Види пенсій

Згідно з Законом «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 9 лютого 2011 р. (надалі — Закон), система пенсійного забезпечення в Україні складається з трьох рівнів: солідарна система загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, накопичувальна система загальнообов’язкового державного пенсійного страхування та система недержавного пенсійного забезпечення. Основна частина населення отримує пенсію за солідарною системою, оскільки накопичувальна система, ще не функціонує в повній мірі, а недержавна система пенсійного забезпечення залишається не дуже популярною серед населення.

Солідарна система базується на виплаті пенсій і наданні соціальних послуг за рахунок коштів Пенсійного фонду України. Закон  визначає такі види пенсій у цій системі:

1) пенсія за віком;

2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов’язаного з роботою, інвалідності з дитинства);

3) пенсія у зв’язку зі втратою годувальника.

Але не слід плутати пенсійні системи і види пенсійних виплат. Якщо громадянину можна отримувати пенсії з різних рівнів системи, то сама пенсійна виплата може бути лише однією. Про це йдеться у ст. 10 Закону: «Особі, яка має одночасно право на різні види пенсій (за віком, за інвалідністю, у зв’язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсій за її вибором».

Варто пам’ятати, що при оформленні пенсії  потрібно зважити всі «за» та «проти» і з’ясувати, яку пенсію отримувати вигідніше.

Строки звернення за призначенням пенсії

Заяву про призначення пенсії за віком застрахована особа може подавати не раніше, ніж за місяць до досягнення пенсійного віку. Згідно з Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, затвердженого Постановою Правління ПФУ від 25.11.2005 р. № 22-1, (надалі – Порядок) звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію, але не раніше, ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.

Куди звертатися за оформленням пенсії

Залежно від того, оформляє пенсію той, хто працює чи не працює, Порядком передбачаються дві «адреси» для звернення із заявою про призначення пенсії. Непрацюючим громадянам необхідно звернутися до органа, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації). До речі, не обов’язково звертатися особисто: і Законом, і Порядком передбачається право оформити пенсію через свого представника, надавши йому нотаріальне доручення. Для тих, хто ще при ділі, Порядком передбачено подання заяви про призначення пенсії до управління ПФУ через уповноважену посадову особу підприємства, установи, організації, де цей громадянин працює (зазвичай бухгалтерія та відділ кадрів). Зрозуміло, за бажанням працівник може подати заяву і особисто за місцем проживання.

Перелік документів

Документи, необхідні для призначення пенсії, можуть бути подані як в оригіналах, так і в нотаріально засвідчених копіях (або завірені адміністрацією підприємства, що подає документи заявника на призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію). Однак документи про стаж, вік та заробітну плату подаються лише в оригіналах. Якщо підтвердженням страхового стажу є трудова книжка, подається її копія, засвідчена адміністрацією підприємства за місцем останньої роботи, або органом, що призначає пенсію.

Знайте: 

Обов’язок підготовки документів за призначенням пенсії лягає на підприємство чи організацію, в якій працює майбутній пенсіонер. Якщо ж пенсіонер не працює, то такий обов’язок лягає безпосередньо на місцеве відділення Пенсійного фонду України. Зате обов’язок підприємства, на якому працює майбутній пенсіонер, збирати надані документи — прямо не визначена. Тому обов’язок збирати всі потрібні папери лягає на вас.

 

Для оформлення пенсії за віком необхідно зібрати наступні документи:

—          заява – бланк такої заяви надається працівниками Пенсійного фонду України та заповнюється заявником по паспорту безпосередньо в момент подачі документів;

—          заява на виплату пенсії через банківські установи – майбутній пенсіонер сам визначає яким чином він бажає отримувати пенсію. Це може бути будь-яка банківська установа чи поштове відділення. Заявник надає заяву про відкриття рахунку в банку або зазначає що бажає отримувати пенсію на пошті.

—          довідку податкової адміністрації про присвоєння ідентифікаційного номера;

—          трудову книжку або документи про стаж, причому за період роботи з 01.01.2004 р. відділ персоніфікованого обліку органа, що призначає пенсію, видає довідку з бази даних;

—          довідку про заробітну плату за період страхового стажу до 01.07.2000 р., а починаючи з 01.07.2000 р. — індивідуальні відомості про застраховану особу, що видаються відділом персоніфікованого обліку за формою. Потрібно зазначити, що кожен випадок індивідуальний, тому необхідно подати довідку про заробітну плату за якомога більший період своєї трудової діяльності. Маючи такі дані, Пенсійний фонд України, за допомогою відповідного програмного забезпечення, визначить найкращі 60 календарних місяців заробітної плати. На сьогоднішній день законодавство також дозволяє проводити розрахунок пенсії без врахування 60 календарних місяців до 01.07.2000 року. Якщо такий варіант буде більш вигідним для пенсіонера то розрахунок пенсії йому буде проведено без врахування довідки про заробітну плату;

—          документи про надання особливого статусу особі, наприклад, «чорнобильське» посвідчення;

—           документи про місце проживання (реєстрації) особи;

—          кольорова фотокартка 4х6 (2 шт.) – необхідна для оформлення пенсійного посвідчення.

Зрозуміло, крім перерахованого, «пенсійний пакет» містить копію паспорта, в деяких випадках копію документа про освіту (якщо, приміром, заявник навчався на денній формі), копію свідоцтва про народження дитини, копію свідоцтва про укладення шлюбу (за зміни прізвища). Крім того, якщо заявник не працює, йому необхідно надати довідку з податкових органів про те, стоїть він на обліку як суб’єкт підприємницької діяльності і про джерела доходів з 01.07.2000 р. по дату подання заяви.

