію, видає довідку з бази даних;

—          довідку про заробітну плату за період страхового стажу до 01.07.2000 р., а починаючи з 01.07.2000 р. — індивідуальні відомості про застраховану особу, що видаються відділом персоніфікованого обліку за формою. Потрібно зазначити, що кожен випадок індивідуальний, тому необхідно подати довідку про заробітну плату за якомога більший період своєї трудової діяльності. Маючи такі дані, Пенсійний фонд України, за допомогою відповідного програмного забезпечення, визначить найкращі 60 календарних місяців заробітної плати. На сьогоднішній день законодавство також дозволяє проводити розрахунок пенсії без врахування 60 календарних місяців до 01.07.2000 року. Якщо такий варіант буде більш вигідним для пенсіонера то розрахунок пенсії йому буде проведено без врахування довідки про заробітну плату;

—          документи про надання особливого статусу особі, наприклад, «чорнобильське» посвідчення;

—           документи про місце проживання (реєстрації) особи;

—          кольорова фотокартка 4х6 (2 шт.) – необхідна для оформлення пенсійного посвідчення.

Зрозуміло, крім перерахованого, «пенсійний пакет» містить копію паспорта, в деяких випадках копію документа про освіту (якщо, приміром, заявник навчався на денній формі), копію свідоцтва про народження дитини, копію свідоцтва про укладення шлюбу (за зміни прізвища). Крім того, якщо заявник не працює, йому необхідно надати довідку з податкових органів про те, стоїть він на обліку як суб’єкт підприємницької діяльності і про джерела доходів з 01.07.2000 р. по дату подання заяви.

Процедура розгляду заяви про оформлення пенсії

У разі, якщо наданих документів достатньо для визначення права на пенсію, приймається рішення про призначення пенсії за наявними документами та пенсійна справа терміново передається на виплату.  У разі, якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, управління Пенсійного фонду України письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис.

Строк призначення пенсії

У випадку якщо протягом трьох місяців майбутній пенсіонер надасть всі документи, то пенсія призначається з дня подання заяви. Якщо протягом трьох місяців пенсіонер не надасть відповідні всіх документи, то пенсія призначається з дня, коли він вже надасть всі необхідні документи.

Який документом посвідчується призначення пенсії

Документом, який підтверджує призначення особі пенсії, є пенсійне посвідчення, що видається органом пенсійного фонду. За бажанням пенсіонера йому видається виписка з розпорядження про призначення (перерахунок) пенсії з інформацією про періоди страхового стажу та заробітної плати (доходу), які враховані при розрахунку пенсії.

Tags: , ,

229 комментариев on Порядок оформлення пенсії

 1. Ніна:

  Доброго дня!
  На протязі якого часу необхідно подати заяву на пенсію .12 серпня 2021р.60років.

  Відповідь: в цілому -ви не обмежені в часі, але зверніть увагу на строки, протягом якого ви можете втратити право на виплати. Інформація в статті

 2. Світлана:

  Доброго дня! Працюю методистом у закладі позашкільної освіти. Маю стаж роботи 36 років. У грудні мені виповнюється 60 років. Чи матиму я право на отримання грошової допомоги у розмірі 10 місячних пенсій? Дякую за відповідь.

  Відповідь: нажаль ні

 3. Олена:

  Моїй мамі відмовлено у призначенні пенсії за віком (60 років), хоча згідно записів трудової книжки у неї 32 роки стажу. У ПФ стверджують, що нарахували тільки 25 років і потрібно чекати досягнення 63 років. Як бути?

  Відповідь: звертатись до суду

 4. Аня:

  Доброго дня.Я подала документи на оформлення пенсії по інвалідності 3 група 6 05 2021р.але на даний час ще пенсія ненарахована.

  Відповідь: порадимо звернутись в УПФУ

 5. Анна:

  Доброго дня ! З 1999 року по 2003 я була приватним підприємцем . Це період не відображено в базі ПФУ. Документи по сплаті соц внеску і податків не збереглися . На запит в податкову про підтвердження того ,що я в цей період була підприємцем отримана відповідь ,що за давністю особова справа передана в архів на зберігання і знищена . Куди можна ще звернутись ,щоб отримати підтвердження про підприємництво і сплату соцвнеску. Дякую.

  Відповідь: державні органи, архівні установи та суд

 6. Ольга:

  Моя сестра двічі зверталась у відділення пенсійного фонду з заявою про призначення пенсії за віком. Заяву не прийняли, а вказали на додаткові вимоги до документів. З якого терміну буде нараховуватись пенсія (якщо таки приймуть документи) і як довести, що були звернення, якщо інспектор не відмітив це у заяві?

  Відповідь: з огляду на ваше питання, порадимо до ознайомлення -статтю на сайті та звернення за фаховою очною допомогою

 7. Таня:

  Доброго дня.Мій чоловік іде на пільгову пенсію після досягнення 55 років як тракторист-машиніст с/г виробництва загальний стаж у нього 34 роки із них 28 років безперервного стажу на посаді тракториста.Коли ми звернулись на підприємство на якому він працював до 2000 року а там 13 років стажу про довідку про заробітну плату нам відмовили в її видачі.Сказали що ми Вам таку довідку не дамо,» щоб наше підприємство не платило якийсь відсоток вам пенсії.» Підскажіть як нам діяти у цьому випадку.?

  Відповідь: звернутися з вашими документами за очною фаховою допомогою

 8. Доброго дня. Була у пенсійному фонді з питання призначення пенсії за віком. Працюю вчителем 40 років. Коли постало питання про отримання 10 окладів, попросили принести довідку про те, скільки днів і в якому році «брала» ( а були часи, коли відправляли примусово)відпустку без збереження зарплтні. Чи правомірно це?

  Відповідь: ні, і ви вправі звернутися до суду за захистом вашого права

 9. Іванюк Наталія іванівна:

  Добрий день.
  За період роботи у мене змінювалось прізвище взв’язку з одрудням а пізніше з розірвапям шлюбу кадровик на титульній рорінці невказав причину і написав два прізвища в паднсії мені відмовлено як яяк мені тепер бути?

  Відповідь: звертатись до суду

 10. Таня:

  Доброго дня. Моя мама подавала документи у травні, пенсійний вік почався з 07.06.2021р.стаж 37 років, мамі сказали що вона не встигла подати всіх документів, тому оформлення документів переноситься на інший квартал. Де можна прочитати як подати документи?

  Відповідь: у відповідній статті на сайті

Добавить комментарий