Умови призначення пенсії по інвалідності:

Пенсія по інвалідності призначається в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату працездатності в наслідок загального захворювання, в тому числі каліцтва, не пов’язаного з роботою, інвалідністю з дитинства) за наявністю страхового стажу. Пенсія по інвалідності призначається незалежно від того, коли настала інвалідність: у період  роботи, до влаштування на роботу чи після припинення роботи.

Групи інвалідності

Залежно від ступеня втрати  працездатності  визначено  три групи інвалідності. Причина, група, час настання інвалідності, строк, на який встановлюється інвалідність,       визначаються органом медико-соціальної експертизи.

Механізм встановлення групи інвалідності

Лікарсько-консультативна комісія лікувального профілактичного закладу охорони здоров’я направляє осіб, що звертаються для встановлення інвалідності, на огляд медико-соціальної експертної комісії за формою, затвердженою МОЗ. Медико-соціальна експертиза проводиться після повного медичного обстеження.

Медико-соціальна експертиза проводиться хворим, що досягли повноліття, інвалідам, потерпілим від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання. Документи, що використовуються для визначення причинного зв’язку інвалідності,  подаються в оригіналі або копії, засвідчені в установленому законодавством порядку.

Медико-соціальна експертиза осіб, що звертаються для встановлення інвалідності, які за станом  здоров’я не можуть з’явитися на засідання комісії, проводиться за місцем їх проживання або інших місцях перебування особи.

Датою встановлення інвалідності вважається день надходження до комісії документів, що підтверджують стійке порушення функцій організму.

Комісія проводить огляд тимчасово непрацездатної особи, що звернулася для встановлення інвалідності, протягом семи днів з дня надходження  документів на МСЕК.

Інвалідність та ступінь втрати професійної працездатності (у відсотках) такого потерпілого встановлюється до першого числа місяця, що настає за місяцем, на який призначено повторний огляд.

Органи Пенсійного фонду та застрахована особа мають право в установленому законом порядку оскаржити рішення органів медико-соціальної експертизи.

Причинами інвалідності можуть бути:

 • Загальне захворювання
 • Інвалідність з дитинства
 • Нещасний випадок на виробництві (трудове каліцтво чи інше ушкодження організму)
 • Професійне захворювання
 • Поранення, контузії, каліцтва, захворювання:
 • одержані під час захисту Батьківщини;
 • одержані в районах бойових дій у період Великої Вітчизняної війни;
 • одержані у неповнолітньому віці внаслідок воєнних дій громадянських і Великої Вітчизняної воєн та в повоєнний період;
 • пов’язані з участю у бойових діях та перебуванням на території інших держав;
 • пов’язані з виконанням службових обов’язків, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, ядерних аварій, ядерних випробувань, з участю у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, іншим ураженням ядерними матеріалами;
 • одержані внаслідок політичних репресій;
 • пов’язані з виконанням обов’язків військової служби або службових обов’язків з охорони громадського порядку, боротьби із злочинністю та ліквідацією наслідків надзвичайних ситуацій;

Захворювання:

 • отримані під час проходження військової служби чи служби в органах внутрішніх справ, державної безпеки, інших військових формуваннях;
 • пов’язані з впливом радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Страховий стаж, необхідний для призначення пенсії по інвалідності

для інвалідів I групи:

до досягнення особою 25 років включно — 1 рік;

від 26 років до досягнення особою 28 років включно — 2 роки;

від 29 років до досягнення особою 31 року включно — 3 роки;

від 32 років до досягнення особою 34 років включно — 4 роки;

від 35 років до досягнення особою 37 років включно — 5 років;

від 38 років до досягнення особою 40 років включно — 6 років;

від 41 року до досягнення особою 43 років включно — 7 років;

від 44 років до досягнення особою 48 років включно — 8 років;

від 49 років до досягнення особою 53 років включно — 9 років;

від 54  років  до  досягнення  особою  59  років  включно   — 10 років;  

 

для інвалідів II та III груп:  до досягнення особою 23 років включно — 1 рік;

від 24 років до досягнення особою 26 років включно — 2 роки;

від 27 років до досягнення особою 28 років включно — 3 роки;

від 29 років до досягнення особою 31 року включно — 4 роки;

від 32 років до досягнення особою 33 років включно — 5 років;

від 34 років до досягнення особою 35 років включно — 6 років;

від 36 років до досягнення особою 37 років включно — 7 років;

від 38 років до досягнення особою 39 років включно — 8 років;

від 40 років до досягнення особою 42 років включно — 9 років;

від 43   років  до  досягнення  особою  45  років  включно  — 10 років;

від 46  років  до  досягнення  особою  48  років  включно   — 11 років;

від 49 років до досягнення особою 51 року включно — 12 років;

від 52   років  до  досягнення  особою  55  років  включно  — 13 років;

від 56  років  до  досягнення  особою  59  років  включно   — 14 років.