Процедура розгляду заяви про оформлення пенсії

У разі, якщо наданих документів достатньо для визначення права на пенсію, приймається рішення про призначення пенсії за наявними документами та пенсійна справа терміново передається на виплату.  У разі, якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, управління Пенсійного фонду України письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис.

Строк призначення пенсії

У випадку якщо протягом трьох місяців майбутній пенсіонер надасть всі документи, то пенсія призначається з дня подання заяви. Якщо протягом трьох місяців пенсіонер не надасть відповідні всіх документи, то пенсія призначається з дня, коли він вже надасть всі необхідні документи.

Який документом посвідчується призначення пенсії

Документом, який підтверджує призначення особі пенсії, є пенсійне посвідчення, що видається органом пенсійного фонду. За бажанням пенсіонера йому видається виписка з розпорядження про призначення (перерахунок) пенсії з інформацією про періоди страхового стажу та заробітної плати (доходу), які враховані при розрахунку пенсії.

Tags: , ,

229 комментариев on Порядок оформлення пенсії

 1. Іванна:

  Доброго дня.
  У червні 2021 року мені виповнюється 60 років, я оформляю пенсію. Заробітна плата до 2000 року була низька. У такому випадку, як мені визначити за який період з 2000 року вигідно взяти довідку про заробітну плату для нарахування пенсії?

  Відповідь: в архівах міста/села або ж установи, де ви працювали

 2. Володимир:

  Доброго дня. Я на даний час працюю. Я отримую пенсію по інвалідності в Управлінні соціального захисту населення. Хочу перейти в пенсійний фонд. Які документи для цього необхідні?

  Відповідь: це значиться в статті

 3. Марія:

  Я народилася 20.10 1960р. 25 травня звернулася за призначенням пенсії за віком. Перші пенсійні виплати отримала 26.07.20р. Станом на 30.06.2020 чи входжу я в категорію працюючих пенсіонерів, що отримують пенсію? Я є вчителем, була у черговій відпустці.

  Відповідь:зверніться в УПФУ за розясненням

 4. Галина:

  Доброго дня!Мій чаловік учасник АТО.За законом має право виходити на пенсію у 55 років всі документи зібрав, довідку «Про безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальній цілісності України» де зазначено № і дата наказу командира в/ч має,у військовому квитку є всі записи, стаж роботи — 35 років, але Пенсійний фонд вимагає копії наказів, або витяги з наказів військових частин. Чи потрібні копії чи достатньо довідки?

  Відповідь: інформація про перелік документів міститься в статті

 5. Михайло:

  Доброго дня! Ніде не знайшов: який строк дії архівної довідки про заробітну плату за період страхового стажу до 01.07.2000 р.? Чи може при зверненні за призначенням пенсії додаватись така довідка після місяця з дати її видачі ? Буду вдячний за відповідь.

  Відповідь: порадимо звернутись за очною фаховою допомогою

 6. Олександр:

  Доброго дня. Право на пенсію за віком набуваю 11 травня 2021 року. Маю бажання, щоб коефіцієнт травня потрапив у розрахунок нарахування пенсії. Коли я повинен подати заяву для нарахування пенсії за віком у цьому разі. Дякую.

  Відповідь: є інформація в статті на сайті

 7. Катерина:

  Доьрого дня! Чи нараховується пенсія без пенсійного посвідчення?

  Відповідь: питання не зрозуміло. Пенсія- нараховується УПФУ, посвідчення видається- при призначенні

 8. Жанна:

  Доброго дня! На вашому сайті я не знайшла потрібної інформацїї, тому хочу дізнатись про перехід пенсії з вислуги років на пенсію за віком. Хочу влаштуватись на роботу з мінімальною зарплатою не за спеціальністю. При переході пенсії за віком чи будуть враховувати заробітну плату, чи за бажанням тільки страховий стаж? Адже при врахуванні мінімальної зарплати буде знижений заробітний коєфіцієнт, який я набула при виході на пенсію за вислугу років.

  Відповідь: порядок зазначений в статті на сайті, ознайомтесь

 9. Жанна:

  Доброго дня! Хочу дізнатись про перехід пенсії з вислуги років на пенсію за віком. Хочу влаштуватись на роботу з мінімальною зарплатою не за спеціальністю. При переході пенсії за віком чи будуть враховувати заробітну плату, чи за бажанням тільки страховий стаж? Адже при врахуванні мінімальної зарплати буде знижений заробітний коєфіцієнт, який я набула при виході на пенсію за вислугу років.

  Відповідь: ознайомтесь зі статтями на сайті

 10. Ігор:

  Добрий день! Мої мамі 57 років, загальний стаж роботи 22 роки, з яких 19 дояркою, та 3 мотальницею на комбінаті. згідно чинного законодавста, жінки, які мають стаж доярки 20 років можуть виходити на пенсію у 55. також жінки, які працювали на на роботах з переліку списку №2 модуть виходити на пільгову пенцію у 55 років (посада мотальниці входить до цього списку). Чи може моя мама, яка має стаж доярки 19 та стаж мотальниці (список професій №2) виходити на пільгову пенсію за сукупніть стажу двх професій?

  Відповідь: порадимо скористатися статтею на сайті

Добавить комментарий