Опіка та піклування — це система заходів, спрямованих на забезпечення особистих і майнових прав та інтересів неповнолітніх дітей, а також повнолітніх осіб, які за віком чи станом здоров’я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати свої обов’язки.

У яких випадках встановлюється опіка (піклування)  ?    

Опіка, піклування встановлюється над дітьми-сиротами і дітьми, позбавленими батьківського піклування. Опіці підлягає дитина, яка не досягла 14 років, а піклуванню – від 14 до 18 років.

Опіка (піклування) над неповнолітніми (малолітніми) дітьми, встановлюється, якщо батьки: померли, невідомо їх місцезнаходження, визнані в судовому порядку безвісно відсутніми або померлими.

Опіка також встановлюється над повнолітньою особою, яка визнана у судовому порядку недієздатною через нездатність усвідомлювати значення своїх дій або керувати ними внаслідок хронічного стійкого психічного розладу.

Чи можливе встановлення опіки (піклування) за життя батьків неповнолітніх ?

Опіку (піклування) може бути встановлено і за життя батьків неповнолітніх (малолітніх) дітей у випадках, коли батьки:

— судом позбавлені и батьківських прав або прийнято рішення про відібрання дитини і передачу її під опіку, незалежно від того, позбавлені вони батьківських прав чи ні, оскільки перебування з ними небезпечне для життя дитини;

— визнані в судовому порядку недієздатними або обмежено дієздатними (психічно хворі, розумово відсталі або перебувають у приватному стаціонарному лікуванні в лікувально-профілактичному закладі чи на державному утриманні і будинках-інтернатах);

— понад 6 місяців не можуть займатися вихованням своїх дітей (засуджені до позбавлення волі на тривалий час, за станом здоров’я і інваліди І-ІІ груп;

— понад 6 місяців не проживають разом з дитиною та без поважних причин не беруть участі в її вихованні та утриманні, не виявляють щодо дитини батьківської уваги та турботи або підкинули (залишили) дитину і це підтверджено відповідними актами, складеними органами внутрішніх справ;

— відмовились від дітей у встановленому законом порядку;

— виїхали на постійне місце проживання або постійне місце роботи за кордон чи перебувають у довготривалому відрядженні;

— перебувають під слідством.

Хто відповідальний за здійснення опіки та піклування ?

Згідно зі ст. 56 Цивільного кодексу України органи, на які покладено здійснення опіки та піклування, їх права та обов’язки щодо забезпечення прав та ін­тересів фізичних осіб, які потребують опіки та піклування, вста­новлюються законом.

Безпосереднє ведення справ щодо  опіки та піклування покладається у межах їх компетенції на відповідні відділи і управління  місцевої державної адміністрації районів, районів міст Києва і Севастополя, виконавчих комітетів міських чи районних у містах рад. У селищах і селах справами опіки і піклування безпосередньо відають виконавчі комітети сільських і селищних рад.

Ведення справ з опіки і піклування  щодо неповнолітніх здійснюється органами в справах сім’ї та молоді та службою в справах неповнолітніх. Органи освіти здійснюють діяльність з питань виявлення, обліку та передачі дітей — сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування, до дитячих будинків, шкіл-інтернатів різних профілів, на усиновлення, під опіку (піклування). Щодо осіб, визнаних судом недієздатними чи обмежено дієздатними ведення справ покладено на відділи охорони здоров’я. Щодо дорослих дієздатних осіб, що потребують піклування за станом здоров’я — на органи соціального захисту населення. Ці відділи виконують усю підготовчу роботу, пов’язану з призначенням опіки (піклування), здійснюють організаційні і контрольні функції.

Процедура встановлення та припинення опіки та піклування над повнолітньою особою

Заява про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, яка страждає на психічний розлад, зловживає спиртними напоями, наркотичними засобами,  може бути подана членами її сім’ї, органом опіки та піклування, наркологічним або психіатричним закладом. Аналогічно заява про визнання фізичної особи недієздатною може бути подана членами її сім’ї, близькими родичами незалежно від їх спільного проживання, органом опіки та піклування, психіатричним закладом.

Рішення суду про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи чи визнання її недієздатною після набрання ним законної сили надсилається органові опіки та піклування. Таке рішення є підставою для призначення фізичної особи, яка обмежена у цивільній дієздатності, піклувальника, а недієздатній фізичній особі — опікуна.

Рішення про поновлення  цивільної дієздатності фізичної особи відбувається за заявою самої фізичної особи її піклувальника, членів сім’ї або органу опіки та піклування. Якщо фізична особа, яка за рішенням суду визнана недієздатною, видужала, або ж її психічний стан значно поліпшився, то за заявою її опікуна, органу опіки та піклування та на підставі відповідного висновку судово-психіатричної експертизи суд своїм рішенням скасовує рішення про визнання фізичної особи недієздатною та поновлює її цивільну дієздатність.

