Відповідно до чинного законодавства підприємства, установи та організації мають право бронювати військовозобов’язаних, це необхідно для забезпечення функціонування зазначених органів та виконання мобілізаційних завдань (замовлень). Відповідно, такі працівники відповідних підприємств та організацій не підлягають мобілізації.

Розділом V Закону України «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію» встановлюються основні засади проведення бронювання. Метою бронювання, що здійснюється у мирний та воєнний час є забезпечення функціонування органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також підприємств, установ і організацій в особливий період. Організація, порядок, обсяги та переліки посад і професій військовозобов’язаних, які підлягають бронюванню на період мобілізації та на воєнний час, визначаються цим Законом, актами Президента України та Кабінету Міністрів України.

Найбільш проблемним для більшості підприємств України є питання, чи є можливим бронювання працівників після початку мобілізації.

Ситуація ускладнюється тим, що документи, якими врегульовуються обсяги та порядок бронювання відсутні у публічному доступі, оскільки віднесені до інформації для службового користування. Так, постанова Кабінету Міністрів України № 377 від 9 червня 1994 р. «Про затвердження Положення про військовий облік військовозобов’язаних та призовників» має гриф «Для службового користування», але у неофіційних джерелах вказується, що пунктом 15 Положення передбачається, що бронювання відбувається на підставі інформації, що подається керівником юридичної особи . Пунктом 3.4. Інструкції організації ведення військового обліку військовозобов’язаних і призовників в органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах, організаціях і навчальних закладах, затверджені наказом Міністра оборони України від 15.12.2010 N 660 визначається, що на керівників підприємств покладається своєчасне оформлення бронювання військовозобов’язаних за підприємствами, установами і організаціями на період мобілізації та на воєнний час . Однак, відкритими документами не передбачене жодне визначення поняття «своєчасно». Окремі посадовці трактують таке визначення як «у мирний час» , проте Законом (див. вище) можливість бронювання не обмежується мирним часом.

Крім того, бронювати співробітників можуть лише ті підприємства та установи, що мають певні мобілізаційні завдання. За таких умов надзвичайно важко уявити, яким чином керівник підприємства може своєчасно (у мирний час) забронювати працівників без належної інформації щодо того, які мобілізаційні завдання постануть перед його підприємством та які співробітники будуть необхідними для їх виконання.

За рахунок того, що документи, якими врегульовані питання бронювання військовозобов’язаних можливе порушення вимоги законності, оскільки така вимога передбачає можливість передбачити наслідки тих чи інших дій, а отже, відкритий доступ до відповідних нормативно-правових актів.
Дискусії із цього приводу у фаховій спільноті (наприклад, http://forum.liga.net/Messages.asp?did=299026) вказують на те, що закритість інформації лише сприяє появі непорозумінь.

Олена Степанова

Tags: , ,

27 комментариев on Порядок бронювання військовозобов’язаних на підприємствах та в організаціях

 1. Євгеній:

  Чи може забронюваний на підприємстві працівник у разі військового стану піти на ззахист батьківщини у якості добровольця

  Відповідь: звісно

 2. Наталя:

  Можна вас запитати я мама двох дітей молодший син інвалід з дитинства я прописана в селі діти прописані в колишнього ЧОЛОВІКА.З ЧОЛОВІКОМ МИ РОЗЛУЧЕНІ І ДІТИ ПРОЖИВАЮТЬ ЗІ МНОЮ В СЕЛІ ДЕ ЖИВЕ МОЯ МАМА ТАТО І 3 БРАТИ МИ ТУЛИМОСЯ В ДВОХ МАЛЕНЬКИХ КІМНАТАХ Я 2 ДІТЕЙ І СПИМО НА ОДНОМУ ДИВАНІ будинок потребу покращення житлових умов проживання

  Відповідь: порадимо звернутися до місцевого органу влади з цього питання

 3. Тетяна:

  Підскажіть які сторінки знімати воєнного білета на бронь для підприємства?

  Відповідь: знайомтесь зі статтею

 4. Петро:

  Прошу пояснити,чи підлягають вчителі загальноосвітніх шкіл (при педагогічному навантаженні у школі 0,75 ставки і більше)виклику на навчальні збори?

  Відповідь: ні

 5. Павло:

  прошу пояснити. чи підлягають бронюванню вчителі загальноосвітніх шкіл (при педагогічному навантаженні у школі 0,75 ставки і більше)?
  Чи підлягають такі педагоги мобілізації?
  Чи підлягають такі педагоги виклику на навчальні збори?
  За яких умов це можливо?

  Відповідь: пояснення з цього приводу міститься в статті на сайті

 6. Саша:

  Скажите бронирование на предприятии освобождает от навчальних 10-дневных сборов если я в резерве.Спасибо

  Відповідь: ні

 7. Татьяна:

  Добрый день. Посоветуйте, как поступить в моей ситуации. Фактически я проживаю в Кировоградской области, прописана в Киевской области. Пособие матери-одиночки оформляла по месту фактического проживания. В начале февраля все документы были поданы, кроме справки о доходах по месту прописки. Инспектор сделал запрос в Киевскую область, но они вместо справки о доходах прислали тоже запрос (видимо ошибочно).Она закрыла дело и решила, что мы документы оформляем по месту прописки. Когда мы к ней обратились в начале мая, она сказала оформлять по новой и деньги за 4 месяца нам не вернут. Очень обидно, что работники собеса халатно относятся к своей работе. Как в данной ситуации быть и куда обращаться?

  Відповідь: пишіть письмові звернення, отримуйте письмові відповіді- оскражуйте їх

Добавить комментарий