Захист Батьківщини, територіальної цілісності та суверенітету України є конституційним обов’язком громадян. Порядок проведення мобілізації регулюється Законом України «Про військовий обов’язок і військову службу», Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців  та членів їх сімей »  та іншими нормативно-правовими актами України.

Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:

1)заброньовані на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами і організаціями в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Бронюванню підлягають військовозобов’язані, які працюють в органах державної влади, інших державних органах, органах місцевого самоврядування та на підприємствах, в установах і організаціях, яким встановлено мобілізаційні завдання (замовлення), у разі, якщо це необхідно для забезпечення функціонування зазначених органів та виконання мобілізаційних завдань (замовлень).
2) визнані відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на термін до шести місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії);
3) чоловіки, на утриманні яких перебувають п’ять і більше дітей віком до 16 років (такі чоловіки можуть бути призвані на військову службу у разі їх згоди тільки за місцем проживання);
4) жінки, на утриманні яких перебувають діти віком до 16 років (такі жінки можуть бути призвані на військову службу в разі їх згоди і тільки за місцем проживання);
5) зайняті постійним доглядом за особами, що його потребують, відповідно до законодавства України, в разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд;
6) народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим.

Обов’язки військовозобов’язаних при мобілізації:

1) З’явитися за викликом до військових комісаріатів для постановки на військовий облік та визначення призначення на воєнний час.

2) надавати в установленому порядку під час мобілізації будівлі, споруди, транспортні засоби та інше майно, власниками яких вони є, Збройним Силам України, іншим військовим формуванням, Оперативно-рятувальній службі цивільного захисту з наступним відшкодуванням державою їх вартості в порядку, встановленому законом.

3) з моменту оголошення мобілізації не змінювати місця проживання без дозволу посадової особи військового комісаріату, на військовому обліку якого перебуває військовозобов’язаний.

4) Фізичні особи-підприємці зобов’язані виконувати мобілізаційні завдання (замовлення) згідно з укладеними договорами (контрактами)

Громадяни, які перебувають у запасі і не призвані на військову службу або не залучені до виконання обов’язків щодо мобілізації за посадами, під час мобілізації, можуть бути відповідно до закону залучені до виконання робіт, які мають оборонний характер.

Права військовозобов’язаних під час мобілізації:

1) На забезпечення матеріальними засобами за кошти державного та місцевих бюджетів.

2) Протягом одного року зберігається місце роботи (посада), середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, незалежно від підпорядкування та форм власності». Роботодавці зобов’язані вести облік військовозобов’язаних, резервістів і призовників із числа працюючих, здійснювати заходи щодо бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час і надавати звітність із цих питань відповідним органам державної влади, іншим державним органам та органам місцевого самоврядування в установленому порядку

3) Роботодавець, сплачує своєму мобілізованому працівнику середню заробітну плату, з наступним відшкодуванням цих витрат за рахунок коштів з Державного бюджету.

4) Військовозобов’язаний, який на день призову не працює, має право на грошове забезпечення у розмірі мінімальної заробітної плати. Мінімальна заробітна плата на 2014 рік становить 1218 грн.

5) Для громадян України, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, не припиняється державна реєстрація підприємницької діяльності фізичних осіб – підприємців

6) Пенсіонерам з числа військовослужбовців та особам, які отримують пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у разі призову їх на військову службу під час мобілізації, виплата пенсії не припиняється. Після звільнення їх із служби виплата їм пенсій здійснюється з урахуванням додаткової вислуги років на день демобілізації.

7) Якщо військовозобов’язаний захворів під час зборів і продовжує хворіти після їх закінчення, за ним зберігаються місце роботи і займана посада, а з дня закінчення зборів, у разі тимчасової непрацездатності, замість заробітної плати виплачується допомога по тимчасовій непрацездатності відповідно до закону.

