Що таке заповіт ?

Заповіт – це особисте розпорядження особи (заповідача) щодо майна, яке їй належить, майнових прав та обов’язків на випадок своєї смерті.

Хто має право скласти заповіт і який чином це здійснюється ?

Право на заповіт має фізична особа з повною цивільною дієздатністю. Право на заповіт здійснюється особисто, а отже вчинення заповіту через представника не допускається.

Спадкоємці,  хто може ними бути за заповітом ?

Спадкоємцями можуть бути одна або кілька фізичних осіб, незалежно від наявності у заповідача з цими особами сімейних, родинних відносин.  Спадкоємцями можуть бути інші учасники цивільних відносин.

Потрібно зазначити, що заповідач може без зазначення причин позбавити права на спадкування будь-яку особу з числа спадкоємців за законом. У цьому разі ця особа не може одержати право на спадкування.

Водночас Заповідач не може позбавити права на спадкування осіб, які мають право на обов’язкову частку у спадщині.

Що можна передати у спадщину за заповітом ?

Заповідач має право охопити заповітом права та обов’язки, які йому належать на момент складення заповіту, а також ті права та обов’язки, які можуть йому належати у майбутньому.

Важливим є те, що заповідач має право скласти заповіт щодо усієї спадщини або її частини.  Якщо заповідач розподілив між спадкоємцями у заповіті лише свої права, до спадкоємців, яких він призначив, переходить та частина його обов’язків, що є пропорційною до одержаних ними прав.

Яка доля майна, яка не охоплена заповітом ?

Частина спадщини, що не охоплена заповітом, спадкується спадкоємцями за законом на загальних підставах. До числа цих спадкоємців входять також спадкоємці за законом, яким інша частина спадщини була передана за заповітом.

Процедура складення  заповіту

Заповіт складається у письмовій формі, із зазначенням місця та часу його складення.  Заповіт має бути особисто підписаний заповідачем.

Заповіт має бути посвідчений нотаріусом або в окремих випадках іншими посадовими, службовими особами. Зокрема це відбувається у наступних випадках:

—          Якщо у населеному пункті немає нотаріуса, заповіт, крім секретного, може бути посвідчений уповноваженою на це посадовою особою відповідного органу місцевого самоврядування;

—          заповіт особи, яка перебуває на лікуванні у лікарні, госпіталі, іншому стаціонарному закладі охорони здоров’я, а також особи, яка проживає в будинку для осіб похилого віку та інвалідів, може бути посвідчений головним лікарем, його заступником з медичної частини або черговим лікарем цієї лікарні, госпіталю, іншого стаціонарного закладу охорони здоров’я, а також начальником госпіталю, директором або головним лікарем будинку для осіб похилого віку та інвалідів;

—          заповіт особи, яка перебуває під час плавання на морському, річковому судні, що ходить під прапором України, може бути посвідчений капітаном цього судна;

—          заповіт особи, яка перебуває у пошуковій або іншій експедиції, може бути посвідчений начальником цієї експедиції;

—           заповіт військовослужбовця, а в пунктах дислокації військових частин, з’єднань, установ, військово-навчальних закладів, де немає нотаріуса чи органу, що вчиняє нотаріальні дії, також заповіт працівника, члена його сім’ї і члена сім’ї військовослужбовця може бути посвідчений командиром (начальником) цих частини, з’єднання, установи або закладу;

—          заповіт особи, яка тримається в установі виконання покарань, може бути посвідчений начальником такої установи;

—          заповіт особи, яка тримається у слідчому ізоляторі, може бути посвідчений начальником слідчого ізолятора.

Потрібно зазначити, що всі заповіти підлягають державній реєстрації у Спадковому реєстрі.  Важливо знати що у деяких випадках заповіт посвідчується при присутності не менше двох свідків, зокрема коли особа має певні фізичні вади і не може самостійно підписати заповіт, а також у випадках коли заповіт посвідчується не нотаріусом, а іншими посадовими, службовими особами.

Заповіт із заповідальним відказом

Це заповіт, який передбачає, що заповідач зобов’язує спадкоємця придбати і передати відказоодержувачу (вказаній іншій особі) будь-яку майно, виплатити йому певні суму  грошових коштів, надати право довічного користування будинком або його частиною тощо.

Чи можна заповітом покласти на спадкоємців обов’язки немайнового характеру ?

Заповідач може зобов’язати спадкоємця до вчинення певних дій немайнового характеру, зокрема щодо розпорядження особистими паперами, визначення місця і форми здійснення ритуалу поховання.   Крім того, Заповідач може зобов’язати спадкоємця до вчинення певних дій, спрямованих на досягнення суспільно корисної мети.

Заповіт з умовою

Заповідач може обумовити виникнення права на спадкування у особи, яка призначена у заповіті, наявністю певної умови, як пов’язаної, так і не пов’язаної з її поведінкою (наявність інших спадкоємців, проживання у певному місці, народження дитини, здобуття освіти тощо).  Умова, визначена у заповіті, має існувати на час відкриття спадщини.

Потрібно зазначити, що умова, визначена у заповіті, є нікчемною, якщо вона суперечить закону або моральним засадам суспільства.  Важливо також сказати , що особа, призначена у заповіті, не має права вимагати визнання умови недійсною на тій підставі, що вона не знала про неї, або якщо настання умови від неї не залежало.

Заповіт подружжя

Подружжя має право скласти спільний заповіт щодо майна, яке належить йому на праві спільної сумісної власності. У разі складання спільного заповіту частка  у праві спільної сумісної власності після смерті одного з подружжя переходить до другого з подружжя , який його пережив. У разі смерті останнього право на спадкування мають особи, визначені подружжям у заповіті.

