Хто має праву на допомогу

Жінки-ФОП (Фізичні особи — підприємці) мають право на отримання допомоги по вагітності та пологах за рахунок коштів Фонду за умови сплати ними єдиного внеску.

 З 01.01.2016, Жінка ФОП, яка сплачує єдиний податок вже є застрахованою, а значить має право на отримання оплати лікарняного по вагітності та пологах або будь-якого іншого лікарняного.

Незалежно від виду оподаткування, який вибрала жінка-ФОП, якщо вона платить ЄСВ, є застрахованою.

Розмір ЄСВ для ФОП-жінок на будь-якій системі оподаткування з 01.01.2018 року дорівнює — 22% від мінімальної заробітної плати / за 1 календарний місяць.

Нагадаю ці розміри: 22% від мінімальної заробітної плати / за 1 календарний місяць.

Показник мінімальної заробітної плати змінюється, встановлюється ЗУ «Про державний бюджет», і на 01 січня 2019 рік це такі показники внесків:

 — 4173,00 грн / місяць (918,06 грн * 22%)

Процедура оформлення

Щоб оформити декретні, підприємцю треба зробити такі кроки:

 • Отримати лікарняний листок для підтвердження факту непрацездатності у зв’язку з виходом у декрет.
 • Замовити в податковій за місцем реєстрації довідку про те, що ЄСВ за розрахунковий період ви платили і заборгованості не маєте. Видають її безкоштовно.
 • У будь-якому банку відкрити спеціальний рахунок для виплат, куди будуть перераховуватися декретні . Якщо банк відмовить у відкритті спецрахунку, зв’яжіться зі своїм управлінням ФСС.
 • Надати у Фонд соцстрахування з тимчасової непрацездатності пакет документів:

заяву-розрахунок (одна копія залишається у вас). У цій заяві розраховується сума допомоги, яку ви будете отримувати;

копію лікарняного;

довідку з податкової про відсутність заборгованості з ЄСВ. У вас можуть попросити надати копії платіжних доручень (банківських виписок) зі сплати ЄСВ за весь розрахунковий період. Водночас деякі управління Фонду соцстрахування консультують, що довідка та копії платіжних доручень не потрібні, оскільки ФОП сам несе відповідальність за достовірність інформації, вказаної в заяві;

копію договору про добровільне страхування, якщо в 2015 році ви сплачували ЄСВ за підвищеною ставкою і цей період потрапляє в розрахунковий;

Якщо використовуєте печатку, візьміть її з собою, щоб засвідчити заяву.

Фонд соцстрахування приймає вашу заяву, і протягом 10 робочих днів на рахунок, відкритий для отримання декретних, має бути перераховано допомогу по вагітності та пологах.

Як розрахувати суму допомоги

Розрахунок ви можете зробити самі або за допомогою фахівця Фонду соцстрахування, куди звернетеся для оформлення допомоги.

Проводиться він за спеціальною формулою.

Період для розрахунку суми допомоги:

 • з 1 січня 2019 року до місяця виходу в декрет — для ФОП, які сплачують ЄСВ за ставкою 22%;

Зверніть увагу: сума допомоги по вагітності та пологах у розрахунку на місяць не повинна перевищувати розміру максимальної величини бази нарахування ЄСВ — суму 25 мінімальних зарплат, і не може бути меншою за мінімальну зарплату, встановлену на момент настання страхового випадку.

Лікарняний по вагітності та пологах може тривати:

126 календарних днів (70 днів до і 56 після пологів);

140 календарних днів (70 днів до і 70 днів після пологів) — при народженні двох дітей або ускладненнях при пологах;

180 календарних днів (90 днів до і 90 після пологів) — у осіб зі статусом чорнобильця

Приклад розрахунку допомоги для дінки-ФОП, яка сплачує ЄСВ.

Єдиної формули розрахунку для всіх жінок-ФОП, немає. Оскільки фігують показники середнього доходу, який у кожної жінки різний.

Декретні виплачують у 100 % розмірі суми, розрахованої виходячи з фактичного середнього доходу незалежно від того, скільки років жінка була застрахованою особою.

Отже, перша задача, це порахувати середній дохід.

Для розрахунку виплат за страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності добровільно застрахованим особам, які протягом дванадцяти місяців перед настанням страхового випадку за даними Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування мають страховий стаж менше шести місяців, середній дохід обчислюється:

для розрахунку допомоги по вагітності та пологах — виходячи з розміру доходу, на який нарахований єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, але не вище двократного розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом у місяці настання страхового випадку.

