Усиновлення визнане в Україні пріоритетною формою влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

Усиновленою може бути та дитина, у якої розірвані юридичні стосунки з батьками. Тобто такі діти мають юридичний документ про те, що їхні батьки втратили батьківські права стосовно цієї дитини. Таким документом може бути рішення суду про позбавлення батьківських прав, свідоцтво про смерть батьків, нотаріально засвідчена відмова батьків від дитини, тощо.

Усиновлення – це юридичний процес, під час якого рішенням суду створюються нові, постійні відносини між батьками та дитиною, і який полягає у передачі батьківських прав та обов’язків від однієї родини до іншої, це прийняття у сім’ю дитини на правах народженої, з усіма правами та обов’язками, як з боку дорослих так і з боку дитини.

Усиновлювачам треба принципово усвідомити, що усиновлена ними дитина має такі ж соціальні, емоційні та фізичні потреби, як і будь-яка народжена дитина у родині. Надзвичайно важливо ці потреби визначити, зрозуміти причини їх виникнення, знайти шляхи їх задоволення, навіть якщо ці потреби на початковому етапі протирічать культурним нормам усиновлювачі.

Громадяни України, які бажають усиновити дитину, можуть звернутися з письмовою заявою про взяття їх на облік кандидатів в усиновлювачі до служби у справах дітей за місцем проживання.

Заява може бути написана в присутності працівника служби у справах дітей та засвідчена ним. У разі коли одне з подружжя не може особисто з’явитись до служби у справах дітей для написання заяви, його заяву, засвідчену нотаріально, може подати дружина (чоловік).

До заяви додаються такі документи:

1). Копія паспорта або іншого документа, що посвідчує особу;

2). Довідка про заробітну плату за останні шість місяців або копія декларації про доходи за попередній календарний рік, засвідчена органами державної податкової служби;

3). Копія свідоцтва про шлюб, укладений в органах реєстрації актів цивільного стану, якщо заявники перебувають у шлюбі;

4). Висновок про стан здоров’я кожного заявника, складений за формою згідно з додатком 3 (бланк видає працівник служби);

5). Засвідчена нотаріально письмова згода другого з подружжя на усиновлення дитини (у разі усиновлення дитини одним з подружжя), якщо інше не передбачено законодавством;

6). Довідка про наявність чи відсутність судимості для кожного заявника, видана органами внутрішніх справ за місцем проживання заявника;

7). Копія документа, що підтверджує право власності або користування житловим приміщенням.

У разі усиновлення дитини одним із подружжя висновок про стан здоров’я та довідка про наявність чи відсутність судимості подаються кожним з подружжя.

Строк дії документів становить один рік з дня їх видачі, якщо інше не передбачено законодавством.

Під час приймання документів заявникам роз’яснюються порядок та умови усиновлення, права і обов’язки кандидатів в усиновлювачі, усиновлювачів, правові наслідки усиновлення.

Громадяни України, які бажають усиновити дитину, можуть за бажанням або за рекомендацією служби у справах дітей пройти курс підготовки з питань виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

Протягом 10 робочих днів після отримання заяви про бажання усиновити дитину (з повним комплектом документів) Служба у справах дітей складає Акт про обстеження житлово-побутових умов майбутніх усиновлювачів, розглядає питання про можливість усиновлення дитини і готує відповідний висновок. Якщо цей висновок позитивний, заявникам присвоюється звання кандидатів в усиновлювачі, і дані про них заносяться до спеціальної книги обліку.

Термін дії документів з усиновлення – один рік з дня їх видачі.

Після встановлення контакту з дитиною кандидати в усиновлювачі звертаються до служби у справах дітей за місцем проживання дитини із заявою про бажання її усиновити. У заяві зазначають: прізвище, ім’я, по-батькові, місце проживання кандидата в усиновлювачі, а також прізвище, ім’я, по-батькові, вік, місце проживання дитини.

Керівник дитячого закладу (чи особи, в яких проживає дитина) за запитом служби у справах дітей представляє такі документи:

1) копію свідоцтва про народження дитини;

2) копію свідоцтва про смерть батьків дитини або копію рішення суду про позбавлення їх батьківських прав чи визнання недієздатними;

3) копію нотаріально засвідченої згоди батьків, опікуна чи піклувальника дитини на її усиновлення;

4) згоду дитячого закладу, в якому проживає дитина, на її усиновлення;

5) документи, які підтверджують, що батьки понад шість місяців без поважних причин не проживають з дитиною, не виявляють батьківської турботи та піклування, не виховують та не утримують її;

6) копію висновку про стан здоров’я, фізичний та розумовий розвиток дитини;

7) довідку керівника дитячого закладу про факт особистого знайомства кандидата в усиновлювачі з дитиною та встановлення контакту між ними.

