Види пенсій

Згідно з Законом «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 9 лютого 2011 р. (надалі — Закон), система пенсійного забезпечення в Україні складається з трьох рівнів: солідарна система загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, накопичувальна система загальнообов’язкового державного пенсійного страхування та система недержавного пенсійного забезпечення. Основна частина населення отримує пенсію за солідарною системою, оскільки накопичувальна система, ще не функціонує в повній мірі, а недержавна система пенсійного забезпечення залишається не дуже популярною серед населення.

Солідарна система базується на виплаті пенсій і наданні соціальних послуг за рахунок коштів Пенсійного фонду України. Закон  визначає такі види пенсій у цій системі:

1) пенсія за віком;

2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов’язаного з роботою, інвалідності з дитинства);

3) пенсія у зв’язку зі втратою годувальника.

Але не слід плутати пенсійні системи і види пенсійних виплат. Якщо громадянину можна отримувати пенсії з різних рівнів системи, то сама пенсійна виплата може бути лише однією. Про це йдеться у ст. 10 Закону: «Особі, яка має одночасно право на різні види пенсій (за віком, за інвалідністю, у зв’язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсій за її вибором».

Варто пам’ятати, що при оформленні пенсії  потрібно зважити всі «за» та «проти» і з’ясувати, яку пенсію отримувати вигідніше.

Строки звернення за призначенням пенсії

Заяву про призначення пенсії за віком застрахована особа може подавати не раніше, ніж за місяць до досягнення пенсійного віку. Згідно з Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, затвердженого Постановою Правління ПФУ від 25.11.2005 р. № 22-1, (надалі – Порядок) звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію, але не раніше, ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.

Куди звертатися за оформленням пенсії

Залежно від того, оформляє пенсію той, хто працює чи не працює, Порядком передбачаються дві «адреси» для звернення із заявою про призначення пенсії. Непрацюючим громадянам необхідно звернутися до органа, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації). До речі, не обов’язково звертатися особисто: і Законом, і Порядком передбачається право оформити пенсію через свого представника, надавши йому нотаріальне доручення. Для тих, хто ще при ділі, Порядком передбачено подання заяви про призначення пенсії до управління ПФУ через уповноважену посадову особу підприємства, установи, організації, де цей громадянин працює (зазвичай бухгалтерія та відділ кадрів). Зрозуміло, за бажанням працівник може подати заяву і особисто за місцем проживання.

Перелік документів

Документи, необхідні для призначення пенсії, можуть бути подані як в оригіналах, так і в нотаріально засвідчених копіях (або завірені адміністрацією підприємства, що подає документи заявника на призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію). Однак документи про стаж, вік та заробітну плату подаються лише в оригіналах. Якщо підтвердженням страхового стажу є трудова книжка, подається її копія, засвідчена адміністрацією підприємства за місцем останньої роботи, або органом, що призначає пенсію.

Знайте: 

Обов’язок підготовки документів за призначенням пенсії лягає на підприємство чи організацію, в якій працює майбутній пенсіонер. Якщо ж пенсіонер не працює, то такий обов’язок лягає безпосередньо на місцеве відділення Пенсійного фонду України. Зате обов’язок підприємства, на якому працює майбутній пенсіонер, збирати надані документи — прямо не визначена. Тому обов’язок збирати всі потрібні папери лягає на вас.

 

Для оформлення пенсії за віком необхідно зібрати наступні документи:

—          заява – бланк такої заяви надається працівниками Пенсійного фонду України та заповнюється заявником по паспорту безпосередньо в момент подачі документів;

—          заява на виплату пенсії через банківські установи – майбутній пенсіонер сам визначає яким чином він бажає отримувати пенсію. Це може бути будь-яка банківська установа чи поштове відділення. Заявник надає заяву про відкриття рахунку в банку або зазначає що бажає отримувати пенсію на пошті.

