На жаль, кожного року в пошуках «кращої долі» Україну покидає численна кількість громадян. Багато з них, пропрацювавши на Батьківщині, продовжують працювати за кордоном та залишаються там. Відповідно до офіційних даних статистики з початку 2005 року і до червня 2008 року поза межами України працювали 1,5 млн. мешканців нашої держави.

Це не дивно, оскільки робочі місця, що пропонують вітчизняні роботодавці бажають кращого (приміром, у 2011 році кількість працівників, що працювали в умовах, що не відповідають санітарно-гігієнічним нормам в порівняно розвиненій Дніпропетровській області становила майже 189 тис. осіб). Окрім того, багато українців виїжджають за кордон на ПМЖ через сімейні та інші обставини. Зважаючи на велику кількість українців «поза Україною», актуальним є питання отримання цими людьми пенсій, які вони заробили саме в Україні.

Відповідно до ст. 51 ЗУ «Про загальнообов’язкове пенсійне страхування» у разі виїзду пенсіонера на ПМЖ за кордон пенсія, призначена в Україні, за заявою пенсіонера може бути виплачена йому за 6 місяців наперед до від’їзду (невідомо, чим зумовлений саме такий строк).

Потрібно зазначити, що переказування інших пенсій за кордон здійснюється на підставі відповідних міждержавних договорів, угод. Нині такі угоди укладені із 21 країною світу.  Однак необхідність у таких угодах та їх ефективність викликають багато сумнівів та непорозумінь: нащо залучати іноземну державу до процесу виплати пенсії особі, яка не є її громадянином? Більш того, уявімо ситуацію: два громадянина пропрацювали на однакових посадах, умовах, однаковий період часу в Україні і їм була призначена пенсія; але один вирішив після виходу на пенсію поїхати на ПМЖ до Іспанії, з якою в України є договір що стосується пенсійних виплат, а інший – до сусідньої Італії, з якою договору такого не підписано; в результаті цього,  дискримінуються права другого громадянина, оскільки пенсію він зможе отримати лише за 6 місяців наперед, а другий — отримуватиме свою пенсію відповідно до умов міжнародного договору до кінця життя.

В цьому аспекті цікавим є Рішення Європейського суду з прав людини «Пічкур проти України» від 11 листопада 2013 року.  Цей чоловік  пропрацював в Україні 40 років у зв’язку з чим, йому була призначена пенсія. Однак, у 2000 році він емігрував до Німеччини, а пенсію доручив отримувати його матері.  2005 року пенсійні органи виявили, що  він більше не проживає в Україні, зупинили виплату йому пенсії та звернулися до суду з позовом про повернення виплаченої пенсії за період проживання у Німеччині. У 2006 році позов цей було задоволено.

У 2009 році проблему таких пенсій розглядав і Конституційний суд України, який у своєму рішенні визнав неконституційними п.2 ч.1 ст.49 і друге речення ст.51 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», які передбачали припинення виплати пенсії пенсіонерам на час постійного проживання за кордоном у разі, якщо Україна не уклала з відповідною  державою  міжнародний  договір  з  питань  пенсійного. Враховуючи це рішення, Пічкур подав заяву про перегляд рішення 2006 року, однак йому було відмовлено, оскільки рішення Конституційного суду України не мають зворотної дії у часі та не можуть бути визнані нововиявленими обставинами.

У зв’язку із неможливістю вирішити цю проблему в Україні Пічкур звернувся із заявою до Європейського суду з прав людини, посилаючись на порушення його права власності, а також щодо дискримінації відносно нього. В результаті розгляду справи, Суд підтвердив наявність порушення зазначених прав, однак обмежився компенсацією Пічкуру 5 000 євро. Як бачимо, результат для Пічкура не є таким, як він бажав в ідеалі, однак, зважаючи на те, скільки «кіл пекла» він пройшов, обстоюючи своє право, вже його існування є позитивним моментом.

Важко уявити, скільки пенсіонерів за кордоном недоотримують свої пенсії із України. І в соціальній державі, якою себе позиціонує Україна згідно з Конституцією, такий стан справ є недопустимим. Чи на тих людей, які пропрацювали в Україні більшу частину свого життя і згодом через певні причини були змушені її покинути соціальна функція держави вже не поширюється?

Таким чином, це питання залишається проблемним та потребує більшої уваги насамперед в законодавчому аспекті. Подолання її, зокрема, може відбуватися через розробку єдиної процедури виплати пенсії усім громадянам за кордоном, незалежно від країни їх проживання, наявності/відсутності між Україною та відповідною державою міжнародного договору, який у таких відносинах є зайвим та лише ускладнює ситуацію.

