Шлюб припиняється внаслідок його розірвання за спільною заявою подружжя або одного з них, а також за спільною заявою подружжя (або за позовом одного з подружжя) на підставі рішення суду.

Випадки, в яких шлюб розривається органом державної реєстрації актів цивільного стану

Шлюб розривається органом державної реєстрації актів цивільного стану за заявою подружжя, яке не має дітей та за заявою одного з подружжя, якщо другий з подружжя визнаний безвісно відсутнім або недієздатним.

Шлюб розривається незалежно від наявності між подружжям майнового спору.

Якщо один із подружжя через поважну причину не може особисто подати заяву про розірвання шлюбу до органу державної реєстрації актів цивільного стану, таку заяву, справжність підпису на якій має бути нотаріально засвідченою, або прирівняну до неї, від його імені може подати другий із подружжя.

Розірвання шлюбу, здійснене органами державної реєстрації актів цивільного стану, засвідчується свідоцтвом про розірвання шлюбу, зразок якого затверджує Кабінет Міністрів України.

Випадки, коли шлюб розривається за рішенням суду

Шлюб припиняється внаслідок його розірвання за позовом одного з подружжя на підставі рішення суду, відповідно до статті 110 Сімейного кодексу України.

Суд постановляє рішення про розірвання шлюбу, якщо судом буде встановлено, що заява про розірвання шлюбу відповідає дійсній волі дружини та чоловіка і що після розірвання шлюбу не будуть порушені їхні особисті та майнові права, а також права їхніх дітей.

Суд постановляє рішення про розірвання шлюбу після спливу одного місяця від дня подання заяви. До закінчення цього строку дружина і чоловік мають право відкликати заяву про розірвання шлюбу

Розірвання шлюбу, здійснене судом до набрання чинності Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» (27.07.2010), підлягає державній реєстрації в органі державної реєстрації актів цивільного стану.

Державна реєстрація розірвання шлюбу може бути проведена органом державної реєстрації актів цивільного стану за нотаріально засвідченою або прирівняною до нотаріально засвідченої заявою одного з подружжя, якщо актовий запис про розірвання шлюбу вже складено за заявою другого з подружжя на підставі рішення суду про розірвання шлюбу або на підставі пункту 3 частини першої статті 107 Сімейного кодексу України до набрання чинності цим Законом, у разі якщо така особа не може з поважної причини особисто з’явитися до державного органу реєстрації актів цивільного стану

Документом, що засвідчує факт розірвання шлюбу судом, є рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили.

Строки розірвання шлюбу

У разі розірвання шлюбу без рішення суду, орган державної реєстрації актів цивільного стану складає актовий запис про розірвання шлюбу після спливу одного місяця від дня подання заяви про розірвання шлюбу подружжя, яке не має дітей, якщо вона не була відкликана.

Якщо подружжя через поважну причину не може з’явитися до відділу державної реєстрації актів цивільного стану для державної реєстрації розірвання шлюбу в установлений для них день, строк такої реєстрації на письмове прохання подружжя може бути перенесений на інший день. При цьому строк перенесення державної реєстрації розірвання шлюбу не може перевищувати одного року з дня подання заяви.

У разі розірвання шлюбу органом державної реєстрації актів цивільного стану шлюб припиняється у день реєстрації розірвання шлюбу.

Суд постановляє рішення про розірвання шлюбу після спливу одного місяця від дня подання заяви. В разі розірвання шлюбу судом шлюб припиняється у день набрання чинності рішення суду про розірвання шлюбу.

Державна реєстрація розірвання шлюбу на підставі рішення суду, постановленого до набрання чинності Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», яке набрало законної сили, може проводитись незалежно від строку, що минув після його постановлення.

Місце державної реєстрації розірвання шлюбу

Державна реєстрація розірвання шлюбу провадиться за місцем проживання подружжя або одного з них .

