На сьогоднішній день, у зв’язку із набуттям чинності змін до ЗУ «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» та наказу МВС від 22.11.2012 № 1077 «Про затвердження Порядку реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні та зразків необхідних для цього документів», до Державної міграційної служби (ДМС) перейшли повноваження по реєстрації та веденню обліку громадян.

Враховуючи, що довідка про склад сім’ї є необхідним документом для призначення багатьох видів державних допомог, субсидій, пільг та інших державних виплат, і доки на законодавчому рівні не буде врегульовано питання видачі довідок про склад сім’ї, призначення пільг і державних виплат відбуватиметься за старою процедурою, тобто їх видаватимуть, як і раніше,  паспортисти при ЖЕКах, сільські та селищні ради.

Наказ Міністерства праці та соціальної політики від 22.07.2003 №204 «Про затвердження форми Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за   призначенням усіх видів соціальної допомоги, та довідки про склад сім’ї або зареєстрованих  у житловому приміщенні/будинку осіб» регулює питання форми довідки та її змісту. Згідно цього наказу довідка про склад сім’ї включає в себе наступні відомості:

ПІБ власника (співвласника, наймача) житлового приміщення/будинку, члена житлово-будівельного кооперативу.

Адреса даної особи.

ПІБ усіх хто входить у склад сім’ї , їх родинні стосунки із власником, співвласником чи наймачем, дата народження, номер та серія паспорта або ж свідоцтва про народження.

Загальна кількість осіб.

Назва та адреса органу, до якого подається довідка.

Прізвище та підпис паспортиста.

Прізвище і підпис начальника

Дата.

Згідно зазначеного наказу, довідка про склад сім’ї видається відповідним підприємством (організацією) або виконавчим органом сільської (селищної) ради за місцем реєстрації сім’ї уповноваженому власнику (співвласнику, наймачу) житлового приміщення/будинку, членові житлово-будівельного кооперативу. Відповідним підприємством (організацією) в контексті наказу є підприємство (організація), що здійснює управління  житловим будинком, в якому Ви та Ваша сім’я зареєстровані.  Якщо ж ви зареєстровані в селі, селищі, то органом, який вправі видавати довідку, буде виконком сільської (селищної) ради. У будь-якому випадку довідка видається за місцем Вашої реєстрації.

Але навіть при видачі даних довідок за старою процедурою виникає багато питань. Нерідкість, коли члени сім’ї з різних обставин зареєстровані за різними адресами, але проживають разом, як в цьому випадку бути?! Адже сім’я фактично проживає разом, але відсутність необхідної інформації в довідці про склад сім’ї може бути підставою для неправильного нарахування допомоги, субсидії або пільги?

Абзац 2 ст. 64 Житлового кодексу України передбачає, що до членів сім»ї наймача належать дружина наймача, їхні діти і батьки. Членами сім»ї наймача може бути визнано й інших осіб, якщо вони постійно проживають разом із наймачем і ведуть із ним спільне господарство.

Конституційний Суд України у п. 6 Рішення «Про офіційне тлумачення терміна «член сім’ї» від 03.06.1999 р. № 5-рп/99 (далі — Рішення КСУ) розрізняє членів сімей взагалі (відносить до них чоловіка або дружину, прямих родичів по низхідній і висхідній лініях — дітей і батьків) та членів сімей, які перебувають на утриманні або проживають із суб»єктами права (інші особи, що постійно мешкають з ними та ведуть спільне господарство, зокрема, не тільки близькі родичі (рідні брати, сестри, онуки, дід і баба), але й інші родичі чи особи, які не перебувають у безпосередніх родинних зв»язках (брати, сестри дружини (чоловіка); неповнорідні брати і сестри; вітчим, мачуха; опікуни, піклувальники, пасинки, падчерки тощо). Обов»язковою умовою визнання їх членами сім»ї крім факту спільного проживання є ведення із суб»єктом спільного господарства, тобто наявність спільних витрат, спільного бюджету, спільного харчування, купівлі майна для спільного користування, участі у витратах на утримання житла, його ремонт, надання взаємної допомоги, наявність усних чи письмових домовленостей про порядок користування житловим приміщенням, інших обставин, які засвідчують реальність сімейних відносин.

Отже, які варіанти отримати довідки про фактичну кількість проживаючих осіб, якщо члени сім’ї зареєстровані за різними адресами?

Перший варіант – це складається додаткова Довідка працівниками ЖЕКу з підписами свідків при обстеженні матеріально-побутових умов проживання для визначення кількості фактично проживаючих осіб, опитуються сусіди, приймається до уваги довідка сільської ради або акт, складений квартальним комітетом, районним депутатом тощо.

Другий варіант —  отримання документу, схожого за змістом із довідкою про склад сім’ї, вважаємо може бути отримання відповіді ДМС на запит про надання публічної інформації (щодо осіб зареєстрованих чи проживаючих за відповідною адресою).

