Усиновлення визнане в Україні пріоритетною формою влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

Усиновленою може бути та дитина, у якої розірвані юридичні стосунки з батьками. Тобто такі діти мають юридичний документ про те, що їхні батьки втратили батьківські права стосовно цієї дитини. Таким документом може бути рішення суду про позбавлення батьківських прав, свідоцтво про смерть батьків, нотаріально засвідчена відмова батьків від дитини, тощо.

Усиновлення – це юридичний процес, під час якого рішенням суду створюються нові, постійні відносини між батьками та дитиною, і який полягає у передачі батьківських прав та обов’язків від однієї родини до іншої, це прийняття у сім’ю дитини на правах народженої, з усіма правами та обов’язками, як з боку дорослих так і з боку дитини.

Усиновлювачам треба принципово усвідомити, що усиновлена ними дитина має такі ж соціальні, емоційні та фізичні потреби, як і будь-яка народжена дитина у родині. Надзвичайно важливо ці потреби визначити, зрозуміти причини їх виникнення, знайти шляхи їх задоволення, навіть якщо ці потреби на початковому етапі протирічать культурним нормам усиновлювачі.

Громадяни України, які бажають усиновити дитину, можуть звернутися з письмовою заявою про взяття їх на облік кандидатів в усиновлювачі до служби у справах дітей за місцем проживання.

Заява може бути написана в присутності працівника служби у справах дітей та засвідчена ним. У разі коли одне з подружжя не може особисто з’явитись до служби у справах дітей для написання заяви, його заяву, засвідчену нотаріально, може подати дружина (чоловік).

До заяви додаються такі документи:

1). Копія паспорта або іншого документа, що посвідчує особу;

2). Довідка про заробітну плату за останні шість місяців або копія декларації про доходи за попередній календарний рік, засвідчена органами державної податкової служби;

3). Копія свідоцтва про шлюб, укладений в органах реєстрації актів цивільного стану, якщо заявники перебувають у шлюбі;

4). Висновок про стан здоров’я кожного заявника, складений за формою згідно з додатком 3 (бланк видає працівник служби);

5). Засвідчена нотаріально письмова згода другого з подружжя на усиновлення дитини (у разі усиновлення дитини одним з подружжя), якщо інше не передбачено законодавством;

6). Довідка про наявність чи відсутність судимості для кожного заявника, видана органами внутрішніх справ за місцем проживання заявника;

7). Копія документа, що підтверджує право власності або користування житловим приміщенням.

У разі усиновлення дитини одним із подружжя висновок про стан здоров’я та довідка про наявність чи відсутність судимості подаються кожним з подружжя.

Строк дії документів становить один рік з дня їх видачі, якщо інше не передбачено законодавством.

Під час приймання документів заявникам роз’яснюються порядок та умови усиновлення, права і обов’язки кандидатів в усиновлювачі, усиновлювачів, правові наслідки усиновлення.

Громадяни України, які бажають усиновити дитину, можуть за бажанням або за рекомендацією служби у справах дітей пройти курс підготовки з питань виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

Протягом 10 робочих днів після отримання заяви про бажання усиновити дитину (з повним комплектом документів) Служба у справах дітей складає Акт про обстеження житлово-побутових умов майбутніх усиновлювачів, розглядає питання про можливість усиновлення дитини і готує відповідний висновок. Якщо цей висновок позитивний, заявникам присвоюється звання кандидатів в усиновлювачі, і дані про них заносяться до спеціальної книги обліку.

Термін дії документів з усиновлення – один рік з дня їх видачі.

Після встановлення контакту з дитиною кандидати в усиновлювачі звертаються до служби у справах дітей за місцем проживання дитини із заявою про бажання її усиновити. У заяві зазначають: прізвище, ім’я, по-батькові, місце проживання кандидата в усиновлювачі, а також прізвище, ім’я, по-батькові, вік, місце проживання дитини.

