Чим регламентується

Законодавством України передбачено систему пільг для учасників бойових дій та осіб, прирівняних до них, зокрема, це стосується і надання земельних ділянок.

Відповідно до статті 12 (пункт 14) Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»  учасникам бойових дій надаються, серед інших,  такі пільги: першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва.

Надання у власність земельних ділянок здійснюється у порядку, визначеному статтею 118 Земельного кодексу України, за умови, що учасник бойових дій не скористався своїм правом на безоплатне отримання у власність земельної ділянки та надав відповідний документ, що посвідчує його участь в антитерористичній операції (посвідчення, довідка, наказ тощо).

Цільове призначення та норми безоплатної приватизації  

Земельні ділянки можуть бути надані військовослужбовцям у власність у межах норм безоплатної приватизації, визначених статтею 121 Земельного кодексу України, а саме у таких розмірах:

для ведення садівництва — не більше 0,12 га;

для ведення особистого селянського господарства — не більше 2,0 га;

для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах — не більше 0,25 га, в селищах — не більше 0,15 га, в містах — не більше 0,10 га;

для індивідуального дачного будівництва — не більше 0,10 гектара.

Процедура виділення земельних ділянок

Відповідно до Земельного кодексу України , зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб’єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.

Розроблений проект землеустрою підлягає обов’язковому погодженню з територіальним органом Держземагентства України, а у разі розташування земельної ділянки у межах населеного пункту або земельної ділянки за межами населеного пункту, на якій планується розташування об’єкта будівництва, — із структурними підрозділами районних державних адміністрацій у сфері містобудування та архітектури.

Після погодження проекту землеустрою громадянину необхідно звернутися до державного кадастрового реєстратора за місцем розташування земельної ділянки із заявою про проведення державної реєстрації земельної ділянки та надання витягу про земельну ділянку з Державного земельного кадастру. Процедуру державної реєстрації земельної ділянки встановлено пунктами 107-115 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 року № 1051.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов’язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом — після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Згідно з статтями 125, 126 Кодексу право власності на земельну ділянку виникає з моменту державної реєстрації цього права та оформлюється відповідно до Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень”.

Хто передає земельні ділянки у власність

Разом з тим зазначаємо, що згідно із частиною першою статті 122 Кодексу сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Відповідно до частини четвертої цієї статті центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Згідно з Положенням про Державне агентство земельних ресурсів України  Головне управління відповідно до покладених на нього завдань передає відповідно до закону земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у власність або в користування для всіх потреб в межах області.

 

Термін та вартість здійснення заходів щодо виділення земельних ділянок

Назва організаційного заходу Термін виконання Вартість робіт
1 2 3
Подання клопотання військовослужбовця про надання дозволу на розробку землевпорядної документаціїдо відповідного органу виконавчої влади у момент подання безкоштовно
Прийняття рішення про надання дозволу на розробку документації із землеустрою до 30 днів безкоштовно
Розробка землевпорядної документації не більше 6 місяців Визначається договором
Погодження землевпорядної документації до 10 робочих безкоштовно
Реєстрація земельної ділянки в Державному земельному кадастрі до 14 робочих днів безкоштовно
Рішення про затвердження землевпорядної документації та передачі земельної ділянки у власність максимально стислі строки безкоштовно
Реєстрація права власності на земельну ділянку в Укрдержреєстрі 14 робочих днів 119 грн. держмито та 120 грн. (витяг із Держреєстру прав)

 

 

Відповідь Державного агентства земельних ресурсів України  

Tags: ,

711 комментариев on Виділення земельних ділянок учасникам АТО

  1. Іван:

    Доброго дня скажіть будь ласка може УБД взяти під забудову і під господарво землю чи тільки одне з двох?

    Відповідь: у безкоштовних межах -можете всі види

  2. Марина:

    Доброго дня, чи має право на отримання земельної ділянки учасник бойових дій в Афганістані?Дякую.

    Відовідь: так

  3. Микола:

    Доброї пори. Я,як убд,звернувся до селищної ради,щоб вони виділили мені до 2га землі під с/г-відмовили словами,так як і звернувся не письмово. Направили у район. Я хочу отримати землю у межах свого населеного пункту,а район мені майже дає землю аж за 30 км від дому. Земля у держ власості у межах населеного пункту є,так вказує публічна кадастрова карта,але ділянка не 2га,а майже 6га,якщо ми втрьох (3 убд) зберемся чи можемо ми її оформити на себе,скористатися правом пільгової категорії? Донецька обл. Волноваський район.

    Відповідь: нажаль, ні

  4. Вікторія:

    Чоловік військовослужбовець, учасник бойових дій, скористався правом отримання ділянки в межах міста (5 соток), але так і не отримав (на ділянці знайшли археологічну спадщину).
    Коли потрібно писати повторну заяву? Чи має бути якесь запрошення?

    Відповідь: зверніться за розясненням до місцевого органу влади

  5. Сергей:

    Я вже більше року намагаюсь отримати хоч якусь земельну ділянку, але місцева влада надає відмову у звязку з відсутністью вільних ділянок. Чи можу я отримати грошову компенсацію замість земельних ділянок??

    Відповідь: ні

  6. Наталя:

    місцевий орган самоврядування визначив розмір ділянки під ОСГ- 0.5 га. коли згідно земельного кодексу , можна претендувати на земельну ділянку до 2 га. На скільки законне таке рішення органу місцевого самоврядування? Чи можливо оскарджувати дане рішення?

    Відповідь: інформація по вашому питанню є в статті на сайті

  7. Євген Міраї:

    Вітаю , якщо я отримав 6 соток під забудову , як учасник бойових дій , то чи маю я првввввваво на ділянку під садівництво ?

    Відповідь: за іншим призначенням, в межах безкоштовного розміру

  8. Фесенко Юрій:

    Чи маю я право на отримання земельної ділянки до 2га як учасник АТО (перебував в АТО 2016-2017 роки) при тому, що у 2014 році скористався правом, як громадянин, на приватизацію на себе 10 сотих для ведення с/г виробництва.

    Відповідь: з урахуванням написаного -ні, але радимо звернутися за очною фаховою допомогою до місцевого органу влади.

  9. Микола:

    особа отримала не посвідчення УБД а довідку про безпосередню участь і стала дезертиром. Вже 1.5 року розшукується як дизертир працівниками ВСП. Чи може сільська рада надати такій особі земельну ділянку

    Відповідь: залежить від рішення місцевого органу влади, але підстави для відмови є

  10. Ольга:

    Скажіть, будь ласка, отримати земельну ділянку можна отримати в тому випадку, якщо учасник АТО був в зоні ато більше 3 місяців?

    Відповідь: можна

Добавить комментарий