Служба у справах дітей за місцем проживання дитини на підставі заяви кандидата в усиновлювачі протягом 10 робочих днів готує громадянам України висновок про доцільність усиновлення та відповідність його інтересам дитини для подання до суду. Фактичне усиновлення дітей в Україні проводиться на підставі рішення суду.

Усиновлювач зобов’язаний особисто забрати дитину з місця її проживання після пред’явлення копії рішення суду про усиновлення у присутності представника служби у справах дітей.

Tags: , , ,

260 комментариев on Усиновлення: порядок і процедура

  1. Олена:

    Доброго дня! Мої друзі , громадяни Італії, які проживають в Італії, бажають усиновити дитину з України. чи існує процедура, яка їм може допомогти?

    Відповідь: існує, зверніться до компетентних органів

  2. олена:

    Скажіть будь-ласка, а якщо в мене чоловік іноземець. Ми можемо усиновити дитину. Він немає громадянства України, але скоро буде мати посвідку на постійне прожиття в Україні.

    Відповідь: можете

  3. Вадим:

    Доброго дня! Скажіть будь-ласка, в моєї дружини є неповнолітній син і вона оформлена як одинока мати, я хочу визнати його сином. Мені треба його усиновити чи можна визнати батьківство? Дякую!

    Відповідь: усиновлення лише, якщо ви не є біологічним батьком дитини

  4. зоряна:

    доброго дня. Підкажіть будь-ласка, я є одинока мати мій наречений після одруження хоче усиновити моїх дітей. Це треба робити через суд чи можна простіше?

    Відповідь: через суд.

  5. Oksana:

    Чи можна з усиновленою дитиною виїхати за кордон ?

    Відповідь: можна

  6. Oksana:

    Якщо я не одружена , то маю право на усиновлення ?

    Відповідь: маєте, але перевагу матимуть одружені

  7. Іра:

    У мене є дитина від першого шлюбу. Зараз в суді знаходиться справа про позбавлення батьківських прав мого колишнього чоловіка і батька дитини. Дитина йому реально не потрібна, після нашого розлучення він хронічний наркоман, з усіма наслідками і образом життя. Нажаль, через корупцію серед деяких посадових осіб його матері вдалося приховати майже усі факти офіційного лікування та багато чого іншого. Через їх принципову позицію проти мене, вони принципово не напишуть відмову від дитини.
    Але у мене є кохана людина,ми понад 2 роки проживаємо разом.Дитина називає його батьком у нас справжня родина і ми хочемо це узаконити юридично. Скажіть будь ласка, чи може мій нинішнй чоловік подати чи в суд чи в органи опіки заяву на усиновлення без згоди батька(або попередньо не позбавивши його батьківських прав).І який шлях вирішення цого питання буде для нас найлегший і матиме найменше перешкод(1-спочатку треба позбавити батьківських прав,а лише потім подавати на усиновлення,2-подати на усиновлення,довести що батько не проявляв участі останні 6 місяців і усиновлення атоматично позбавить його прав)???
    Дякую

    Відповідь: ні, не може, не можна всиновиту дитину у якій є батько і який не позбавлен батьківських прав. Найкращий варіант для вас наразі, це отримати позитивне рішення суду, а для цього також вести доказування та надаваи доказу в переконання ваших позовних вимог

  8. юлія:

    Скажіть будь ласка ,чи можу я всиновити дитину ,якщо я украінка,а чоловік мій іспанець,і ми проживаємо в Іспаніі??

    Відповідь: дитину з України? за умови постійного проживання родиною на території України

  9. Юзва Ірина:

    доброго дня, сім’я з Західної України хоче всиновити дитину з зони АТО. Місцеві соціальні служби інформують лише про дітей з області.З чого батькам розпочати процедуру всиновленн? Дякую!

    Відповідь: зі звернення до відповдних соціальних лсужб у вашмоу районі.

  10. чернега оксана:

    Здравствуйте! Мой муж хочет удочерить мою 20 летнюю дочку от первого брака. Вместе мы живем 17 лет,но в силу определенных обстоятельств,раньше этот вопрос не мог решиться. С отцом ребенка никаких контактов не поддерживаем,от выплаты алиментов я при разводе отказалась.В нашей семье есть еще и совместный ребенок.Для детей существует единый папа без разделения на твой и мой. Подскажите пожалуйста, что необходимо для удочерения мужем моей совершеннолетней дочки?

    Відповідь: це вже не можливо, за рахунок її повноліття

Добавить комментарий