Шлюб припиняється внаслідок його розірвання за спільною заявою подружжя або одного з них, а також за спільною заявою подружжя (або за позовом одного з подружжя) на підставі рішення суду.

Випадки, в яких шлюб розривається органом державної реєстрації актів цивільного стану

Шлюб розривається органом державної реєстрації актів цивільного стану за заявою подружжя, яке не має дітей та за заявою одного з подружжя, якщо другий з подружжя визнаний безвісно відсутнім або недієздатним.

Шлюб розривається незалежно від наявності між подружжям майнового спору.

Якщо один із подружжя через поважну причину не може особисто подати заяву про розірвання шлюбу до органу державної реєстрації актів цивільного стану, таку заяву, справжність підпису на якій має бути нотаріально засвідченою, або прирівняну до неї, від його імені може подати другий із подружжя.

Розірвання шлюбу, здійснене органами державної реєстрації актів цивільного стану, засвідчується свідоцтвом про розірвання шлюбу, зразок якого затверджує Кабінет Міністрів України.

Випадки, коли шлюб розривається за рішенням суду

Шлюб припиняється внаслідок його розірвання за позовом одного з подружжя на підставі рішення суду, відповідно до статті 110 Сімейного кодексу України.

Суд постановляє рішення про розірвання шлюбу, якщо судом буде встановлено, що заява про розірвання шлюбу відповідає дійсній волі дружини та чоловіка і що після розірвання шлюбу не будуть порушені їхні особисті та майнові права, а також права їхніх дітей.

Суд постановляє рішення про розірвання шлюбу після спливу одного місяця від дня подання заяви. До закінчення цього строку дружина і чоловік мають право відкликати заяву про розірвання шлюбу

Розірвання шлюбу, здійснене судом до набрання чинності Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» (27.07.2010), підлягає державній реєстрації в органі державної реєстрації актів цивільного стану.

Державна реєстрація розірвання шлюбу може бути проведена органом державної реєстрації актів цивільного стану за нотаріально засвідченою або прирівняною до нотаріально засвідченої заявою одного з подружжя, якщо актовий запис про розірвання шлюбу вже складено за заявою другого з подружжя на підставі рішення суду про розірвання шлюбу або на підставі пункту 3 частини першої статті 107 Сімейного кодексу України до набрання чинності цим Законом, у разі якщо така особа не може з поважної причини особисто з’явитися до державного органу реєстрації актів цивільного стану

Документом, що засвідчує факт розірвання шлюбу судом, є рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили.

Строки розірвання шлюбу

У разі розірвання шлюбу без рішення суду, орган державної реєстрації актів цивільного стану складає актовий запис про розірвання шлюбу після спливу одного місяця від дня подання заяви про розірвання шлюбу подружжя, яке не має дітей, якщо вона не була відкликана.

Якщо подружжя через поважну причину не може з’явитися до відділу державної реєстрації актів цивільного стану для державної реєстрації розірвання шлюбу в установлений для них день, строк такої реєстрації на письмове прохання подружжя може бути перенесений на інший день. При цьому строк перенесення державної реєстрації розірвання шлюбу не може перевищувати одного року з дня подання заяви.

У разі розірвання шлюбу органом державної реєстрації актів цивільного стану шлюб припиняється у день реєстрації розірвання шлюбу.

Суд постановляє рішення про розірвання шлюбу після спливу одного місяця від дня подання заяви. В разі розірвання шлюбу судом шлюб припиняється у день набрання чинності рішення суду про розірвання шлюбу.

Державна реєстрація розірвання шлюбу на підставі рішення суду, постановленого до набрання чинності Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», яке набрало законної сили, може проводитись незалежно від строку, що минув після його постановлення.

Місце державної реєстрації розірвання шлюбу

Державна реєстрація розірвання шлюбу провадиться за місцем проживання подружжя або одного з них .

Відділ державної реєстрації актів цивільного стану не вправі відмовити в державній реєстрації розірвання шлюбу, якщо один з подружжя звернувся із заявою про державну реєстрацію розірвання шлюбу до відділу державної реєстрації актів цивільного стану не за своїм місцем проживання, а за місцем проживання другого з подружжя. У цьому разі місце проживання другого з подружжя підтверджується його паспортом або паспортним документом з відміткою про його проживання чи відповідною довідкою, виданою компетентними органами.

