Захист Батьківщини, територіальної цілісності та суверенітету України є конституційним обов’язком громадян. Порядок проведення мобілізації регулюється Законом України «Про військовий обов’язок і військову службу», Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців  та членів їх сімей »  та іншими нормативно-правовими актами України.

Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:

1)заброньовані на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами і організаціями в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Бронюванню підлягають військовозобов’язані, які працюють в органах державної влади, інших державних органах, органах місцевого самоврядування та на підприємствах, в установах і організаціях, яким встановлено мобілізаційні завдання (замовлення), у разі, якщо це необхідно для забезпечення функціонування зазначених органів та виконання мобілізаційних завдань (замовлень).
2) визнані відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на термін до шести місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії);
3) чоловіки, на утриманні яких перебувають п’ять і більше дітей віком до 16 років (такі чоловіки можуть бути призвані на військову службу у разі їх згоди тільки за місцем проживання);
4) жінки, на утриманні яких перебувають діти віком до 16 років (такі жінки можуть бути призвані на військову службу в разі їх згоди і тільки за місцем проживання);
5) зайняті постійним доглядом за особами, що його потребують, відповідно до законодавства України, в разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд;
6) народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим.

Обов’язки військовозобов’язаних при мобілізації:

1) З’явитися за викликом до військових комісаріатів для постановки на військовий облік та визначення призначення на воєнний час.

2) надавати в установленому порядку під час мобілізації будівлі, споруди, транспортні засоби та інше майно, власниками яких вони є, Збройним Силам України, іншим військовим формуванням, Оперативно-рятувальній службі цивільного захисту з наступним відшкодуванням державою їх вартості в порядку, встановленому законом.

3) з моменту оголошення мобілізації не змінювати місця проживання без дозволу посадової особи військового комісаріату, на військовому обліку якого перебуває військовозобов’язаний.

4) Фізичні особи-підприємці зобов’язані виконувати мобілізаційні завдання (замовлення) згідно з укладеними договорами (контрактами)

Громадяни, які перебувають у запасі і не призвані на військову службу або не залучені до виконання обов’язків щодо мобілізації за посадами, під час мобілізації, можуть бути відповідно до закону залучені до виконання робіт, які мають оборонний характер.

Права військовозобов’язаних під час мобілізації:

1) На забезпечення матеріальними засобами за кошти державного та місцевих бюджетів.

2) Протягом одного року зберігається місце роботи (посада), середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, незалежно від підпорядкування та форм власності». Роботодавці зобов’язані вести облік військовозобов’язаних, резервістів і призовників із числа працюючих, здійснювати заходи щодо бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час і надавати звітність із цих питань відповідним органам державної влади, іншим державним органам та органам місцевого самоврядування в установленому порядку

3) Роботодавець, сплачує своєму мобілізованому працівнику середню заробітну плату, з наступним відшкодуванням цих витрат за рахунок коштів з Державного бюджету.

4) Військовозобов’язаний, який на день призову не працює, має право на грошове забезпечення у розмірі мінімальної заробітної плати. Мінімальна заробітна плата на 2014 рік становить 1218 грн.

5) Для громадян України, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, не припиняється державна реєстрація підприємницької діяльності фізичних осіб – підприємців

6) Пенсіонерам з числа військовослужбовців та особам, які отримують пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у разі призову їх на військову службу під час мобілізації, виплата пенсії не припиняється. Після звільнення їх із служби виплата їм пенсій здійснюється з урахуванням додаткової вислуги років на день демобілізації.

7) Якщо військовозобов’язаний захворів під час зборів і продовжує хворіти після їх закінчення, за ним зберігаються місце роботи і займана посада, а з дня закінчення зборів, у разі тимчасової непрацездатності, замість заробітної плати виплачується допомога по тимчасовій непрацездатності відповідно до закону.

8) У разі смерті або інвалідності, або часткової втрати працездатності передбачається виплата до одноразової грошової допомоги (розмір виплати встановлено у ст. 16-2 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

9) В особливий період під час дії воєнного стану військовослужбовцям можуть надаватися відпустки за сімейними обставинами та з інших поважних причин.

