Усиновлення визнане в Україні пріоритетною формою влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

Усиновленою може бути та дитина, у якої розірвані юридичні стосунки з батьками. Тобто такі діти мають юридичний документ про те, що їхні батьки втратили батьківські права стосовно цієї дитини. Таким документом може бути рішення суду про позбавлення батьківських прав, свідоцтво про смерть батьків, нотаріально засвідчена відмова батьків від дитини, тощо.

Усиновлення – це юридичний процес, під час якого рішенням суду створюються нові, постійні відносини між батьками та дитиною, і який полягає у передачі батьківських прав та обов’язків від однієї родини до іншої, це прийняття у сім’ю дитини на правах народженої, з усіма правами та обов’язками, як з боку дорослих так і з боку дитини.

Усиновлювачам треба принципово усвідомити, що усиновлена ними дитина має такі ж соціальні, емоційні та фізичні потреби, як і будь-яка народжена дитина у родині. Надзвичайно важливо ці потреби визначити, зрозуміти причини їх виникнення, знайти шляхи їх задоволення, навіть якщо ці потреби на початковому етапі протирічать культурним нормам усиновлювачі.

Громадяни України, які бажають усиновити дитину, можуть звернутися з письмовою заявою про взяття їх на облік кандидатів в усиновлювачі до служби у справах дітей за місцем проживання.

Заява може бути написана в присутності працівника служби у справах дітей та засвідчена ним. У разі коли одне з подружжя не може особисто з’явитись до служби у справах дітей для написання заяви, його заяву, засвідчену нотаріально, може подати дружина (чоловік).

До заяви додаються такі документи:

1). Копія паспорта або іншого документа, що посвідчує особу;

2). Довідка про заробітну плату за останні шість місяців або копія декларації про доходи за попередній календарний рік, засвідчена органами державної податкової служби;

3). Копія свідоцтва про шлюб, укладений в органах реєстрації актів цивільного стану, якщо заявники перебувають у шлюбі;

4). Висновок про стан здоров’я кожного заявника, складений за формою згідно з додатком 3 (бланк видає працівник служби);

5). Засвідчена нотаріально письмова згода другого з подружжя на усиновлення дитини (у разі усиновлення дитини одним з подружжя), якщо інше не передбачено законодавством;

6). Довідка про наявність чи відсутність судимості для кожного заявника, видана органами внутрішніх справ за місцем проживання заявника;

7). Копія документа, що підтверджує право власності або користування житловим приміщенням.

У разі усиновлення дитини одним із подружжя висновок про стан здоров’я та довідка про наявність чи відсутність судимості подаються кожним з подружжя.

Строк дії документів становить один рік з дня їх видачі, якщо інше не передбачено законодавством.

Під час приймання документів заявникам роз’яснюються порядок та умови усиновлення, права і обов’язки кандидатів в усиновлювачі, усиновлювачів, правові наслідки усиновлення.

Громадяни України, які бажають усиновити дитину, можуть за бажанням або за рекомендацією служби у справах дітей пройти курс підготовки з питань виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

Протягом 10 робочих днів після отримання заяви про бажання усиновити дитину (з повним комплектом документів) Служба у справах дітей складає Акт про обстеження житлово-побутових умов майбутніх усиновлювачів, розглядає питання про можливість усиновлення дитини і готує відповідний висновок. Якщо цей висновок позитивний, заявникам присвоюється звання кандидатів в усиновлювачі, і дані про них заносяться до спеціальної книги обліку.

Термін дії документів з усиновлення – один рік з дня їх видачі.

Після встановлення контакту з дитиною кандидати в усиновлювачі звертаються до служби у справах дітей за місцем проживання дитини із заявою про бажання її усиновити. У заяві зазначають: прізвище, ім’я, по-батькові, місце проживання кандидата в усиновлювачі, а також прізвище, ім’я, по-батькові, вік, місце проживання дитини.