Так, відповідно до ст. 10 ЗУ   «Про доступ до публічної інформації», розпорядники інформації, які володіють інформацією про особу, зобов’язані надавати її безперешкодно і безкоштовно на вимогу осіб, яких вона стосується, крім випадків, передбачених законом. Оскільки серед завдань ДМС України є реєстрація місця проживання/перебування фізичних осіб, ведення відповідних реєстраційних обліків, забезпечення  формування баз персональних  даних  фізичних  осіб, то можна спробувати звернутися з інформаційним запитом до ДМС, в якому зазначити, що Ви хотіли б отримати інформацію стосовно осіб, зареєстрованих чи проживаючих за відповідною адресою. Отримавши відповідь від міграційної служби, можна спробувати звернутися з даним документом до Органу праці та соціального захисту населення, надавши його замість довідки про склад сім’ї.

Третій варіант – це взяти довідки про склад сім’ї з усіх місць реєстрації членів сім’ї та надати їх в Орган праці та соціального захисту населення з поясненням, що місце реєстрації членів сім’ї різне, але фактичне місце проживання єдине. На підтвердження чого запропонувати Органу праці та соціального захисту населення зробити матеріально-побутове обстеження умов проживання сім’ї, заслухати свідчення свідків тощо.

Але оскільки всі вищеперелічені варіанти не передбачені на законодавчому рівні, то залишається лише сподіватися на порозуміння з боку держорганів.

Є також варіант — звертатись до суду з заявою про встановлення фактів, маючих юридичне значення (тобто факту фактичного складу сім’ї).

На сьогоднішній день Мінсоцполітики разом з Державною міграційною службою намагаються узгодити порядок видачі довідок про склад сім’ї, тому сподіваємося що найближчим часом дана проблема буде вирішена.

 

Tags: ,

426 комментариев on Довідка про склад сім’ї: проблема отримання і варіанти її вирішення

  1. Олена:

    Доброї ночі чи можу я отримати довідку про склад сім’ї чоловіка якщо він за кордоном проживаємо разом але зареєстрований окремо

    Відповідь: довідка надається за фактично зареєстрованими

  2. Анна:

    Добрый день! Подскажите, пожалуйста, если необходима форма 3, а ЖЕК отказываться ее предоставить так как нет паспортов всех прописанных в квартире. Что делать?

    Відповідь: писати скаргу на дії та відмову ЖЕКу.

  3. дмитро:

    Мені в жеку недають довідку про склад сімї бо сестра не дає домову книжку скажіть будь ласка що мені робити???

    Відповідь: подавати скаргу на керівництво ЖЕКу

  4. Инна:

    Чи можна отримати довідку про склад сім’ї з місця реєстрації жінці, якщо дитина не зареєстрована, тільки є свідоцтво про народження і чоловік зареєстрований в іншому місці?

    Відповідь: ні

  5. Ірина:

    Добрий день! Потрібна довідка про склад сім’ї. Чоловік приписаний в одному місці, я в другому, а живемо взагалі у квартирі, яку знімаємо в аренду. Скажіть де брати довідку? Дякую

    Відповідь: на цю тему написано декілька статтей на сайті, прочитайте

  6. Лілія:

    Лілія. Діти ніде не прописані. Ми з чоловіком прописані за різними адресами. як і де взяти довідку про склад сім’ї?

    Відповідь: брати Акт фактичного проживання родини у вашому випадку.

  7. Анатолий:

    Добрий день! Я інвестував будівництво квартири і отримав документи на право власності. В квартирі зареєстрована тільки моя дружина (спільне майно).Хочу свою частину подарувати дружині і нотаріуси вимагають довідку, що в квартирі не зареєстровані неповнолітні діти. ЖЕКа не має, а є обслуговуюча компанія ТОВ, яка таку довідку надати не може. Звертавсля до центру надання послуг ДРА — відмова! Де можна отримати с=на сьогоня таку довідку? Дякую за відповідь!

    ВІдповідь: окрім ЖЕКУ та обслуговуюючої організації- інших органів немає

  8. Віталій:

    Доброго дня! Я проживаю самостійно у квартирі, яка належить моїй мамі, але в ній (квартирі) ніхто не зареєстрований. Чи можу я в такому разі отримати довідку за місцем фактичного проживання (що я проживаю один саме в цій квартирі), а не за місцем реєстрації? Якщо так, то на що посилатися в УСББ? Дякую!

    Відповідь: так, оскільки реєстрація проживання та перебування різні по значенню та правовим наслідкам. В статті детально описано

  9. Щоб отримати довідку про склад сім’ї паспортистка вимагає пасрорти усіх прописаних.чи можу я взяти довідку без їх паспортів? І чи є десь прописано що має вимагатись наявність усіх паспортів? Дякую

    Відповідь: на сайті в статті описується порядок та підстави отримання довідки

  10. Алексей:

    добрый день, нет ни ОСББ, ни ЖЕК. дом находиться на балансе предприятия-банкрота, у ликвидатора документы отсутствуют. местные органы власти должны выдать справку о составе семьи? спасибо

    Відповідь: так

Добавить комментарий