На сьогоднішній день, у зв’язку із набуттям чинності змін до ЗУ «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» та наказу МВС від 22.11.2012 № 1077 «Про затвердження Порядку реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні та зразків необхідних для цього документів», до Державної міграційної служби (ДМС) перейшли повноваження по реєстрації та веденню обліку громадян.

Враховуючи, що довідка про склад сім’ї є необхідним документом для призначення багатьох видів державних допомог, субсидій, пільг та інших державних виплат, і доки на законодавчому рівні не буде врегульовано питання видачі довідок про склад сім’ї, призначення пільг і державних виплат відбуватиметься за старою процедурою, тобто їх видаватимуть, як і раніше,  паспортисти при ЖЕКах, сільські та селищні ради.

Наказ Міністерства праці та соціальної політики від 22.07.2003 №204 «Про затвердження форми Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за   призначенням усіх видів соціальної допомоги, та довідки про склад сім’ї або зареєстрованих  у житловому приміщенні/будинку осіб» регулює питання форми довідки та її змісту. Згідно цього наказу довідка про склад сім’ї включає в себе наступні відомості:

ПІБ власника (співвласника, наймача) житлового приміщення/будинку, члена житлово-будівельного кооперативу.

Адреса даної особи.

ПІБ усіх хто входить у склад сім’ї , їх родинні стосунки із власником, співвласником чи наймачем, дата народження, номер та серія паспорта або ж свідоцтва про народження.

Загальна кількість осіб.

Назва та адреса органу, до якого подається довідка.

Прізвище та підпис паспортиста.

Прізвище і підпис начальника

Дата.

Згідно зазначеного наказу, довідка про склад сім’ї видається відповідним підприємством (організацією) або виконавчим органом сільської (селищної) ради за місцем реєстрації сім’ї уповноваженому власнику (співвласнику, наймачу) житлового приміщення/будинку, членові житлово-будівельного кооперативу. Відповідним підприємством (організацією) в контексті наказу є підприємство (організація), що здійснює управління  житловим будинком, в якому Ви та Ваша сім’я зареєстровані.  Якщо ж ви зареєстровані в селі, селищі, то органом, який вправі видавати довідку, буде виконком сільської (селищної) ради. У будь-якому випадку довідка видається за місцем Вашої реєстрації.

Але навіть при видачі даних довідок за старою процедурою виникає багато питань. Нерідкість, коли члени сім’ї з різних обставин зареєстровані за різними адресами, але проживають разом, як в цьому випадку бути?! Адже сім’я фактично проживає разом, але відсутність необхідної інформації в довідці про склад сім’ї може бути підставою для неправильного нарахування допомоги, субсидії або пільги?

Абзац 2 ст. 64 Житлового кодексу України передбачає, що до членів сім»ї наймача належать дружина наймача, їхні діти і батьки. Членами сім»ї наймача може бути визнано й інших осіб, якщо вони постійно проживають разом із наймачем і ведуть із ним спільне господарство.

Конституційний Суд України у п. 6 Рішення «Про офіційне тлумачення терміна «член сім’ї» від 03.06.1999 р. № 5-рп/99 (далі — Рішення КСУ) розрізняє членів сімей взагалі (відносить до них чоловіка або дружину, прямих родичів по низхідній і висхідній лініях — дітей і батьків) та членів сімей, які перебувають на утриманні або проживають із суб»єктами права (інші особи, що постійно мешкають з ними та ведуть спільне господарство, зокрема, не тільки близькі родичі (рідні брати, сестри, онуки, дід і баба), але й інші родичі чи особи, які не перебувають у безпосередніх родинних зв»язках (брати, сестри дружини (чоловіка); неповнорідні брати і сестри; вітчим, мачуха; опікуни, піклувальники, пасинки, падчерки тощо). Обов»язковою умовою визнання їх членами сім»ї крім факту спільного проживання є ведення із суб»єктом спільного господарства, тобто наявність спільних витрат, спільного бюджету, спільного харчування, купівлі майна для спільного користування, участі у витратах на утримання житла, його ремонт, надання взаємної допомоги, наявність усних чи письмових домовленостей про порядок користування житловим приміщенням, інших обставин, які засвідчують реальність сімейних відносин.

