Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань соціального захисту багатодітних сімей» від 19 травня 2009 року суттєво збільшено обсяг і види державного забезпечення багатодітних сімей. З 1 січня 2010 року цей Закон набув чинності, тому викладаємо інформацію про перелік та види цих нововведень , які є важливим кроком для встановлення гідного рівня життя багатодітних сімей в Україні.

Відповідно до Закону України «Про охорону дитинства», багатодітна сім’я — сім’я, в якій подружжя (чоловік та жінка) перебуває у зареєстрованому шлюбі, разом проживає та виховує трьох і більше дітей, у тому числі кожного з подружжя, або один батько (одна мати), який (яка) проживає разом з трьома і більше дітьми та самостійно їх виховує.

Не варто забувати про те, що до складу багатодітної сім’ї включаються також діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах, – до закінчення навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років.

Важливо: Дитячим будинкам сімейного типу та прийомним сім’ям, в яких не менше року проживають відповідно троє або більше дітей, а також сім’ям (крім багатодітних сімей), в яких не менше року проживають троє і більше дітей, враховуючи тих, над якими встановлено опіку чи піклування, надаються також певні пільги, які передбачені для багатодітних сімей.

З 1 квітня 2019 року введений новий вид соціальної допомоги — допомога на дітей багатодітної родини. Тут можна отримати детальну інформацію про порядок отримання цієї допомоги. 

Законом України «Про охорону дитинства» встановлені такі пільги для багатодітних сімей ( ч. 3 ст. 13) :

 1. 50-відсоткова знижка плати за користування житлом (квартирна плата) в межах норм, передбачених чинним законодавством (21 кв. метр загальної площі житла на кожного члена сім’ї, який постійно проживає в жилому приміщенні (будинку), та додатково 10,5 кв. метра на сім’ю);
 2. 50-відсоткова знижка плати за користування комунальними послугами (газопостачання, електропостачання та інші послуги) та вартості скрапленого балонного газу для побутових потреб. Площа житла, на яку надається знижка при розрахунках плати за опалення, становить 21 кв. метр опалюваної площі на кожного члена сім’ї, який постійно проживає в жилому приміщенні (будинку), та додатково 10,5 кв. метра на сім’ю.
 3. 50-відсоткова знижка вартості палива, у тому числі рідкого, у разі якщо відповідні будинки не мають центрального опалення;
 4. позачергове встановлення квартирних телефонів. Абонентна плата за користування квартирним телефоном встановлюється у розмірі 50 відсотків від затверджених тарифів.
 5. Пільги щодо плати за користування житлом (квартирної плати), комунальними послугами та вартості палива надаються багатодітним сім’ям незалежно від виду житла та форми власності на нього.

Цим Законом також передбачено пільги дітям з багатодітних сімей, а саме:

 1. безоплатне одержання ліків за рецептами лікарів;
 2. щорічне медичне обстеження і диспансеризація в державних та комунальних закладах охорони здоров’я із залученням необхідних спеціалістів, а також компенсація витрат на зубопротезування;
 3. першочергове обслуговування в лікувально-профілактичних закладах, аптеках та першочергова госпіталізація;
 4. безоплатний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту (крім таксі), автомобільним транспортом загального користування в сільській місцевості, а також залізничним і водним транспортом приміського сполучення та автобусами приміських і міжміських маршрутів, у тому числі внутрішньорайонних, внутрішньо- та міжобласних незалежно від відстані та місця проживання;
 5. безоплатне одержання послуг з оздоровлення та відпочинку відповідно до Закону України «Про оздоровлення та відпочинок дітей»(відповідно до ст. 24 цього Закону, фінансування послуг з оздоровлення та відпочинку дітей з багатодітних сімей здійснюється за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, коштів підприємств, установ та організацій, професійних спілок і фондів, добровільних внесків юридичних та фізичних осіб та інших джерел)
 6. Діти з багатодітних сімей, у складі яких є п’ятеро і більше дітей, а також особи віком від 18 до 23 років із таких сімей звільняються від плати за навчання у вищих навчальних закладах державної та комунальної форми власності усіх рівнів акредитації за умови, що певний освітньо-кваліфікаційний рівень вони здобувають вперше.

