Усиновлення визнане в Україні пріоритетною формою влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

Усиновленою може бути та дитина, у якої розірвані юридичні стосунки з батьками. Тобто такі діти мають юридичний документ про те, що їхні батьки втратили батьківські права стосовно цієї дитини. Таким документом може бути рішення суду про позбавлення батьківських прав, свідоцтво про смерть батьків, нотаріально засвідчена відмова батьків від дитини, тощо.

Усиновлення – це юридичний процес, під час якого рішенням суду створюються нові, постійні відносини між батьками та дитиною, і який полягає у передачі батьківських прав та обов’язків від однієї родини до іншої, це прийняття у сім’ю дитини на правах народженої, з усіма правами та обов’язками, як з боку дорослих так і з боку дитини.

Усиновлювачам треба принципово усвідомити, що усиновлена ними дитина має такі ж соціальні, емоційні та фізичні потреби, як і будь-яка народжена дитина у родині. Надзвичайно важливо ці потреби визначити, зрозуміти причини їх виникнення, знайти шляхи їх задоволення, навіть якщо ці потреби на початковому етапі протирічать культурним нормам усиновлювачі.

Громадяни України, які бажають усиновити дитину, можуть звернутися з письмовою заявою про взяття їх на облік кандидатів в усиновлювачі до служби у справах дітей за місцем проживання.

Заява може бути написана в присутності працівника служби у справах дітей та засвідчена ним. У разі коли одне з подружжя не може особисто з’явитись до служби у справах дітей для написання заяви, його заяву, засвідчену нотаріально, може подати дружина (чоловік).

До заяви додаються такі документи:

1). Копія паспорта або іншого документа, що посвідчує особу;

2). Довідка про заробітну плату за останні шість місяців або копія декларації про доходи за попередній календарний рік, засвідчена органами державної податкової служби;

3). Копія свідоцтва про шлюб, укладений в органах реєстрації актів цивільного стану, якщо заявники перебувають у шлюбі;

4). Висновок про стан здоров’я кожного заявника, складений за формою згідно з додатком 3 (бланк видає працівник служби);

5). Засвідчена нотаріально письмова згода другого з подружжя на усиновлення дитини (у разі усиновлення дитини одним з подружжя), якщо інше не передбачено законодавством;

6). Довідка про наявність чи відсутність судимості для кожного заявника, видана органами внутрішніх справ за місцем проживання заявника;

7). Копія документа, що підтверджує право власності або користування житловим приміщенням.

У разі усиновлення дитини одним із подружжя висновок про стан здоров’я та довідка про наявність чи відсутність судимості подаються кожним з подружжя.

Строк дії документів становить один рік з дня їх видачі, якщо інше не передбачено законодавством.

Під час приймання документів заявникам роз’яснюються порядок та умови усиновлення, права і обов’язки кандидатів в усиновлювачі, усиновлювачів, правові наслідки усиновлення.

Громадяни України, які бажають усиновити дитину, можуть за бажанням або за рекомендацією служби у справах дітей пройти курс підготовки з питань виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

Протягом 10 робочих днів після отримання заяви про бажання усиновити дитину (з повним комплектом документів) Служба у справах дітей складає Акт про обстеження житлово-побутових умов майбутніх усиновлювачів, розглядає питання про можливість усиновлення дитини і готує відповідний висновок. Якщо цей висновок позитивний, заявникам присвоюється звання кандидатів в усиновлювачі, і дані про них заносяться до спеціальної книги обліку.

Термін дії документів з усиновлення – один рік з дня їх видачі.

Після встановлення контакту з дитиною кандидати в усиновлювачі звертаються до служби у справах дітей за місцем проживання дитини із заявою про бажання її усиновити. У заяві зазначають: прізвище, ім’я, по-батькові, місце проживання кандидата в усиновлювачі, а також прізвище, ім’я, по-батькові, вік, місце проживання дитини.

Керівник дитячого закладу (чи особи, в яких проживає дитина) за запитом служби у справах дітей представляє такі документи:

1) копію свідоцтва про народження дитини;

2) копію свідоцтва про смерть батьків дитини або копію рішення суду про позбавлення їх батьківських прав чи визнання недієздатними;

3) копію нотаріально засвідченої згоди батьків, опікуна чи піклувальника дитини на її усиновлення;

4) згоду дитячого закладу, в якому проживає дитина, на її усиновлення;

5) документи, які підтверджують, що батьки понад шість місяців без поважних причин не проживають з дитиною, не виявляють батьківської турботи та піклування, не виховують та не утримують її;

6) копію висновку про стан здоров’я, фізичний та розумовий розвиток дитини;

7) довідку керівника дитячого закладу про факт особистого знайомства кандидата в усиновлювачі з дитиною та встановлення контакту між ними.

Служба у справах дітей за місцем проживання дитини на підставі заяви кандидата в усиновлювачі протягом 10 робочих днів готує громадянам України висновок про доцільність усиновлення та відповідність його інтересам дитини для подання до суду. Фактичне усиновлення дітей в Україні проводиться на підставі рішення суду.

Усиновлювач зобов’язаний особисто забрати дитину з місця її проживання після пред’явлення копії рішення суду про усиновлення у присутності представника служби у справах дітей.

Tags: , , ,

212 комментариев on Усиновлення: порядок і процедура

 1. Наталія:

  У нас з чоловіком є донечка, якій 4 р. Чи можемо ми усиновити дитину, якщо чоловік має 2гу групу інвалідності(перехворів на онкологію)

  Відповідь: зверніться до відділу органу опіку

 2. Ілона:

  Якщо житло орендують вже декілька років тоді що не можна всиновити дитину?

  Відповідь: законних обмежень немає.

 3. Оля:

  Мій чоловік учасник ато не
  працює чи зможим ми усиновити дитину якщо нема довідки про доходи в чоловіка

  Відповідь: це рішення приймає орган опіки та піклування

 4. Оля:

  Мій чоловік учасник ато чи працює чи зможим ми усиновити дитину якщо нема довідки про доходи в чоловіка

  Відповідь: рішення за органом опіки та піклування

 5. Доброго дня, підскажіть будь-ласка чи можливо встновити дитину, якщо я не заміжня?

  Відповідь: з дозволу органу опіки та піклування

 6. Мила:

  Доброго дня. Під скажіть можливо усиновити дитину якщо немає у своїй власності на даний момент свого будинку , тільки орендний ?

  Відповідь: при прийнятті рішення про всиновлення беруться до уваги не тільки питання власності. Зверніться до органу всиновлення

 7. Віка:

  Скажіть,будь ласка,чи реально в архівах дізнатися хто удочерив мою сестру? Більше 30-ти років назад. Чи це ще все конфедеційно? До скільки років не можна надавати подібну інформацію з дит.булинку? Дякую.

  Відповідь: так, ця інформація є закритою.

 8. Marina:

  Померла мати одиночка уже минуло 10 днів, дитині 5 місяців у дитбудинку через скільки часу її можна усиновити?? Дякую

  Відповідь: відповідно до рішення органу опіки та піклування

 9. Anna:

  Підкажіть чи може всиновити дитину жінка самостійно, якщо при цьому вона перебуває у громадянському шлюбі з чоловіком, тобто офіційно вони не одружені?

  Відповідь: може бути відмова з причин статусу. Але зверніться до органу всиновлення

 10. Олександра:

  Доброго дня. Яка форма довідки про несудимість потрібна для всиновлення дитини( повна чи скорочена?) Дякую за відповідь.

  Відповідь: повна

Добавить комментарий