Отже, які варіанти отримати довідки про фактичну кількість проживаючих осіб, якщо члени сім’ї зареєстровані за різними адресами?

Перший варіант – це складається додаткова Довідка працівниками ЖЕКу з підписами свідків при обстеженні матеріально-побутових умов проживання для визначення кількості фактично проживаючих осіб, опитуються сусіди, приймається до уваги довідка сільської ради або акт, складений квартальним комітетом, районним депутатом тощо.

Другий варіант —  отримання документу, схожого за змістом із довідкою про склад сім’ї, вважаємо може бути отримання відповіді ДМС на запит про надання публічної інформації (щодо осіб зареєстрованих чи проживаючих за відповідною адресою).

Так, відповідно до ст. 10 ЗУ   «Про доступ до публічної інформації», розпорядники інформації, які володіють інформацією про особу, зобов’язані надавати її безперешкодно і безкоштовно на вимогу осіб, яких вона стосується, крім випадків, передбачених законом. Оскільки серед завдань ДМС України є реєстрація місця проживання/перебування фізичних осіб, ведення відповідних реєстраційних обліків, забезпечення  формування баз персональних  даних  фізичних  осіб, то можна спробувати звернутися з інформаційним запитом до ДМС, в якому зазначити, що Ви хотіли б отримати інформацію стосовно осіб, зареєстрованих чи проживаючих за відповідною адресою. Отримавши відповідь від міграційної служби, можна спробувати звернутися з даним документом до Органу праці та соціального захисту населення, надавши його замість довідки про склад сім’ї.

Третій варіант – це взяти довідки про склад сім’ї з усіх місць реєстрації членів сім’ї та надати їх в Орган праці та соціального захисту населення з поясненням, що місце реєстрації членів сім’ї різне, але фактичне місце проживання єдине. На підтвердження чого запропонувати Органу праці та соціального захисту населення зробити матеріально-побутове обстеження умов проживання сім’ї, заслухати свідчення свідків тощо.

Але оскільки всі вищеперелічені варіанти не передбачені на законодавчому рівні, то залишається лише сподіватися на порозуміння з боку держорганів.

Є також варіант — звертатись до суду з заявою про встановлення фактів, маючих юридичне значення (тобто факту фактичного складу сім’ї).

На сьогоднішній день Мінсоцполітики разом з Державною міграційною службою намагаються узгодити порядок видачі довідок про склад сім’ї, тому сподіваємося що найближчим часом дана проблема буде вирішена.

 

Tags: ,

392 комментария on Довідка про склад сім’ї: проблема отримання і варіанти її вирішення

 1. Альона:

  Доброго вечора! Скажіть, будь ласка, у мене дітина-інвалід, щоб отримувати будь-яку матеріальну допомогу з соціального захисту потрібна довідка про скад сімї. Але у мене немає прописки, тому надати довідку мені не можуть, а відповідно і отримумати державну допомогу та матеріальне забеспечення на дитину я не можу. Що робити в такому випадку?
  Дякую

  Відповідь: прочитати статтю та отримати довідку за місцем фактичного мешкання

 2. Крicтiна:

  Добрый день я з дитиной проживаю в с. Рудокопи другий год, а сама з дитиной приписана в м. Коростишыв, И стаю на учоти в Гиниколога, оформляю дородовы на другу дитину, и мени треба справка про склад сымы, де мени взяти справку при мысцы ПРИПИСКИ???

  Відповідь: стаття на сайті — для вашого ознайомлення

 3. Ірина:

  Доброго дня! Підкажіть будь ласка термін дії довідки про склад сім»ї та на підставі якого документу (закон, постанова, рішення, тощо) встановлюється цей термін дії довідки про склад сім»ї.
  Заздалегіть дякую за відповідь!

