Щодо допомоги ФОП на дітей на період карантину детальну інформацію можна отримати ТУТ 

Хто має праву на допомогу

Жінки-ФОП (Фізичні особи — підприємці) мають право на отримання допомоги по вагітності та пологах за рахунок коштів Фонду за умови сплати ними єдиного внеску.

 З 01.01.2016, Жінка ФОП, яка сплачує єдиний податок вже є застрахованою, а значить має право на отримання оплати лікарняного по вагітності та пологах або будь-якого іншого лікарняного.

Незалежно від виду оподаткування, який вибрала жінка-ФОП, якщо вона платить ЄСВ, є застрахованою.

Розмір ЄСВ для ФОП-жінок на будь-якій системі оподаткування з 01.01.2018 року дорівнює — 22% від мінімальної заробітної плати / за 1 календарний місяць.

Нагадаю ці розміри: 22% від мінімальної заробітної плати / за 1 календарний місяць.

Показник мінімальної заробітної плати змінюється, встановлюється ЗУ «Про державний бюджет», і на 01 січня 2019 рік це такі показники внесків:

 — 4173,00 грн / місяць (918,06 грн * 22%)

Процедура оформлення

Щоб оформити декретні, підприємцю треба зробити такі кроки:

 • Отримати лікарняний листок для підтвердження факту непрацездатності у зв’язку з виходом у декрет.
 • Замовити в податковій за місцем реєстрації довідку про те, що ЄСВ за розрахунковий період ви платили і заборгованості не маєте. Видають її безкоштовно.
 • У будь-якому банку відкрити спеціальний рахунок для виплат, куди будуть перераховуватися декретні . Якщо банк відмовить у відкритті спецрахунку, зв’яжіться зі своїм управлінням ФСС.
 • Надати у Фонд соцстрахування з тимчасової непрацездатності пакет документів:

заяву-розрахунок (одна копія залишається у вас). У цій заяві розраховується сума допомоги, яку ви будете отримувати;

копію лікарняного;

довідку з податкової про відсутність заборгованості з ЄСВ. У вас можуть попросити надати копії платіжних доручень (банківських виписок) зі сплати ЄСВ за весь розрахунковий період. Водночас деякі управління Фонду соцстрахування консультують, що довідка та копії платіжних доручень не потрібні, оскільки ФОП сам несе відповідальність за достовірність інформації, вказаної в заяві;

копію договору про добровільне страхування, якщо в 2015 році ви сплачували ЄСВ за підвищеною ставкою і цей період потрапляє в розрахунковий;

Якщо використовуєте печатку, візьміть її з собою, щоб засвідчити заяву.

Фонд соцстрахування приймає вашу заяву, і протягом 10 робочих днів на рахунок, відкритий для отримання декретних, має бути перераховано допомогу по вагітності та пологах.

Як розрахувати суму допомоги

Розрахунок ви можете зробити самі або за допомогою фахівця Фонду соцстрахування, куди звернетеся для оформлення допомоги.

Проводиться він за спеціальною формулою.

Період для розрахунку суми допомоги:

 • з 1 січня 2019 року до місяця виходу в декрет — для ФОП, які сплачують ЄСВ за ставкою 22%;

Зверніть увагу: сума допомоги по вагітності та пологах у розрахунку на місяць не повинна перевищувати розміру максимальної величини бази нарахування ЄСВ — суму 25 мінімальних зарплат, і не може бути меншою за мінімальну зарплату, встановлену на момент настання страхового випадку.

Лікарняний по вагітності та пологах може тривати:

126 календарних днів (70 днів до і 56 після пологів);

140 календарних днів (70 днів до і 70 днів після пологів) — при народженні двох дітей або ускладненнях при пологах;

180 календарних днів (90 днів до і 90 після пологів) — у осіб зі статусом чорнобильця

Приклад розрахунку допомоги для дінки-ФОП, яка сплачує ЄСВ.

Єдиної формули розрахунку для всіх жінок-ФОП, немає. Оскільки фігують показники середнього доходу, який у кожної жінки різний.

Декретні виплачують у 100 % розмірі суми, розрахованої виходячи з фактичного середнього доходу незалежно від того, скільки років жінка була застрахованою особою.

Отже, перша задача, це порахувати середній дохід.

Для розрахунку виплат за страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності добровільно застрахованим особам, які протягом дванадцяти місяців перед настанням страхового випадку за даними Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування мають страховий стаж менше шести місяців, середній дохід обчислюється:

для розрахунку допомоги по вагітності та пологах — виходячи з розміру доходу, на який нарахований єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, але не вище двократного розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом у місяці настання страхового випадку.