Якщо один з подружжя визнаний у встановленому законом порядку безвісно відсутнім, недієздатним, то державна реєстрація розірвання шлюбу провадиться за місцем проживання другого з подружжя за його заявою про розірвання шлюбу.

Документи, що подаються для державної реєстрації розірвання шлюбу

Державна реєстрація розірвання шлюбу на підставі рішення суду, постановленого до набрання чинності Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», проводиться за письмовою заявою про державну реєстрацію розірвання шлюбу на підставі рішення суду, яка подається подружжям або одним з них, по пред’явленні копії рішення суду (витягу з рішення суду) про розірвання шлюбу, що набрало законної сили, а також паспорта або паспортного документа, квитанції про сплату встановленої судом суми державного мита.

Державна реєстрація розірвання шлюбу без рішення суду, проводиться на підставі письмової заяви про розірвання шлюбу подружжя, яке не має дітей, у якій повинно бути зазначено про відсутність у них спільних дітей.

Якщо один з подружжя через поважну причину не може з’явитися для державної реєстрації розірвання шлюбу, він може під час подачі заяви про реєстрацію розірвання шлюбу або впродовж місяця письмово повідомити орган державної реєстрації актів цивільного стану про згоду реєстрації розірвання шлюбу за його відсутності та зазначити місцезнаходження органу державної реєстрації актів цивільного стану, до якого слід надіслати свідоцтво про розірвання шлюбу. У разі надсилання письмового повідомлення підпис на ньому того з подружжя, який не може з’явитися, повинен бути нотаріально засвідчений.

 

Якщо один із подружжя визнаний у встановленому законом порядку безвісно відсутнім, недієздатним, державна реєстрація розірвання шлюбу проводиться за заявою другого з подружжя про розірвання шлюбу відповідно до статті 107 Сімейного кодексу України.

До заяви про розірвання шлюбу подружжя, яке не має дітей, та про розірвання шлюбу відповідно до статті 107 Сімейного кодексу України має бути додане свідоцтво про шлюб.

До заяви про розірвання шлюбу відповідно до статті 107 Сімейного кодексу України ініціатором розірвання шлюбу, крім того, додається копія рішення суду (витяг з рішення суду) про визнання другого з подружжя безвісно відсутнім чи недієздатним .

Про державну реєстрацію розірвання шлюбу в паспортах або паспортних документах осіб, шлюб між якими розірвано, робиться відмітка про реєстрацію розірвання шлюбу із зазначенням місця і часу цієї реєстрації, прізвища, власного імені, по батькові особи, з якою розірвано шлюб, прізвища після реєстрації.

Якщо державна реєстрація розірвання шлюбу була проведена за відсутності одного з подружжя, відмітка про розірвання шлюбу в його паспорті або паспортному документі робиться при врученні йому свідоцтва про розірвання шлюбу тим відділом державної реєстрації актів цивільного стану, який видає свідоцтво, із зазначенням фактичного місця та дати державної реєстрації розірвання шлюбу.

Відмітка про розірвання шлюбу за рішенням суду проставляється в паспортах або паспортних документах осіб, шлюб між якими розірвано, у разі їх звернення до відділу державної реєстрації актів цивільного стану та пред’явлення рішення суду.

Tags: ,

491 комментарий on Розірвання шлюбу

  1. Тетяна:

    Добрий вечір! Допоможіть будь ласка ще з одним питанням. Розлучилася два роки тому,маємо спільну дитину 4 р., на аліменти не подавала при судовому розгляді. Батько до дитини весь час не появлявся, чи можливо позбавити його батьківських прав на цій основі?

    Відповідь: так, але виключно в судовому порядку.

  2. Тетяна:

    Добрий вечір! Розлучилась з чоловіком, але залишилась на його прізвищі. Тепер щоб оформитись на роботу потрібне підтвердження зміни прізвища. Таким документом є свідоцтво про шлюб, але коли розлучена то який документ потрібно пред’явити?