  Відповідь: законодавчо це питання не регулюється

 4. Валерія:

  Чи можливо взяти довідку про склад сім’ї за фактичним місцем проживання?

  Відповідь: так

 5. Тетяна:

  Моя сім’я з трьох чоловік живе в 1/4 приватного будинку. Зареєстровані по місцю проживання. Потрібна довідка про склад сім‘ї в жіночу консультацію. Звернувшись в міський ЦНАП отримала відмову у довідці. Відповіли, що маю з‘явитися в ЦНАП разом зі своїми сусідами ( які не являються мені родичами, і з якими ми не спілкуємося). Сусіди також мають пред‘явити документи усіх осіб які прописані в їхніх помешканнях і право на власність. Тобто я маю зібрати ще 3 чужі сім‘ї, якимось чином зобов‘язати їх іти зі мною в ЦНАП, пред‘явити пакет своїх документів, щоб я (чужа їм людина) отримала довідку. Чи можливо отримати мені довідку без участі сусідів?

  Відповідь: за описаним -ні

 6. Ольга:

  Доброго дня!!! Ми з чоловіком зареєстровані за різними адресами( в різних населених пунктах), доньці 8 років, вона ніде не зареєстрована!! Ми з чоловіком звернулися до органу реєстрації селищної ради за місцем моєї реєстрації для реєстрації доньки!!! В чоловіка вимагають довідку про те, що дитина не зареєстрована за його місцем реєстрації!! В постанові 207 така довідка не передбачена для реєстрації малолітньої дитини( я такого пункту не знайшла!!) Чи правомірні дії реєстратора і на яких підставах вимагають таку довідку!!!

  Відповідь: зверніться за очною допомогою та ознайомтесь зі статтями

 7. З якою Заявою звернутись в суд щодо зловживанням КП Беплоенерго формувати фікимвну довідку про склад сім!ї та щє виданою на моє і!мя Це явний злочин!!!

  Відповідь: способи захисту вашого права та перелік можливого позову- ви можете знайти у відповідному процесуальному кодексі або ж звернутись за очною фаховою допомогою

 8. Прошу уваги! Комунальним підприємство «Теплоенерго» подано Позовну Заяву про стягнення заборгованості. Раніше в незаконний спосіб КП «Теплоенерго» отримувало довідку про склад сім‘ї з ЖЕКу. Тепер це КП само друкує довідку про склад сім‘ї форми 2 за підписом директора та мокрою печаткою для довідок. Адже це є конфіденційна їнформація і цю довідку про склад сім‘ї можуть отримати тільки наймачі або власники, посвідчуючи документами свою особу. Жодна постороння особа не має на це право, а тим більш КП «Тепллоенерго»! Згоду на обробку даних не надавали! Це є явний злочин зі сторони КП «Теплоенерго» самостійно формувати довідку про склад сім‘ї та звертатись до суду з цією довідкою. Що робити власникам? Притягувати КП «Тепооенерго» до відповідальності, та заволодіння конфіденційною їнформацією? І до речі, суд відкрив провадження з таким документом, як довідка аналогічна довідці форми 2 про склад сім‘ї, яка сформована КП «Теплоенерго». Судом ця довідка надіслана не була до відповідачів! Але при ознайомленні з матеріалами справи, ця довідка виявлена з мокрою печаткою КП «Теплоенерго». Вкрай шокована такою самодіяльністю та свавіллям КП «Теплоенерго». Як діяти в правовому полі проти свавілля КП «Теплоенерго»?

  Відповідь: звернутися до суду

 9. Олександр:

  Вибачте, але в якій статті?
  P.S: Дуже хочу розібратися в цьому питанні.

  Відповідь: яка зазначена на сайті.

 10. Олександр:

  Який закон (або документ) надає право готові ОСББ надавати адміністративні послуги (довідки про склад сім’ї та інші)???

  Відповідь: значиться інформація в статті

Добавить комментарий