Умови призначення пенсії по інвалідності:

Пенсія по інвалідності призначається в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату працездатності в наслідок загального захворювання, в тому числі каліцтва, не пов’язаного з роботою, інвалідністю з дитинства) за наявністю страхового стажу. Пенсія по інвалідності призначається незалежно від того, коли настала інвалідність: у період  роботи, до влаштування на роботу чи після припинення роботи.

Групи інвалідності

Залежно від ступеня втрати  працездатності  визначено  три групи інвалідності. Причина, група, час настання інвалідності, строк, на який встановлюється інвалідність,       визначаються органом медико-соціальної експертизи.

Механізм встановлення групи інвалідності

Лікарсько-консультативна комісія лікувального профілактичного закладу охорони здоров’я направляє осіб, що звертаються для встановлення інвалідності, на огляд медико-соціальної експертної комісії за формою, затвердженою МОЗ. Медико-соціальна експертиза проводиться після повного медичного обстеження.

Медико-соціальна експертиза проводиться хворим, що досягли повноліття, інвалідам, потерпілим від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання. Документи, що використовуються для визначення причинного зв’язку інвалідності,  подаються в оригіналі або копії, засвідчені в установленому законодавством порядку.

Медико-соціальна експертиза осіб, що звертаються для встановлення інвалідності, які за станом  здоров’я не можуть з’явитися на засідання комісії, проводиться за місцем їх проживання або інших місцях перебування особи.

Датою встановлення інвалідності вважається день надходження до комісії документів, що підтверджують стійке порушення функцій організму.

Комісія проводить огляд тимчасово непрацездатної особи, що звернулася для встановлення інвалідності, протягом семи днів з дня надходження  документів на МСЕК.

Інвалідність та ступінь втрати професійної працездатності (у відсотках) такого потерпілого встановлюється до першого числа місяця, що настає за місяцем, на який призначено повторний огляд.

Органи Пенсійного фонду та застрахована особа мають право в установленому законом порядку оскаржити рішення органів медико-соціальної експертизи.

Причинами інвалідності можуть бути:

 • Загальне захворювання
 • Інвалідність з дитинства
 • Нещасний випадок на виробництві (трудове каліцтво чи інше ушкодження організму)
 • Професійне захворювання
 • Поранення, контузії, каліцтва, захворювання:
 • одержані під час захисту Батьківщини;
 • одержані в районах бойових дій у період Великої Вітчизняної війни;
 • одержані у неповнолітньому віці внаслідок воєнних дій громадянських і Великої Вітчизняної воєн та в повоєнний період;
 • пов’язані з участю у бойових діях та перебуванням на території інших держав;
 • пов’язані з виконанням службових обов’язків, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, ядерних аварій, ядерних випробувань, з участю у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, іншим ураженням ядерними матеріалами;
 • одержані внаслідок політичних репресій;
 • пов’язані з виконанням обов’язків військової служби або службових обов’язків з охорони громадського порядку, боротьби із злочинністю та ліквідацією наслідків надзвичайних ситуацій;

Захворювання:

 • отримані під час проходження військової служби чи служби в органах внутрішніх справ, державної безпеки, інших військових формуваннях;
 • пов’язані з впливом радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Страховий стаж, необхідний для призначення пенсії по інвалідності

для інвалідів I групи:

до досягнення особою 25 років включно — 1 рік;

від 26 років до досягнення особою 28 років включно — 2 роки;

від 29 років до досягнення особою 31 року включно — 3 роки;

від 32 років до досягнення особою 34 років включно — 4 роки;

від 35 років до досягнення особою 37 років включно — 5 років;

від 38 років до досягнення особою 40 років включно — 6 років;

від 41 року до досягнення особою 43 років включно — 7 років;

від 44 років до досягнення особою 48 років включно — 8 років;

від 49 років до досягнення особою 53 років включно — 9 років;

від 54  років  до  досягнення  особою  59  років  включно   — 10 років;  

 

для інвалідів II та III груп:  до досягнення особою 23 років включно — 1 рік;

від 24 років до досягнення особою 26 років включно — 2 роки;

від 27 років до досягнення особою 28 років включно — 3 роки;

від 29 років до досягнення особою 31 року включно — 4 роки;

від 32 років до досягнення особою 33 років включно — 5 років;

від 34 років до досягнення особою 35 років включно — 6 років;

від 36 років до досягнення особою 37 років включно — 7 років;

від 38 років до досягнення особою 39 років включно — 8 років;

від 40 років до досягнення особою 42 років включно — 9 років;

від 43   років  до  досягнення  особою  45  років  включно  — 10 років;

від 46  років  до  досягнення  особою  48  років  включно   — 11 років;

від 49 років до досягнення особою 51 року включно — 12 років;

від 52   років  до  досягнення  особою  55  років  включно  — 13 років;

від 56  років  до  досягнення  особою  59  років  включно   — 14 років.

Особи, визнані інвалідами після досягнення пенсійного віку, мають право на пенсію по інвалідності за наявності страхового стажу не менше 15 років.

У разі якщо інвалідність настала в період проходження строкової військової служби, то пенсія по інвалідності призначається особі незалежно від наявності страхового стажу.

