«Добровільно-примусові» внески стали правилом у багатьох школах. Крім того, прозорість використання добровільних внесків залишається на дуже низькому рівні. Найчастіше батьки не знають куди і кому йдуть їх гроші.  Цілі, які формально заявляються  для збору коштів далеко не завжди відповідають розмірам коштів, які збираються.  Також і звітність щодо використання цих коштів є на вкрай низькому рівні.

Для прикладу  до мене звернулися деякі батьки київської школи № 265 з інформацією, що  адміністрація школи вимагає сплати  щомісячних благодійних внесків у розмірі —  50 грн.,  а також щомісяця сплачувати на забезпечення охорони школи у розмірі 15 грн. Крім цього сплачується ще один щомісячний добровільний внесок який залежить від класу в якому навчається учень. І який може складати і 25 грн і 35 грн.

Враховуючи, що за підрахунками батьків у школі навчаються 517 учнів, то сума набирається немаленька.  Значно більша ніж необхідна для прикладу на охорону. Водночас звітності щодо використання цих коштів – жодної. Принаймні батьки про це нічого ніколи не чули. Також батьки не бачать жодних результатів від вкладених коштів. І зрозуміло що ця ситуація викликає обурення батьків і підозри в тому, що ці кошти витрачаються зовсім не на ті цілі про які заявляється.

Впевнений, що ця школа не є виключенням і «добровільно-примусові» внески стали правилом у багатьох школах.  Це підтверджує і Міністерство освіти та науки України, яке у своєму листі від 15.04.11 року говорить про ці випадки, а також нецільове  використання батьківських внесків.

Потрібно зазначити, що навіть міністерство зазначило, що примусове збирання в навчальних закладах коштів на проведення різноманітних заходів, поповнення благодійних фондів та нецільового використання батьківських внесків є грубим порушенням Закону України «Про благодійництво та благодійні організації», який передбачає можливість залучення лише добровільних пожертвувань та їх ретельного бухгалтерського обліку.

Але попри все це в Україні продовжується «добровільно-примусовий» збір пожертв на потреби школи.  І низький рівень поінформованості громадськості стосовно ефективності та прозорості їх використання цих коштів формує негативну суспільну думку щодо фінансових  зловживань та хабарництва у навчальних закладах.

На мою думку ситуація із примусовим збором коштів та непрозорості використання добровільних пожертв є неприпустимою і засвідчує зниження персональної відповідальності керівників навчальних закладів та послаблення контролю з боку місцевих органів управління освітою за їх діяльністю.

І при виникненні цих ситуацій батькам важливо вимагати від адміністрації школи обґрунтованості і прозорості використання добровільно сплачених коштів. А у випадку примусового стягнення таких коштів, накладення певних негативних наслідків на дітей або батьків внаслідок не сплати таких коштів, а також непрозорості їх використання звертатися до місцевих органів управління освіти, до міністерства і до прокуратури щодо порушення адміністрацією школи законодавства України.

Tags: , , , ,

5 комментариев on Що робити коли в школі зобов’язують сплатити «добровільні» внески

 1. Елена:

  Добрый день.Посоветуйте пожалуйста,как правильно сделать? В класс нужен интернет.Как это правильно сделать? Можем ли мы сдать деньги в благотворительный фонд школы и написать заявление на имя директора, чтобы в класс провели интернет. Учитывать надо и то, что через год мы перейдем в другой кабинет

  Відповідь: це питання вирішується виключно між вами та адміністрацією школи

 2. Оля:

  когда пришли в 1й класс, то в классе была только доска и все. мы сделали ремонт в классе, купили парты, стол учителю, шкафчики. переделали отопление.купили посуду в столовую.администрация школы давит на родителей и на учителя. что делать??
  ежемесячно поеупаем моющее

  Відповідь: зверніться до відділу освіти

 3. Светлана:

  Добрый день. Я многодетная мама(8), в том году 4 детей, в настоящее время 3детей учатся в одной школе(в селе). Оплачивать нужно!!! в фонд ?школы, фонд классов, ремонт классов со всех!!..Правильно ли это?+ на питание в столовую…

  Відповідь: фонди не мають обовязковості, ви млжете їх не сплачувати. Ми писали статтю про обовязкові побори та варіанти виходу. Стосовно харчування-залежить від доходів. На сайті є стаття, ознайомтесь

 4. Светлана:

  Добрый день. Я многодетная мама(8), в том году 4 детей, в настоящее время 3детей учатся в одной школе(в селе). Оплачивать нужно!!! в фонд ?школы, фонд классов, ремонт классов со всех!!..Правильно ли это?

  Відповідь: фонди не мають обовязковості, ви млжете їх не сплачувати. Ми писали статтю про обовязкові побори та варіанти виходу

 5. Светлана:

  Добрый день. Я многодетная мама(8), в том году 4 детей, в настоящее время 3детей учатся в одной школе(в селе). Оплачивать нужно!!! в фонд ?школы, фонд классов, ремонт классов со всех!!..Правильно ли это?

  Відповідь: фонди не мають обовязковості, ви млжете їх не сплачувати. Ми писали статтю про обовязкові побори та варіанти виходу

Добавить комментарий