Умови призначення пенсії по інвалідності:

Пенсія по інвалідності призначається в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату працездатності в наслідок загального захворювання, в тому числі каліцтва, не пов’язаного з роботою, інвалідністю з дитинства) за наявністю страхового стажу. Пенсія по інвалідності призначається незалежно від того, коли настала інвалідність: у період  роботи, до влаштування на роботу чи після припинення роботи.

Групи інвалідності

Залежно від ступеня втрати  працездатності  визначено  три групи інвалідності. Причина, група, час настання інвалідності, строк, на який встановлюється інвалідність,       визначаються органом медико-соціальної експертизи.

Механізм встановлення групи інвалідності

Лікарсько-консультативна комісія лікувального профілактичного закладу охорони здоров’я направляє осіб, що звертаються для встановлення інвалідності, на огляд медико-соціальної експертної комісії за формою, затвердженою МОЗ. Медико-соціальна експертиза проводиться після повного медичного обстеження.

Медико-соціальна експертиза проводиться хворим, що досягли повноліття, інвалідам, потерпілим від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання. Документи, що використовуються для визначення причинного зв’язку інвалідності,  подаються в оригіналі або копії, засвідчені в установленому законодавством порядку.

Медико-соціальна експертиза осіб, що звертаються для встановлення інвалідності, які за станом  здоров’я не можуть з’явитися на засідання комісії, проводиться за місцем їх проживання або інших місцях перебування особи.

Датою встановлення інвалідності вважається день надходження до комісії документів, що підтверджують стійке порушення функцій організму.

Комісія проводить огляд тимчасово непрацездатної особи, що звернулася для встановлення інвалідності, протягом семи днів з дня надходження  документів на МСЕК.

Інвалідність та ступінь втрати професійної працездатності (у відсотках) такого потерпілого встановлюється до першого числа місяця, що настає за місяцем, на який призначено повторний огляд.

Органи Пенсійного фонду та застрахована особа мають право в установленому законом порядку оскаржити рішення органів медико-соціальної експертизи.

Причинами інвалідності можуть бути:

 • Загальне захворювання
 • Інвалідність з дитинства
 • Нещасний випадок на виробництві (трудове каліцтво чи інше ушкодження організму)
 • Професійне захворювання
 • Поранення, контузії, каліцтва, захворювання:
 • одержані під час захисту Батьківщини;
 • одержані в районах бойових дій у період Великої Вітчизняної війни;
 • одержані у неповнолітньому віці внаслідок воєнних дій громадянських і Великої Вітчизняної воєн та в повоєнний період;
 • пов’язані з участю у бойових діях та перебуванням на території інших держав;
 • пов’язані з виконанням службових обов’язків, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, ядерних аварій, ядерних випробувань, з участю у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, іншим ураженням ядерними матеріалами;
 • одержані внаслідок політичних репресій;
 • пов’язані з виконанням обов’язків військової служби або службових обов’язків з охорони громадського порядку, боротьби із злочинністю та ліквідацією наслідків надзвичайних ситуацій;

Захворювання:

 • отримані під час проходження військової служби чи служби в органах внутрішніх справ, державної безпеки, інших військових формуваннях;
 • пов’язані з впливом радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Страховий стаж, необхідний для призначення пенсії по інвалідності

для інвалідів I групи:

до досягнення особою 25 років включно — 1 рік;

від 26 років до досягнення особою 28 років включно — 2 роки;

від 29 років до досягнення особою 31 року включно — 3 роки;

від 32 років до досягнення особою 34 років включно — 4 роки;

від 35 років до досягнення особою 37 років включно — 5 років;

від 38 років до досягнення особою 40 років включно — 6 років;

від 41 року до досягнення особою 43 років включно — 7 років;

від 44 років до досягнення особою 48 років включно — 8 років;

від 49 років до досягнення особою 53 років включно — 9 років;

від 54  років  до  досягнення  особою  59  років  включно   — 10 років;  

 

для інвалідів II та III груп:  до досягнення особою 23 років включно — 1 рік;

від 24 років до досягнення особою 26 років включно — 2 роки;

від 27 років до досягнення особою 28 років включно — 3 роки;

від 29 років до досягнення особою 31 року включно — 4 роки;

від 32 років до досягнення особою 33 років включно — 5 років;

від 34 років до досягнення особою 35 років включно — 6 років;

від 36 років до досягнення особою 37 років включно — 7 років;

від 38 років до досягнення особою 39 років включно — 8 років;

від 40 років до досягнення особою 42 років включно — 9 років;

від 43   років  до  досягнення  особою  45  років  включно  — 10 років;

від 46  років  до  досягнення  особою  48  років  включно   — 11 років;

від 49 років до досягнення особою 51 року включно — 12 років;

від 52   років  до  досягнення  особою  55  років  включно  — 13 років;

від 56  років  до  досягнення  особою  59  років  включно   — 14 років.

