Усиновлення визнане в Україні пріоритетною формою влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

Усиновленою може бути та дитина, у якої розірвані юридичні стосунки з батьками. Тобто такі діти мають юридичний документ про те, що їхні батьки втратили батьківські права стосовно цієї дитини. Таким документом може бути рішення суду про позбавлення батьківських прав, свідоцтво про смерть батьків, нотаріально засвідчена відмова батьків від дитини, тощо.

Усиновлення – це юридичний процес, під час якого рішенням суду створюються нові, постійні відносини між батьками та дитиною, і який полягає у передачі батьківських прав та обов’язків від однієї родини до іншої, це прийняття у сім’ю дитини на правах народженої, з усіма правами та обов’язками, як з боку дорослих так і з боку дитини.

Усиновлювачам треба принципово усвідомити, що усиновлена ними дитина має такі ж соціальні, емоційні та фізичні потреби, як і будь-яка народжена дитина у родині. Надзвичайно важливо ці потреби визначити, зрозуміти причини їх виникнення, знайти шляхи їх задоволення, навіть якщо ці потреби на початковому етапі протирічать культурним нормам усиновлювачі.

Громадяни України, які бажають усиновити дитину, можуть звернутися з письмовою заявою про взяття їх на облік кандидатів в усиновлювачі до служби у справах дітей за місцем проживання.

Заява може бути написана в присутності працівника служби у справах дітей та засвідчена ним. У разі коли одне з подружжя не може особисто з’явитись до служби у справах дітей для написання заяви, його заяву, засвідчену нотаріально, може подати дружина (чоловік).

До заяви додаються такі документи:

1). Копія паспорта або іншого документа, що посвідчує особу;

2). Довідка про заробітну плату за останні шість місяців або копія декларації про доходи за попередній календарний рік, засвідчена органами державної податкової служби;

3). Копія свідоцтва про шлюб, укладений в органах реєстрації актів цивільного стану, якщо заявники перебувають у шлюбі;

4). Висновок про стан здоров’я кожного заявника, складений за формою згідно з додатком 3 (бланк видає працівник служби);

5). Засвідчена нотаріально письмова згода другого з подружжя на усиновлення дитини (у разі усиновлення дитини одним з подружжя), якщо інше не передбачено законодавством;

6). Довідка про наявність чи відсутність судимості для кожного заявника, видана органами внутрішніх справ за місцем проживання заявника;

7). Копія документа, що підтверджує право власності або користування житловим приміщенням.

У разі усиновлення дитини одним із подружжя висновок про стан здоров’я та довідка про наявність чи відсутність судимості подаються кожним з подружжя.

Строк дії документів становить один рік з дня їх видачі, якщо інше не передбачено законодавством.

Під час приймання документів заявникам роз’яснюються порядок та умови усиновлення, права і обов’язки кандидатів в усиновлювачі, усиновлювачів, правові наслідки усиновлення.

Громадяни України, які бажають усиновити дитину, можуть за бажанням або за рекомендацією служби у справах дітей пройти курс підготовки з питань виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

Протягом 10 робочих днів після отримання заяви про бажання усиновити дитину (з повним комплектом документів) Служба у справах дітей складає Акт про обстеження житлово-побутових умов майбутніх усиновлювачів, розглядає питання про можливість усиновлення дитини і готує відповідний висновок. Якщо цей висновок позитивний, заявникам присвоюється звання кандидатів в усиновлювачі, і дані про них заносяться до спеціальної книги обліку.

Термін дії документів з усиновлення – один рік з дня їх видачі.

Після встановлення контакту з дитиною кандидати в усиновлювачі звертаються до служби у справах дітей за місцем проживання дитини із заявою про бажання її усиновити. У заяві зазначають: прізвище, ім’я, по-батькові, місце проживання кандидата в усиновлювачі, а також прізвище, ім’я, по-батькові, вік, місце проживання дитини.