Tags: ,

58 комментариев on ПРАВА ОСІБ МОБІЛІЗОВАНИХ НА ВІЙСЬКОВУ СЛУЖБУ

 1. юлія:

  Добрий день! на момент мобілізації мій чолобік був безробітній. Чи мають йому йти якісь виплати окрім заробітньої плати в в/частині. ми не в офіційному шлюбі і я в декретній відпусткі, виплатів на дитину вже не отримую.

  Відповідь: нажаль, ні. Одноразова виплата у тій же в/ч при мобілізації у розмірі мін.з.п. Додатково можете звернутись за допомогою як малозабезпечина, але перед цим радимо прочитати статтю на сайті

 2. Леонід:

  якщо рядовий,заробітна плата 2740 грн.на скільки збільшиться з\п після перерахунку вислуги років? А також чи можливе повернення спеціальних звань,(я підполковник в\с) до військових? Дякую!

  Відповідь: так; так

 3. Леонід:

  Добрий день!Я мобілізований рядовий 28.01.2015 р..30.04.2014 пішов на пенсію за вислугою років в ОВС (служба в ОВС понад 29 років).Чи буде враховано в заробітну плату мобілізованого вислуга років в ОВС?

  Відповідь: так, буде

 4. Володимир:

  Дякую за відповідь! Просто у мене складається враження, що у військоматі цієї статті закону просто не помічають)))

 5. Володимир:

  Доброго Вам вечора.
  Мені 40 років, не проходив військової служби, військової спеціальності не маю, в приписному записано — діловод діловодства (за освітою вчитель), згідно Ст. 37 ЗУ Про військовий обов’язок і військову службу від 25.03.1992 № 2232-XII -«М6.
  Виключенню з військового обліку у районних військових комісаріатах підлягають громадяни України, які: { Абзац перший частини шостої статті 37 із змінами, внесеними згідно із Законом N 2926-VI від 13.01.2011 }
  8) не отримали до 40-річного віку військово-облікової або спорідненої з нею спеціальності.
  Медкомісію пройшов, отримав повістку на 5 липня, я маю право, за власним бажанням, відмовитись від мобілізації? Дякую.

  Відповідь: ні, чинне законодавство не передбачає за власним бажанням відмовитись, якщо є повіскта- значить ви не підпадаєте під статтю звільнення від мобілізації

 6. Віктор:

  Дякую за попередню відповідь, але не могли б ви роз’яснити більш детально?
  (військовий облік у Житомирі, повістка від оболоньського райвіськкомату).

  Відповідь: якщо вас цікавить законодавча сторона питання- ви можете прочитати в нормативних актах, що викладені в статті на сайті. Ви працюєте, підприємство веде облік військовозобовязаних, згідно закону цілком правомірно виклик до оболонського в/ч.

 7. Віктор:

  Стою на військовому обліку в Житомирі. Працюю в Києві.
  Чи має право призивати мене оболоньський райвіськкомат (по місцю роботи)? В моб.приписі мого військового квитка написано зовсім інше…

  Відповідь: мають

 8. Саша:

  Як розібратися чи заброньований я чи ні маю дійсне посвідчення про бронювання, але на підприємство кажуть прийшли повістки і мені в тому числі. Кажуть,що бронь не дійсна, один перелік посад і професій ніби відмінили, а інший не прийняли і ніби всі заброньовані стали розброньовані. Як це розуміти і чи законно це?

  Відповідь: якщо повістка вам прийшла-тоді броні немає, і це законно

 9. Тетяна:

  Доброго дня! Підкажіть, будь ласка, що робити. У нас двоє дітей віком до 3-х років, я перебуваю в декретній відпустці, мій чоловік не служив, військової спеціальності на має, не має навіть водійських прав, при цьому працює сільським вчителем на повну ставку. Чи мають право його мобілізувати? Чи може він відмовитися від мобілізації?

  Відповідь: мають право, не може відмовитись

 10. оксана:

  Підскажіть будь ласка яку зарплату має отримувати мобілізований який ще не репебуває в зоні ато? Призвали з 1 березня, по сьогоднішній день отримав тільки раз 700 грн.і другий раз 600 грн.

  Відповідь: з.п., яку випалчує в/ч- запитайте у в/ч, а на підприємстві- середній заробіток

Добавить комментарий