На сьогоднішній день, у зв’язку із набуттям чинності змін до ЗУ «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» та наказу МВС від 22.11.2012 № 1077 «Про затвердження Порядку реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні та зразків необхідних для цього документів», до Державної міграційної служби (ДМС) перейшли повноваження по реєстрації та веденню обліку громадян.

Враховуючи, що довідка про склад сім’ї є необхідним документом для призначення багатьох видів державних допомог, субсидій, пільг та інших державних виплат, і доки на законодавчому рівні не буде врегульовано питання видачі довідок про склад сім’ї, призначення пільг і державних виплат відбуватиметься за старою процедурою, тобто їх видаватимуть, як і раніше,  паспортисти при ЖЕКах, сільські та селищні ради.

Наказ Міністерства праці та соціальної політики від 22.07.2003 №204 «Про затвердження форми Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за   призначенням усіх видів соціальної допомоги, та довідки про склад сім’ї або зареєстрованих  у житловому приміщенні/будинку осіб» регулює питання форми довідки та її змісту. Згідно цього наказу довідка про склад сім’ї включає в себе наступні відомості:

ПІБ власника (співвласника, наймача) житлового приміщення/будинку, члена житлово-будівельного кооперативу.

Адреса даної особи.

ПІБ усіх хто входить у склад сім’ї , їх родинні стосунки із власником, співвласником чи наймачем, дата народження, номер та серія паспорта або ж свідоцтва про народження.

Загальна кількість осіб.

Назва та адреса органу, до якого подається довідка.

Прізвище та підпис паспортиста.

Прізвище і підпис начальника

Дата.

Згідно зазначеного наказу, довідка про склад сім’ї видається відповідним підприємством (організацією) або виконавчим органом сільської (селищної) ради за місцем реєстрації сім’ї уповноваженому власнику (співвласнику, наймачу) житлового приміщення/будинку, членові житлово-будівельного кооперативу. Відповідним підприємством (організацією) в контексті наказу є підприємство (організація), що здійснює управління  житловим будинком, в якому Ви та Ваша сім’я зареєстровані.  Якщо ж ви зареєстровані в селі, селищі, то органом, який вправі видавати довідку, буде виконком сільської (селищної) ради. У будь-якому випадку довідка видається за місцем Вашої реєстрації.

Але навіть при видачі даних довідок за старою процедурою виникає багато питань. Нерідкість, коли члени сім’ї з різних обставин зареєстровані за різними адресами, але проживають разом, як в цьому випадку бути?! Адже сім’я фактично проживає разом, але відсутність необхідної інформації в довідці про склад сім’ї може бути підставою для неправильного нарахування допомоги, субсидії або пільги?

Абзац 2 ст. 64 Житлового кодексу України передбачає, що до членів сім»ї наймача належать дружина наймача, їхні діти і батьки. Членами сім»ї наймача може бути визнано й інших осіб, якщо вони постійно проживають разом із наймачем і ведуть із ним спільне господарство.

Конституційний Суд України у п. 6 Рішення «Про офіційне тлумачення терміна «член сім’ї» від 03.06.1999 р. № 5-рп/99 (далі — Рішення КСУ) розрізняє членів сімей взагалі (відносить до них чоловіка або дружину, прямих родичів по низхідній і висхідній лініях — дітей і батьків) та членів сімей, які перебувають на утриманні або проживають із суб»єктами права (інші особи, що постійно мешкають з ними та ведуть спільне господарство, зокрема, не тільки близькі родичі (рідні брати, сестри, онуки, дід і баба), але й інші родичі чи особи, які не перебувають у безпосередніх родинних зв»язках (брати, сестри дружини (чоловіка); неповнорідні брати і сестри; вітчим, мачуха; опікуни, піклувальники, пасинки, падчерки тощо). Обов»язковою умовою визнання їх членами сім»ї крім факту спільного проживання є ведення із суб»єктом спільного господарства, тобто наявність спільних витрат, спільного бюджету, спільного харчування, купівлі майна для спільного користування, участі у витратах на утримання житла, його ремонт, надання взаємної допомоги, наявність усних чи письмових домовленостей про порядок користування житловим приміщенням, інших обставин, які засвідчують реальність сімейних відносин.

Отже, які варіанти отримати довідки про фактичну кількість проживаючих осіб, якщо члени сім’ї зареєстровані за різними адресами?

Перший варіант – це складається додаткова Довідка працівниками ЖЕКу з підписами свідків при обстеженні матеріально-побутових умов проживання для визначення кількості фактично проживаючих осіб, опитуються сусіди, приймається до уваги довідка сільської ради або акт, складений квартальним комітетом, районним депутатом тощо.

Другий варіант —  отримання документу, схожого за змістом із довідкою про склад сім’ї, вважаємо може бути отримання відповіді ДМС на запит про надання публічної інформації (щодо осіб зареєстрованих чи проживаючих за відповідною адресою).

