Шлюб припиняється внаслідок його розірвання за спільною заявою подружжя або одного з них, а також за спільною заявою подружжя (або за позовом одного з подружжя) на підставі рішення суду.

Випадки, в яких шлюб розривається органом державної реєстрації актів цивільного стану

Шлюб розривається органом державної реєстрації актів цивільного стану за заявою подружжя, яке не має дітей та за заявою одного з подружжя, якщо другий з подружжя визнаний безвісно відсутнім або недієздатним.

Шлюб розривається незалежно від наявності між подружжям майнового спору.

Якщо один із подружжя через поважну причину не може особисто подати заяву про розірвання шлюбу до органу державної реєстрації актів цивільного стану, таку заяву, справжність підпису на якій має бути нотаріально засвідченою, або прирівняну до неї, від його імені може подати другий із подружжя.

Розірвання шлюбу, здійснене органами державної реєстрації актів цивільного стану, засвідчується свідоцтвом про розірвання шлюбу, зразок якого затверджує Кабінет Міністрів України.

Випадки, коли шлюб розривається за рішенням суду

Шлюб припиняється внаслідок його розірвання за позовом одного з подружжя на підставі рішення суду, відповідно до статті 110 Сімейного кодексу України.

Суд постановляє рішення про розірвання шлюбу, якщо судом буде встановлено, що заява про розірвання шлюбу відповідає дійсній волі дружини та чоловіка і що після розірвання шлюбу не будуть порушені їхні особисті та майнові права, а також права їхніх дітей.

Суд постановляє рішення про розірвання шлюбу після спливу одного місяця від дня подання заяви. До закінчення цього строку дружина і чоловік мають право відкликати заяву про розірвання шлюбу

Розірвання шлюбу, здійснене судом до набрання чинності Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» (27.07.2010), підлягає державній реєстрації в органі державної реєстрації актів цивільного стану.

Державна реєстрація розірвання шлюбу може бути проведена органом державної реєстрації актів цивільного стану за нотаріально засвідченою або прирівняною до нотаріально засвідченої заявою одного з подружжя, якщо актовий запис про розірвання шлюбу вже складено за заявою другого з подружжя на підставі рішення суду про розірвання шлюбу або на підставі пункту 3 частини першої статті 107 Сімейного кодексу України до набрання чинності цим Законом, у разі якщо така особа не може з поважної причини особисто з’явитися до державного органу реєстрації актів цивільного стану

Документом, що засвідчує факт розірвання шлюбу судом, є рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили.

Строки розірвання шлюбу

У разі розірвання шлюбу без рішення суду, орган державної реєстрації актів цивільного стану складає актовий запис про розірвання шлюбу після спливу одного місяця від дня подання заяви про розірвання шлюбу подружжя, яке не має дітей, якщо вона не була відкликана.

Якщо подружжя через поважну причину не може з’явитися до відділу державної реєстрації актів цивільного стану для державної реєстрації розірвання шлюбу в установлений для них день, строк такої реєстрації на письмове прохання подружжя може бути перенесений на інший день. При цьому строк перенесення державної реєстрації розірвання шлюбу не може перевищувати одного року з дня подання заяви.

У разі розірвання шлюбу органом державної реєстрації актів цивільного стану шлюб припиняється у день реєстрації розірвання шлюбу.

Суд постановляє рішення про розірвання шлюбу після спливу одного місяця від дня подання заяви. В разі розірвання шлюбу судом шлюб припиняється у день набрання чинності рішення суду про розірвання шлюбу.

Державна реєстрація розірвання шлюбу на підставі рішення суду, постановленого до набрання чинності Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», яке набрало законної сили, може проводитись незалежно від строку, що минув після його постановлення.

Місце державної реєстрації розірвання шлюбу

Державна реєстрація розірвання шлюбу провадиться за місцем проживання подружжя або одного з них .