Розмір пенсії по інвалідності

Пенсія по інвалідності залежно від групи інвалідності призначається в таких розмірах: інвалідам I групи — 100 відсотків пенсії за віком; інвалідам II групи – 90 відсотків пенсії за віком; інвалідам III групи – 50 відсотків пенсії за віком. Мінімальний розмір пенсії за віком за наявності вказаного страхового стажу у чоловіків та жінок встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. З 1 2015 січня дана сума становить 949 грн., з 1 грудня 2015 – 1074 грн.  

Період, на який призначається пенсія по інвалідності 

Пенсія по інвалідності призначається на весь строк встановлення інвалідності. Інвалідам, які досягли пенсійного віку пенсії по інвалідності призначаються довічно. Повторний огляд цих інвалідів провадиться тільки за їх заявою. У разі зміни групи інвалідності пенсія в новому розмірі виплачується з дня зміни групи інвалідності. 

Нормативно-правові документи, які можуть бути корисними щодо процедури призначення пенсії по інвалідності

Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» Інструкція про встановлення інвалідності Положення про медико-соціальну експертизу

 

Tags:

619 комментариев on Пенсія по інвалідності

 1. Чи можу я отримати групу якщо мене з дитинства далекозорість двох очей +9,+8,? Куди я можу звернутися за допомогою?

  Відповідь: до УСЗ, МСЕКу

 2. Світлана:

  Маючи діагноз: міопія слабкого ступеню правого око, складний міопічний астигматизм правого ока, артифакія лівого ока, порушення бінокулярного зору , можуть призначити групу інвалідності?

  Відповідь: питання виключно в компетенції МСЕКу

 3. Андрій:

  Доброго дня. Підкажіть, будь ласка, де правда. Маю інвалідність ІІІ групи (загальне захворювання). Коли отримував, у ПФ дали пам’ятку, де серед іншого зазначалось, що маю право на безкоштовний проїзд у громадському транспорті. Досі я цим і не користувався, але це може знадобитись, захотів уточнити. В інтернеті ця ІІІ група серед таких пільг не згадується, в законі «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» такого теж не знайшов. То все таки є ця пільга у ІІІ гр. чи ні? І якщо є, то де вона прописана? Дякую.

  Відповідь: радимо прочитати статті на сайті

 4. Аліна:

  Донька народила за кордоном, в Угорщині. У силу обставин (інвалід ІІ групи) приїхати до року дитини в Україну не зможе. Як резидент іншої країни не може ні в кого дізнатись, де отримати допомогу на дитину. У посольстві не знають, у мерії також. Приїхати і подати документи особисто не може(чоловік також), електронного підпису не має. Вона, чоловік і дитина — громадяни України. Як їй отримати допомогу на дитину? Чи тепер вони її втрачають?
  Дякую.

  Відповідь: як значиться в статті- за умови постійного проживання на території країни

 5. Ірина:

  Прошу Вас допомогти із таким питанням:
  У мене ІІ група інвалідності була призначена пожиттєво з 2009 року. Я маю 58 років. Але працюю. Маю 39 років чистого стажу. Звернулась для перерахування пенсії за зарплатою, а мені сказали, що в 2018 році у березні(20.03.18) перерахували за стажем. Я заяви не писала. Тепер мені ніхто не може сказати, коли потрібно звернутись із заявою(мені важливо перерахувати по зарплаті, бо далі буде набагато нижча) для перерахування не за стажем, а за заробітною платою.
  1. Чи не порушені мої права при перерахуванні пенсії без моєї заяви за стажем(він і так великий — около 40 років), а не за зарплатою?
  2. Як і коли мені встигнути написати заяву про перерахування пенсії за отриманою заробітною платою, а не за віком(сказали в пенсійному, що автоматично буде перераховано знову)?
  Дякую за надану відповідь!

  Відповідь: 1 ) без огляду вашої пенсійної справи відповісти не вбачається можливим;
  2) знову ж таки без документів відповісти не можливо

 6. Юля:

  Доброго вечора!Мій тато отримав пожиттєво 2групу по інвалідності(психічно хворий)непрацездатний,стаж 13років,чи полягається йому пенсія?адже людина повністю не працездатна

  Відповідь: так, зверніться в УПФУ та УСЗ

 7. Таміла:

  Доброго дня. Скажіть будь ласка, чоловік отримав 3 групу після операції(запалення кишечника, хвороба Крона). І третій рік діагноз підтверджується. Чи може чоловік розраховувати на пожиттєву інвалідність?

  Відповідь: на підставі рішенням МСЕКу, і виключно в їх компетенції

 8. Наташа:

  Мені 35 років. Вмене вроджена вада зору. В чилася в спец-школі інтернат 1-2 ступня для слабозорих дітей с. Самгородок. Підкажіть які документи потрібно щоб зробити групу.

  Відповідь: це визначає виключно МСЕК

 9. Мені60.близорукість.з.народження.і.катаракта.обох.очей.Можу.я.оформити.інвалідність?

  Відповідь: зверніться в УСЗ та МСЕК/ЛКК

Добавить комментарий