Секретний заповіт

Це заповіт, який посвідчується нотаріусом без ознайомлення з його змістом.  Особа, яка склала секретний заповіт, подає його в заклеєному конверті нотаріусові. На конверті має бути підпис заповідача.  Нотаріус ставить на конверті свій посвідчувальний напис, скріплює печаткою і в присутності заповідача поміщає його в інший конверт та опечатує.

Зміна та скасування заповіту

Заповідач має право у будь-який час внести до заповіту зміни.

Крім того, Заповідач має право у будь-який час скасувати заповіт. Також Заповідач має право у будь-який час скласти новий заповіт. Заповіт, який було складено пізніше, скасовує попередній заповіт повністю або у тій частині, в якій він йому суперечить. Скасування заповіту, внесення до нього змін провадяться заповідачем особисто.

Важливо, що кожний новий заповіт скасовує попередній і не відновлює заповіту, який заповідач склав перед ним.

Виконання заповіту

Для виконання заповіту визначається його виконавець.  Він може бути визначений самим Заповідачем, призначений нотаріусом або призначений за ініціативою спадкоємців.  Виконавець заповіту здійснює всі необхідні дії з метою здійснення волі Заповідача, записаної у заповіті.

Повноваження виконавця заповіту тривають до повного здійснення волі спадкодавця, яка виражена у заповіті. Чинність повноважень виконавця заповіту припиняється нотаріусом за місцем відкриття спадщини за погодженням із спадкоємцями та відказоодержувачами.

 

Tags: , , ,

189 комментариев on Варто знати: спадкування за заповітом

  1. Віктор:

    Доброго дня!Буду вдячний за вашу відповідь. У спадкодавця є дві доньки,на одну із них він оформив заповіт. Друга,що без заповіта,чи має право на спадщиу?Дяую.

    Відповідь: ні

  2. світлана:

    чи може змінити заповіт людина яка перебуває на лікуванні в психіатричному відділенні закритого типу

    Відповідь: так, якщо в присутності нотаріуса, який визначить стан люидин

  3. Ніна:

    лександр Рубченко залишив заповіт на користь своєї сестри Олени. Він заповів їй будинок, належний йому на праві приватної власності та автомобіль. В заповіті зазначалося, що син Олександра, Валерій, позбавляється права на спадщину, а про дочку Наталію в заповіті не згадувалося. Після смерті Олександра Рубченка з’ясувалося, що серед спадкового майна існує ще вклад у ЖБК. На зазначений вклад претендували усі три спадкоємці – сестра, яка вважала, що оскільки є заповіт, усе майно померлого повинно перейти до неї; син, який стверджував, що вклад повинен перейти до нього, оскільки він є спадкоємцем першої черги та проживав спільно з батьком; і дочка, яка вважала, що хоча у заповіті батька про неї не згадувалося, але і вона, будучи спадкоємицею першої черги, має право на частку у спадщині.

    Відповідь: зверніться за фаховою допомогою у вашому питання.

  4. Ірина:

    Добрий день,в мене таке питання:дідусь після смерті залишив заповіт,в якому було сказано,що 1/2 хати переходить мені,а 1/2 залишається його дружині.Але мені виділили лишень 1/4,оскільки половина і так переходить його дружині,бо вони разом набували це майно,а вже другу половину ділять на мене і бабу.чи це не сфабриковано,бо усіма документами займалася баба?наперед вдячна за відповідь.

    Відповідь: ваші документи необіхно вивчати, зверніться за фаховою допомогою

  5. Ірина:

    Добрий день,в мене таке питання:дідусь після смерті залишив заповіт,в якому було сказано,що 1/2 хати переходить мені,а 1/2 залишається його дружині.Але мені виділили лишень 1/4,оскільки половина і так переходить його дружині,бо вони разом набували це майно,а вже другу половину ділять на мене і бабу.чи це не сфабриковано,бо усіма документами займалася баба?наперед вдячна за відповідь.

    Відповідь: ваші документи необіхно вивчати, зверніться за фаховою допомогою

  6. Максим:

    Доброго дня. Буду вдячний за відповідь. Дідом був складений заповіт (він не рідний мені) але заповіт склав на мене, на все своє майно. На один із будинків немає документів (загубились чи щось типу цього) до закінчення терміну 6 місяців з дати смерті залишилось 2 тижні. Чи можливі варіанти отриманн спадщини і які?

    Відповідь: так, лише в судовому порядку

  7. Володимир:

    Дідусь склав заповіт на будинок, але мене не вписав. Я приписаний в цьому будинку. Чимаю я право на частину спадщини?

    Відповідь: ні, тому що реєстрація місця проживання не дає вам право на спадщину

  8. Доброго вечора,проконсультуйте мене будь ласка-чи можна оскаржувати заповіт?чи можливо відмінити нотаріальну довіреність дану людиною для розпорядження коштами та картковим рахунком?в судовому порядку

    Відповідь: таке право у вас є, закон гарантує. Але чи є підстави, основи та перспективи, це вже залежить виключно від обставин вашої справи та документів

  9. трішки не вірно поставила запитання…після смерті людини,яка оформлена в будинок пристарілих,кому залишаеться майно,дякую

    Відповідь: питання спадкування частково висвітлено на сайті. Детальніше по окремим вже випадкам потрібна окрема консультація на підставі вивчення документів

  10. після оформлення людини в будинок пристарілих,кому належатеме її майно,(заповід складений на племінницю), дякую

    Відповідь: майно залишається у особи, яку оформили в будинок, доки вона жива

Добавить комментарий