Усиновлення визнане в Україні пріоритетною формою влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

Усиновленою може бути та дитина, у якої розірвані юридичні стосунки з батьками. Тобто такі діти мають юридичний документ про те, що їхні батьки втратили батьківські права стосовно цієї дитини. Таким документом може бути рішення суду про позбавлення батьківських прав, свідоцтво про смерть батьків, нотаріально засвідчена відмова батьків від дитини, тощо.

Усиновлення – це юридичний процес, під час якого рішенням суду створюються нові, постійні відносини між батьками та дитиною, і який полягає у передачі батьківських прав та обов’язків від однієї родини до іншої, це прийняття у сім’ю дитини на правах народженої, з усіма правами та обов’язками, як з боку дорослих так і з боку дитини.

Усиновлювачам треба принципово усвідомити, що усиновлена ними дитина має такі ж соціальні, емоційні та фізичні потреби, як і будь-яка народжена дитина у родині. Надзвичайно важливо ці потреби визначити, зрозуміти причини їх виникнення, знайти шляхи їх задоволення, навіть якщо ці потреби на початковому етапі протирічать культурним нормам усиновлювачі.

Громадяни України, які бажають усиновити дитину, можуть звернутися з письмовою заявою про взяття їх на облік кандидатів в усиновлювачі до служби у справах дітей за місцем проживання.

Заява може бути написана в присутності працівника служби у справах дітей та засвідчена ним. У разі коли одне з подружжя не може особисто з’явитись до служби у справах дітей для написання заяви, його заяву, засвідчену нотаріально, може подати дружина (чоловік).

До заяви додаються такі документи:

1). Копія паспорта або іншого документа, що посвідчує особу;

2). Довідка про заробітну плату за останні шість місяців або копія декларації про доходи за попередній календарний рік, засвідчена органами державної податкової служби;

3). Копія свідоцтва про шлюб, укладений в органах реєстрації актів цивільного стану, якщо заявники перебувають у шлюбі;

4). Висновок про стан здоров’я кожного заявника, складений за формою згідно з додатком 3 (бланк видає працівник служби);

5). Засвідчена нотаріально письмова згода другого з подружжя на усиновлення дитини (у разі усиновлення дитини одним з подружжя), якщо інше не передбачено законодавством;

6). Довідка про наявність чи відсутність судимості для кожного заявника, видана органами внутрішніх справ за місцем проживання заявника;

7). Копія документа, що підтверджує право власності або користування житловим приміщенням.

У разі усиновлення дитини одним із подружжя висновок про стан здоров’я та довідка про наявність чи відсутність судимості подаються кожним з подружжя.

Строк дії документів становить один рік з дня їх видачі, якщо інше не передбачено законодавством.

Під час приймання документів заявникам роз’яснюються порядок та умови усиновлення, права і обов’язки кандидатів в усиновлювачі, усиновлювачів, правові наслідки усиновлення.

Громадяни України, які бажають усиновити дитину, можуть за бажанням або за рекомендацією служби у справах дітей пройти курс підготовки з питань виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

Протягом 10 робочих днів після отримання заяви про бажання усиновити дитину (з повним комплектом документів) Служба у справах дітей складає Акт про обстеження житлово-побутових умов майбутніх усиновлювачів, розглядає питання про можливість усиновлення дитини і готує відповідний висновок. Якщо цей висновок позитивний, заявникам присвоюється звання кандидатів в усиновлювачі, і дані про них заносяться до спеціальної книги обліку.

Термін дії документів з усиновлення – один рік з дня їх видачі.

Після встановлення контакту з дитиною кандидати в усиновлювачі звертаються до служби у справах дітей за місцем проживання дитини із заявою про бажання її усиновити. У заяві зазначають: прізвище, ім’я, по-батькові, місце проживання кандидата в усиновлювачі, а також прізвище, ім’я, по-батькові, вік, місце проживання дитини.

