Захист Батьківщини, територіальної цілісності та суверенітету України є конституційним обов’язком громадян. Порядок проведення мобілізації регулюється Законом України «Про військовий обов’язок і військову службу», Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців  та членів їх сімей »  та іншими нормативно-правовими актами України.

Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:

1)заброньовані на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами і організаціями в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Бронюванню підлягають військовозобов’язані, які працюють в органах державної влади, інших державних органах, органах місцевого самоврядування та на підприємствах, в установах і організаціях, яким встановлено мобілізаційні завдання (замовлення), у разі, якщо це необхідно для забезпечення функціонування зазначених органів та виконання мобілізаційних завдань (замовлень).
2) визнані відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на термін до шести місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії);
3) чоловіки, на утриманні яких перебувають п’ять і більше дітей віком до 16 років (такі чоловіки можуть бути призвані на військову службу у разі їх згоди тільки за місцем проживання);
4) жінки, на утриманні яких перебувають діти віком до 16 років (такі жінки можуть бути призвані на військову службу в разі їх згоди і тільки за місцем проживання);
5) зайняті постійним доглядом за особами, що його потребують, відповідно до законодавства України, в разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд;
6) народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим.

Обов’язки військовозобов’язаних при мобілізації:

1) З’явитися за викликом до військових комісаріатів для постановки на військовий облік та визначення призначення на воєнний час.

2) надавати в установленому порядку під час мобілізації будівлі, споруди, транспортні засоби та інше майно, власниками яких вони є, Збройним Силам України, іншим військовим формуванням, Оперативно-рятувальній службі цивільного захисту з наступним відшкодуванням державою їх вартості в порядку, встановленому законом.

3) з моменту оголошення мобілізації не змінювати місця проживання без дозволу посадової особи військового комісаріату, на військовому обліку якого перебуває військовозобов’язаний.

4) Фізичні особи-підприємці зобов’язані виконувати мобілізаційні завдання (замовлення) згідно з укладеними договорами (контрактами)

Громадяни, які перебувають у запасі і не призвані на військову службу або не залучені до виконання обов’язків щодо мобілізації за посадами, під час мобілізації, можуть бути відповідно до закону залучені до виконання робіт, які мають оборонний характер.

Права військовозобов’язаних під час мобілізації:

1) На забезпечення матеріальними засобами за кошти державного та місцевих бюджетів.

2) Протягом одного року зберігається місце роботи (посада), середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, незалежно від підпорядкування та форм власності». Роботодавці зобов’язані вести облік військовозобов’язаних, резервістів і призовників із числа працюючих, здійснювати заходи щодо бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час і надавати звітність із цих питань відповідним органам державної влади, іншим державним органам та органам місцевого самоврядування в установленому порядку

3) Роботодавець, сплачує своєму мобілізованому працівнику середню заробітну плату, з наступним відшкодуванням цих витрат за рахунок коштів з Державного бюджету.

4) Військовозобов’язаний, який на день призову не працює, має право на грошове забезпечення у розмірі мінімальної заробітної плати. Мінімальна заробітна плата на 2014 рік становить 1218 грн.

5) Для громадян України, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, не припиняється державна реєстрація підприємницької діяльності фізичних осіб – підприємців

6) Пенсіонерам з числа військовослужбовців та особам, які отримують пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у разі призову їх на військову службу під час мобілізації, виплата пенсії не припиняється. Після звільнення їх із служби виплата їм пенсій здійснюється з урахуванням додаткової вислуги років на день демобілізації.

7) Якщо військовозобов’язаний захворів під час зборів і продовжує хворіти після їх закінчення, за ним зберігаються місце роботи і займана посада, а з дня закінчення зборів, у разі тимчасової непрацездатності, замість заробітної плати виплачується допомога по тимчасовій непрацездатності відповідно до закону.

8) У разі смерті або інвалідності, або часткової втрати працездатності передбачається виплата до одноразової грошової допомоги (розмір виплати встановлено у ст. 16-2 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

9) В особливий період під час дії воєнного стану військовослужбовцям можуть надаватися відпустки за сімейними обставинами та з інших поважних причин.