Керівник дитячого закладу (чи особи, в яких проживає дитина) за запитом служби у справах дітей представляє такі документи:

1) копію свідоцтва про народження дитини;

2) копію свідоцтва про смерть батьків дитини або копію рішення суду про позбавлення їх батьківських прав чи визнання недієздатними;

3) копію нотаріально засвідченої згоди батьків, опікуна чи піклувальника дитини на її усиновлення;

4) згоду дитячого закладу, в якому проживає дитина, на її усиновлення;

5) документи, які підтверджують, що батьки понад шість місяців без поважних причин не проживають з дитиною, не виявляють батьківської турботи та піклування, не виховують та не утримують її;

6) копію висновку про стан здоров’я, фізичний та розумовий розвиток дитини;

7) довідку керівника дитячого закладу про факт особистого знайомства кандидата в усиновлювачі з дитиною та встановлення контакту між ними.

Служба у справах дітей за місцем проживання дитини на підставі заяви кандидата в усиновлювачі протягом 10 робочих днів готує громадянам України висновок про доцільність усиновлення та відповідність його інтересам дитини для подання до суду. Фактичне усиновлення дітей в Україні проводиться на підставі рішення суду.

Усиновлювач зобов’язаний особисто забрати дитину з місця її проживання після пред’явлення копії рішення суду про усиновлення у присутності представника служби у справах дітей.

Tags: , , ,

148 комментариев on Усиновлення: порядок і процедура

 1. Людмила:

  Доброго дня.у мене з чоловіком є дитина 6 років.у звязку з тим що я захворіла на хронічну мієлоїдну лейкемію,я неможу народити дитину,бо дитина матиме спадкову хворобу.і мені дали 2 групу інвалідності.чи можемо ми бути кандидатами в усиновлювачі.

  Відповідь: залежить від рішення органу опіки

 2. Виталия Вереш:

  Добрий день ми з чоловiком одруженi 14 рокiв живемо iпрацюемо в Чехии маемо власне житло працюемо офiцiйно оба ми маемо можливiсть на всиновлення.Дякую

  Відповідь: зверніться до органу всиновлення

 3. Eva:

  якщо я не одружена чи маю право на всиновлення племінниці,яку мама покинула і не цікавиться дитиною,зайшла іншого чоловіка і живе з ним, є батько в дитини,який не живе з нами,часом дитину навідує,та є бабуся і дідусь ,які проживають з дитиною,

  Відповідь: зверніться до органу всиновлення

 4. Максім:

  Який мінімальний вік дитини може бути,яку можна всиновити?

  Відповідь: закон не обмежує у віці

 5. Максим:

  Доброго дня,живемо з дружиною в гуртожитку, в нас одна велика кімната! Чи можемо ми усиновити дитину?

  Відповідь: залежить від рішення органу опіки

 6. Юрій:

  Добрий день. З скількох років можна стати усиновлювачем малолітньої дитини?

  Відповідь: умови описані в статті на сайті

 7. Тетяна:

  Добрий день. Зараз в шлюбі вдруге, маю дитину 6 років від першого шлюбу, яка проживає зі мною. В теперішньому шлюбі маю ще одну дитину-6 міс. Теперішній чоловік є дійсно хорошим батьком для обох дітей і тому минулий чоловік дав згоду на усеновлення його дитини. Однак різниця між усиновлювачем і дитиною — 14 р і 9.5 міс.. Чи може суд піти на зустріч і не враховувати таку не значну відмінність (2.5 міс. не вистачає)?

  Відповідь: залежить від суду та вашого обгрунтування

 8. Валерій:

  Доброго дня.З дружиною живемо в шлябі 13 років але нажаль власних дітей не маємо.Я працюю офіційно дружина ні.Але середній дохід щомісячний не меньше 10 тис .грн.Маємо власну квартиру але однокімнатну.Чи є можливість на всиновлення дитини.Дякую.

  Відповідь: так, зверніться до органу всиновлення

Добавить комментарий