Захист Батьківщини, територіальної цілісності та суверенітету України є конституційним обов’язком громадян. Порядок проведення мобілізації регулюється Законом України «Про військовий обов’язок і військову службу», Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців  та членів їх сімей »  та іншими нормативно-правовими актами України.

Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:

1)заброньовані на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами і організаціями в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Бронюванню підлягають військовозобов’язані, які працюють в органах державної влади, інших державних органах, органах місцевого самоврядування та на підприємствах, в установах і організаціях, яким встановлено мобілізаційні завдання (замовлення), у разі, якщо це необхідно для забезпечення функціонування зазначених органів та виконання мобілізаційних завдань (замовлень).
2) визнані відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на термін до шести місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії);
3) чоловіки, на утриманні яких перебувають п’ять і більше дітей віком до 16 років (такі чоловіки можуть бути призвані на військову службу у разі їх згоди тільки за місцем проживання);
4) жінки, на утриманні яких перебувають діти віком до 16 років (такі жінки можуть бути призвані на військову службу в разі їх згоди і тільки за місцем проживання);
5) зайняті постійним доглядом за особами, що його потребують, відповідно до законодавства України, в разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд;
6) народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим.

Обов’язки військовозобов’язаних при мобілізації:

1) З’явитися за викликом до військових комісаріатів для постановки на військовий облік та визначення призначення на воєнний час.

2) надавати в установленому порядку під час мобілізації будівлі, споруди, транспортні засоби та інше майно, власниками яких вони є, Збройним Силам України, іншим військовим формуванням, Оперативно-рятувальній службі цивільного захисту з наступним відшкодуванням державою їх вартості в порядку, встановленому законом.

3) з моменту оголошення мобілізації не змінювати місця проживання без дозволу посадової особи військового комісаріату, на військовому обліку якого перебуває військовозобов’язаний.

4) Фізичні особи-підприємці зобов’язані виконувати мобілізаційні завдання (замовлення) згідно з укладеними договорами (контрактами)

Громадяни, які перебувають у запасі і не призвані на військову службу або не залучені до виконання обов’язків щодо мобілізації за посадами, під час мобілізації, можуть бути відповідно до закону залучені до виконання робіт, які мають оборонний характер.

Права військовозобов’язаних під час мобілізації:

1) На забезпечення матеріальними засобами за кошти державного та місцевих бюджетів.

2) Протягом одного року зберігається місце роботи (посада), середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, незалежно від підпорядкування та форм власності». Роботодавці зобов’язані вести облік військовозобов’язаних, резервістів і призовників із числа працюючих, здійснювати заходи щодо бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час і надавати звітність із цих питань відповідним органам державної влади, іншим державним органам та органам місцевого самоврядування в установленому порядку

3) Роботодавець, сплачує своєму мобілізованому працівнику середню заробітну плату, з наступним відшкодуванням цих витрат за рахунок коштів з Державного бюджету.

4) Військовозобов’язаний, який на день призову не працює, має право на грошове забезпечення у розмірі мінімальної заробітної плати. Мінімальна заробітна плата на 2014 рік становить 1218 грн.

5) Для громадян України, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, не припиняється державна реєстрація підприємницької діяльності фізичних осіб – підприємців

6) Пенсіонерам з числа військовослужбовців та особам, які отримують пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у разі призову їх на військову службу під час мобілізації, виплата пенсії не припиняється. Після звільнення їх із служби виплата їм пенсій здійснюється з урахуванням додаткової вислуги років на день демобілізації.

7) Якщо військовозобов’язаний захворів під час зборів і продовжує хворіти після їх закінчення, за ним зберігаються місце роботи і займана посада, а з дня закінчення зборів, у разі тимчасової непрацездатності, замість заробітної плати виплачується допомога по тимчасовій непрацездатності відповідно до закону.

8) У разі смерті або інвалідності, або часткової втрати працездатності передбачається виплата до одноразової грошової допомоги (розмір виплати встановлено у ст. 16-2 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

9) В особливий період під час дії воєнного стану військовослужбовцям можуть надаватися відпустки за сімейними обставинами та з інших поважних причин.

Tags: ,

58 комментариев on ПРАВА ОСІБ МОБІЛІЗОВАНИХ НА ВІЙСЬКОВУ СЛУЖБУ

 1. Сергій:

  мене, як військовослужбовця цікавить даний пункт: — 4) Військовозобов’язаний, який на день призову не працює, має право на грошове забезпечення у розмірі мінімальної заробітної плати. Мінімальна заробітна плата на 2014 рік становить 1218 грн.
  Яким чином виплачуються вищевказані виплати, а то кругом одні відмовки і замовчування???