Так, відповідно до ст. 10 ЗУ   «Про доступ до публічної інформації», розпорядники інформації, які володіють інформацією про особу, зобов’язані надавати її безперешкодно і безкоштовно на вимогу осіб, яких вона стосується, крім випадків, передбачених законом. Оскільки серед завдань ДМС України є реєстрація місця проживання/перебування фізичних осіб, ведення відповідних реєстраційних обліків, забезпечення  формування баз персональних  даних  фізичних  осіб, то можна спробувати звернутися з інформаційним запитом до ДМС, в якому зазначити, що Ви хотіли б отримати інформацію стосовно осіб, зареєстрованих чи проживаючих за відповідною адресою. Отримавши відповідь від міграційної служби, можна спробувати звернутися з даним документом до Органу праці та соціального захисту населення, надавши його замість довідки про склад сім’ї.

Третій варіант – це взяти довідки про склад сім’ї з усіх місць реєстрації членів сім’ї та надати їх в Орган праці та соціального захисту населення з поясненням, що місце реєстрації членів сім’ї різне, але фактичне місце проживання єдине. На підтвердження чого запропонувати Органу праці та соціального захисту населення зробити матеріально-побутове обстеження умов проживання сім’ї, заслухати свідчення свідків тощо.

Але оскільки всі вищеперелічені варіанти не передбачені на законодавчому рівні, то залишається лише сподіватися на порозуміння з боку держорганів.

Є також варіант — звертатись до суду з заявою про встановлення фактів, маючих юридичне значення (тобто факту фактичного складу сім’ї).

На сьогоднішній день Мінсоцполітики разом з Державною міграційною службою намагаються узгодити порядок видачі довідок про склад сім’ї, тому сподіваємося що найближчим часом дана проблема буде вирішена.

 

Tags: ,

287 комментариев on Довідка про склад сім’ї: проблема отримання і варіанти її вирішення

 1. Елена:

  Скажете пожалуйста где взяття довідку про склад сім’ї если ми беженци и снимали квартиру

  Відповідь: у місцевого ЖЕКа (ОСББ) чи органу місцевого самоврядування

 2. Олена Петрівна:

  Дд.В мене помер батько,мати хоче отримувати його пенсію.Пенсійний вимагає довідку фактичного проживання,т.я.прописані батьки за різними адресами,але жили разом,про що є акт,підписаний сусідами і завірений майстром ЖЕКу.Звертались в:центр комунального обслуговування,центр надання адін. послуг,центр комунального сервісу,всюди отримали відмову,посилаючись на відсутність повноважень для надання такої довідки.Де ж можна отримати довідку?

  Відповідь: нажаль, лише через суд ви зможете отримати відповідне підтвердження

 3. Любовь:

  добрый день. скажите пожалуйста.как правильно составить акт совмесного проживания внука матроса,который погиб в ато в 2017 году.он проживал с родной бабушкой и дедушкой.дедушка второй муж по браку. дедушка был опекуном до совершеннолетия.мама умерла 7 лет назад. с ними не проживала.

  Відповідь: за померлими — такий акт не встановлюється.

 4. Анна:

  Добрый день!У меня такая проблема -я единственный собственник квартиры-но когда приписала в нее невестку брата(он умер год назад).Сейчас готовлю иск в суд на выписку,но пока живет она в моей квартире.Я сейчас оформляю инвалидность и у меня потребывали чправку о составе семью.Она мне уже по факту не родственник,общее хазяйство не видем.А ЖЕК мне ее вписывает в справку,а Пенсион.Фонд тогда требуер ее справку о доходах её,она отказывается мне ее давать.Как мне быть -я что не смогу оформить пенсию.

  Відповідь: вона прописана у вас, тому і входить до складу довідки. Виписуйте через суд або добровільно

 5. світлана:

  Доброго вечора Скажіть будь — ласка я звернулася про отримання довідки про склад сім’ї мені сказали пред’явити домову книгу я не розумію навіщо домова як що це довідка про склад сім’ї моєї сім’ї в книзі дитина виписана і приписана в гуртожитку то не краще відкрити паспорт і по паспорту видати довідку тож все по спрощеній системі а тут заплутана система замість одної довідки маєш бігати по всіх інстанціях збирати все до купи ідіотізм

  Відповідь: в переліку документів в статті на сайті значиться що маєте надавати. Знаючи свої права, ви зможете їх відстоювати

 6. Тамара:

  У нас багатодітна сім’я. Старший син, якому виповнилось 16 років навчається в 11 класі в місті в гімназії, живе в гуртожитку, тому і виписаний з дому. Перебуває на утриманні батьків. Чому в довідку про склад сім’ї для призначення субсидії його не включають? Доходи родини не перестали ж іти на утримання дитини…

  Відповідь: в даному випадку ви маєте зазначати це в окремій заяві на УСЗ для комісії, що продовжуєте утримувати дитину, незважаючи на різну реєстрацію місця проживання

 7. Елена:

  Добрый день, для подростка в военкомат требуется «довідка про склад родини призовника». Призывник и его мать зарегистрированы по одному адресу, отец по другому. Фактически вся семья проживают в квартире, где прописан отец. По обоим адресам действует ОСМД. Председатель дома, в котором фактически проживает семья (но призывник не прописан) согласен подписать справку. Правильно ли это будет? Если нет, то как быть?

  Відповідь: за вашим описом ситуація не зрозуміла, зверніться за очною фаховою допомогою

Добавить комментарий