Керівник дитячого закладу (чи особи, в яких проживає дитина) за запитом служби у справах дітей представляє такі документи:

1) копію свідоцтва про народження дитини;

2) копію свідоцтва про смерть батьків дитини або копію рішення суду про позбавлення їх батьківських прав чи визнання недієздатними;

3) копію нотаріально засвідченої згоди батьків, опікуна чи піклувальника дитини на її усиновлення;

4) згоду дитячого закладу, в якому проживає дитина, на її усиновлення;

5) документи, які підтверджують, що батьки понад шість місяців без поважних причин не проживають з дитиною, не виявляють батьківської турботи та піклування, не виховують та не утримують її;

6) копію висновку про стан здоров’я, фізичний та розумовий розвиток дитини;

7) довідку керівника дитячого закладу про факт особистого знайомства кандидата в усиновлювачі з дитиною та встановлення контакту між ними.

Служба у справах дітей за місцем проживання дитини на підставі заяви кандидата в усиновлювачі протягом 10 робочих днів готує громадянам України висновок про доцільність усиновлення та відповідність його інтересам дитини для подання до суду. Фактичне усиновлення дітей в Україні проводиться на підставі рішення суду.

Усиновлювач зобов’язаний особисто забрати дитину з місця її проживання після пред’явлення копії рішення суду про усиновлення у присутності представника служби у справах дітей.

Tags: , , ,

89 комментариев on Усиновлення: порядок і процедура

 1. Денис:

  Доброго дня. Денис 27 років одружений з вересня дружина має будинок чесний сектор в селі маємо хазяйство працюємо офіційно чи можемо ми також взяти на опіку собі малюка???.

  Відповідь: підстав для відмови не бачимо

 2. Денис:

  Доброго дня. Денис 27 років одружений з вересня дружина має будинок чесний сектор в селі маємо хазяйство працюємо офіційно чи можемо ми також взяти на опіку собі малюка???

  Відповідь: підстав для відмови не бачимо

 3. Виктория:

  Підскажіть будь-лака, засідання суду по усиновленню будет відбуватися в присутності присяжних?

  Відповідь: ні, присяжні більше для кримінальних справ застосовують

 4. Вячеслав:

  Могу я рассчитывать на положительное решение по усыновлению ребенка, если у меня уже есть трое своих детей? Материально обеспечен, жилье позволяет, живу во втором браке.

  Відповідь: з описаного вами -так

 5. Ірина:

  Доброго дня. Мене звати Ірина, мені 32 роки. Проживаю в цивільному шлюбі 11 років. Маю доньку від першого шлюбу віком 15 років. Маю власну квартиру. Працюю неофіційно, заробітна плата 4000 грн. Чи маю я право на усиновлення дитини віком 2-3 роки? Дякую.

  Відповідь: без офіційного заробітку -це важче буде, але в будь-якому випадку зверніться до відповідного відділу.

 6. Людмила:

  Добрый день!
  Хотела бы спросить совета! Мы с мужем думаем об усыновлении здорового ребенка,0-12 месяцев
  Я гражнанинка Украины,но проживаю легально в Италии,мне 35лет.Муж-гражданин Италии 40 лет.Детей нет.Не судимы.Обеспечины жильем и стабильным ежемесячным доходом.Здоровы.
  Как я понимаю,мой муж иностранец и процедура усыновления как международное!Но я — украинка,есть возможность предоставить все документы ,кроме зароботной платы!
  Как нам нужно поступить и куда обратиться , чтобы получить возможнось усыновления!?
  Спасибо!

  Відповідь: інформацію та нормативно-правові акти ви зможете знайти по вашому питанню у відповідній статті на сайті

 7. Наталія:

  Доброго дня! Мені 30 років, незаміжня, інвалід 1б групи, закінчила училище, живу з батьками-пенсіонерами (мамі 62 роки, тотові — 68) в своїй 3-кім. квартирі, отримуємо пенсію. Можна нам всиновити чи стати опікуном дитини?

  Відповідь: зверніться до органів опіки та піклування, це в їх компетенції питання

 8. Наталія:

  Доброго дня! Мені 30 років, незаміжня, інвалід 1б групи, закінчила училище, живу з батьками-пенсіонерами в своїй 3-кім. квартирі, отримуємо пенсію. Можна нам всиновити чи стати опікуном дитини?

  Відповідь: зверніться до органів опіки та піклування, це в їх компетенції питання

 9. Анна:

  Добрый день. Я желаю удочерить девочку, не состоя в браке, воспитывая при этом 9-летнюю дочь от первого брака. Какие я имею шансы на положительный ответ, если я официально не трудоустроена и имею доход 2000 гривен в месяц?

  Відповідь: на розсуд комісії

Добавить комментарий