  Відповідь: порядок виплати законом не прописаний. Зверніться письмово до вашої в/ч

 2. Сергей:

  что за специальность деловод деловод и кем назначат если пойти на контракт или мобилизируют

  Відповідь: питання ваше не зрозуміло. Зверніться за очною фаховою допомогою

 3. Ольга:

  Добрый день!
  Муж мобилизирован с мая месяца прошлого года, во время прохождения учений в воинской части был контужен ( нигде это не фиксировали, обещали помочь с лечением)- потеря слуха на 50℅ — неврит слуховых нервов есть медицинское заключение с обследованием, обследовался во время отпуска по месту жительства.Предоставил заключение в часть по месту службы, ему не поверили, а те, кто обещал помочь с лечением, чтоб он молчал, теперь говорят, что помочь ничем не могут. У человека на 50℅ потеря слуха, головные боли, есть направление на госпиталь но в части говорят, что это липа, обследовать не хотят, лечить не собираются, демобилизация должна быть 14.05 по сей день находится в части не демобилизируют и не лечат. Как поступить, куда обращаться?

  Відповідь: писати звернення та скарги, від в/ч до Міністерства

 4. Дорого дня!Мій чоловік мобілізований з травня 2015 року.Працював на фірмі.До Нового року виплачували зарплату,а після вже не хочуть виплачувати.Куди мені звернутися?

  Відповідь: зі скаргою до Інспекції з праці

 5. На час мобілізації чоловік офіційно по трудовій книзі числився на роботі на заводі.На той час завод уже потрохи припиняв свою діяльність.Компенсації середнього заробітку з заводу не отримував .На даний час завод офіційно визнаний банкрутом а з заводу прийшло попередження про звільнення,яке відбудеться через півтора місяці.Чи може мобілізований отримати виплати компенсації за попердні місяці і на даний час,що для цого потрібно зробити

  Відповідь: так, може, звернутися до адміністрації заводу

 6. Вася:

  Частина должна веплачувать 1375 єсли я не робев офіціально до мобілізацій

  Відповідь: пільги по УБД в статті, ознайомтесь

 7. Доброго дня! На час мобілізіціі чоловік офіційно по трудовій книзі числився на роботі на заводі.На той час завод потрохи припиняв свою роботу а через деякий час взагалі закрився,трудова книга досі знаходится на заводі і чоловік не звільнений. Дружина та сільський голова звернулися до директора заводу з приводу виплати середньомісячної зарплати на що отримали офіційну відповідь,в якій сказано,що всі рахунки заводу заморожені і про виплати не може бути мови.

  Відповідь: відмова незаконна, оскаржуйте до Інспекції з праці та до суду

 8. Вася:

  Єсли я офіційно не робев і не стояв на біржі міні должні веплачуват 1375 кроме зарплате

  Відповідь: хто саме і при яких обставин?

 9. Віталій:

  Скажіть будь ласка чи мають право військово службовців тримати в зоні ато більше ніж 45 суток????

  Відповідь: з таких питань -закон відходить на другий план, якщо є наказ в/ч.

 10. Виталий:

  Я офицер запаса, майор. Перечитал все статьи про мобилизаию, так и не понял, положена ли грошова допомога по призыву/подъёмные/, оздоровительные пишут в виде одного грошового забеспечення/ оно включает все виды надбавок и премиальних, а при 5100грн выплачивали 3200, по демобилизации то-же не понятно где 2 грошевых забеспечення, где за 1/12 за каждый полный месяц, убд одно грошеве забеспечення, и всё в разных статьях по разному описанно, так это всё разом или как? Даже форма одежды к-кт по демоилизации положен оказуется. Вобщем демобилизовались, а получили в среднем по 5-7 тыс с неотгулянными отпусками, не выплаченными оздоровительными. А в части узнать ничего не возможно, Мы служили никто ничего не доводил, самим ничего добиться нельзя, только в поле с утра до вечера. Хоть среднее арифметическое можно узнать конкретно какие выплаты положены при мобилизации, по оздоровлению, и по демобилизации с учётом убд, мы не с ато. Офицеры Яворовского полигона

  Відповідь:зверніться до вашої в/ч

Добавить комментарий