Захист Батьківщини, територіальної цілісності та суверенітету України є конституційним обов’язком громадян. Порядок проведення мобілізації регулюється Законом України «Про військовий обов’язок і військову службу», Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців  та членів їх сімей »  та іншими нормативно-правовими актами України.

Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:

1)заброньовані на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами і організаціями в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Бронюванню підлягають військовозобов’язані, які працюють в органах державної влади, інших державних органах, органах місцевого самоврядування та на підприємствах, в установах і організаціях, яким встановлено мобілізаційні завдання (замовлення), у разі, якщо це необхідно для забезпечення функціонування зазначених органів та виконання мобілізаційних завдань (замовлень).
2) визнані відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на термін до шести місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії);
3) чоловіки, на утриманні яких перебувають п’ять і більше дітей віком до 16 років (такі чоловіки можуть бути призвані на військову службу у разі їх згоди тільки за місцем проживання);
4) жінки, на утриманні яких перебувають діти віком до 16 років (такі жінки можуть бути призвані на військову службу в разі їх згоди і тільки за місцем проживання);
5) зайняті постійним доглядом за особами, що його потребують, відповідно до законодавства України, в разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд;
6) народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим.

Обов’язки військовозобов’язаних при мобілізації:

1) З’явитися за викликом до військових комісаріатів для постановки на військовий облік та визначення призначення на воєнний час.

2) надавати в установленому порядку під час мобілізації будівлі, споруди, транспортні засоби та інше майно, власниками яких вони є, Збройним Силам України, іншим військовим формуванням, Оперативно-рятувальній службі цивільного захисту з наступним відшкодуванням державою їх вартості в порядку, встановленому законом.

3) з моменту оголошення мобілізації не змінювати місця проживання без дозволу посадової особи військового комісаріату, на військовому обліку якого перебуває військовозобов’язаний.

4) Фізичні особи-підприємці зобов’язані виконувати мобілізаційні завдання (замовлення) згідно з укладеними договорами (контрактами)

Громадяни, які перебувають у запасі і не призвані на військову службу або не залучені до виконання обов’язків щодо мобілізації за посадами, під час мобілізації, можуть бути відповідно до закону залучені до виконання робіт, які мають оборонний характер.

Права військовозобов’язаних під час мобілізації:

1) На забезпечення матеріальними засобами за кошти державного та місцевих бюджетів.

2) Протягом одного року зберігається місце роботи (посада), середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, незалежно від підпорядкування та форм власності». Роботодавці зобов’язані вести облік військовозобов’язаних, резервістів і призовників із числа працюючих, здійснювати заходи щодо бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час і надавати звітність із цих питань відповідним органам державної влади, іншим державним органам та органам місцевого самоврядування в установленому порядку

3) Роботодавець, сплачує своєму мобілізованому працівнику середню заробітну плату, з наступним відшкодуванням цих витрат за рахунок коштів з Державного бюджету.

4) Військовозобов’язаний, який на день призову не працює, має право на грошове забезпечення у розмірі мінімальної заробітної плати. Мінімальна заробітна плата на 2014 рік становить 1218 грн.

5) Для громадян України, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, не припиняється державна реєстрація підприємницької діяльності фізичних осіб – підприємців

6) Пенсіонерам з числа військовослужбовців та особам, які отримують пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у разі призову їх на військову службу під час мобілізації, виплата пенсії не припиняється. Після звільнення їх із служби виплата їм пенсій здійснюється з урахуванням додаткової вислуги років на день демобілізації.

7) Якщо військовозобов’язаний захворів під час зборів і продовжує хворіти після їх закінчення, за ним зберігаються місце роботи і займана посада, а з дня закінчення зборів, у разі тимчасової непрацездатності, замість заробітної плати виплачується допомога по тимчасовій непрацездатності відповідно до закону.

8) У разі смерті або інвалідності, або часткової втрати працездатності передбачається виплата до одноразової грошової допомоги (розмір виплати встановлено у ст. 16-2 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

9) В особливий період під час дії воєнного стану військовослужбовцям можуть надаватися відпустки за сімейними обставинами та з інших поважних причин.

Tags: ,

56 комментариев on ПРАВА ОСІБ МОБІЛІЗОВАНИХ НА ВІЙСЬКОВУ СЛУЖБУ

 1. Юлія:

  Мого чоловіка мобілізували в лютому 2015 року,офіційно не працював. Чи повинні йому бути якісь додаткові виплати? Дякую

  Відповідь: якщо на обліку в ЦЗ не перебував, тоді додаткових виплат, ніж ті, що зазначені в статті на сайті,не передбачено

 2. Оксана:

  Доброго дня, підкажіть будь ласка. Чоловік приватний підприємець, сплачує податки,27 років.. Чи заберуть його в ато,якщо вже і повістка прийшла? І чи дійсно існує якийсь закон про офіційну відстрочку від мобілізаціі??

  Відповідь: необхідно зявитися у військову частину за викликом в повістці. Відстрочки дял вашого чоловіка не передбачено

 3. Скажіть,будьласка,чому зараз у березні місяці не виплачують мобілізованим з 1 лютого 2015 р. грошового забезпечення.(з місця основної роботи зарплата йде)

  Відповідь: зверніться з запитом до того, хто має виплачувати: або работодавця або в/ч

 4. Олександра:

  дякую!!!!

 5. Олександра:

  а підскажіть будь ласка до кого звертатися якщо міський голова каже що в ююджеті нема коштів???

  Відповідь: передусім взяти письмову відповідь, а не усну, а далі писати до Києва.

 6. Олександра:

  Доброго дня!!! в мене таке запитання: чи правда що міські та сільські ради зі своїх бюджетів повинні виплатити сім’ям мобілізованих одноразову грошову допомогу???

  Відповідь: ознайомтесь з статтею на сайті, там написано перелік пільг та компенсацій, і хто їх надає

 7. Наталя:

  Добрий день. Підкажіть, будь-ласка, про захист прав сімей мобілізованих. Мого чоловіка мобілізували у лютому 2015 року. Я працюю на бюджетному підприємстві. Маю двох неповнолітніх дітей. У середині березня мене повідомили про скорочення моєї посади.Чи мають на це право?

  Відповідь: на час мобілізації чоловіка- ні, надайте відповідні підтврджуючі довідки до вашого работодавця

 8. Сніжана:

  Я запитую про оцю виплату:4) Військовозобов’язаний, який на день призову не працює, має право на грошове забезпечення у розмірі мінімальної заробітної плати. Мінімальна заробітна плата на 2014 рік становить 1218 грн.

  Відповідь: це одноразова і виплачує її в/ч

 9. Сніжана:

  Так це одноразова виплата? Військова частина знаходиться за 600 км від мене..

  Відповідь: на сайті ознайомтесь з статтею, є різні види виплат

 10. Сніжана:

  Добрий день!Підкажіть будь-ласка,таке питання: мій чоловік на день мобілізації офіційно не працював. Згідно пункту 4 «прав військовозобов»язаних….» куди належить звернутися за даною допомогою? Тому що я,як жінка,зверталась в центр зайнятості і в управління праці та соц.захисту- ні там, ні там про це не відомо. Дякую за відповідь.

  Відповідь: у військову частину зверніться за одноразовою виплатою.

Добавить комментарий