Шлюб припиняється внаслідок його розірвання за спільною заявою подружжя або одного з них, а також за спільною заявою подружжя (або за позовом одного з подружжя) на підставі рішення суду.

Випадки, в яких шлюб розривається органом державної реєстрації актів цивільного стану

Шлюб розривається органом державної реєстрації актів цивільного стану за заявою подружжя, яке не має дітей та за заявою одного з подружжя, якщо другий з подружжя визнаний безвісно відсутнім або недієздатним.

Шлюб розривається незалежно від наявності між подружжям майнового спору.

Якщо один із подружжя через поважну причину не може особисто подати заяву про розірвання шлюбу до органу державної реєстрації актів цивільного стану, таку заяву, справжність підпису на якій має бути нотаріально засвідченою, або прирівняну до неї, від його імені може подати другий із подружжя.

Розірвання шлюбу, здійснене органами державної реєстрації актів цивільного стану, засвідчується свідоцтвом про розірвання шлюбу, зразок якого затверджує Кабінет Міністрів України.

Випадки, коли шлюб розривається за рішенням суду

Шлюб припиняється внаслідок його розірвання за позовом одного з подружжя на підставі рішення суду, відповідно до статті 110 Сімейного кодексу України.

Суд постановляє рішення про розірвання шлюбу, якщо судом буде встановлено, що заява про розірвання шлюбу відповідає дійсній волі дружини та чоловіка і що після розірвання шлюбу не будуть порушені їхні особисті та майнові права, а також права їхніх дітей.

Суд постановляє рішення про розірвання шлюбу після спливу одного місяця від дня подання заяви. До закінчення цього строку дружина і чоловік мають право відкликати заяву про розірвання шлюбу

Розірвання шлюбу, здійснене судом до набрання чинності Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» (27.07.2010), підлягає державній реєстрації в органі державної реєстрації актів цивільного стану.

Державна реєстрація розірвання шлюбу може бути проведена органом державної реєстрації актів цивільного стану за нотаріально засвідченою або прирівняною до нотаріально засвідченої заявою одного з подружжя, якщо актовий запис про розірвання шлюбу вже складено за заявою другого з подружжя на підставі рішення суду про розірвання шлюбу або на підставі пункту 3 частини першої статті 107 Сімейного кодексу України до набрання чинності цим Законом, у разі якщо така особа не може з поважної причини особисто з’явитися до державного органу реєстрації актів цивільного стану

Документом, що засвідчує факт розірвання шлюбу судом, є рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили.

Строки розірвання шлюбу

У разі розірвання шлюбу без рішення суду, орган державної реєстрації актів цивільного стану складає актовий запис про розірвання шлюбу після спливу одного місяця від дня подання заяви про розірвання шлюбу подружжя, яке не має дітей, якщо вона не була відкликана.

Якщо подружжя через поважну причину не може з’явитися до відділу державної реєстрації актів цивільного стану для державної реєстрації розірвання шлюбу в установлений для них день, строк такої реєстрації на письмове прохання подружжя може бути перенесений на інший день. При цьому строк перенесення державної реєстрації розірвання шлюбу не може перевищувати одного року з дня подання заяви.

У разі розірвання шлюбу органом державної реєстрації актів цивільного стану шлюб припиняється у день реєстрації розірвання шлюбу.

Суд постановляє рішення про розірвання шлюбу після спливу одного місяця від дня подання заяви. В разі розірвання шлюбу судом шлюб припиняється у день набрання чинності рішення суду про розірвання шлюбу.

Державна реєстрація розірвання шлюбу на підставі рішення суду, постановленого до набрання чинності Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», яке набрало законної сили, може проводитись незалежно від строку, що минув після його постановлення.

Місце державної реєстрації розірвання шлюбу

Державна реєстрація розірвання шлюбу провадиться за місцем проживання подружжя або одного з них .

Відділ державної реєстрації актів цивільного стану не вправі відмовити в державній реєстрації розірвання шлюбу, якщо один з подружжя звернувся із заявою про державну реєстрацію розірвання шлюбу до відділу державної реєстрації актів цивільного стану не за своїм місцем проживання, а за місцем проживання другого з подружжя. У цьому разі місце проживання другого з подружжя підтверджується його паспортом або паспортним документом з відміткою про його проживання чи відповідною довідкою, виданою компетентними органами.

Якщо один з подружжя визнаний у встановленому законом порядку безвісно відсутнім, недієздатним, то державна реєстрація розірвання шлюбу провадиться за місцем проживання другого з подружжя за його заявою про розірвання шлюбу.

Документи, що подаються для державної реєстрації розірвання шлюбу

Державна реєстрація розірвання шлюбу на підставі рішення суду, постановленого до набрання чинності Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», проводиться за письмовою заявою про державну реєстрацію розірвання шлюбу на підставі рішення суду, яка подається подружжям або одним з них, по пред’явленні копії рішення суду (витягу з рішення суду) про розірвання шлюбу, що набрало законної сили, а також паспорта або паспортного документа, квитанції про сплату встановленої судом суми державного мита.

Державна реєстрація розірвання шлюбу без рішення суду, проводиться на підставі письмової заяви про розірвання шлюбу подружжя, яке не має дітей, у якій повинно бути зазначено про відсутність у них спільних дітей.

Якщо один з подружжя через поважну причину не може з’явитися для державної реєстрації розірвання шлюбу, він може під час подачі заяви про реєстрацію розірвання шлюбу або впродовж місяця письмово повідомити орган державної реєстрації актів цивільного стану про згоду реєстрації розірвання шлюбу за його відсутності та зазначити місцезнаходження органу державної реєстрації актів цивільного стану, до якого слід надіслати свідоцтво про розірвання шлюбу. У разі надсилання письмового повідомлення підпис на ньому того з подружжя, який не може з’явитися, повинен бути нотаріально засвідчений.