Особи, визнані інвалідами після досягнення пенсійного віку, мають право на пенсію по інвалідності за наявності страхового стажу не менше 15 років.

У разі якщо інвалідність настала в період проходження строкової військової служби, то пенсія по інвалідності призначається особі незалежно від наявності страхового стажу.

Розмір пенсії по інвалідності

Пенсія по інвалідності залежно від групи інвалідності призначається в таких розмірах: інвалідам I групи — 100 відсотків пенсії за віком; інвалідам II групи – 90 відсотків пенсії за віком; інвалідам III групи – 50 відсотків пенсії за віком. Мінімальний розмір пенсії за віком за наявності вказаного страхового стажу у чоловіків та жінок встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. З 1 2015 січня дана сума становить 949 грн., з 1 грудня 2015 – 1074 грн.  

Період, на який призначається пенсія по інвалідності 

Пенсія по інвалідності призначається на весь строк встановлення інвалідності. Інвалідам, які досягли пенсійного віку пенсії по інвалідності призначаються довічно. Повторний огляд цих інвалідів провадиться тільки за їх заявою. У разі зміни групи інвалідності пенсія в новому розмірі виплачується з дня зміни групи інвалідності. 

Нормативно-правові документи, які можуть бути корисними щодо процедури призначення пенсії по інвалідності

Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» Інструкція про встановлення інвалідності Положення про медико-соціальну експертизу

 

Tags:

399 комментариев on Пенсія по інвалідності

 1. Віра:

  Інвалід 3 групи з липня 2017 р подала усі необхідні документи. Не нараховують пенсії сказали через пів року, через те що мала стипендію до червня 2017.
  -може таке бути
  -куди звернутися?

  Відповідь: цілком, почніть з ознайомлення з статтею на сайті та зверніться за очною фаховою допомогою

 2. Юлія:

  Я інвалід з 2009 року, 3 група, загальне захворювання,працюю.
  Чи маю я право подати заяву до Пенсійного фонду на перерахунок суми пенсії?

  Відповідь: маєте

 3. Юлія:

  Доброго дня,підкажіть батько 1956 року народження має інвалідність 1 групи та А категорії у нього Хорея Гентінгтона..підкажіть від чого залежить розмір пенсіїї і в кого можна проконсультуватись..а то в наших совбезах нічого не знають
  Дякую

  Відповідь: на сайті є інформація, визначена на підставі нормативних актів, та в органах місцевого самоврядуванн ви можете також знайти консультантів

 4. Іван:

  Чи дають інвалідність при медикаментозній алергії?

  Відповідь: це визначає МСЕК

 5. Сергій:

  Доброго дня!
  Мій друг інвалід (відсутня нога, вище коліна). Йому дали 2-гу групу інвалідності, при чому за хабар. Підкажіть, чи має право він на отримання 1-ї групи. Дякую! С

  Відповідь: хабар- підстава для притягнення до кримінальної відповідальності, при чому і для тих хто дає хабар.

 6. доброго дня. яку мені повинні дати группу інвалідності?(переніс операцію на видалення пухлини головного мозку, 2 курси лучевої терапії, написано, травма повязана з військовою службою, сам солдат строкової служби) і чи мають виплатити мені якусь компенсацію коли буду звільнятись з лав ЗСУ?

  Відповідь: зверніться за розясненням до вашої в\ч

 7. Ольга:

  добрий день, я інвалід 3 групи, хочу зареєструватися приватним підприємцем, чи зменшать мені виплату пенсії по інвалідності? і на скільки відсотків

  Відповідь: так, по % -зверніться до УПФУ, це залежить від виду вашої пенсії

 8. Марія:

  Доброго дня! я отримую соц.допомогу як інвалід дитинства(3група)довічно і повтраті годувальника,цікавить якщо влаштуюсь на роботу чи не відміняють мені допомоги?дякую!!!

  Відповідь: зверніться до УПФУ за розясненням

 9. Валентина:

  я інвалід дитинства 3 групи довічно отримую допомогу по втраті годувальника ,працюю , у мене нещодавно померла мама(допомогу по втраті годувальника я отримувала за покійного батька, у мене запитання :
  -чи можу я отримувати доплату до пенсії за покійну маму,

  -чи можу я зробити перерахунок пенсії якщо я пропрацювала більше двох років и продовжую працювати сподіваюсь на відповідь дякую.

  Відповідь: -не можете; -можете

Добавить комментарий