—          довідку податкової адміністрації про присвоєння ідентифікаційного номера;

—          трудову книжку або документи про стаж, причому за період роботи з 01.01.2004 р. відділ персоніфікованого обліку органа, що призначає пенсію, видає довідку з бази даних;

—          довідку про заробітну плату за період страхового стажу до 01.07.2000 р., а починаючи з 01.07.2000 р. — індивідуальні відомості про застраховану особу, що видаються відділом персоніфікованого обліку за формою. Потрібно зазначити, що кожен випадок індивідуальний, тому необхідно подати довідку про заробітну плату за якомога більший період своєї трудової діяльності. Маючи такі дані, Пенсійний фонд України, за допомогою відповідного програмного забезпечення, визначить найкращі 60 календарних місяців заробітної плати. На сьогоднішній день законодавство також дозволяє проводити розрахунок пенсії без врахування 60 календарних місяців до 01.07.2000 року. Якщо такий варіант буде більш вигідним для пенсіонера то розрахунок пенсії йому буде проведено без врахування довідки про заробітну плату;

—          документи про надання особливого статусу особі, наприклад, «чорнобильське» посвідчення;

—           документи про місце проживання (реєстрації) особи;

—          кольорова фотокартка 4х6 (2 шт.) – необхідна для оформлення пенсійного посвідчення.

Зрозуміло, крім перерахованого, «пенсійний пакет» містить копію паспорта, в деяких випадках копію документа про освіту (якщо, приміром, заявник навчався на денній формі), копію свідоцтва про народження дитини, копію свідоцтва про укладення шлюбу (за зміни прізвища). Крім того, якщо заявник не працює, йому необхідно надати довідку з податкових органів про те, стоїть він на обліку як суб’єкт підприємницької діяльності і про джерела доходів з 01.07.2000 р. по дату подання заяви.

Процедура розгляду заяви про оформлення пенсії

У разі, якщо наданих документів достатньо для визначення права на пенсію, приймається рішення про призначення пенсії за наявними документами та пенсійна справа терміново передається на виплату.  У разі, якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, управління Пенсійного фонду України письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис.

Строк призначення пенсії

У випадку якщо протягом трьох місяців майбутній пенсіонер надасть всі документи, то пенсія призначається з дня подання заяви. Якщо протягом трьох місяців пенсіонер не надасть відповідні всіх документи, то пенсія призначається з дня, коли він вже надасть всі необхідні документи.

Який документом посвідчується призначення пенсії

Документом, який підтверджує призначення особі пенсії, є пенсійне посвідчення, що видається органом пенсійного фонду. За бажанням пенсіонера йому видається виписка з розпорядження про призначення (перерахунок) пенсії з інформацією про періоди страхового стажу та заробітної плати (доходу), які враховані при розрахунку пенсії.

Tags: , ,

229 комментариев on Порядок оформлення пенсії

 1. Борис:

  Доброго дня. 27.11.2019року мені 60років, для нарахування пенсії за віком мені порадили здати документи в 2020році, в такому випадку у мене буде більша сума, якщо нарахування будуть виконані в 2020році, чи це дійсно так.?

  Відповідь: за описом без документів відповісти не можливо

 2. ольга:

  Доброго дня!чи можна члену сім»ї донести довідку у пенсійний

  Відповідь: ні

 3. Руслана:

  які документи необхідно надати для оформлення пенсії в Португалії?

  Відповідь: визначає законодавство цієї країни

 4. Олена Кулинич:

  Доброго дня!
  Хочу уточнити, чи всі вчителі, які виходять на пенсію за віком отримають допомогу у розмірі десяти пенсій чи лише ті,які не працюватимуть після виходу на пенсію?
  По-друге,я маю отримувати пенсію за віком з 03.09 2019року, тож,як і годиться, пришла до пенсійного фонду за місяць, щоб подати необхідні документи. Поважно-мовчазлива пані сказала мені,щоб я зараз(за місять)не надавала документи, а прийшла в жовтні і вже потіім почала все офформляти. Я послухала розсудливу пані і приийшла, як вона порадила вкінці жовтня. Наступний прихід до пенсійного фонду було призначено через три тижні. І сьогодні,нарешті, я дізналась яка в мене пенсія. Але ось у чому проблема: якби я подала документи за місяця до призначення пенсії то вона б була більшою на 1000 гривень, вересень з подачіі чарівної пані, зіграв зі мною поганий жарт, із-за коефіцієнта, як мені пояснили у фонді. Парадьте вихід.Є дві точно-прораховані пенсії до і після подачі документв. Як бути? йти до суду? Буде вдячна за пораду.

