Види пенсій

Згідно з Законом «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 9 лютого 2011 р. (надалі — Закон), система пенсійного забезпечення в Україні складається з трьох рівнів: солідарна система загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, накопичувальна система загальнообов’язкового державного пенсійного страхування та система недержавного пенсійного забезпечення. Основна частина населення отримує пенсію за солідарною системою, оскільки накопичувальна система, ще не функціонує в повній мірі, а недержавна система пенсійного забезпечення залишається не дуже популярною серед населення.

Солідарна система базується на виплаті пенсій і наданні соціальних послуг за рахунок коштів Пенсійного фонду України. Закон  визначає такі види пенсій у цій системі:

1) пенсія за віком;

2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов’язаного з роботою, інвалідності з дитинства);

3) пенсія у зв’язку зі втратою годувальника.

Але не слід плутати пенсійні системи і види пенсійних виплат. Якщо громадянину можна отримувати пенсії з різних рівнів системи, то сама пенсійна виплата може бути лише однією. Про це йдеться у ст. 10 Закону: «Особі, яка має одночасно право на різні види пенсій (за віком, за інвалідністю, у зв’язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсій за її вибором».

Варто пам’ятати, що при оформленні пенсії  потрібно зважити всі «за» та «проти» і з’ясувати, яку пенсію отримувати вигідніше.

Строки звернення за призначенням пенсії

Заяву про призначення пенсії за віком застрахована особа може подавати не раніше, ніж за місяць до досягнення пенсійного віку. Згідно з Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, затвердженого Постановою Правління ПФУ від 25.11.2005 р. № 22-1, (надалі – Порядок) звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію, але не раніше, ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.

Куди звертатися за оформленням пенсії

Залежно від того, оформляє пенсію той, хто працює чи не працює, Порядком передбачаються дві «адреси» для звернення із заявою про призначення пенсії. Непрацюючим громадянам необхідно звернутися до органа, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації). До речі, не обов’язково звертатися особисто: і Законом, і Порядком передбачається право оформити пенсію через свого представника, надавши йому нотаріальне доручення. Для тих, хто ще при ділі, Порядком передбачено подання заяви про призначення пенсії до управління ПФУ через уповноважену посадову особу підприємства, установи, організації, де цей громадянин працює (зазвичай бухгалтерія та відділ кадрів). Зрозуміло, за бажанням працівник може подати заяву і особисто за місцем проживання.

Перелік документів

Документи, необхідні для призначення пенсії, можуть бути подані як в оригіналах, так і в нотаріально засвідчених копіях (або завірені адміністрацією підприємства, що подає документи заявника на призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію). Однак документи про стаж, вік та заробітну плату подаються лише в оригіналах. Якщо підтвердженням страхового стажу є трудова книжка, подається її копія, засвідчена адміністрацією підприємства за місцем останньої роботи, або органом, що призначає пенсію.

Знайте: 

Обов’язок підготовки документів за призначенням пенсії лягає на підприємство чи організацію, в якій працює майбутній пенсіонер. Якщо ж пенсіонер не працює, то такий обов’язок лягає безпосередньо на місцеве відділення Пенсійного фонду України. Зате обов’язок підприємства, на якому працює майбутній пенсіонер, збирати надані документи — прямо не визначена. Тому обов’язок збирати всі потрібні папери лягає на вас.

 

Для оформлення пенсії за віком необхідно зібрати наступні документи:

—          заява – бланк такої заяви надається працівниками Пенсійного фонду України та заповнюється заявником по паспорту безпосередньо в момент подачі документів;

—          заява на виплату пенсії через банківські установи – майбутній пенсіонер сам визначає яким чином він бажає отримувати пенсію. Це може бути будь-яка банківська установа чи поштове відділення. Заявник надає заяву про відкриття рахунку в банку або зазначає що бажає отримувати пенсію на пошті.

—          довідку податкової адміністрації про присвоєння ідентифікаційного номера;

—          трудову книжку або документи про стаж, причому за період роботи з 01.01.2004 р. відділ персоніфікованого обліку органа, що призначає пенсію, видає довідку з бази даних;

—          довідку про заробітну плату за період страхового стажу до 01.07.2000 р., а починаючи з 01.07.2000 р. — індивідуальні відомості про застраховану особу, що видаються відділом персоніфікованого обліку за формою. Потрібно зазначити, що кожен випадок індивідуальний, тому необхідно подати довідку про заробітну плату за якомога більший період своєї трудової діяльності. Маючи такі дані, Пенсійний фонд України, за допомогою відповідного програмного забезпечення, визначить найкращі 60 календарних місяців заробітної плати. На сьогоднішній день законодавство також дозволяє проводити розрахунок пенсії без врахування 60 календарних місяців до 01.07.2000 року. Якщо такий варіант буде більш вигідним для пенсіонера то розрахунок пенсії йому буде проведено без врахування довідки про заробітну плату;

—          документи про надання особливого статусу особі, наприклад, «чорнобильське» посвідчення;

—           документи про місце проживання (реєстрації) особи;

—          кольорова фотокартка 4х6 (2 шт.) – необхідна для оформлення пенсійного посвідчення.

