Щодо допомоги ФОП на дітей на період карантину детальну інформацію можна отримати ТУТ 

Хто має праву на допомогу

Жінки-ФОП (Фізичні особи — підприємці) мають право на отримання допомоги по вагітності та пологах за рахунок коштів Фонду за умови сплати ними єдиного внеску.

 З 01.01.2016, Жінка ФОП, яка сплачує єдиний податок вже є застрахованою, а значить має право на отримання оплати лікарняного по вагітності та пологах або будь-якого іншого лікарняного.

Незалежно від виду оподаткування, який вибрала жінка-ФОП, якщо вона платить ЄСВ, є застрахованою.

Розмір ЄСВ для ФОП-жінок на будь-якій системі оподаткування з 01.01.2018 року дорівнює — 22% від мінімальної заробітної плати / за 1 календарний місяць.

Нагадаю ці розміри: 22% від мінімальної заробітної плати / за 1 календарний місяць.

Показник мінімальної заробітної плати змінюється, встановлюється ЗУ «Про державний бюджет», і на 01 січня 2019 рік це такі показники внесків:

 — 4173,00 грн / місяць (918,06 грн * 22%)

Процедура оформлення

Щоб оформити декретні, підприємцю треба зробити такі кроки:

 • Отримати лікарняний листок для підтвердження факту непрацездатності у зв’язку з виходом у декрет.
 • Замовити в податковій за місцем реєстрації довідку про те, що ЄСВ за розрахунковий період ви платили і заборгованості не маєте. Видають її безкоштовно.
 • У будь-якому банку відкрити спеціальний рахунок для виплат, куди будуть перераховуватися декретні . Якщо банк відмовить у відкритті спецрахунку, зв’яжіться зі своїм управлінням ФСС.
 • Надати у Фонд соцстрахування з тимчасової непрацездатності пакет документів:

заяву-розрахунок (одна копія залишається у вас). У цій заяві розраховується сума допомоги, яку ви будете отримувати;

копію лікарняного;

довідку з податкової про відсутність заборгованості з ЄСВ. У вас можуть попросити надати копії платіжних доручень (банківських виписок) зі сплати ЄСВ за весь розрахунковий період. Водночас деякі управління Фонду соцстрахування консультують, що довідка та копії платіжних доручень не потрібні, оскільки ФОП сам несе відповідальність за достовірність інформації, вказаної в заяві;

копію договору про добровільне страхування, якщо в 2015 році ви сплачували ЄСВ за підвищеною ставкою і цей період потрапляє в розрахунковий;

Якщо використовуєте печатку, візьміть її з собою, щоб засвідчити заяву.

Фонд соцстрахування приймає вашу заяву, і протягом 10 робочих днів на рахунок, відкритий для отримання декретних, має бути перераховано допомогу по вагітності та пологах.

Як розрахувати суму допомоги

Розрахунок ви можете зробити самі або за допомогою фахівця Фонду соцстрахування, куди звернетеся для оформлення допомоги.

Проводиться він за спеціальною формулою.

Період для розрахунку суми допомоги:

 • з 1 січня 2019 року до місяця виходу в декрет — для ФОП, які сплачують ЄСВ за ставкою 22%;

Зверніть увагу: сума допомоги по вагітності та пологах у розрахунку на місяць не повинна перевищувати розміру максимальної величини бази нарахування ЄСВ — суму 25 мінімальних зарплат, і не може бути меншою за мінімальну зарплату, встановлену на момент настання страхового випадку.

Лікарняний по вагітності та пологах може тривати:

126 календарних днів (70 днів до і 56 після пологів);

140 календарних днів (70 днів до і 70 днів після пологів) — при народженні двох дітей або ускладненнях при пологах;

180 календарних днів (90 днів до і 90 після пологів) — у осіб зі статусом чорнобильця

Приклад розрахунку допомоги для дінки-ФОП, яка сплачує ЄСВ.

Єдиної формули розрахунку для всіх жінок-ФОП, немає. Оскільки фігують показники середнього доходу, який у кожної жінки різний.

Декретні виплачують у 100 % розмірі суми, розрахованої виходячи з фактичного середнього доходу незалежно від того, скільки років жінка була застрахованою особою.

Отже, перша задача, це порахувати середній дохід.

Для розрахунку виплат за страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності добровільно застрахованим особам, які протягом дванадцяти місяців перед настанням страхового випадку за даними Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування мають страховий стаж менше шести місяців, середній дохід обчислюється:

для розрахунку допомоги по вагітності та пологах — виходячи з розміру доходу, на який нарахований єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, але не вище двократного розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом у місяці настання страхового випадку.

Приклад.

Припустимо, лікарняний видано в липні 2016 року, тобто страховий випадок у нас припадає на липень.

Для розрахунку береться мінімальна зарплата з січня по червень:

 • січень — квітень — 1378 гривень;

 • травень-чеврень — 1450 гривень

Вам необіхдено визначити седеньоденний дохід, для цього ви середній свій дохід сумуєте за шість попередніх місців:

Сумуєте мін. з.п. з січня по червень 2017 року ( 1378+1378+1378+1378+1450+1450)/ 182 кал.днів (182 кал.дні в пеіроді з січня по червень 2017 р) = 46,22 грн

Кінцева Формула: Сума допомоги = Середньоденний  (дохід) * Кількість днів відпусти

Отже  сума допомоги = 46,22 грн * 126 днів лікарняного =5823,72  грн.