Керівник дитячого закладу (чи особи, в яких проживає дитина) за запитом служби у справах дітей представляє такі документи:

1) копію свідоцтва про народження дитини;

2) копію свідоцтва про смерть батьків дитини або копію рішення суду про позбавлення їх батьківських прав чи визнання недієздатними;

3) копію нотаріально засвідченої згоди батьків, опікуна чи піклувальника дитини на її усиновлення;

4) згоду дитячого закладу, в якому проживає дитина, на її усиновлення;

5) документи, які підтверджують, що батьки понад шість місяців без поважних причин не проживають з дитиною, не виявляють батьківської турботи та піклування, не виховують та не утримують її;

6) копію висновку про стан здоров’я, фізичний та розумовий розвиток дитини;

7) довідку керівника дитячого закладу про факт особистого знайомства кандидата в усиновлювачі з дитиною та встановлення контакту між ними.

Служба у справах дітей за місцем проживання дитини на підставі заяви кандидата в усиновлювачі протягом 10 робочих днів готує громадянам України висновок про доцільність усиновлення та відповідність його інтересам дитини для подання до суду. Фактичне усиновлення дітей в Україні проводиться на підставі рішення суду.

Усиновлювач зобов’язаний особисто забрати дитину з місця її проживання після пред’явлення копії рішення суду про усиновлення у присутності представника служби у справах дітей.

Tags: , , ,

260 комментариев on Усиновлення: порядок і процедура

  1. Андрей:

    доброго дня! підскажіть будьласка в вирішенні такого питання. Колишня дружина просить написати нотаріально завірену заяву, про те, що я не проти того, щоб мою доньку всиновив теперішній чоловік моеї колишнбої дружини! раніше вона намагалась позбавити мене батьківських прав, але суд відмовив. які правові наслідки для мене, якщо я дам згоду на всиновлення

    Відповідь: цих наслідків дуже багато, аналогічно рішенню про позбавлення прав

  2. Ольга:

    Доброго дня. Мені 32 роки. Розлучена. Маю сина. Працюю в університеті викладачем. Маю своє житло. Чи можу я усиновити дитину?

    Відповідь: так

  3. Алла:

    Доброго дня. Я вийшла заміж вдруге. Скажіть чи може мій другий чоловік якось документально оформити мою дитину, не позбавляючи батьківських прав першого.

    Відповідь: ні

  4. Ольга:

    Доброго дня!Скажіть чи можу я всиновити дитину маючи 1 групу інвалідності( був лейкоз,мала пересадку кісткового мозку),повністю самомостійна в побутовий речах. Дякую!

    Відповідь: залежить від рішення органу опіки та піклування

  5. Дана:

    Здравствуйте, я гражданка Украины, но на сегодняшний день я вдова. Могу ли я усыновить ребёнка, если я одна. Мне 52 года. Спасибо

    Відповідь: залежить від рішення органу опіки

  6. Тимур:

    Вітаю. Дитина моєї дружини, нещодавно одружились. Батько дитини був позбавлений батьківства рішенням суду. Працюю поки що не офіційно. Скільки часу потрібно бути у шлюбі і офіційно бути працевлаштованим, щоб можна було усиновити дитину?

    Відповідь: такого часу закон не встановлює, звертайтетсь за всиновленням, все одно буде проведена комісія, зібрані характеристики тощо

  7. Світлана:

    Доброго дня! Мені 26, чоловіку 31,проживаємо у будинку з моєю мамою, працюємо неофіційно, офіційного доходу немає, а неофіційний близько 12000 на двох. Чи зможемо ми усиновити дитинку без офіційного доходу?

    Відповідь: вам необхідно буде обгрунтовувати відділ по всиновленню джерелами для існування.

  8. Людмила:

    Проживаю в в Італії, заміжня за італійцем. Хочемо усиновити місячну дівчинку, доньку моєї двоюрідної сестри. Що для цього потрібно? Дякую.

    Відповідь: звернутися до відповідних органів усиновлення

  9. Анна:

    Доброго дня. Мене звати Анна. 25 років. Офіційно одружена уже 3 роки. Чоловіку 32. Я вчитель історії, чоловік священник. Є житло, про те ми знімаємо квартиру, оскільки вона близько до нашого місця роботи. Чи можливе усиновлення дитинки. Сім’я благополучна, без шкідливих звичок.

    Відповідь: так, зверніться до відповідного управління зі справ всиновлення

  10. Тарас:

    Доброго дня.Мене звати Тарас 28років працюю офіційно з/п коло 15000, перебуваю в шлюбі але на грані розводу з дружиною живемо окремо, житло маю дарчу від батьків, підкажіть чи можу я усиновити дитину? Дякую.

    Відповідь: можете

Добавить комментарий