Крім цього, окремі види пільг передбачені іншими законами, зокрема:

 1. Законом України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» ( п. 1 ст. 1) передбачено, що матері, які народили п’ятеро і більше дітей та виховали їх до шестирічного віку, мають право на отримання пенсії за особливі заслуги перед Україною (при цьому враховуються діти, усиновлені в установленому законом порядку) у випадку виходу на пенсію за віком, за інвалідністю, по втраті годувальника та за вислугою років у розмірі від 35 до 40 відсотка прожиткового мінімуму.
 2. Кодексом законів про працю України (ст. 182-1) та Законом України «Про відпустки» (ст. 19) встановлено, що жінці, яка працює і має двох або більше дітей віком до 15 років, або дитину-інваліда, або яка усиновила дитину ; одинокій матері, батьку, який виховує дитину без матері (у тому числі й у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі), а також особі, яка взяла дитину під опіку, надається щорічно додаткова оплачувана відпустка тривалістю 10 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів.За наявності декількох підстав для надання цієї відпустки її загальна тривалість не може перевищувати 17 календарних днів. Ця відпустка надається понад щорічні відпустки і переноситься на інший період або продовжується у порядку, визначеному Кодексом законів про працю.
 3. Відповідно до ч. 169.1 ст. 169 Податкового кодексу України платник податку має право на зменшення суми загального місячного оподатковуваного доходу, отримуваного від одного роботодавця у вигляді заробітної плати, на суму податкової соціальної пільги:

169.1.1. у розмірі, що дорівнює 100 відсоткам розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи (у розрахунку на місяць), встановленому законом на 1 січня звітного податкового року, — для будь-якого платника податку;

169.1.2. у розмірі, що дорівнює 100 відсоткам суми пільги, визначеної підпунктом 169.1.1 цього пункту, — для платника податку, який утримує двох чи більше дітей віком до 18 років, — у розрахунку на кожну таку дитину;

169.1.3. у розмірі, що дорівнює 150 відсоткам суми пільги, визначеної підпунктом 169.1.1 цього пункту, — для такого платника податку, який:

а) є одинокою матір’ю (батьком), вдовою (вдівцем) або опікуном, піклувальником — у розрахунку на кожну дитину віком до 18 років;

б) утримує дитину-інваліда — у розрахунку на кожну таку дитину віком до 18 років.

4.  Законом України «Про житловий фонд соціального призначення» (ст. 11) встановлено право сімей, які мають п’ятьох і більше дітей, та у разі народження у однієї жінки одночасно трьох і більше дітей позачергового отримання квартир або садибних(одноквартирних) жилих будинків із житлового фонду соціального призначення а також позачергове право отримання житлового приміщення відповідно до ст. 46 Житлового кодексу України.

5. При оплаті електроенергії – незалежно від обсягів споживання електроенергії тарифи не змінюються (постанова Національної комісії регулювання електроенергетики України від 17.03.2011 № 343 «Про зміну тарифів на електричну енергію, що відпускається населенню і населеним пунктам, та затвердження змін до Порядку застосування тарифів на електроенергію, що відпускається населенню і населеним пунктам»).

6. Призначення дострокової пенсії за віком жінкам, які народили та виховали до 6-ти річного віку п’ятеро або більше дітей, але не раніше ніж за 5 років до досягнення пенсійного віку, за наявності не менше 15 років страхового стажу.  За вибором матері або в разі її відсутності, якщо виховання 5 або більше дітей здійснювалося батьком, йому призначається дострокова пенсія за віком, але не раніше ніж за 5 років до досягнення пенсійного віку, за наявності не менше 20 років страхового стажу (Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»).

Яким чином отримати посвідчення багатодітної сімї можна дізнатися тут: http://www.i-law.kiev.ua/%D0%BF%D0%BE%D1%81%D0%B2%D1%96%D0%B4%D1%87%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D1%8F-%D0%B1%D0%B0%D1%82%D1%8C%D0%BA%D1%96%D0%B2-%D1%82%D0%B0-%D0%B4%D1%96%D1%82%D0%B5%D0%B9-%D0%B1%D0%B0%D0%B3%D0%B0%D1%82%D0%BE%D0%B4/

Tags: , ,

1 261 комментарий on Пільги для багатодітних сімей

 1. Ира:

  чи має право 17-річна дитина їхати в державний табір, якщо вона випускається зі школи(11 клас) дякую)

  Відповідь: Право на пільгу зберігається у осіб до 18 років, та від 18 до 23 років у разі, коли вони навчаються за денною формою навчання у навчальних закладах будь-якого ступеню акредитації.