У разі якщо фізичною особою — підприємцем платником єдиного внеску було припинено підприємницьку діяльність та не подано заяву-розрахунок до робочого органу Фонду для отримання фінансування допомоги по вагітності та пологах за страховим випадком «вагітність та пологи», який настав до припинення підприємницької діяльності, враховуючи, що допомога по вагітності та пологах є компенсацією втраченого доходу, вона надаватиметься за рахунок коштів Фонду лише за період від початку страхового випадку і до дня припинення підприємницької діяльності.

Tags: , , ,

129 комментариев on Право жінки-підприємця на допомогу по вагітності та пологам в 2020 році

 1. Люба:

  якщо я продовжуватиму вести свою діяльність в декреті, допомога всеодно виплачується? і якщо я подаю лікарняний в по ФОП і за основним місцем роботи, потрібно замовити дублікат лікарняного?

  Відповідь: виплачується, дублікат не потрібен. За основним місцем зроблять копію, засвідчену, на вашу вимогу

 2. Люба:

  якщо я далі буду вести свою діяльність в декреті допомога всеодно виплачується?

  Відповідь: так

 3. НАТАЛІЯ:

  Я приватний підприємець, і одночасно працюю на основному місці роботи, де вже отримала компенсацію по лікарняному у звязку з пологами. У відділі соцстрахування кажуть, що компенсацію як підприємець я не отримаю, і відмовляють у прийнятті документів куди звертатись з офіційним запитом і розясненням? Де можна ознайомитись, на підставі якого положення я можу отримати компенсацію ?

  Відповідь: вам незаконно відмовляють, якщо ви ФОП на спрощеній системі оподаткування. Всі нормативні акти, які б допомогли вам відстояти ваше право значяться в статті на сайті

 4. Поліна:

  Підскажіть, якщо я ФОП на єдиному податку і в останні 2 місяці перед настанням страхового випадку (лікарняний по вагітності) я сплачувала ЄСВ у суммі, більшій ніж мінімальна. Як в такому випадку проводиться розрахунок середеньоденного доходу.
  Чи правда, що в той рік коли відбувається підвищення мінімальної зп сумма допомоги розраховується по останнобму місяцю перед настанням страхового випадку?
  При рохрахунку суми виплати, який береться розрахунуовий період — 12 місяців, 6 чи менше? (лікарняний с серпня 2016)

  Відповідь: на сайті є оновлена стаття на сайті, ознайомтесь, там містяться відповіді на всі ваші питання.

 5. Алла:

  дякую,
  в статті написано, що з 01.01.2016р жінка ФОП, яка сплачує єдиний податок вже є застрахованою. Я ФОП з 2007року, але останні два роки я є ФОП на загальних підставах оподаткування, тобто ЄСВ сплачую до лютого 2017 р єдиним платежом, — за весь 2016р. Моя вагітність настала вже в 2016р. В податковій мені видали довідку, що я не маю заборгованості по ЄСВ.
  питання: в цьому випадку мені потрібен Листок непрацездатності чи Довідка для призначення і виплати державної допомоги в звязку з вагітністю та пологами жінкам, які не застраховані в системі загальнообовязкового державного соціального страхування (ф.147/0)?

  Відповідь: без ваших документів важко оцінити та дати правовий висновок. Зверніться за очною фаховою допомогою

 6. Алла:

  якщо я сплачую ЄСВ, я застрахована?

  Відповідь: в залежності від того, на яких умовах і при яких строках ви йог осплачуєте. Читайте статтю, вона все пояснює

 7. Алла:

  сьогодні звернулась в управління соціального захисту населення для оформленн допомоги у звязку з вагітністю та пологами та допомогу при народженні дитини, представила Листок непрацездатності, який мені видали в лікарні як ФОП, але в управлінні сказали, що замість нього мені потрібно було отпримати в лікарні Довідку для призначення і виплати державної допомоги в звязку з вагітністю та пологами жінкам, які не застраховані в системі загальнообовязкового державного соціального страхування (ф.147/0), щоб я могла отпримати допомогу через це управління. а цей листок непрацездатності, що в мене годиться тільки для представлення роботодавцю і по ньому я можу заплатити тільки сама собі.
  Питання: чи це все так? чи мені надають не вірну інформацію? кчи куди звертатись?

  Відповідь: все абсолютно так, і тому ми і пишемо статті, щоб ознайомившись з ними, ви знали свої права до того, як робити дії. Лікарняні для застрахованих та незастрахованих різні

 8. Наталі:

  як що я в декреті і хочу вийти на офіційну роботу мої соцвиплати припиняються

  Відповідь: допомога при народженні- ні. По іншим- в залежності від виду допомоги, на сайті є інформація

 9. Анна:

  ДЯКУЮ!!!

 10. Анна:

  А якщо я окрім того що фоп, ще офіційно працюю і вже отримала на роботі по лікарняному компенсацію, чи маю я право на компенсацію як фоп?

  Відповідь: маєте, як значиться в статті, ви маєте право на отримання по всім місцям, де ви застраховані/працюєте за сумісництвом

Добавить комментарий