Відділ державної реєстрації актів цивільного стану не вправі відмовити в державній реєстрації розірвання шлюбу, якщо один з подружжя звернувся із заявою про державну реєстрацію розірвання шлюбу до відділу державної реєстрації актів цивільного стану не за своїм місцем проживання, а за місцем проживання другого з подружжя. У цьому разі місце проживання другого з подружжя підтверджується його паспортом або паспортним документом з відміткою про його проживання чи відповідною довідкою, виданою компетентними органами.

Якщо один з подружжя визнаний у встановленому законом порядку безвісно відсутнім, недієздатним, то державна реєстрація розірвання шлюбу провадиться за місцем проживання другого з подружжя за його заявою про розірвання шлюбу.

Документи, що подаються для державної реєстрації розірвання шлюбу

Державна реєстрація розірвання шлюбу на підставі рішення суду, постановленого до набрання чинності Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», проводиться за письмовою заявою про державну реєстрацію розірвання шлюбу на підставі рішення суду, яка подається подружжям або одним з них, по пред’явленні копії рішення суду (витягу з рішення суду) про розірвання шлюбу, що набрало законної сили, а також паспорта або паспортного документа, квитанції про сплату встановленої судом суми державного мита.

Державна реєстрація розірвання шлюбу без рішення суду, проводиться на підставі письмової заяви про розірвання шлюбу подружжя, яке не має дітей, у якій повинно бути зазначено про відсутність у них спільних дітей.

Якщо один з подружжя через поважну причину не може з’явитися для державної реєстрації розірвання шлюбу, він може під час подачі заяви про реєстрацію розірвання шлюбу або впродовж місяця письмово повідомити орган державної реєстрації актів цивільного стану про згоду реєстрації розірвання шлюбу за його відсутності та зазначити місцезнаходження органу державної реєстрації актів цивільного стану, до якого слід надіслати свідоцтво про розірвання шлюбу. У разі надсилання письмового повідомлення підпис на ньому того з подружжя, який не може з’явитися, повинен бути нотаріально засвідчений.

 

Якщо один із подружжя визнаний у встановленому законом порядку безвісно відсутнім, недієздатним, державна реєстрація розірвання шлюбу проводиться за заявою другого з подружжя про розірвання шлюбу відповідно до статті 107 Сімейного кодексу України.

До заяви про розірвання шлюбу подружжя, яке не має дітей, та про розірвання шлюбу відповідно до статті 107 Сімейного кодексу України має бути додане свідоцтво про шлюб.

До заяви про розірвання шлюбу відповідно до статті 107 Сімейного кодексу України ініціатором розірвання шлюбу, крім того, додається копія рішення суду (витяг з рішення суду) про визнання другого з подружжя безвісно відсутнім чи недієздатним .

Про державну реєстрацію розірвання шлюбу в паспортах або паспортних документах осіб, шлюб між якими розірвано, робиться відмітка про реєстрацію розірвання шлюбу із зазначенням місця і часу цієї реєстрації, прізвища, власного імені, по батькові особи, з якою розірвано шлюб, прізвища після реєстрації.

Якщо державна реєстрація розірвання шлюбу була проведена за відсутності одного з подружжя, відмітка про розірвання шлюбу в його паспорті або паспортному документі робиться при врученні йому свідоцтва про розірвання шлюбу тим відділом державної реєстрації актів цивільного стану, який видає свідоцтво, із зазначенням фактичного місця та дати державної реєстрації розірвання шлюбу.

Відмітка про розірвання шлюбу за рішенням суду проставляється в паспортах або паспортних документах осіб, шлюб між якими розірвано, у разі їх звернення до відділу державної реєстрації актів цивільного стану та пред’явлення рішення суду.

Tags: ,

491 комментарий on Розірвання шлюбу

  1. Аноним:

    Доброго дня.