Керівник дитячого закладу (чи особи, в яких проживає дитина) за запитом служби у справах дітей представляє такі документи:

1) копію свідоцтва про народження дитини;

2) копію свідоцтва про смерть батьків дитини або копію рішення суду про позбавлення їх батьківських прав чи визнання недієздатними;

3) копію нотаріально засвідченої згоди батьків, опікуна чи піклувальника дитини на її усиновлення;

4) згоду дитячого закладу, в якому проживає дитина, на її усиновлення;

5) документи, які підтверджують, що батьки понад шість місяців без поважних причин не проживають з дитиною, не виявляють батьківської турботи та піклування, не виховують та не утримують її;

6) копію висновку про стан здоров’я, фізичний та розумовий розвиток дитини;

7) довідку керівника дитячого закладу про факт особистого знайомства кандидата в усиновлювачі з дитиною та встановлення контакту між ними.

Служба у справах дітей за місцем проживання дитини на підставі заяви кандидата в усиновлювачі протягом 10 робочих днів готує громадянам України висновок про доцільність усиновлення та відповідність його інтересам дитини для подання до суду. Фактичне усиновлення дітей в Україні проводиться на підставі рішення суду.

Усиновлювач зобов’язаний особисто забрати дитину з місця її проживання після пред’явлення копії рішення суду про усиновлення у присутності представника служби у справах дітей.

Tags: , , ,

260 комментариев on Усиновлення: порядок і процедура

 1. Катерина:

  Добрий день, підкажіть будь ласка чи можемо усиновить дитину коли маємо набутє майно за період шлюбу:приватний будинок,автомобіль,заробітня плата моя та заробітня плата з пенсією чоловіка інваліда війни 3групи,і я військовослужбовець?і чи є в нас взагалі шанси?

  Відповідь: звісно, радимо звернутися до відділу опіки та піклування

 2. Василій:

  Доброго дня. Ми з дружиною Українці проживаємо та працюємо в Польщі. Чи можемо ми усиновити дитину та виїхати знову до Польщі?

  Відповідь: ознайомтесь зі статтею

 3. Василій:

  Доброго дня. Якщо я з дружиною проживаємо в Польщі. Чи можемо ми усиновити дитину та вернутись до Польщі? Напишіть будь ласка відповідь на мейл. Дякую.

  Відповідь: умови оформлення визначені в статті

 4. Наталія:

  Доброго дня! Скажіть, будь ласка, якщо я з чоловіком винаймаємо житло, хоча є власне, але в іншому місті? І ще, якщо я перебуваю тимчасово в центрі зайнятості, так, як під час карантину мене звільнили, чи зможемо ми удочерити дитину? У шлюбі з чоловіком ми перебуваємо офіційно і маємо власних двох дітей…

  Відповідь: нажаль, у вашому питанны варто звернутись за очною фаховою допомогою

 5. Катя:

  Доброго дня, скажіть будь ласка при усиновленні дитини виплачується декретні за місцем роботи?

  Відповідь: залежить від вида декретних.
  Є допомога по вагітності та пологам,є при народженні. Ознайомтесь зі статтею

 6. Alessia:

  Доброго дня. В мене запитання я громадянка України але проживаю в Італії і замужем за італійцем . Хочемо усиновити дитину. Чи можливо це ?

  Відповідь: законодавчих заборон- немає

 7. Ярослав:

  Доброго дня! Чи можливо усиновити дитину, якщо, подружжя працює неофіційно, але має високий та стабільний дохід?

  Відповідь: рішення приймає орган опіки та піклування

 8. Квтерина:

  Доброго Дня, скажіть будь ласка чи можливо забрати дитину до набуття рішення законної сили? В позовній заяві згідно якої статті? Наприклад якщо дитина за станом здоров’я потребую домашнього приватної турботи та Усиновлювачев має змогу узяти відпустку за місцем роботи

  Відповідь: необхідно бачити матеріали справи

 9. Олександр:

  Доброго дня я хочу усиновити дитину є 3 жил площаді є власний бізнес но я неодружений чи є шанс мені усиновити дитину

  Відповідь: консультуйтесь з відділом опіки та піклування, покажіть всі документи та зазначте всі обставини. Законодавчих заборон не має

 10. Алла:

  Якщо я не одружена, а живу у громадянському шлюбі, чи можу я такому разі оформити на себе усиновлення?

  Відповідь: заборон з позиції закону не має

Добавить комментарий