    Відповідь: рішення суду

  3. Христина:

    Доброго дня,я (дружина),знаходжусь на 35 тижні вагітності,є спільна дворічна дитина.Чи прийме суд заяву на розлучення , є шанс на нього?Чоловік офіційно не працює.На які аліменти я можу розраховувати?Дякую.

    Відповідь: заочно відповісти на ваше питання не можливо

  4. Анастасія:

    Добрий день. У шлюбі 5,5 років, маємо сина 4,5 років. За всі роки я мала постійну роботу, чоловік ні. Останні півроку я зареестрована безробітною по скороченню(відбулася реорганізація). Отримую допомогу по безробіттю. Чоловік працевлаштувався 3 місяці назад. Хочу подати позов про розлучення із власноі ініціативи. Чи можуть залишити в такій ситуаціі дитину з батьком? Живу у своіх батьків, він -у своіх. Свого житла обидва не маємо.

    Відповідь: навряд чи, як правило залишають з мамою, але все залежить від конкретних обставин справи, які буде вивчати суд

  5. Наталія:

    Доброго дня. Підкажіть будь-ласка на що можна спиратись, якщо я не згідна з заявою на розірвання шлюбу.

    Відповідь: на обставини викладені в матеріалах справи.

  6. Ольга:

    Доброго время суток! Подскажите как можно получить свидетельство о расторжении брака если Я проживаю на территории Израиля может ли от моего имени в Украине оформить свидетельство третья сторона за доверенностью от моего имени. Если да то какие документы мне надо передать? (суд состоялся в 2004 году)

    Відповідь: в цілому свідоцтва вже не оформляють в РАЦСі, але ви розводились, коли ще їх видавали. В залежності від архівної справи РАЦСу можуть або видати дублікат, або ж витяг.

  7. Аля:

    Добрий день. На запитання від 15.03.2017 в 9:06 дп «чи можна подавати заяву про розлучення до суду за фактичним місцем проживання, без тимчасової реєстрації (реєстрація чоловіка- Черкаська обл., дружини — Вінницька обл.), обоє проживаємо в м.Києві?» ви дали відповідь, що «можна, при наявності підтвердження фактичного проживання сторін. Перелік документів значиться в статті».
    Будь ласка! Зазначте конкретніше, як можна підтвердити фактичне проживання? В переліку тільки «паспорт або паспортний документ». Форму №3 із ЖЕК вже відмінили. Чи вже не треба взагалі підтверджувати і дійсно за новим законом з 2017 р. можна подати на розлучення в будь-якому РАГСі без підтвердження місця проживання?

    Відповідь: конкретніші відповіді ви можете отримати за очним зверненням за фаховою допомогою.

  8. Ярослав:

    Добрий день. 17.02.17 року я розлучився з дружиною при цьому написав заяву щоб розлучили без моєї присутністі в суді. До тепер немає рішення суду. У нас є спільна дитина 4,5 років. Хочу спитати що мені робити далі, бо колишня дружина не дозволяє бачитись з дитиною. В який орган мені потрібно звертатися, щоб отримати дозвіл щоб бачитись з дитиною? Наразі дякую за допомогу.

    Відповідь: в орган опіки або до суду

  9. Настя:

    Доброго дня! Підкажіть у яий конкретно суд потрібно звертатись з заявою про розлучення в адміністративний чи господарський?. У мене донька 10 років. Прожили разом з чоловіком 11 років. Багато нажили майна за сільне життя. Може підкажете де знаходиться в Києві на Троєщині. Дякую

    Відповідь: в звичайний районний суд.

  10. Дарина:

    добрий вечір, підкажіть, будь ласка, який максимальний термін примирення можуть дати у судді, у нас двоє дітей — 2х і 5ти років, я(дружина) розлучатися не хочу, перебуваю у декретній відпустці по догляду за дитиною, і підкажіть, який максимум аліментів я можу отримувати?

    Відповідь: будь-який, за рішення суду. Розмір аліментів максимальний не обмежений, залежить від доходу.

Добавить комментарий