    коротко опишу ситуацію
    в один прекрасний день батько, повернувшись з роботи, не застає вдома дружину і дитину (5 років)
    натомість в квартирі кругом розкидані речі, також багато речей взагалі відсутні
    ввечері йому телефонує дружина, повідомляючи що пішла від нього
    і дитину тепер буде виховувати сама з своїми батьками
    мотивація:
    — батько не достатньо заробляє грошей, щоб забезпечити її потреби разом з дитиною
    — мати отримала пропозицію зайняти вищу посаду, що вимагає фіксованого 5-ти денного робочого тижня з вищою зарплатою
    і оскільки вона не зможе сидіти з дитиною (хоча в будні дні з дитиною сидів в основному батько та дід/баба з його сторони), готувати і т.д. одночасно працюючи, вона перевезла дитину до своїх батьків, які будуть за нею доглядати і виконувати всю роботу, поки вона працюватиме

    При цьому категорично було відмовлено в зустрічі з дитиною,
    тільки нечасті телефонні розмови, під час яких дитина постійно жаліється на погане поводження з нею

    В той же час, за зустрічі з дитиною мати вимагає гроші і речі, які буцімто підуть для дитини (наприклад, великий телевізор і т.д.)

    Варто зауважати, що з боку батька не було ніяких фактів насильства, зловживання алкоголем і т.д.
    Батько має постійно роботу — викладач + репетиторство.

    1. що робити в такій ситуації
    подавати першим на розлучення (з яким правильним формулюванням)
    чи чекати позову іншої сторони

    2. як реєструвати факти в відмові зустрічі з дитиною, повідомлення місця проживання дитини, шантажу і вимагання (запис телефонних дзвінків, це буде доказом в судді ?)

    3. як реєструвати скарги з боку дитини на умови утримання та поводження (в правовому полі, щоб це потім було доказом в суді) ?

    4. як можна обєктивно перевірити умови утримання та поводження з дитиною ?

    5. що можна зробити прямо зараз, щоб домогтися періодичних зустрічей з дитиною на своїй чи нейтральній території ?

    6. як засвідчувати матеріальну допомогу дитині (щоб потім в суді інша сторона не говорила, що не було фінансування зі сторони батька)

    7. як переконатися, що кошти дійсно ідуть на дитину, а не на утримання іншої сім’ї (речі передавати не дуже получиться, так як не можливо попередньо приміряти їх на дитину)

    8. чи варто міняти замки в квартирі батька, щоб запобігти подальшому винесенню речей ? чи це буде розцінено в суді негативним чином ?

    9. чи варто реєструвати винесення не своїх речей з квартири (тобто як крадіжку) і яким чином це зробити ?

    10. чи можуть у іншої сторони бути претензії на квартиру, враховуючи що лише дитина там прописана ?
    тобто чи може інша сторона використовувати частину квартири або здавати її в аренду, мотивуючи пропискою дитини ?

    11. які загалом шанси «відсудити» дитину в батька ?

    Вибачайте за багато запитань, ніколи не стикався з такою ситуацією.
    А кожен день не бачити дитини — як пекло.

    Наперед дякую за консультацію.

    Відповідь: ми співчуваємо вам та вашій ситуації, але вирішуваті питання ваше необхідно очно та нейгайно, заочні консультації, без документів, вивчення обставин вам не допоможуть. Зверніться за очною фаховою допомогою

  2. Олена:

    И еще один вопрос.

    После того как я получу решение суда, нужно ли ставить отметку в паспорте о разводе? Или можно просто на основании решения суда менять паспорт?
    Спасибо

    Відповідь: відмітки наразі не ставлять, рішення суду буде підставою

  3. Олена:

    Добрый день.
    Подскажите, пожалуйста, каковы мои действия в такой ситуации:

    На 18.03 назначен бракоразводный процесс в суде.
    В исковом заявлении я попросила вернуть мне девичью фамилию.

    1. Когда Суд выдает решение суда? В день бракоразводного процесса? Или позже?
    2. После получения решения суда, когда я могу менять паспорт на новую фамилию?

    Спасибо.