Відділ державної реєстрації актів цивільного стану не вправі відмовити в державній реєстрації розірвання шлюбу, якщо один з подружжя звернувся із заявою про державну реєстрацію розірвання шлюбу до відділу державної реєстрації актів цивільного стану не за своїм місцем проживання, а за місцем проживання другого з подружжя. У цьому разі місце проживання другого з подружжя підтверджується його паспортом або паспортним документом з відміткою про його проживання чи відповідною довідкою, виданою компетентними органами.

Якщо один з подружжя визнаний у встановленому законом порядку безвісно відсутнім, недієздатним, то державна реєстрація розірвання шлюбу провадиться за місцем проживання другого з подружжя за його заявою про розірвання шлюбу.

Документи, що подаються для державної реєстрації розірвання шлюбу

Державна реєстрація розірвання шлюбу на підставі рішення суду, постановленого до набрання чинності Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», проводиться за письмовою заявою про державну реєстрацію розірвання шлюбу на підставі рішення суду, яка подається подружжям або одним з них, по пред’явленні копії рішення суду (витягу з рішення суду) про розірвання шлюбу, що набрало законної сили, а також паспорта або паспортного документа, квитанції про сплату встановленої судом суми державного мита.

Державна реєстрація розірвання шлюбу без рішення суду, проводиться на підставі письмової заяви про розірвання шлюбу подружжя, яке не має дітей, у якій повинно бути зазначено про відсутність у них спільних дітей.

Якщо один з подружжя через поважну причину не може з’явитися для державної реєстрації розірвання шлюбу, він може під час подачі заяви про реєстрацію розірвання шлюбу або впродовж місяця письмово повідомити орган державної реєстрації актів цивільного стану про згоду реєстрації розірвання шлюбу за його відсутності та зазначити місцезнаходження органу державної реєстрації актів цивільного стану, до якого слід надіслати свідоцтво про розірвання шлюбу. У разі надсилання письмового повідомлення підпис на ньому того з подружжя, який не може з’явитися, повинен бути нотаріально засвідчений.

 

Якщо один із подружжя визнаний у встановленому законом порядку безвісно відсутнім, недієздатним, державна реєстрація розірвання шлюбу проводиться за заявою другого з подружжя про розірвання шлюбу відповідно до статті 107 Сімейного кодексу України.

До заяви про розірвання шлюбу подружжя, яке не має дітей, та про розірвання шлюбу відповідно до статті 107 Сімейного кодексу України має бути додане свідоцтво про шлюб.

До заяви про розірвання шлюбу відповідно до статті 107 Сімейного кодексу України ініціатором розірвання шлюбу, крім того, додається копія рішення суду (витяг з рішення суду) про визнання другого з подружжя безвісно відсутнім чи недієздатним .

Про державну реєстрацію розірвання шлюбу в паспортах або паспортних документах осіб, шлюб між якими розірвано, робиться відмітка про реєстрацію розірвання шлюбу із зазначенням місця і часу цієї реєстрації, прізвища, власного імені, по батькові особи, з якою розірвано шлюб, прізвища після реєстрації.

Якщо державна реєстрація розірвання шлюбу була проведена за відсутності одного з подружжя, відмітка про розірвання шлюбу в його паспорті або паспортному документі робиться при врученні йому свідоцтва про розірвання шлюбу тим відділом державної реєстрації актів цивільного стану, який видає свідоцтво, із зазначенням фактичного місця та дати державної реєстрації розірвання шлюбу.

Відмітка про розірвання шлюбу за рішенням суду проставляється в паспортах або паспортних документах осіб, шлюб між якими розірвано, у разі їх звернення до відділу державної реєстрації актів цивільного стану та пред’явлення рішення суду.

Tags: ,

491 комментарий on Розірвання шлюбу

  1. Yura:

    доброго.
    неживу з дружиною більше року, дітей нема, майна нема. хочу розлучитися. Вона виїхала за кордон. свідотство про шлюб втрачено. чи можуть нас заочно без іі присутності розлучити?
    дякую.