Особи, визнані інвалідами після досягнення пенсійного віку, мають право на пенсію по інвалідності за наявності страхового стажу не менше 15 років.

У разі якщо інвалідність настала в період проходження строкової військової служби, то пенсія по інвалідності призначається особі незалежно від наявності страхового стажу.

Розмір пенсії по інвалідності

Пенсія по інвалідності залежно від групи інвалідності призначається в таких розмірах: інвалідам I групи — 100 відсотків пенсії за віком; інвалідам II групи – 90 відсотків пенсії за віком; інвалідам III групи – 50 відсотків пенсії за віком. Мінімальний розмір пенсії за віком за наявності вказаного страхового стажу у чоловіків та жінок встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. З 1 2015 січня дана сума становить 949 грн., з 1 грудня 2015 – 1074 грн.  

Період, на який призначається пенсія по інвалідності 

Пенсія по інвалідності призначається на весь строк встановлення інвалідності. Інвалідам, які досягли пенсійного віку пенсії по інвалідності призначаються довічно. Повторний огляд цих інвалідів провадиться тільки за їх заявою. У разі зміни групи інвалідності пенсія в новому розмірі виплачується з дня зміни групи інвалідності. 

Нормативно-правові документи, які можуть бути корисними щодо процедури призначення пенсії по інвалідності

Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» Інструкція про встановлення інвалідності Положення про медико-соціальну експертизу

 

Tags:

568 комментариев on Пенсія по інвалідності

 1. Сергій:

  Доброго дня, в мене злукова хвороба товстого кишечника, скажіть чи подається на інвлідність таке захворювання?

  Відповідь: це визначає МСЕК та ЛКК

 2. Людмила Островська:

  Прошу роз’яснити: мені 71 рік, отримую пенсію після встановлення з 2003 року третьої групи інвалідності по зору за загальним захворюванням (на 1.11.2003 р. — більше 35 р.) — причому не як інвалід, а як працівник засобу масової інформації, редактор районної газети. Із листопада 2004 року із досягненням пенсійного віку встановлена друга група інвалідності по зору, я продовжувала працювати по 28.12.2010 року. Стаж 7 років за цей період не був дозарахований. У Надвірнянському відділенні ПФУ запропонували перейти на інший вид пенсії — за інвалідністю 2 гр. довічно, тоді стаж дозарахується і підвищиться пенсія. Але в Україні планують скасувати групи інвалідності. Чи буде в такому разі мені, 71-літній, скасовано призначену пенсію (в разі переходу) і чи доведеться знову проходити якісь комісії? До того ж, в такому віці виникло безліч інших стійких захворювань. Це не тільки моя проблема, але й інших колег-журналістів. Чи доцільний запропонований в ПФУ перехід на інший вид пенсії? Буду дуже вдячна за консультацію.

  Відповідь: для оцінки вашої ситуації потрібно бачити ваші персональні документи та справу.

 3. Світлана:

  Доброго дня, у мене тотальне видалення щитовидної залози. Чи маю я право на інвалідність 3 групи?

  Відповідь: це визначає МСЕК

 4. Алексей:

  Я инвалид детства,3 группа,работаю мне в этом месяце дали пенсию 50% 782 грн.так теперь будет всегда?

  Відповідь: точну відповідь може знати УПФУ

 5. Доброго дня. Прошу 2 Вас дати пояснення. У мами 29 років робочого стажу. Стався інсульт та інфаркт… Скажіть, якщо оформити групу по інвалідності- скільки буде дораховано до пенсії. Зараз Пенсія складає 1560грн. Дякую.

  Відповідь: про це пояснено в статті. Пенсії не об’єднуються. Обирається один з двох видів.

 6. Олена:

  Підкажіть будь ласка, чи буде надбавка до пенсії якщо оформити групу? У мами був інсульт. Робочий стаж 29 років. Мамі 59. Дякую за відповідь.

  Відповідь: такого поняття в законодавстві не передбачено як надбавка.

 7. Маряна:

  Доброго вечора,у мами 3 група інвалідності,протягом трьох років вона не відновлювала пенсію по інвалідності,цього року відновила,чи повернуть їй кошти за три роки ?

  Відповідь: ні, виплата з дати звернення та призначення

 8. Доброго дня!У мене 2 група інвалідності встановлена на 2 роки чи можна відмовитися від групи і куди саме звертатися?! Дякую!

  Відповідь: до МСЕКу

Добавить комментарий