Зрозуміло, крім перерахованого, «пенсійний пакет» містить копію паспорта, в деяких випадках копію документа про освіту (якщо, приміром, заявник навчався на денній формі), копію свідоцтва про народження дитини, копію свідоцтва про укладення шлюбу (за зміни прізвища). Крім того, якщо заявник не працює, йому необхідно надати довідку з податкових органів про те, стоїть він на обліку як суб’єкт підприємницької діяльності і про джерела доходів з 01.07.2000 р. по дату подання заяви.

Процедура розгляду заяви про оформлення пенсії

У разі, якщо наданих документів достатньо для визначення права на пенсію, приймається рішення про призначення пенсії за наявними документами та пенсійна справа терміново передається на виплату.  У разі, якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, управління Пенсійного фонду України письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис.

Строк призначення пенсії

У випадку якщо протягом трьох місяців майбутній пенсіонер надасть всі документи, то пенсія призначається з дня подання заяви. Якщо протягом трьох місяців пенсіонер не надасть відповідні всіх документи, то пенсія призначається з дня, коли він вже надасть всі необхідні документи.

Який документом посвідчується призначення пенсії

Документом, який підтверджує призначення особі пенсії, є пенсійне посвідчення, що видається органом пенсійного фонду. За бажанням пенсіонера йому видається виписка з розпорядження про призначення (перерахунок) пенсії з інформацією про періоди страхового стажу та заробітної плати (доходу), які враховані при розрахунку пенсії.

Tags: , ,

229 комментариев on Порядок оформлення пенсії

 1. Наталія:

  Маю 3 дітей, рахуюся як багатодітна за третію дитиною — одинока, стажу маю 27 років в квітні 21 року мені буде 55 років, чи зможу після квітня оформити пенсію?

  Відповідь: за умов, що визначені в статті

 2. Віктор:

  Доброго дня! Я маю безперервний трудовий стаж з 1978р і на данн й час працюю. Чи потрібно мені брати довідку про зарплату до 2000р за 60 міс. А також чи потрібна довідка після 2000р. Дякую.

  Відповідь: залежить від даних вашої особистої справи

 3. Володимир:

  Доброго дня,
  Я в період з 1983 по 1989 рік працював в Сахалінському пароплавстві. Там у мене була більша зарплатня ніж на матеріковій частині. Можу я особисто звернутися до пароплавства за довідкою про заробітну плату в той період, чи це може робити тільки уповноважена особа місцевого ПФУ?

  Відповідь: можете і ви, і представник ПФУ

 4. Світлана:

  Для чого в пенсійному відділі крім свідоцтва про народження дитини ще затребували і копію паспорта дитини.

  Відповідь: перелік документів встановлює виключно законодавець, ознайомтесь зі статтею

 5. Віктор:

  Ніяк не можу зрозуміти для розрахунку пенсіі берется дохід за 5 років до 2000 року чи суміруется і після2004 року разом все це

  Відповідь: залежить від персональних документів, радимо звернутисяв УПФУ особисто

 6. Ірина:

  Доброго дня хотіла запитати ше по пенсії по втраті годувальника .
  Я Вам була писала я розлучена з чоловіком він помер у серпні 2020 р.
  В пенсійному взяли документи 2 грудня
  І через пару днів звонять і мені сказали що в нього є ще двоє дітей і ця одна пенсія буде ділитись на троїх і буде начислятись тільки з січня бо я пізно оформила .
  Чи повині вернути мені пенсію бо я просто незнаю чи це так буду дуже Вам вдячна за відповідь

  Відповідь: порадимо ознайомитися зі статтею та звернутися за очною фаховою допомогою

 7. Світлана:

  Добрий день.У мене просять лише оригінал свідоцтва дитини для оформлення пенсії чи відмінять пенсію якщо буде копія свідоцтва.Будь ласка підкажіть.

  Відповідь: не зовсім зрозуміло ваше питання. Почніть з ознайомлення з інформацією в статті

 8. Таня:

  Працівниця працює на підприємстві 2 місяці, за р з просить видати їй трудову книжку, вона отримала консультацію з пенсійного фонду, що ми не маємо права їй відмовити. Підскажіть, так може бути та який порядок видачі трудової? Та що ще від нас требується

  Відповідь: стаття на сайті -вам в допомогу. Також радимо звернутися за очною фаховою допомогою

 9. Лариса:

  якщо не можливо вибрати 60 міс.непреривного і не подавати заяви про зарплату,як це позначиться на розмірі пенсії?

  Відповідь: інформація значиться в статті та може бути надана за запитом в УПФУ

 10. Ірина:

  Доброго дня, підкажіть, будь ласка, в який термін я (бухгалтер) маю видати довідку про зарплату на призначення пенсії? Дуже давно читала, але вже не знайду, ніби 40 днів, чи півтора місяці,
  не можу знайти(максимальний срок)… І, якщо просять одразу декілька людей, то цей термін на кожного окремо? Люди дуже давно не працюють на підприємстві, чи мають вони писати заяву чи запит на надання такої довідки?
  Дякую за увагу!

  Відповідь: законодавчо такий строк не регулюється

Добавить комментарий