 2. Володимир:

  Підкажіть, будь ласка, чи поширюється право на безкоштовний проїзд міським та районного сполучення громадським транспортом для батьків багатодітної сім»ї? Бо пишуть, шо безкоштовний проїзд діє тільки для дітей. І це право діє на всій території України? Дякую!

  Відповідь: Нажаль, пільги на проїзд надаються лише дітям з багатодітних сімей. Право проїзду для дітей розповсюджується не на всю країну, а лише: Безоплатний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту (крім таксі), автомобільним транспортом загального користування в сільській місцевості, а також залізничним і водним транспортом приміського сполучення та автобусами приміських і міжміських маршрутів, у тому числі внутрірайонних, внутрі- та міжобласних незалежно від відстані та місця проживання.

 3. юлія:

  Роз’ясніть будь-ласка, якщо я , мати чотирьох неповнолітніх дітей, влаштуюсь на роботу(на повну або половину ставки), то який розмір податку має сплачувати за мене мій роботодавець? Дякую

  Відповідь: Податки будуть в тому ж розмірі, як і за будь-якого іншого працівника. Єдине що, це у работодавця з`являється можливість застосувати податкову соціальну пільгу.
  Податкову соціальну пільгу (за текстом — ПСП) передбачено розділом IV Податкового кодексу, вона дає можливість платнику податку зменшити нарахований загальний місячний оподатковуваний дохід, отриманий у вигляді заробітної плати від одного роботодавця. Сума, на яку зменшується загальний місячний оподатковуваний дохід, визначається як відсоток прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
  Протягом 2013 р. розмір ПСП — 573,50 грн.

 4. Алла:

  безоплатне одержання послуг з оздоровлення та відпочинку відповідно до Закону України «Про оздоровлення та відпочинок дітей»(відповідно до ст. 24 цього Закону, фінансування послуг з оздоровлення та відпочинку дітей з багатодітних сімей здійснюється за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, коштів підприємств, установ та організацій, професійних спілок і фондів, добровільних внесків юридичних та фізичних осіб та інших джерел).
  Яким чином отримати путівку на неповнол1тніх дітей з багатодітної родини?
  Дякую.

  Відповідь: Батьки мають звернутися у районний відділ сім’ї та молоді з документами, що посвідчують особу дитини віком від 7 до 17 років та самих батьків. На місці Ви пишете заяву про надання путівок, і далі вже при наявності фінансування та з врахуванням статусу дитини надається путівка. Єдине це те, що бажано було б звернутися до 01 травня, але законодавчо не обмежується строк, звернутися Ви можете і зараз.

 5. чи можу я безплатно їхати поїздом львів київ, якщо я з багатодітної сім’ї, я повнолітня але все ще навчаюся в університеті? І що потрібно мати при собі щоб отримати білет?
  одного разу намагалася скоритуватися посвідченням мені сказала, що я повинна оплатити повну вартість квитка. Чому так?

  Відповідь: Нажаль, як ми вже зазначали в статті на сайті, проїзд в міжміському сполученні для багатодітних сімей не передбачен, лише в приміському сполученні. Тобто по Львову (якщо Ви там проживаєте) Ви маєте змогу їздити безкоштовно, але в Київ — ні.
  В той же час, хочемо зауважити, що Постанова КМУ від 28.07.2001 року «Про встановлення пільгового тарифу на перевезення дітей зализничним транспортом» встановлює пільговий тариф на перевезення дітей віком від шести до чотирнадцяти років залізничним транспортом у внутрішньому сполученні (у пасажирських вагонах усіх категорій) у розмірі 75% вартості проїзду дорослого пасажира.

 6. Ася:

  якщо дитина з багатодітної сімї навчається за денною формою навчання, а у суботу та неділю буде працювати, чи буде сімя вважатися та користуватися пільгами багатодітної родини? Дякую

  Відповідь: Немає підстав для анулювання свідцоцтва пільги багатодітної сім’ї в цьому випадку, денна ж форма навчання не покидається.