————
А.Колесник, М.Щербатюк

Tags: ,

38 комментариев on Європейський суд визнав за закордонним українцями право на пенсію

 1. Сергій:

  Поясніть будь ласка ,моїй тітці 80 років ,утримує українську пенсію ,в 61 рік вона вийшла заміж за громадянина США,після його смерті почала отримувати його пенсію .В 2013 році вона стала громадянкою США ,рік тому приїхала в Україну .Чи має вона право отримувати українську пенсію?Про своє американське громадянство вона нікому не заявляла ,має український паспорт.

  Відповідь: з описаного вами-ні

 2. Андрій:

  Я хочу уточнити. Хай не переведення, але чи матиму право отримувати украінську пенсію проживаючи закордоном?

  Відповідь: ні

 3. Андрій:

  Андрій. Мені за 70, маю намір переіхати з дружиною до сша для проживання з дітьми. Чи маю правомна переведення пенсіі і що для цього потрібно? Дякую за вашу відповідь.

  Відповідь:такого поняття як переведення не існує. Ви маєте право на виплату одноразову в певному розмірі, на сайті в статті є оглядова інфомрація

 4. людмила:

  МАЮ 11 робочих років стажу зі сплаченними податками і оформленними документами, у італіі,чи зараховуються вони до українського стажу?

  Відповідь: за умови підтвердження в органах УПФУ

 5. Марьян Ніколаєнко:

  У мене два питання:
  1. Якщо громадянин України вже більше п’яти років працює в Німечині, але без оформлення ПМП (перебуваючи на тимчасовому консульскому обліку), бажає при досягненні 60 років оформити пенсію в Україні, чи повинен він предоставити в пенсійний фонд документи про працю в Німеччині?
  2. Якщо так станеться, що цей українець і далі буде працювати в Німеччині, і досягне там вже німецького пенсійного року, набуваючи таким чином і право на німецьку пенсію, чи повинен цей громадянин відмовитися від української пенсії? Якщо так, то чому? Чи не буде в такому разі неконституційним забирати у цього громадянина пенсію за український стаж, який не може бути зарахованим в німецьку пенсію?

  Відповідь: 1-так; 2- так,передбачено законом, і про це є стаття

 6. Cвітлана:

  Мені 60 років.Я отримую пенсію в Україні.Маю закордонний трудовий стаж 17 років.Збираюсь по досягненню пенсійного віку оформити пенсію.Скажіть будь-ласка,чи укладені бодай які договори між Україною та Грецією.Мої інтереси одні-отримувати зароблені своєю працею пенсії в Україні та в Греції,оскільки я виплачувала податки як в Україні,так і в Греції.

  Відповідь: наразі по пенсійному законодавству- ні, таких угод не має

 7. Марія:

  Здравствуйте.Підкажіть будь ласка. Я пенсіонерка,яка проживає в Україні і отримую свою зароблену пенсію,але чоловік проживши в Португалії 10 років,без отримання громадянства,захворів на смертельну недугу.Там його лікували і призначили пенсію,але через декілька місяців приїхав додому на Україну і помер.Мені оформили у Португалії пенсію по втраті годувальника.Я маю право отримувати і свою пенсію в Україні роками зароблену,а саме 25 років трудового стажу,і Португальську,чи лише одну за вибором?
  Дякую

  ВІдповідь: одну -на ваш вибір

 8. Марія Телішко:

  Моїй свекрусі 55 років, має на Україні 20 років стажу і в Португалії працювала офіційно 10років. Чи може вона піти на пенсію з 55 років?

  Відповідь: якщо є підтвердні документи праці за кордоном, легалізовані у встановленому порядку. Зверніться до УПФУ

 9. Ткаченко Ольга:

  Моя мама має 25 років загального стажу в Україні, зараз офіційно працює в Іспанії та має там стаж роботи 13 років. Мамі-56 років. Скажіть будь-ласка, який її пенсійний вік? Можна об’єднати ці роки стажу в Україні чи вона буде отримувати дві пенсії? Дуже дякую за відповідь.

  Відповідь: пенсія буде одна, для виходу на пенсію за українським законодавством вона має досягти пенсійного віку. Про вихід на пенсію за новим пенсійним законодавством є стаття на сайті, ознайомтесь

 10. Пелешкей Євген:

  Мені у грудні буде 55. Маю загальний стаж 35р. Чи вигідно мені зараз звільнитися з роботи, чи допрацювати до грудня????? Працюю держслужбовцем, стаж 10 років.

  Відповідь: питання вигоди кожен сам для себе вирішує, ми констутуємо в статтях лише ваше право, закріплене в законі

Добавить комментарий