Шлюб припиняється внаслідок його розірвання за спільною заявою подружжя або одного з них, а також за спільною заявою подружжя (або за позовом одного з подружжя) на підставі рішення суду.

Випадки, в яких шлюб розривається органом державної реєстрації актів цивільного стану

Шлюб розривається органом державної реєстрації актів цивільного стану за заявою подружжя, яке не має дітей та за заявою одного з подружжя, якщо другий з подружжя визнаний безвісно відсутнім або недієздатним.

Шлюб розривається незалежно від наявності між подружжям майнового спору.

Якщо один із подружжя через поважну причину не може особисто подати заяву про розірвання шлюбу до органу державної реєстрації актів цивільного стану, таку заяву, справжність підпису на якій має бути нотаріально засвідченою, або прирівняну до неї, від його імені може подати другий із подружжя.

Розірвання шлюбу, здійснене органами державної реєстрації актів цивільного стану, засвідчується свідоцтвом про розірвання шлюбу, зразок якого затверджує Кабінет Міністрів України.

Випадки, коли шлюб розривається за рішенням суду

Шлюб припиняється внаслідок його розірвання за позовом одного з подружжя на підставі рішення суду, відповідно до статті 110 Сімейного кодексу України.

Суд постановляє рішення про розірвання шлюбу, якщо судом буде встановлено, що заява про розірвання шлюбу відповідає дійсній волі дружини та чоловіка і що після розірвання шлюбу не будуть порушені їхні особисті та майнові права, а також права їхніх дітей.

Суд постановляє рішення про розірвання шлюбу після спливу одного місяця від дня подання заяви. До закінчення цього строку дружина і чоловік мають право відкликати заяву про розірвання шлюбу

Розірвання шлюбу, здійснене судом до набрання чинності Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» (27.07.2010), підлягає державній реєстрації в органі державної реєстрації актів цивільного стану.

Державна реєстрація розірвання шлюбу може бути проведена органом державної реєстрації актів цивільного стану за нотаріально засвідченою або прирівняною до нотаріально засвідченої заявою одного з подружжя, якщо актовий запис про розірвання шлюбу вже складено за заявою другого з подружжя на підставі рішення суду про розірвання шлюбу або на підставі пункту 3 частини першої статті 107 Сімейного кодексу України до набрання чинності цим Законом, у разі якщо така особа не може з поважної причини особисто з’явитися до державного органу реєстрації актів цивільного стану

Документом, що засвідчує факт розірвання шлюбу судом, є рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили.

Строки розірвання шлюбу

У разі розірвання шлюбу без рішення суду, орган державної реєстрації актів цивільного стану складає актовий запис про розірвання шлюбу після спливу одного місяця від дня подання заяви про розірвання шлюбу подружжя, яке не має дітей, якщо вона не була відкликана.

Якщо подружжя через поважну причину не може з’явитися до відділу державної реєстрації актів цивільного стану для державної реєстрації розірвання шлюбу в установлений для них день, строк такої реєстрації на письмове прохання подружжя може бути перенесений на інший день. При цьому строк перенесення державної реєстрації розірвання шлюбу не може перевищувати одного року з дня подання заяви.

У разі розірвання шлюбу органом державної реєстрації актів цивільного стану шлюб припиняється у день реєстрації розірвання шлюбу.

Суд постановляє рішення про розірвання шлюбу після спливу одного місяця від дня подання заяви. В разі розірвання шлюбу судом шлюб припиняється у день набрання чинності рішення суду про розірвання шлюбу.

Державна реєстрація розірвання шлюбу на підставі рішення суду, постановленого до набрання чинності Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», яке набрало законної сили, може проводитись незалежно від строку, що минув після його постановлення.

Місце державної реєстрації розірвання шлюбу

Державна реєстрація розірвання шлюбу провадиться за місцем проживання подружжя або одного з них .

Відділ державної реєстрації актів цивільного стану не вправі відмовити в державній реєстрації розірвання шлюбу, якщо один з подружжя звернувся із заявою про державну реєстрацію розірвання шлюбу до відділу державної реєстрації актів цивільного стану не за своїм місцем проживання, а за місцем проживання другого з подружжя. У цьому разі місце проживання другого з подружжя підтверджується його паспортом або паспортним документом з відміткою про його проживання чи відповідною довідкою, виданою компетентними органами.

Якщо один з подружжя визнаний у встановленому законом порядку безвісно відсутнім, недієздатним, то державна реєстрація розірвання шлюбу провадиться за місцем проживання другого з подружжя за його заявою про розірвання шлюбу.

Документи, що подаються для державної реєстрації розірвання шлюбу

Державна реєстрація розірвання шлюбу на підставі рішення суду, постановленого до набрання чинності Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», проводиться за письмовою заявою про державну реєстрацію розірвання шлюбу на підставі рішення суду, яка подається подружжям або одним з них, по пред’явленні копії рішення суду (витягу з рішення суду) про розірвання шлюбу, що набрало законної сили, а також паспорта або паспортного документа, квитанції про сплату встановленої судом суми державного мита.

Державна реєстрація розірвання шлюбу без рішення суду, проводиться на підставі письмової заяви про розірвання шлюбу подружжя, яке не має дітей, у якій повинно бути зазначено про відсутність у них спільних дітей.

Якщо один з подружжя через поважну причину не може з’явитися для державної реєстрації розірвання шлюбу, він може під час подачі заяви про реєстрацію розірвання шлюбу або впродовж місяця письмово повідомити орган державної реєстрації актів цивільного стану про згоду реєстрації розірвання шлюбу за його відсутності та зазначити місцезнаходження органу державної реєстрації актів цивільного стану, до якого слід надіслати свідоцтво про розірвання шлюбу. У разі надсилання письмового повідомлення підпис на ньому того з подружжя, який не може з’явитися, повинен бути нотаріально засвідчений.