Tags: ,

56 комментариев on ПРАВА ОСІБ МОБІЛІЗОВАНИХ НА ВІЙСЬКОВУ СЛУЖБУ

 1. Ольга:

  Доброго дня. Нашого сина через 2 тижні по закінченню університету мобілізували. Яка процедура отримання грошового забезпечення у розмірі мінімальної заробітної плати? які документи йому для цього необхідні і куда їх необхідно подати?

  Відповідь: процедура описана в статті, звертаєтесь до в/ч

 2. андрій:

  чи має право мобілізований на 50% пільгу за оплату комунальних послуг?
  яка стаття, якого закону?
  дякую

  Відповідь: мобілізовані — не мають. Лише учасники АТО та УБД, стаття на сайті є на цю тему, ознайомтесь

 3. лариса:

  Привіт. Чи надається одноразова грошова допомога сім’ї мобілізованого (батькам) кожною сільською радою, коли саме і в якому розмірі? Дякую.

  Відповідь: надається, прочитайте відповідну статтю на сайті

 4. Ирина:

  Добрий день. Ми з чоловіком розлучені. його призвали в АТО (є всі довідки) На які пільги мають право діти?

  Відповідь: перелік всіх пільг, що надається мобілізованим, визначений в статті на сайті, ознайомтесь

 5. Світлана:

  Доброго дня! Мій чоловік проживав без прописки в місті , де й працював без трудової книжки.Звідти добровільно пішов до воєнкомату і його призвали. Зараз я його прописала по місцю проживання. В УПСЗН говорять, що він має право лише на одноразову допомогу від області. До яких органів місцевої влади потрібно звернутися в такому випадку?

  Відповідь: за місцем побілізації, до селищної ради чи місцевої ради.

 6. Ольга:

  Без конкретних відповідей ваша стаття — пустий звук. Можна дізнатись де саме, в якій статті якого закону написано, що мобілізований, який до призову стояв на обліку в центрі зайнятості має право на грошове забезпечення у розмірі мін. з/плати? Це стосується перебування в навчальному центрі? Тому що виплата йде в ромірі приблизно 400 грн., і для того щоб чогось добиватись у в/ч потрібно знати де саме це передбачено.

  Відповідь: дуже прикро, що стаття не стала вам в нагоді. Для тих, кому стаття не допомогає, ми в статті зазначаємо нормативні акти, ви можете самостійно з першоджерела прочитати, як закріпив законодавець ту чи іншу норму. В конкретній статті, яка для вас пустий звук- це є в преамбулі- регулюється Законом України «Про військовий обов’язок і військову службу», Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей » та іншими нормативно-правовими актами України.

  Також ви вправі звернутись за фаховою допомогою у вашому місті.

 7. Андрій:

  Доброго дня! чи мають право мобілізувати без проходження мед.комісії? Як тепер водиться зловили на вулиці, і втой же день відправили в Яворів. Заздалегідь вдячний за відповідь!

  Відповідь: не мають

 8. Наталі:

  Термін відпустки у мобілізованого і як її можна отримати?

  Відповідь: розгорнута стаття на сайті дасть відповідь на ваше питання

 9. Наталі:

  Доброго дня! Підскажіть будь ласка, куди звернутися і яку заяву написати з приводу , якщо мій брат Військовозобов’язаний, на день призову не працював , він має право на грошове забезпечення у розмірі мінімальної заробітної плати. куди мені звернутися і як отримувати ці кошти? Дякую!!!

  Відповідь: в статті описано куди звернутись необхідно, до в/ч, ознайомтесь з статтею на сайті

 10. Наталія:

  Доброго дня!Мого чоловіка мобілізували який доглядав свого дідуся,дідусь потребує постійного стороннього догляду, у мене двоє діточок одній ще року немає! Мали право його мобілізовувати?

  Відповідь: якщо мобілізували при наданні всіх підтерджуючих документів, значит право мали.

Добавить комментарий