  Відповідь: з описаного вами- нажаль так, лише суд залишається

 5. Віталій:

  Доброго дня! Я маю статус учасника бойових дій, проходив службу в Демократичній Республіки Афганістан (1983–1985). У лютому 2020 року мені виповниться 55 років. Трудовий та страховий стаж – 35 років.
  Чи маю я право на зниження пенсійного віку в Україні? Які документи слід надати для призначення пенсії учасникам бойових дій зі зниженням пенсійного віку?

  Відповідь: відповідь на ваше питання розкрита в статті на сайті

 6. Ірина:

  для призначення пенсії ПФ відмовляється брати довіреність видану посадовою особою органу місцевого самоврядування (житель села, де немає нотаріуса)?

  Відповідь: відмова правомірна.

 7. Марія:

  Доброго дня. Оформляю документи на пільгову пенсію — водій автобуса (працівник бувших АТП по пасажирських перевезеннях)…Пенсійний сказав, що потрібна довідка про фактичні вихододні… Довідка є, але підписана в 2015 році ліквідатором (підприємство було ліквідоване, довідку взяли ще в період ліквідації)… На даний час ПФ довідку не примає, так-як вона підписана ліквідатором, а має бути видана Архівним відділом. При зверненні в архів, архів відповів, що він таких довідок не надає, але надає доступ фізичним і юридичним особам.. На словах сказали, що виборку має зробити працівник ПФ в архіві.. ПФ сказав, що вони такого не роблять, так-як в них не вистачає людей на цю роботу… Трьохмісяний термін подачі документів вже спливає, ПФ документи без цієї довідки не бере… Який вихід?

  Відповідь: звертатися до суду

 8. Ельвіра:

  Доброго дня!Лікар, який оформлює пенсію за віком, хотів подати усі зібрані документи відразу ж після виповнення 60 років, але їх не прийняли в пенсійному фонді мотивуючи тим, що для отримання допомоги у розмірі десяти пенсій документи подаються лише тоді, коли прийдуть усі відомості в пенсійний фонд по заробітній платі, а це буде після 25 листопада. 60 років виповнилося 2 жовтня. Якщо заяву на призначення пенсії написати 25 листопада, то чи буде вона(пенсія) нараховуватися з 2 жовтня? Вдячна за відповідь.

  Відповідь: ні

 9. Сергій:

  При оформленні по довіреності пенсії моїй матері, що прикута до ліжка після інсульту, в місцевому управлінні ПФУ, окрім законодавчо визначеного переліку документів (які вже були подані), додатково вже через 2 тижні після подачі вимагають:
  1) Довідку з Управління соцзахисту про те, що вона не отримує соціальну допомогу (вже взяв і подав),
  2) Довідку про те, що вона не отримує пенсію в РФ на підставі того, що народилася ще в РСФСР при СРСР (ніяких сторонніх контрактів не мала, на Крайній Півночі не працювала і т.п), хоча є громадянкою України і весь трудовий стаж був на підприємствах і установах на території УРСР, а потім незалежної України.
  3) Довідку з міграційної служби про перетин кордону з 1991 р.
  Кажуть, що без офіційної довідки з РФ про відсутність пенсії, а відповідь, зважаючи на політичну ситуацію, доведеться чекати 1-3 роки (за їх словами), вони не можуть призначити пенсію.
  Наскільки п. 2) і 3) законні?

  Відповідь: без огляду вашої персональної справи відповісти не вбачається можливим.

 10. Ігор:

  Доброго дня!
  Чи потрібно вчителеві, який йде на пенсію за віком для отримання допомоги у розмірі десяти пенсій, довідки з усіх місць роботи «Про відсутність відпустки без збереження заробітної плати?»

  Відповідь: ні

Добавить комментарий