Приклад.

Припустимо, лікарняний видано в липні 2016 року, тобто страховий випадок у нас припадає на липень.

Для розрахунку береться мінімальна зарплата з січня по червень:

 • січень — квітень — 1378 гривень;

 • травень-чеврень — 1450 гривень

Вам необіхдено визначити седеньоденний дохід, для цього ви середній свій дохід сумуєте за шість попередніх місців:

Сумуєте мін. з.п. з січня по червень 2017 року ( 1378+1378+1378+1378+1450+1450)/ 182 кал.днів (182 кал.дні в пеіроді з січня по червень 2017 р) = 46,22 грн

Кінцева Формула: Сума допомоги = Середньоденний  (дохід) * Кількість днів відпусти

Отже  сума допомоги = 46,22 грн * 126 днів лікарняного =5823,72  грн.

У разі якщо фізичною особою — підприємцем платником єдиного внеску було припинено підприємницьку діяльність та не подано заяву-розрахунок до робочого органу Фонду для отримання фінансування допомоги по вагітності та пологах за страховим випадком «вагітність та пологи», який настав до припинення підприємницької діяльності, враховуючи, що допомога по вагітності та пологах є компенсацією втраченого доходу, вона надаватиметься за рахунок коштів Фонду лише за період від початку страхового випадку і до дня припинення підприємницької діяльності.

Tags: , , ,

58 комментариев on Право жінки-підприємця на допомогу по вагітності та пологам в 2019 році

 1. Людмила:

  Добрий день.Я ФОП, сплачувала ЄСВ з 2015 року по квітень 2019.З квітня маю інвалідність і не сплачувала внесок до серпня, а потім сплатила однією сумою, в серпні 9 го числа, а лікарняний лист виписаний 7 липня.,Можу я розраховувати на допомогу по вагітності та пологах за рахунок Іонду?

  Відповідь: розгорнута інформація є в статті на сайті, ознайомтесь

 2. Ольга:

  Доброго дня! я вагітна на 2 місяці, раніше не була зареєстрована як ФОП, збираю документи на реєстрацію ФОП, мій дохід на місяць складає 12 000, чи можу я розраховувати на допомогу? якщо так, то яка сума мені дозволена? Дякую

  Відповідь: приклад розрахунку значиться в статті, ознайомтесь. Також є умови по нарахуванню

 3. Юлия:

  1.На основании чего запрещено подавать документы на выплату по беременности и родам не ФОПом лично, а уполномоченным лицом на основании доверенности?
  2.Возможно подавать документы не по месту регистрации ФОП?

  Відповідь:
  1. на підставі нормативних актів, посилання на які є в статті
  2. у випадку з ФОП -ні

 4. Юлия:

  Может подать документы на выплату не сам ФОП, а другое лицо, на которого оформлена доверенность?

  Відповідь: ні

 5. Підкажіть,якщо жінка оформлена як ФОП,і ще має трудовий контракт,чи можна допомогу в зв’язку з пологами отримати з обидвох сторнін?Як правильно при цьому лікарю оформити шапочку лікарняного листа,оскільки роботодавець вимагає вказати назву підприємства і посаду,чи пвдійде таке лікарняне і для ФОП?

  Відповідь: для цього є Інструкція № 455, і про це описано в статті

 6. Анастасія:

  Підкажіть чи правильно рахую , я ФОП 3 група, дохід за 6 останніх місяців 400100, цю суму ділим на 182- 2198,35 і множимо на 126- виходить 276992,31 . Яку максимальну допомогу я можу отримати , як зрозуміла зі статті що сума у мене перевидається ?

  Відповідь: це також значиться в статті

 7. Ірина:

  Доброго дня. Я фоп 3група. З червня йду у декрет.
  Після народження дитини я получу допомогу по народженню дитини 41тис?
  Чи можу лише розраховувати на право отримання допомоги по вагітності та пологах за рахунок коштів Фонду за умови сплати ними єдиного внеску?

  Відповідь: знайомтесь зі статтею на сайті.

 8. Анжела:

  Доброго дня, я народила в грудні 2017, зараз оформляю ФОП, чи буде продовжуватися мені виплата соціальна на дитину в розмірі 860 грн ( щомісяця). Чи можна її оформити на сестру,яка буде няньчити дитину?
  Дякую за відповідь

  Відповідь: ні, на сестру не можна. Ознайомтесь зі статтею на сайті

Добавить комментарий