Види пенсій

Згідно з Законом «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 9 лютого 2011 р. (надалі — Закон), система пенсійного забезпечення в Україні складається з трьох рівнів: солідарна система загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, накопичувальна система загальнообов’язкового державного пенсійного страхування та система недержавного пенсійного забезпечення. Основна частина населення отримує пенсію за солідарною системою, оскільки накопичувальна система, ще не функціонує в повній мірі, а недержавна система пенсійного забезпечення залишається не дуже популярною серед населення.

Солідарна система базується на виплаті пенсій і наданні соціальних послуг за рахунок коштів Пенсійного фонду України. Закон  визначає такі види пенсій у цій системі:

1) пенсія за віком;

2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов’язаного з роботою, інвалідності з дитинства);

3) пенсія у зв’язку зі втратою годувальника.

Але не слід плутати пенсійні системи і види пенсійних виплат. Якщо громадянину можна отримувати пенсії з різних рівнів системи, то сама пенсійна виплата може бути лише однією. Про це йдеться у ст. 10 Закону: «Особі, яка має одночасно право на різні види пенсій (за віком, за інвалідністю, у зв’язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсій за її вибором».

Варто пам’ятати, що при оформленні пенсії  потрібно зважити всі «за» та «проти» і з’ясувати, яку пенсію отримувати вигідніше.

Строки звернення за призначенням пенсії

Заяву про призначення пенсії за віком застрахована особа може подавати не раніше, ніж за місяць до досягнення пенсійного віку. Згідно з Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, затвердженого Постановою Правління ПФУ від 25.11.2005 р. № 22-1, (надалі – Порядок) звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію, але не раніше, ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.

Куди звертатися за оформленням пенсії

Залежно від того, оформляє пенсію той, хто працює чи не працює, Порядком передбачаються дві «адреси» для звернення із заявою про призначення пенсії. Непрацюючим громадянам необхідно звернутися до органа, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації). До речі, не обов’язково звертатися особисто: і Законом, і Порядком передбачається право оформити пенсію через свого представника, надавши йому нотаріальне доручення. Для тих, хто ще при ділі, Порядком передбачено подання заяви про призначення пенсії до управління ПФУ через уповноважену посадову особу підприємства, установи, організації, де цей громадянин працює (зазвичай бухгалтерія та відділ кадрів). Зрозуміло, за бажанням працівник може подати заяву і особисто за місцем проживання.

Перелік документів

Документи, необхідні для призначення пенсії, можуть бути подані як в оригіналах, так і в нотаріально засвідчених копіях (або завірені адміністрацією підприємства, що подає документи заявника на призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію). Однак документи про стаж, вік та заробітну плату подаються лише в оригіналах. Якщо підтвердженням страхового стажу є трудова книжка, подається її копія, засвідчена адміністрацією підприємства за місцем останньої роботи, або органом, що призначає пенсію.

Знайте: 

Обов’язок підготовки документів за призначенням пенсії лягає на підприємство чи організацію, в якій працює майбутній пенсіонер. Якщо ж пенсіонер не працює, то такий обов’язок лягає безпосередньо на місцеве відділення Пенсійного фонду України. Зате обов’язок підприємства, на якому працює майбутній пенсіонер, збирати надані документи — прямо не визначена. Тому обов’язок збирати всі потрібні папери лягає на вас.

 

Для оформлення пенсії за віком необхідно зібрати наступні документи:

—          заява – бланк такої заяви надається працівниками Пенсійного фонду України та заповнюється заявником по паспорту безпосередньо в момент подачі документів;

—          заява на виплату пенсії через банківські установи – майбутній пенсіонер сам визначає яким чином він бажає отримувати пенсію. Це може бути будь-яка банківська установа чи поштове відділення. Заявник надає заяву про відкриття рахунку в банку або зазначає що бажає отримувати пенсію на пошті.

—          довідку податкової адміністрації про присвоєння ідентифікаційного номера;

—          трудову книжку або документи про стаж, причому за період роботи з 01.01.2004 р. відділ персоніфікованого обліку органа, що призначає пенсію, видає довідку з бази даних;

—          довідку про заробітну плату за період страхового стажу до 01.07.2000 р., а починаючи з 01.07.2000 р. — індивідуальні відомості про застраховану особу, що видаються відділом персоніфікованого обліку за формою. Потрібно зазначити, що кожен випадок індивідуальний, тому необхідно подати довідку про заробітну плату за якомога більший період своєї трудової діяльності. Маючи такі дані, Пенсійний фонд України, за допомогою відповідного програмного забезпечення, визначить найкращі 60 календарних місяців заробітної плати. На сьогоднішній день законодавство також дозволяє проводити розрахунок пенсії без врахування 60 календарних місяців до 01.07.2000 року. Якщо такий варіант буде більш вигідним для пенсіонера то розрахунок пенсії йому буде проведено без врахування довідки про заробітну плату;

—          документи про надання особливого статусу особі, наприклад, «чорнобильське» посвідчення;

—           документи про місце проживання (реєстрації) особи;

—          кольорова фотокартка 4х6 (2 шт.) – необхідна для оформлення пенсійного посвідчення.