 

Якщо один із подружжя визнаний у встановленому законом порядку безвісно відсутнім, недієздатним, державна реєстрація розірвання шлюбу проводиться за заявою другого з подружжя про розірвання шлюбу відповідно до статті 107 Сімейного кодексу України.

До заяви про розірвання шлюбу подружжя, яке не має дітей, та про розірвання шлюбу відповідно до статті 107 Сімейного кодексу України має бути додане свідоцтво про шлюб.

До заяви про розірвання шлюбу відповідно до статті 107 Сімейного кодексу України ініціатором розірвання шлюбу, крім того, додається копія рішення суду (витяг з рішення суду) про визнання другого з подружжя безвісно відсутнім чи недієздатним .

Про державну реєстрацію розірвання шлюбу в паспортах або паспортних документах осіб, шлюб між якими розірвано, робиться відмітка про реєстрацію розірвання шлюбу із зазначенням місця і часу цієї реєстрації, прізвища, власного імені, по батькові особи, з якою розірвано шлюб, прізвища після реєстрації.

Якщо державна реєстрація розірвання шлюбу була проведена за відсутності одного з подружжя, відмітка про розірвання шлюбу в його паспорті або паспортному документі робиться при врученні йому свідоцтва про розірвання шлюбу тим відділом державної реєстрації актів цивільного стану, який видає свідоцтво, із зазначенням фактичного місця та дати державної реєстрації розірвання шлюбу.

Відмітка про розірвання шлюбу за рішенням суду проставляється в паспортах або паспортних документах осіб, шлюб між якими розірвано, у разі їх звернення до відділу державної реєстрації актів цивільного стану та пред’явлення рішення суду.

Tags: ,

491 комментарий on Розірвання шлюбу

  1. Саша:

    Підскажіть,а дружине може не явитися на суд,бо її мама каже шо дружина не прийде,шо вони найняли адвоката??? Я сьогодні дізнався що заява є,і вони не залякують мене,і все серьозно. І заяву подали 5 жовтня,заява про розірвання шлюбу з виплатою еліментів на утримання дитини та дружини,скажіть шо мене чекає з цьої заяви,я про еліменти??? Дякую 🙁

    Відповідь: краще не гадати, а піти до суду та ознайомитися з матеріалами справи, і дазнатись позовні вимоги дружини.

  2. Саша:

    А куди це ???

    Відповідь: шукайте центри безкоштовної правової допомоги у вашому місті.

  3. Саша:

    А на що судді більше звертають увагу,ну я маю на увазі,шо мені казати,і чим мотивувати,що я не хочу розлучатися,шо я не хочу залишати свою дружину і дитину,як можна добитися у судьї максимальний час на примирення?? Бо дружина ж не дає мені ні часу,і ніяк не іде на контакт,видно її мама налаштувала проти мене,а я знаю шо мені хоч трохи часу і я постараюся все змінити,аби тільки бути втрьох. Дякую

    Відповідь: зверніться за очною фаховою допомогою

  4. Саша:

    А підскажіть будь ласка,чи можу я в суді,наголошувати на тому шо всі сварки з дружиною відбуваються після втручання її мами ? Дякую

    Відповідь: так, все що ви вважаєте за потрібне і відноситься до справи

  5. Саша:

    А скільки по часу іде судове засідання???

    Відповідь: знайомтесь з цивільним процесуальним кодексом України

  6. Саша:

    А заява на примирення ,коли і як їі писати??? То з вами по телефону не звязатися ніяк?

    Відповідь: телефонні консультації не проводимо. Примирення просіть у судді під час засідання

  7. Саша:

    А підскажіть будь-ласка,як мені готуватися до суду,чи потрібно якісьзаяви,я чув що потрібна якась заява на примирення від мене,чи потрібен якісь адвокат,одним словом як мені готуватися до суду,шо потрібно мати з собою??? Дякую

    ВІдповідь: готуватись спеціально не потрібно. Якщо дружина наполягатиме, її утримувати ніхто не зможе і суддя все одно винесе рішення про розірвання, навіть після спливу терміну примирення

  8. Саша:

    І ще забув запитати,що буде,якщо я в суді нічого не підпишу???

    Відповідь: для розлучення підписувати нічого і не потрібно

  9. Саша:

    А які саме повинні бути окремі випадки??? І підскажіть будь-ласка,де я можу,і чи взагалі можна взнати чи дійсно дружина подала заяву на розлучення??? Жили нормально,але постійно втручається її мама,жили окремо зйомній квартирі,все було добре,до тих пір поки не втручалася тьоща,а 30.10.16 року,почали сваритися,і дружина почала розмахувати і простягати руки,я як не конфліктна людина почав заспокоювати,але нажаль дружина зломала два пальці на руці,під час того як намагалася бити мене,я всього лиш відвертався,і уходив від її ударів. А на наступний день зібрала речі і поїхала до свої мами,потім наложили ій гіпс на пальці,і тепер разом з мамою кажуть чекай повєстку,чекай суда,вона подала на розвод. А я не хочу втрачати сімью,хочу бути з ними,хочу бачити як росте моя дворічна доця. Можливо підкажете як поступити,можливо вони залякують мене. Завчасно дякую Вам.

    Відповідь: окремі випадки віришує суд, поясніть це все в суді. Зверніться за інформацією до районного суду за місцем прописки вашої та дружини

  10. Саша:

    Підскажіть будь ласка,скільки часу дає суд,на примирення

    Відповідь: не менше місяця, в окремих випадках- більше

Добавить комментарий