Приклад.

Припустимо, лікарняний видано в липні 2016 року, тобто страховий випадок у нас припадає на липень.

Для розрахунку береться мінімальна зарплата з січня по червень:

 • січень — квітень — 1378 гривень;

 • травень-чеврень — 1450 гривень

Вам необіхдено визначити седеньоденний дохід, для цього ви середній свій дохід сумуєте за шість попередніх місців:

Сумуєте мін. з.п. з січня по червень 2017 року ( 1378+1378+1378+1378+1450+1450)/ 182 кал.днів (182 кал.дні в пеіроді з січня по червень 2017 р) = 46,22 грн

Кінцева Формула: Сума допомоги = Середньоденний  (дохід) * Кількість днів відпусти

Отже  сума допомоги = 46,22 грн * 126 днів лікарняного =5823,72  грн.

У разі якщо фізичною особою — підприємцем платником єдиного внеску було припинено підприємницьку діяльність та не подано заяву-розрахунок до робочого органу Фонду для отримання фінансування допомоги по вагітності та пологах за страховим випадком «вагітність та пологи», який настав до припинення підприємницької діяльності, враховуючи, що допомога по вагітності та пологах є компенсацією втраченого доходу, вона надаватиметься за рахунок коштів Фонду лише за період від початку страхового випадку і до дня припинення підприємницької діяльності.

Tags: , , ,

129 комментариев on Право жінки-підприємця на допомогу по вагітності та пологам в 2020 році

 1. Ольга:

  Доброго дня!
  Якщо я сама ФОП 3-я група, а також додатково працюю як найманий працівник на інший ФОП від кого мені йти в декрет і отримувати виплати?

  Відповідь: значиться в статті

 2. Оксана:

  Доброго дня, я ФОП 3 групи, у зв»язку з COVID була звільнена від сплати ЄСВ за три місяці. Лікарняний по вагітності та пологах буду оформляти цього місяця. Як мені будуть нараховуватись кошти? Бачила що Ви відписали
  «скористайтесь статтею на сайті», а конкретно якою статтею? не можу знайти

  Відповідь: якщо ви не можете знайти статтю, зверніться за очною фаховою допомогою

 3. Алина:

  в доповнення до мого попереднього питання. Дякую за відповідь. Вчора в соц. страх. мені відповіди , що я не маю права на декретні, бо в законі чітко прописано, що якщо не сплачує ЕСВ ФОП , то немає права на декретні ( ЄСВ не сплачується із-за інвалідності)

  Відповідь: це повязано з тим, що написано в статті. Ознайомтесь

 4. Алина:

  Добрий день! Чи можна отримати також декретні з ФОП( ЄСВ не сплачую із-за інвалідності), якщо працюю по найму на іншій роботі, і також з неї отримаю декретні?

  Відповідь: звісно

 5. Юлія:

  доброго дня, я ФОП 3 групи, у зв»язку з COVID була звільнена від сплати ЄСВ за три місяці. Як мені будуть нараховуватись кошти

  Відповідь: скористайтесь статтею на сайті

 6. Ольга:

  Якщо ФОП буде отримувати дохід під час запланованого періоду декретної відпустки, чи має таких ФОП право на отримання виплати по декретній відпустці?

  Відповідь: законом обмеження не встановлюються

 7. Марія:

  Коли жінка знаходиться в декретгій відпустці,чи необхідно їй сплачувати ЄСВ і єдиний податок,чи під час декрету він скасовується?

  Відповідь: не скасовується

 8. Sveta:

  Я відкрила ФОП і в той же місяць пішла в декрет, чи можу я отримати допомогу?

  Відповідь: за умов, що значаться в статті

 9. Анна:

  Скажіть будь ласка, якщо йдеш у декрет в липні, чи потрібно сплачувати ЄСВ за звільнені місяці під час карантину (березень, квітень, травень)?

  Відповідь: так

 10. Наталя:

  Доброго дня,
  Я знаходжуся в декретній відпусткі по догляду за дитиною до 3-х років, дитині ще немає двох років. в Дикрет пішла з підприємства(основне місце роботи).Хочу відкрити ФОП. Підкажіть які наслідки? Чи потрібно звільнятися з основного місця роботи?

  Відповідь: не обовязково

Добавить комментарий