Зрозуміло, крім перерахованого, «пенсійний пакет» містить копію паспорта, в деяких випадках копію документа про освіту (якщо, приміром, заявник навчався на денній формі), копію свідоцтва про народження дитини, копію свідоцтва про укладення шлюбу (за зміни прізвища). Крім того, якщо заявник не працює, йому необхідно надати довідку з податкових органів про те, стоїть він на обліку як суб’єкт підприємницької діяльності і про джерела доходів з 01.07.2000 р. по дату подання заяви.

Процедура розгляду заяви про оформлення пенсії

У разі, якщо наданих документів достатньо для визначення права на пенсію, приймається рішення про призначення пенсії за наявними документами та пенсійна справа терміново передається на виплату.  У разі, якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, управління Пенсійного фонду України письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис.

Строк призначення пенсії

У випадку якщо протягом трьох місяців майбутній пенсіонер надасть всі документи, то пенсія призначається з дня подання заяви. Якщо протягом трьох місяців пенсіонер не надасть відповідні всіх документи, то пенсія призначається з дня, коли він вже надасть всі необхідні документи.

Який документом посвідчується призначення пенсії

Документом, який підтверджує призначення особі пенсії, є пенсійне посвідчення, що видається органом пенсійного фонду. За бажанням пенсіонера йому видається виписка з розпорядження про призначення (перерахунок) пенсії з інформацією про періоди страхового стажу та заробітної плати (доходу), які враховані при розрахунку пенсії.

Tags: , ,

159 комментариев on Порядок оформлення пенсії

 1. Доброго дня.Я мати 5 дітей .мені виповнилося 5О років.Я зібрала всі потрібні документи .але мені відмовили на підставі що моя неповнолітня донька народилась в Португалії.дитина є громадянкою України.як діяти в такій ситуації.дякую.

  Відповідь: оскаржувати відмову, при розумінні її правових підстав.

 2. Ольга:

  Доброго дня.
  Я сьогодні оформила пенсію, але тимчасове свідоцтво мені видавати відмовились.
  Скажіть будь ласка, чи правомірно діяв пенсійний фонд і яким чином мені це свідоцтво отримати.
  Дякую.

  Відповідь: не правомірно, оскаржуйте

 3. Тетяна:

  Доброго дня! В 07.12.2014 я вийшла на песію, а в 10.03.2015 знову влаштувалася на роботу і від пенсіїї відмовиласс. Згідно закону тепер я маю право з 08.06.2018 і працювати і отримувати пенсію. За якою формулою тепер буде нарахована мені пенсія і чи будуть відраховуватись відсотки за місяці дострокового виходу на пенсію?

  Відповідь: інформація значиться в статті на сайті, знайомтесь

 4. Михайло:

  Доброго дня,
  питання до статті на сайті, зокрема

  Строк призначення пенсії
  У випадку якщо протягом трьох місяців майбутній пенсіонер надасть всі документи, то пенсія призначається з дня подання заяви.

  Але, згідно із Законом про пенсійне забезпечення:
  Стаття 83. Строки призначення пенсій

  Пенсії призначаються з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсії призначаються з більш раннього строку:

  а) пенсії за віком та по інвалідності призначаються з дня досягнення пенсійного віку або відповідно встановлення інвалідності органами медико-соціальної експертизи, якщо звернення за пенсією надійшло не пізніше 3 місяців з дня досягнення пенсійного віку або встановлення інвалідності;

  Отже, якщо заява (і відповідні документи) подані з додержанням
  трьохмісячного строку, то пенсія встановлюється з дня досягнення пенсійного віку.

  В чому незбіжність?

  Відповідь: питання не зрозуміло

 5. Галина:

  Доброго дня! Підкажіть будь-ласка, мені потрібно перевипустити картку киянина і зараз це робить Ощадбанк. В Ощадбанку мені повідомили, що якщо я не переведу пенсію в Ощадбанк і на карту киянина, мені не видадуть нову карту киянина. Я отримую пенсію через інший банк і мене все влаштовує. Чи мають право співробітники Ощадбанку мене змушувати переводити пенсію до них для отримання карти киянина?

  Відповідь: ні, не мають

 6. Тетяна:

  Доброго ранку! Скажіть будь ласка,чи рахується в стаж денне навчання в інституті( 1970-1975рр., якщо до інститута працювала 1 рік?

  Відповідь: зверніться в УПФУ за розясненням

 7. Тетяна:

  Мені перерахували пенсію по новому закону. Але за моїми даними невірно розрахували коефіцієнт стажу і коефіцієнт зарплати. З якими документами і куди мені потрібно з`явитися для перерахунку пенсії?

  Відповідь: до УПФУ

 8. Ната:

  Доброго дня! Скажіть, будь ласка, дитина-сирота 16 років може самостійно звернутися із заявою до УПФУ щодо призначення ій пенсій у зв’язку із втратою годувальника, чи за неї це повинен зробити її представник?

  Відповідь: її представник

 9. Валентина:

  Доброго часу доби! Мій чоловік (12.05.1958 р.нар.) працював на підприємстві (підрядне), яке здійснювало ремонтно-монтажні роботи на АС (1986 — 1991рр) . Відомо, що за особливим режимом роботи існують сп.списки ( n.1; n.2).Чи має він право вийти на пенсію раніше , ніж у 60 років ? І що робити, якщо дане підприємство , в ті часи, не було атестоване ? Дякую

  Відповідь: атестація — це обовязок роботодавця, а не працівника. Зверніться в УПФУ за розясненням.

Добавить комментарий