Процедура встановлення та припинення опіки та піклування над неповнолітньою особою

Щодо встановлення опіки над малолітньою дитиною та піклування над неповнолітньою дитиною, судова процедура встановлення опіки чи піклування можлива лише у випадку, якщо підставою для встановлення опіки та піклування є справа у провадженні суду, в процесі розгляду якої стало відомо про наявність дитини, яка залишилась без батьківського піклування. У таких випадках встановлення опіки чи піклування здійснюється у тому ж провадженні . У всіх інших випадках опіка та піклування встановлюються органами опіки та піклування.

Підставою для припинення опіки є передача малолітньої дитини до компетенції органу, а саме органу опіки та піклування . який приймає відповідне рішення про припинення опіки, або суду.

Важливо знати

Підставою для припинення опіки є досягнення дитиною 15 років. У цьому випадку опіка автоматично перетворюється на піклування, і опікун без додаткового рішення стає піклувальником з відповідними правами та обов’язками.

Піклування припиняється відповідно до підстав, визначених у ст. 77 Цивільного кодексу України. Зокрема такими підставами є :

досягнення фізичною особою повноліття;

реєстрація шлюбу неповнолітньої особи;

надання неповнолітній особі повної цивільної дієздатності;

— поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, цивільна дієздатність якої була обмежена.

Додатковими підставами для припинення опіки є смерть опікуна або підопічного.

Tags: , ,

177 комментариев on Встановлення та припинення опіки (піклування)

  1. Людмила:

    Добрий день! Скажіть будь-ласка чи може людина, яка здійснює опіку за інвалідом, і є офіційним опікуном займатися підприємницькою діяльністю.

    Відповідь: ні

  2. Сенсіна Ірина:

    Доброго дня. Я більше 3 років самостійно утримую и виховую малолітнього онука, батьки якого не приймають жодної участі в житті дитини. А останні 2 роки місце знаходження матері (колишньої цивільної дружини мого сина) зовсім невідомо. Майже весь минулий рік я намагалася оформити опіку над дитиною, зверталася до місцевого органу опіки, районого центру у справах дітей та прокурора. Все марно, мене відштовхували и відправляли до суду. Але самостійно підготувати позив я не могла, тому як в мене не було майже ніяких документів стосовно батьків. Тільки після звернення на гарячу лінію обладміністрації місцева влада таки зареєструвала позив на позбавлення батьківства. Але минуло вже 3 місяця, а справа досі не розглядалася, і до травня в графіку судових засідань мого питання немає. Як в цьому випадку оформити якусь офіційну тимчасову опіку, тому як мені необхідно зареєструвати дитину, оформляти її до школи, а також зайнятися її лікуванням, чого я не можу робити без заяви батьків. І чи існуюють якісь обмеження в термінах такого судового процесу. Дякую.

    Відповідь: так, звісно, відповідно до процесуальних кодексів

  3. Наталія:

    Добридень! Маю намір оформити опіку над дитиною і3 сиротинця. Самотня, працюю в університеті, маю великий педагогічний досвід, проживаю в сімейному гуртожитку для педагогічних працівників університету, маю окрему велику кімнату. Працівник Служби у справах дітей попередила, що навряд чи отримаю дозвіл на опіку, оскільки проживаю в гуртожитку. Чи справді мені можуть відмовити в опіці? У гуртожитку дуже добра атмосфера, усі дітки з різних родин дружать між собою

    Відповідь: це рішення примаєте індивідуально, на підставі вашої справи

  4. Неля:

    Працюючи директором інтернату для дорослих я за проханнням підопічної оформила над нею опікунство рішення суду в 2013р,вийшовши на пенсію я кожен місяць її відвідую, але найшлася тітка ,яка подала мене через опік.раду про зняття з мене опікунства і оформити на себе .Чи можуть скасувати рішення суду в тому що я не родичка ?

    Відповідь: необхідно бачити рішення суду та матеріали справи

  5. Артем:

    Чи може отримати опіку над дитиною з притулку особа, яка спопідує не традиційну релігію (являється членом секти), але в процесі оформлення це приховує?

    Відповідь: відповісти за вашим питанням — не можливо

  6. іра:

    Чи повинні опікуни виплачувати кишенькові кошти,.чи є на це закон?

    Відповідь: зверніться за очною фаховою допомогою, суть вашого питання не зрозуміла

  7. іра:

    Доброго дня.Чи мають право соц.працівники повчати принижувати опікуна в присутності дитини яка проживає з опікуном?

    Відповідь: не мають

  8. Наталя:

    Чи можу я ( дочка ) оформити опікунство над матір‘ю, котрій поставили діагноз енцгельмера, бути оформлена на роботі? І чи будуть виплачувати допомогу? Дякую!

    Відповідь: це залежить від особистої реабілітаційної карти, яку видає МСЕК та рекомендації його по сфері праці

  9. Олена:

    Чи можна встановити опіку на майбутнє? Тобто якщо в разі смерті батків, що опікуном 100% стала бабуся дитини?

    Відповідь: ні

  10. Доброго дня .Ми з чоловіком оформили опікунство над його неповнолітніми племінниками ,але вони живуть біля свекрухи,ми живемо в одному селі але в різних кінцях села,чи можна так і якщо ні то чи можна переглянути опікунство на чоловіка і його матір якщо вона пенсійного віку і житлово-побутові умови «несильно» задовільні()

    Відповідь: так

Добавить комментарий