    Відповідь: як правило пізніше, судді необхіден час на складання повного тексту рішення. Змінити прізвище ви зможете, коли рішення набуде чинності, а це після спливу 10 днів з дати отрмиання повного тексту рішення, якщо не буде апеляції

  4. микола:

    доброго дня я хочу подати на розлучення або як мені краще зробити . хочу також написати заяву про відмову на дитину так як дружина сказала що дитина не моя а робити експертизи у мене немає ані сил ані коштів з чого мені почати. вона вже подала на аліменти але повістка із суду ще не надходила.

    Відповідь: в чому полягає ваше питання? Відмовитись від дитини неможливо, це не передбачено чинним законодавством та незаконно. Є поняття встановлення батьківства в судовому порядку, або ж скасування запису про батьківство в свідоцтві про народження, але для цього експертиза є обовязковою, і за клопотанням сторін в судовому процесі. На розлучення можете подати ви, або чкщо вірити словам дружини, чекати повістки.

  5. Тетяна:

    В шлюбі 15 років. Маємо донечку 7 років. Рік, як чоловік не живе з нами а живе в придбаній разом трикімнатній квартирі, їздить на спільному автомобілі. На розлучення не подає, каже, що при розподілі майна я нічого не отримаю. Які дії мені потрібно прийняти першочергово щоб поділити майно та тримувати від нього аліменти на дитину, та як можна перестрахуватися, щоб він таємно не переоформив квартиру та машину на інших осіб? Дякую за пораду.

    Відповідь: окремо подавайте позов про аліменти, окремо позов про розподіл сумісного майна, також ухвалу про забезпечення позову про заборону відчуженення майна. Головне діяти рішуче та не квапитись.

  6. Довгасенко Валентин:

    така ситуація дружина третій рік психічно хвора. останнім час почастішали погрози про вбивство мене та моеї матері, постійно бьє дітей. на даний час після загострення хвороби знаходиться на лікуванні у психіатричній лікарні. подав заяву про розлучення, судья сказав що розгляд справи буде лише після одужання дружини.

    Відповідь: цілком правомірна відповідь. звертайтесь до суду з позовом про визнання її недієздатною

  7. Довгасенко Валентин:

    такая ситуация, жена третий год психически больна, постоянные угрозы об убийстве меня, и моей матери, бьет детей. на данный момент после ухудшения состояния находится на лечении в психиатрической больнице. подал на развод, судья говорит что процесс начнется после ее выздоровления.

    Відповідь: цілком правомірна відповідь. звертайтесь до суду з позовом про визнання її недієздатною

  8. Матинюк Юлія:

    Доброго дня.Більше як три роки за рішенням суду я була розлучена,дітей у шлюбі не було.Зара збираюся одружитися .Чи можна в розділі про цивільний стан написати що не одружена .?

    Відповідь: на дату подачи заяви ви ж дійсно не одружена, буде графа- чи перебували у шлюбі, ким та коли розірвано,- там і заповніть про рішення суду

  9. Доброго дня! Чоловік не живе з нами…говорить що все майно нажите разо в шлюбі його…на розвід не дає…в сім»ї 2 дітей…Як мені правильно подати заяву на розвід? Підкажіть будь ласка…Щоб діти були зімною..

    Відповідь: в більшості випадків діти залишають з мамою, подача заяви в загальному порядку, відповідно до чинного законодавства. На сайті є стаття про те, як її складати

  10. Михайло:

    Дякую, дуже вичерпна відповідь. Кілька маленьких уточнень:
    1) чи можна надсилати листом позовну заяву без присутності чоловіка чи дружини?
    2) потрібно надсилати оригінал чи копію свідоцтва про одруження?
    Ще раз дякую.

    Відповідь: а яким чином можна надсилати позовну заяву з присутністю чоловіка чи дружини? ви ж не чоловіка чи дружину надсилаєте, а документ? позовну заяву хтось один подає, або позивач (чолвоік), або позивач (жінка). Надсилати не потрібно оригінал, він надаєтсья в суді. Повторемось, прочитайте розділ ЦПК -порядку складання позовної заяви та надсилання документів

Добавить комментарий