 

Якщо один із подружжя визнаний у встановленому законом порядку безвісно відсутнім, недієздатним, державна реєстрація розірвання шлюбу проводиться за заявою другого з подружжя про розірвання шлюбу відповідно до статті 107 Сімейного кодексу України.

До заяви про розірвання шлюбу подружжя, яке не має дітей, та про розірвання шлюбу відповідно до статті 107 Сімейного кодексу України має бути додане свідоцтво про шлюб.

До заяви про розірвання шлюбу відповідно до статті 107 Сімейного кодексу України ініціатором розірвання шлюбу, крім того, додається копія рішення суду (витяг з рішення суду) про визнання другого з подружжя безвісно відсутнім чи недієздатним .

Про державну реєстрацію розірвання шлюбу в паспортах або паспортних документах осіб, шлюб між якими розірвано, робиться відмітка про реєстрацію розірвання шлюбу із зазначенням місця і часу цієї реєстрації, прізвища, власного імені, по батькові особи, з якою розірвано шлюб, прізвища після реєстрації.

Якщо державна реєстрація розірвання шлюбу була проведена за відсутності одного з подружжя, відмітка про розірвання шлюбу в його паспорті або паспортному документі робиться при врученні йому свідоцтва про розірвання шлюбу тим відділом державної реєстрації актів цивільного стану, який видає свідоцтво, із зазначенням фактичного місця та дати державної реєстрації розірвання шлюбу.

Відмітка про розірвання шлюбу за рішенням суду проставляється в паспортах або паспортних документах осіб, шлюб між якими розірвано, у разі їх звернення до відділу державної реєстрації актів цивільного стану та пред’явлення рішення суду.

Tags: ,

491 комментарий on Розірвання шлюбу

  1. Така ситуація. .мій чоловік який зі мною не розписаний (в нас народився недавно синочок родила не в Італії а на україні)не може вже 2роки з першою жінкою розвестися також є в них спільний син вони розписувалися в Італії вона розводу сказала що надасть ніколи доки він не зробить їм документи бо в чоловіка є документи але коли була можливість зробити документи під час їхнього спільного життя вона тоді нехотіла бо то треба було грошей. ..Вона погрожувала адвокатами і т д.ми тепер збираємося їхати з дитиною в Італію. .І він хоче розвестися. .Може знаєте який той процес розлучень в Італії притому що вона з дитиною нелегально в Італії? ?

    Відповідь: зверніться до посольства України

  2. Ярослав:

    Доброго дня. Якщо я відповідач не працюю не отримую пенсії які документи потрібно на розірвання шлюбу на момент подання я працював і отримував пенсію за поранення.

    Відповідь: ваш статус для розірвання шлюбу значення не має. Знайомтесь з інформацією в статті

  3. Христина:

    Доброго дня. Як прописати неповнолітню дитину без дозволу батька, якщо батьки розлучені, а батько знаходиться за кордоном?

    Відповідь: в судовому порядку

  4. Маша:

    Доброго дня! Подали заяву про розірвання шлюбу (спільна заява подружжя, окреме провадження) 09.02.2018 року. Суд призначив розгляд справи на 13.11.2018. Чи правомірні такі дії, адже за законом вказується термін припинення шлюбу 1 місяць з дати подачі заяви? (до заяви додано нотаріально завірені копії шлюбного договору та договору про виховання та утримання дітей). чи можливо щось зробити, щоб отримати розлучення швидше?

    Відповідь: в судовому порядку -ні

  5. Лілія:

    Доброго дня! Розптсались з чоловіком10.02.18. в той же день побив мене(раніше такого не робив). Розписались швидко бо вагітна на 10му тижні. Хочу розвестись. Він не згідний. Разом не живемо. Чи можна розвестись до зміни паспорту . Щоб не міняти прізвище і документи?

    Відповідь: ні

  6. Позивач:

    Суть заочного рішення : Розірвати шлюб.На рішенні печатка — що судове рішення не набрало законної сили. В заяві про перегляд заочного рішеня аргументовано, що відповідач не зміг зявитися до суду, з поважних причин. Чи доцільним буде заява Позивача про залишення позову без розгляду?

    Відповідь: ні

  7. Позивач:

    Було подано заяву до суду про розірвання шлюбу. Відповідач на повторне засідання не прийшов, тому рішення винесли заочно. Він подав заяву про перегляд заочного рішеняя в 10 -тиденний термін, призначено засідання . Сімя помирилася. Які документи подати позивачу для закриття провадження. На руках — заочне рішення, яке не вступило в законну силу.

    Відповідь: залежить суть заочного рішення. можливо нічого відповідачу не писати

  8. oksana13stawnyca@gmail.com:

    Доброго дня,чи має право мама право виписати дітей без відома батька

    Відповідь: якщо вони неповнолітні- ні

  9. Анастасія:

    Добрий день. Чи може один із подружжя подати документи на розлучення, якщо немаспільних дітей. І якщо інший не хоче погоджуватися з розлученням. Яка процедура дій і розірвання шлюбу?
    Дякую

    Відповідь: опис є в статті на сайті, знайомтесь

  10. Володимир:

    Доброго дня, я з дружиною і дитиною, усі громадяни України, проживаємо на даний момент в Німеччині (ПМП), проте живемо порізно, вирішили розлучитися, який порядок дій? Якщо розірвання шлюбу у нашому випадку тільки за рішенням суду – куди нам звертатися? Якими законами нам керуватися в цій ситуації? Дякую

    Відповідь: до суду України, чинним законодавством.

Добавить комментарий