 7. Тетяна:

  Прошу підкажіть! Якось читала про пільги на харчування дітей з багатодітних сімей у дитсадках та школах. Чи актуальна така пільга?

  Відповідь: Так, наразі норми, що надають ці пільги продовжують діяти.

 8. оксана:

  чи має право повнолітня дитина з багатодітноїсімї є посвідчення поїхати поїздом з чернівців до київа без коштовно бо мені відповіли що тільки приміським

  Відповідь: ст. 13 ЗУ «Про охорону дитинства» вказує, що дітям з багатодітних сімей надаються такі пільги: безоплатний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту (крім таксі), автомобільним транспортом загального користування в сільській місцевості, а також залізничним і водним транспортом приміського сполучення та автобусами приміських і міжміських маршрутів, у тому числі внутрішньорайонних та міжобласних, незалежно від відстані та місця проживання;
  Укрзалізниця в свою чергу трактує цю норму так (з офіційного сайт Укрзалізниці): Діти з багатодітних сімей мають право: на безоплатний проїзд залізничним транспортом приміського сполучення незалежно від відстані та місця проживання
  Тобто відстань і місце проживання вони відносять до свого виду транспорту, а міжобласних маршрутів не відносять.
  Хоча вказану правову норму з ст. 13 вищевказаного Закону можливо трактувати так, як і залізничний транспорт при міжміському сполученні.
  Враховуючи, що жодних пояснень та листів від Мінсоцполітики та законотворців на цю тему немає, та враховуючи, що Укрзалізниця трактує в свій бік цю норму, ми надішлемо запит до Мінсоцполітки за роз’ясненням.
  Наразі, можемо Вам лише порадити звернутися до Адміністратора залізниці з проханням разом вирішити питання, вказати на неодназначність трактування норми, та сподіватися на порозуміння, доки не буде роз’яснення на цю тему від держави.

 9. Микола:

  Чи може доросла дитина, член багатодітної сімї (є посвідчення) безкоштовно їхати в потязі Київ — Одеса?

  Відповідь: Так, має право. Відповідно до ст. 13 ЗУ «Про охорону дитинства » передбачено пільги дітям з багатодітних сімей, а саме: безоплатний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту (крім таксі), автомобільним транспортом загального користування в сільській місцевості, а також залізничним і водним транспортом приміського сполучення та автобусами приміських і міжміських маршрутів, у тому числі внутрішньорайонних, внутрішньо- та міжобласних незалежно від відстані та місця проживання;
  Звертаєто лише Вашу увагу на те, що дитина з багатодітної сім’ї це:
  1) особа віком до 18 років (повноліття), якщо згідно з законом, застосовуваним до неї, вона не набуває прав повнолітньої раніше; або
  2) З 1 січня 2012 року до складу багатодітної сім’ї будуть включатися також діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах, — до закінчення навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років.
  Отже, якщо Ваша дитина входить до числа осіб, що перелічені вище, то Ви маєте право на безоплатний проїзд зализничним транспортом.

 10. наталія:

  Чи можу я користуватися пільгами на сплату комунальних послуг як багатодітна сім»я,якщо проживаємо в будинку не зареєстровані,реєстрація в іншому районі.Допомогу отримую по місцю проживання?Дякую!

  Відповідь: Відповідно до ст. 13 ЗУ «Про охорону дитинства» багатодітним сім’ям надаються пільги у вигляді 50 % знижки плати за користування комунальними послугами (газопостачання, електропостачання, та інші види послуг) та вартості скрапленого балонного газу для побутових потреб у межах норм, визначених законодавством. Площа житла, на яку надається знижка при розрахунку плати за опалення, становить 21 кв. метр опалювальної площі на кожного члена сім’ї, який постійно проживає в жилому будинку (приміщенні) та додатково 10,5 кв. метр на сім’ю.
  Отже, якщо за місцем реєстрацію Ви подібну пільгу при сплаті за комунальні послуги не отримуєте, Ви маєте право на отримання вказаної пільги за місцем проживання.

Добавить комментарий