Види пенсій

Згідно з Законом «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 9 лютого 2011 р. (надалі — Закон), система пенсійного забезпечення в Україні складається з трьох рівнів: солідарна система загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, накопичувальна система загальнообов’язкового державного пенсійного страхування та система недержавного пенсійного забезпечення. Основна частина населення отримує пенсію за солідарною системою, оскільки накопичувальна система, ще не функціонує в повній мірі, а недержавна система пенсійного забезпечення залишається не дуже популярною серед населення.

Солідарна система базується на виплаті пенсій і наданні соціальних послуг за рахунок коштів Пенсійного фонду України. Закон  визначає такі види пенсій у цій системі:

1) пенсія за віком;

2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов’язаного з роботою, інвалідності з дитинства);

3) пенсія у зв’язку зі втратою годувальника.

Але не слід плутати пенсійні системи і види пенсійних виплат. Якщо громадянину можна отримувати пенсії з різних рівнів системи, то сама пенсійна виплата може бути лише однією. Про це йдеться у ст. 10 Закону: «Особі, яка має одночасно право на різні види пенсій (за віком, за інвалідністю, у зв’язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсій за її вибором».

Варто пам’ятати, що при оформленні пенсії  потрібно зважити всі «за» та «проти» і з’ясувати, яку пенсію отримувати вигідніше.

Строки звернення за призначенням пенсії

Заяву про призначення пенсії за віком застрахована особа може подавати не раніше, ніж за місяць до досягнення пенсійного віку. Згідно з Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, затвердженого Постановою Правління ПФУ від 25.11.2005 р. № 22-1, (надалі – Порядок) звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію, але не раніше, ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.

Куди звертатися за оформленням пенсії

Залежно від того, оформляє пенсію той, хто працює чи не працює, Порядком передбачаються дві «адреси» для звернення із заявою про призначення пенсії. Непрацюючим громадянам необхідно звернутися до органа, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації). До речі, не обов’язково звертатися особисто: і Законом, і Порядком передбачається право оформити пенсію через свого представника, надавши йому нотаріальне доручення. Для тих, хто ще при ділі, Порядком передбачено подання заяви про призначення пенсії до управління ПФУ через уповноважену посадову особу підприємства, установи, організації, де цей громадянин працює (зазвичай бухгалтерія та відділ кадрів). Зрозуміло, за бажанням працівник може подати заяву і особисто за місцем проживання.

Перелік документів

Документи, необхідні для призначення пенсії, можуть бути подані як в оригіналах, так і в нотаріально засвідчених копіях (або завірені адміністрацією підприємства, що подає документи заявника на призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію). Однак документи про стаж, вік та заробітну плату подаються лише в оригіналах. Якщо підтвердженням страхового стажу є трудова книжка, подається її копія, засвідчена адміністрацією підприємства за місцем останньої роботи, або органом, що призначає пенсію.

Знайте: 

Обов’язок підготовки документів за призначенням пенсії лягає на підприємство чи організацію, в якій працює майбутній пенсіонер. Якщо ж пенсіонер не працює, то такий обов’язок лягає безпосередньо на місцеве відділення Пенсійного фонду України. Зате обов’язок підприємства, на якому працює майбутній пенсіонер, збирати надані документи — прямо не визначена. Тому обов’язок збирати всі потрібні папери лягає на вас.

 

Для оформлення пенсії за віком необхідно зібрати наступні документи:

—          заява – бланк такої заяви надається працівниками Пенсійного фонду України та заповнюється заявником по паспорту безпосередньо в момент подачі документів;

—          заява на виплату пенсії через банківські установи – майбутній пенсіонер сам визначає яким чином він бажає отримувати пенсію. Це може бути будь-яка банківська установа чи поштове відділення. Заявник надає заяву про відкриття рахунку в банку або зазначає що бажає отримувати пенсію на пошті.

—          довідку податкової адміністрації про присвоєння ідентифікаційного номера;

—          трудову книжку або документи про стаж, причому за період роботи з 01.01.2004 р. відділ персоніфікованого обліку органа, що призначає пенсію, видає довідку з бази даних;

—          довідку про заробітну плату за період страхового стажу до 01.07.2000 р., а починаючи з 01.07.2000 р. — індивідуальні відомості про застраховану особу, що видаються відділом персоніфікованого обліку за формою. Потрібно зазначити, що кожен випадок індивідуальний, тому необхідно подати довідку про заробітну плату за якомога більший період своєї трудової діяльності. Маючи такі дані, Пенсійний фонд України, за допомогою відповідного програмного забезпечення, визначить найкращі 60 календарних місяців заробітної плати. На сьогоднішній день законодавство також дозволяє проводити розрахунок пенсії без врахування 60 календарних місяців до 01.07.2000 року. Якщо такий варіант буде більш вигідним для пенсіонера то розрахунок пенсії йому буде проведено без врахування довідки про заробітну плату;

—          документи про надання особливого статусу особі, наприклад, «чорнобильське» посвідчення;

—           документи про місце проживання (реєстрації) особи;

—          кольорова фотокартка 4х6 (2 шт.) – необхідна для оформлення пенсійного посвідчення.

Зрозуміло, крім перерахованого, «пенсійний пакет» містить копію паспорта, в деяких випадках копію документа про освіту (якщо, приміром, заявник навчався на денній формі), копію свідоцтва про народження дитини, копію свідоцтва про укладення шлюбу (за зміни прізвища). Крім того, якщо заявник не працює, йому необхідно надати довідку з податкових органів про те, стоїть він на обліку як суб’єкт підприємницької діяльності і про джерела доходів з 01.07.2000 р. по дату подання заяви.

