“02” березня 2015 року Верховна Рада України прийняла за основу проект Закону України № 2212 від “23” лютого 2015 року  «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» (надалі —  Закон). Даним нормативно-правовим актом внесено певні зміни до окремих положень цілого ряду законів України зокрема в тих частинах, які стосуються порядку виплат пенсій працюючим пенсіонерам та виплат пенсій за віком на пільгових умовах, і за вислугу років.

Одним із нововведень стало обмеження виплати пенсій працюючим пенсіонерам, на період з “01” квітня 2015 року по “01” січня 2016 року, у розмірі 85%, але не менше прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність (1423  гривень). Зокрема, статтю 47 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 № 1058-IV доповнено наступним чином:

«У період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених Законами України “Про статус народного депутата України”, “Про державну службу”, “Про прокуратуру”, “Про судоустрій і статус суддів”, пенсії/щомісячне довічне грошове утримання, призначені відповідно до законодавства, не виплачуються. У період роботи на інших посадах/роботах пенсії/щомісячне довічне грошове утримання, призначені відповідно до законодавства, виплачуються в розмірі 85 відсотків призначеного розміру, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Після звільнення з роботи пенсії/щомісячне довічне грошове утримання виплачуються у розмірі, обчисленому відповідно до законодавства.»

Як бачимо з вищенаведеного, даною частиною статті 47 також передбачено припинення виплат спеціальних пенсій ( у період роботи на відповідних посадах)  народним депутатам, державним службовцям, та прирівняним до них особам, суддям, прокурорам та іншим особам, на яких поширюється дія законів, зазначених у статті 47 в новій редакції. Таким чином, особи, які зазначені вище можуть тепер отримувати або заробітну плату, або пенсію. Проте, у період роботи на інших посадах/роботах пенсія, таким особам призначається за загальним правилом, а саме у розмірі  85 відсотків розміру призначеної пенсії, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Статтею 47 в новій редакцій також встановлено, що “після звільнення з роботи пенсії/щомісячне довічне грошове утримання виплачуються у розмірі, обчисленому відповідно до законодавства”. Мабуть, в даному випадку було би більш доцільно уточнити, що їх виплата буде виплачуватись у розмірі 100% від встановленого розміру пенсії на час її призначення.

Звертаємо увагу, що обмеження щодо виплат пенсій не буде поширюватись на осіб, які займають посади державних службовців в Міністерстві оборони України, Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах та безпосередньо виконують функції із забезпечення обороноздатності держави та пенсії яким призначено відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Ще одним нововведенням стало поетапне підвищення на 5 років пільгового пенсійного віку для жінок, а також підвищення на 5 років страхового, а по окремих професіях і спеціального стажу для осіб, які мають право на пенсії за роботу в шкідливих та особливо шкідливих умовах праці та на пенсії за вислугу років.

 

Більш детально з этапами підвищення пенсійного віку та страхового стажу можна буде ознайомитись в новій редакції  ст. 13 “Пенсії за віком на пільгових умовах”  Закону України “Про пенсійне забезпечення“ від 05.11.1991 № 1788-XII.

Зокрема, страховий стаж для жінок та чоловіків,  пільговий пенсійний вік для жінок, буде підвищено на 5 років для всіх працівників шкідливих професій списків №1 та №2  виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваних Кабінетом Міністрів України. (http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/36-2003-%D0%BF ). Для чоловіків страховий стаж буде збільшуватись з моменту прийняття Закону, а для жінок буде перехідний період на протязі     5,5 років.

Варто також зазначити, що змінено також порядок обчислення всіх пенсій.  Замість чинної норми, де застосовується середня заробітна плата в Україні за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, відтепер обчислення всіх пенсій буде застосовуватись середня заробітна плата в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2012, 2013, 2014 роки. Таке нововведення може призвести до того, розмір пенсії буде значно занижений, оскільки громадяни будуть позбавлені права використати в повному обсязі права на отримання пенсії із заробітної плати, з якої було сплачено страхові внески.

Таким чином, хоча такі нововедення можливо і поповнять стан бюджету Пенсійного Фонду України, проте позитивний вплив на фінансовий стан пенсіонерів навряд чи принесуть.

149 комментариев on Зміни до пенсійного законодавства (березень 2015)

 1. Виктория:

  Здравствуйте! Могут ли начислить пенсию моему отчиму, если у него утеряна трудовая книга, но есть заверенная пенсионным фондом ее копия в деле, которое было сформировано по факту начисления ему пенсии по инвалидности? (пенсию по инвалидности он получал в 2007 — 2008 годах). Дело было переслано по запросу из районного пенсионного фонда г. Харьков в пенсионный фонд г. Чугуева. Инспектор отказывается начислять пенсию. Справки о стаже ориентировочно насчитывают порядка 13 лет, остальные предприятия не удалось найти в архивах, т.к. он работал в различных городах, в частных предприятиях. Однако, имеется справка, выданная Харьковским пенсионным фондом о том, что общий стаж составляет порядка 26 лет, что подтверждают заверенные копии трудовой книги из дела по инвалидности. Подскажите пожалуйста, на каком основании ему отказываются начислить пенсию?

  Відповідь: підстави відмови знає той орган, який відмовляє. Візьміть письмову відмову і ви також будете знати підстави відмови

 2. Олена:

  В якому віці мати може йти на пенсію , якщо в сім`ї є дитина інвалід з дитинства?

  Відповідь: ознайомтесь з статтею на сайті

 3. Светлана:

  СКАЖИТЕ Панове ! люди уехавшие в 90 годы искать выход инфляционный период, имеющие стаж в Украине 20-35 лет как им оформить пенсию? они остались гражданами Украины , но живущие временно за границей, многие работали и когда они старые и им нехватает общего стажа и они остались без пенсии, виду того, что Украина просто тупо забыла о своих пенсионерах . Позабирала пасольствах Украины внутренние пасспорта, а без них пенсии не оформляют, что им делать? Кому обратиться пенсирнный фонд не желает решать их вопрос . ЕСТЬ ЛИ Министерстве Украины кому обратиться конкретно?СПОСИБО

  Відповідь: конкретних осіб не знаємо, надсилайте загальний запит, а його вже мають розподілити преждметно

 4. Віталій:

  Я,пенсіонер ЗС України,ветеран військової служби,працюю посадовою особою місцевого самоврядування.Чи буде мені нараховуватись пенсія у 2016р?

  Відповідь: ні, мараторій продовжено на весь рік

 5. я:

  Дякую за інформацію.
  А службовці органів місевого самоврядування також підпадають під дію цього закону7

  Відповідь: так

 6. я:

  а яким законом продовжено дію мораторію?

  Відповідь: згідно із Законом № 911-VIII від 24.12.2015. Стаття 47 Закону: http://zakon5.rada.gov.ua/laws.....7898006827

 7. я:

  чи відновлена працюючим на посаді, прирівняній до держслужбовця пенсіонерам (3 група інвалідності заг. захворювання) з 1 січня 2016р пенсія, чи її відмінили?

  Відповідь: не відновлена

 8. Олена:

  Чи має право працівник брати відпустку за власний рахунок на початку року.якщо така відпустка була використана у листопаді минулого року

  Відповідь:так

 9. Олена:

  Але у заяві написано з подальшим звільненням.і вона за власний рахунок по 25у відпустці

  Відповідь: прочитайте КЗпП, і якщо ви работодавець -зверніться за консультацією до відповідних управлінь

 10. Олена:

  Працівниця з по 25січня у відпустці яким числом її звільняти останнім днем відпустки чи наступним

  Відповідь: наступним. у відпустці заборонено звільняти

Добавить комментарий