8) У разі смерті або інвалідності, або часткової втрати працездатності передбачається виплата до одноразової грошової допомоги (розмір виплати встановлено у ст. 16-2 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

9) В особливий період під час дії воєнного стану військовослужбовцям можуть надаватися відпустки за сімейними обставинами та з інших поважних причин.

Tags: ,

56 комментариев on ПРАВА ОСІБ МОБІЛІЗОВАНИХ НА ВІЙСЬКОВУ СЛУЖБУ

 1. Марія:

  Доброго дня!
  Мого родича мобілізували, він пройшов навчання в Рівненській області і зараз тимчасово його відправили в Мукачево, чекає розприділення далі. Так триває вже близько місяця часу, так от поки немає призначення чи має він право виходити в місто (просто погуляти допустимо), або на кілька днів з’їздити додому? Якщо так, то якими документами можна керуватись? Дякую!

  Відповідь: ні, не може. Він мобілізований і повністю залежить він наказів керівника та розпоряджень в/ч.

 2. Олег:

  Добрий день! Поясніть будь ласка, яким чином підприємство може забронювати стратегічно важливого працівника? відповідно до:
  «Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:
  1)заброньовані на період мобілізації та на воєнний час за …. підприємствами, установами і організаціями»

  Відповідь: для цього підприємство має бути державне, та таке що виробляє особливі речі (техніку/обладнання тощо) для особливого періоду.

 3. Ірина:

  Дякую за відповідь.

 4. Ірина:

  Мого чоловіка мобілізували 14 лютого 2015 року. Він праціє у бюджетній організації (професійному ліцеї). Його середня заробітня плата складалася з бюджетних та позабюджетних коштів. За лютий заробітню плату йому заплатили, і повідомили, що далі зарплату будуть нараховувати, а виплачувати будуть тільки після того, як їм компенсують попередні виплати, і тільки бюджетні кошти. Чи правомірно діє бухгалтерія підприємства?

  Відповідь: ні, і скарга до інспекції з праці це питання, впевнені, вирішить швидко

 5. Добрий день! допоможїть розібратися, чоловік в арміїї не був, комісований -язва, стаття 54 В, зараз прийшла повєстка на мобілізацію.Підскажіть якщо на медкомісії язва підтвержується, чи мають право написати на листі-призовніка, що він придатний до мобілізації ?
  Приклад: мобілізують хромих, пів-сліпих, з грижами, а причина не знайшли відкупитися?

  Відповідь: за відкупитися- передбачена кримінальна відповідальність і для тих хто дає, и тих хто бере.Якщо комісія вирішить-придатний, мобілізують

 6. Галина:

  ще одне питаня якщо чоловік влаштувався на роботу у виправну колонію то його можуть забрати?

  Відповідь: так

 7. Галина:

  Але якщо чоловік незнав про повістку і влаштовувався на роботу то що його чекає?

  Відповідь: його призовуть, та будуть нараховувати компеснацію з.п., як мобілізованому

 8. Галина:

  Чоловік подав документи в управліня внутрішніх справ ще до мобілізації чи знімуть його з обліку на воєнкоматі якщо прийшла повісткм

  Відповідь: ні

 9. Таня:

  Добрий день! допоможїть розібратися, мому чоловіку 28 р.Він не служив в армії і не було воєнної кафедри. чи можуть його мобілізувати, чи це буде на добровільній основі.

  Відповідь: на добровільних засадах можуть мобілізувати, в законному порядку- можуть призвати, а вже далі мобілізація.

 10. Катерина:

  Скажіть будь-ласка, у мене троє малолітніх дітей, старша від попереднього шлюбу, але знаходиться у нас на утриманні.Двое — від теперішнього.Маю статус багатодітної сім»ї.Чи рахується теперішній чоловік багатодітним батьком? Чи має пільги при мобілізації? Наш шлюб зареєстрований.

  Відповідь: пільг не має, підлягає мобілізації

Добавить комментарий