Процедура розгляду заяви про оформлення пенсії

У разі, якщо наданих документів достатньо для визначення права на пенсію, приймається рішення про призначення пенсії за наявними документами та пенсійна справа терміново передається на виплату.  У разі, якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, управління Пенсійного фонду України письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис.

Строк призначення пенсії

У випадку якщо протягом трьох місяців майбутній пенсіонер надасть всі документи, то пенсія призначається з дня подання заяви. Якщо протягом трьох місяців пенсіонер не надасть відповідні всіх документи, то пенсія призначається з дня, коли він вже надасть всі необхідні документи.

Який документом посвідчується призначення пенсії

Документом, який підтверджує призначення особі пенсії, є пенсійне посвідчення, що видається органом пенсійного фонду. За бажанням пенсіонера йому видається виписка з розпорядження про призначення (перерахунок) пенсії з інформацією про періоди страхового стажу та заробітної плати (доходу), які враховані при розрахунку пенсії.

Tags: , ,

229 комментариев on Порядок оформлення пенсії

 1. Алина:

  Подскажите где брать справку о зарплате начиная с 01.07.2000?

  Відповідь: в архіві

 2. Галина:

  Підкажіть будь ласка, які необхідно подати додаткоів документи для призначення пенсії, у разі тимчасового працевлаштування людини за кордоном?

  Відповідь: зверніться в УПФУ

 3. Тетяна:

  Доброго дня!Маючи 33роки стажу,і з них10років пільгового ,зможу я вийти на пенсію в 52,5 років

  Відповідь: зверніться в УПФУ за розясненням. Потрібно бачити ваші персональні документи

 4. ольга:

  Доброго дня!Мій чоловік має 12років підземного стажу В березні йому виповнилось 50 років чи має він право на призначення пенсії.Дякую

  Відповідь: необхідно бачити вашу пенсійну справу, радимо звернутися до УПФУ

 5. Віктор:

  Я працюю держслужбовцем. У цьому році мені виповнюється 55 років. Живу і працюю постійно в 4 зоні радіаційного забруднення, тобто маю право на отримання пільгової пенсії. Чи зможу я переоформити пенсію як держслужбовця при досягненні 62 років

  Відповідь: якщо вся інформація, що вами зазначена відповідає документам, то так.

 6. Людмила:

  Доброго дня. Через рік я повинна вийти на пенсію за віком. Якщо вийду на рік раніше, що я втрачаю? (трудовий стаж більше 40 років, страховий — 37).

  Відповідь: ознайомтесь на сайті з умовами та порядком призначення пенсії

 7. Галина Хабарова:

  У кінці 2010 року я оформила пенсію «за вислугою років» як вчитель. Пенсійного віку досягла у вересні 2017 року. Переоформити одну пенсію на іншу мені не рекомендували у районному відділенні ПФУ. Зараз вже кінець грудня 2018 року і хочу дізнатися, чи буде перерахована пенсія за новою формулою і новими даними коефіцієнтів зарплати та стажу при переоформленні «пенсії за вислугою років» на «пенсію за віком»?

  Відповідь: зверніться в УПФУ за розясненням

 8. Олена:

  Доброго дня! Підкажіть будь ласка, чи потрібні документи які засвідчують особу, та документи на майно дружини, якщо на пенсію по інвалідності оформляється чоловік?

  Відповідь: документи на майно -ні

 9. Наталя:

  Доброго дня! З 2014 року я отримувала пенсію у зв’язку зі втратою годувальника мого малолітнього сина. В листопаді 2018 року йому виповнилося 18 років. В липні місяці цього року він вступив до ВУЗу в Польщі на денне відділення. Передбачаючи те, що він буде перебувати на навчанні в період переоформлення пенсії, ми звернулися в Пенсійний фонд за місцем реєстрації в місті Києві і нам повідомили, що досить мати довіреність для подовження пенсії. Ми оформили нотаріальну довіреність, зробили нотаріальний переклад довідки про навчання і коли наступив час подання документів, мені відмовили у зв’язку з тим, що копія паспорту мого сина не підходить, потрібен оригінал паспорта. Крім паспорта всі оригінали документів є в наявності (ідентифікаційний номер, витяг з реєстру про реєстрацію, довідки, фото і т.д.). Паспорт громадянина України мого сина завжди знаходиться з ним. Коли він буде мати змогу приїхати я не знаю.
  1. Чому нотаріальна довіреність не дає мені право подовжити пенсію мого сина при досягненні повноліття, якщо в ній зазначені та перевірені нотаріусом всі паспортні дані?
  2. Чому довідка з учбового закладу, яка видана на рік, дійсна тільки 1 місяць?

  Відповідь:
  1. законом не передбачено
  2. це не вірна інформація.

 10. Ольга:

  Доброго дня! Мій чоловік має вийти на пенсію за віком, йому 60 років, є офіційний стаж 25 років.За останні 7 років немає запису у трудовій книжці так як він працював на неофіційній роботі (це не секрет що деякі роботодавці пропонують роботу без запису у трудовій книжці. За який період йому необхідно надати довідку про заробітну плату і чи взагалі необхідно її подавати? Дякую!

  Відповідь: потрібно, але для точної відповіді потрібно бачити ваші документи

Добавить комментарий