    Відповідь: може, в судовому порядку

  2. Доброго дня! Ми розучаємось з чоловіком, маємо малолітню доньку (їй 1 рік 8 міс.). Я зараз перебуваю в декретній відпустці по догляду за дитиною до з-х років. Мені краще подавати одну «Позовну заяву про розлучення, визначення місця проживання малолітньої дитини та призначення аліментів на дитину та її матір» чи дві: 1)про розлучення та визначення проживання дитини; 2) про аляменти?

    ВІдповідь: дві

  3. Світлана:

    Доброго дня! Ми з чоловіком не проживаємо разом вже 19 років, але до цього часу так і не розлучилися офіційно. Контакт із чоловіком не підтримую, тому наразі не володію інформацією про його місцезнаходження, є дорослий повнолітній син.

    Який алгоритм дій щодо процедури розлечення?
    Якщо я правильно розумію, я повинна подати до суду позовну заяву про розлучення .
    отже в мене 2 питання:
    1. який комплект документів я маю додати до позовної заяви
    2. Чи маю я право подати позовну заяву до районного суду згідно своєму місцю проживання? Якщо так, чи повинна я при подачі заяви до суду якось обгрунтовувати у свїй заяві причини її подачі до районного суду згідно своєму місцю проживання? Оскільки я читала, що потрібно подавати заяву до суду за місцем проживання чоловіка, але я не знаю , де він проживає, оскільки не підтримувала з ним контакт протягом багатьох років.

    Дякую!

    Відповідь: 1)ст. 119, 120 ЦПК; 2) знайомтесь з статтею на сайті

  4. Машп:

    Ми не проживали з чоловіком майже 2 роки, він подав на розлучення. Внас є дитина. Мені приходила одна повестка.Як можна узнать чи ми розлучені? Коли відавала малу в школу незнала що писать? Якщо було рішення суду- то ми розлучені? Чи як має бути?

    Відповідь: якщо є рішення суду -то розлучені

  5. Ілона:

    Хочу розлучитися з чоловіком. Є син 5 років.Живемо в домі моїх батьків.Дитина прописана тут, а чоловік ні.Чи може чоловік претендувати на якісь кошти чи майно?За період шлюбу придбали разом тільки дещо з побутової техніки.Я не працюю, тому що доглядаю дитину, в якої є особливі потреби.Чоловік працює.Каже що він забезпечує мене і дитину і при розлученні буде вимагати відшкодування йому грошей, які він витратив на нас за період спільного проживання.Чи можливо це?Дякую!

    Відповідь: так, може, все набуте під час шлюбу- є спільним сумісним майном

  6. Таня:

    Який порядок розлучення?Якщо ми з чоловіком не маємо дітей, і двоє згодні на розлучення?

    Відповідь: звернення в РАЦС вас двох буде достатньо

  7. Лілія:

    З чоловіком не проживаю вже майже 2 роки, він в США, не повернеться. Хочу розлучитися, чи можливо це зробити просто через РАЦС? Дітей немає. Чи надається зараз свідоцтво про розлучення? Дякую.

    Відповідь: свідоцтво не видається. Через РАЦС не можливо, для цього потрібна присутніть обох сторін, лише через суд.

  8. Oruslava:

    Доброго дня, після розірвання шлюбу, позбавлення батька батьківських прав, мій син залишається прямим спадкоємцем майна батька чи матиме права на спадщину?

    Відповідь: так

  9. Маряна:

    Добрий день.Хочу розлучитися з чоловіком,внас 2неповнолітніх дітей,одному майже 5 років,другому 6 місяців,чи можуть нас розлучити.Чоловік теж згодин на розлучення.

    Відповідь: так, в судовому порядку

  10. Таня:

    Доброго дня. Хочу розлучитися з чоловіком після 25 років подружнього життя.Скажіть, будь ласка, чи маю я право на частину маєтку у якому ми проживали всі ці роки, якщо формально власником є свекруха, яка написала на чоловіка заповіт. Дякую.

    Відповідь: майно між подряжжям ділиться по формальним документам. Якщо правочи в свій час було приховано під свекруху, оскаржуйте в суді та діліть майно. Якщо ні- тоді права у вас на це майно не має.

Добавить комментарий