Хто має праву на допомогу

Жінки-ФОП (Фізичні особи — підприємці) мають право на отримання допомоги по вагітності та пологах за рахунок коштів Фонду за умови сплати ними єдиного внеску.

 З 01.01.2016, Жінка ФОП, яка сплачує єдиний податок вже є застрахованою, а значить має право на отримання оплати лікарняного по вагітності та пологах або будь-якого іншого лікарняного.

Незалежно від виду оподаткування, який вибрала жінка-ФОП, якщо вона платить ЄСВ, є застрахованою.

Розмір ЄСВ для ФОП-жінок на будь-якій системі оподаткування з 01.01.2018 року дорівнює — 22% від мінімальної заробітної плати / за 1 календарний місяць.

Нагадаю ці розміри: 22% від мінімальної заробітної плати / за 1 календарний місяць.

Показник мінімальної заробітної плати змінюється, встановлюється ЗУ «Про державний бюджет», і на 01 січня 2019 рік це такі показники внесків:

 — 4173,00 грн / місяць (918,06 грн * 22%)

Процедура оформлення

Щоб оформити декретні, підприємцю треба зробити такі кроки:

 • Отримати лікарняний листок для підтвердження факту непрацездатності у зв’язку з виходом у декрет.
 • Замовити в податковій за місцем реєстрації довідку про те, що ЄСВ за розрахунковий період ви платили і заборгованості не маєте. Видають її безкоштовно.
 • У будь-якому банку відкрити спеціальний рахунок для виплат, куди будуть перераховуватися декретні . Якщо банк відмовить у відкритті спецрахунку, зв’яжіться зі своїм управлінням ФСС.
 • Надати у Фонд соцстрахування з тимчасової непрацездатності пакет документів:

заяву-розрахунок (одна копія залишається у вас). У цій заяві розраховується сума допомоги, яку ви будете отримувати;

копію лікарняного;

довідку з податкової про відсутність заборгованості з ЄСВ. У вас можуть попросити надати копії платіжних доручень (банківських виписок) зі сплати ЄСВ за весь розрахунковий період. Водночас деякі управління Фонду соцстрахування консультують, що довідка та копії платіжних доручень не потрібні, оскільки ФОП сам несе відповідальність за достовірність інформації, вказаної в заяві;

копію договору про добровільне страхування, якщо в 2015 році ви сплачували ЄСВ за підвищеною ставкою і цей період потрапляє в розрахунковий;

Якщо використовуєте печатку, візьміть її з собою, щоб засвідчити заяву.

Фонд соцстрахування приймає вашу заяву, і протягом 10 робочих днів на рахунок, відкритий для отримання декретних, має бути перераховано допомогу по вагітності та пологах.

Як розрахувати суму допомоги

Розрахунок ви можете зробити самі або за допомогою фахівця Фонду соцстрахування, куди звернетеся для оформлення допомоги.

Проводиться він за спеціальною формулою.

Період для розрахунку суми допомоги:

 • з 1 січня 2019 року до місяця виходу в декрет — для ФОП, які сплачують ЄСВ за ставкою 22%;

Зверніть увагу: сума допомоги по вагітності та пологах у розрахунку на місяць не повинна перевищувати розміру максимальної величини бази нарахування ЄСВ — суму 25 мінімальних зарплат, і не може бути меншою за мінімальну зарплату, встановлену на момент настання страхового випадку.

Лікарняний по вагітності та пологах може тривати:

126 календарних днів (70 днів до і 56 після пологів);

140 календарних днів (70 днів до і 70 днів після пологів) — при народженні двох дітей або ускладненнях при пологах;

180 календарних днів (90 днів до і 90 після пологів) — у осіб зі статусом чорнобильця

Приклад розрахунку допомоги для дінки-ФОП, яка сплачує ЄСВ.

Єдиної формули розрахунку для всіх жінок-ФОП, немає. Оскільки фігують показники середнього доходу, який у кожної жінки різний.

Декретні виплачують у 100 % розмірі суми, розрахованої виходячи з фактичного середнього доходу незалежно від того, скільки років жінка була застрахованою особою.

Отже, перша задача, це порахувати середній дохід.

Для розрахунку виплат за страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності добровільно застрахованим особам, які протягом дванадцяти місяців перед настанням страхового випадку за даними Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування мають страховий стаж менше шести місяців, середній дохід обчислюється:

для розрахунку допомоги по вагітності та пологах — виходячи з розміру доходу, на який нарахований єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, але не вище двократного розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом у місяці настання страхового випадку.

Приклад.

Припустимо, лікарняний видано в липні 2016 року, тобто страховий випадок у нас припадає на липень.

Для розрахунку береться мінімальна зарплата з січня по червень:

 • січень — квітень — 1378 гривень;

 • травень-чеврень — 1450 гривень

Вам необіхдено визначити седеньоденний дохід, для цього ви середній свій дохід сумуєте за шість попередніх місців:

Сумуєте мін. з.п. з січня по червень 2017 року ( 1378+1378+1378+1378+1450+1450)/ 182 кал.днів (182 кал.дні в пеіроді з січня по червень 2017 р) = 46,22 грн

Кінцева Формула: Сума допомоги = Середньоденний  (дохід) * Кількість днів відпусти

Отже  сума допомоги = 46,22 грн * 126 днів лікарняного =5823,72  грн.

У разі якщо фізичною особою — підприємцем платником єдиного внеску було припинено підприємницьку діяльність та не подано заяву-розрахунок до робочого органу Фонду для отримання фінансування допомоги по вагітності та пологах за страховим випадком «вагітність та пологи», який настав до припинення підприємницької діяльності, враховуючи, що допомога по вагітності та пологах є компенсацією втраченого доходу, вона надаватиметься за рахунок коштів Фонду лише за період від початку страхового випадку і до дня припинення підприємницької діяльності.

Tags: , , ,

39 комментариев on Право жінки-підприємця на допомогу по вагітності та пологам в 2019 році

 1. Христя:

  Доброго дня.Якщо подали лікарняний лист 24 січня 2019р.коли нарахують дородові?

  Відповідь: залежить від органу: УСЗ чи роботодавець. Пояснення є в статті

 2. Маша:

  Чи нададуть допомогу по вагітності підприємцю, що іде в декрет, якщо свою підприємницьку діяльність почати за два місяці до виходу в декрет?!!!

  Відповідь: її нададуть і якщо не будете ФОП, питання в сумі і органу видачі. Знайомтесь зі статтею

 3. Анна:

  Доброго дня, підкажіть будь-ласка: я ФОП на 2 групі з найманими. Працюю з жовтня 2018 року, сплачую ЄСВ. 5 березня 2019 виданий листок непрацездатності у звязку з вагітністю та пологами. Тобто маю тільки 5 місяців в розрахунковому періоді.
  1. Чи маю я право на допомогу по вагітності та пологах?
  2. Якщо я заплачу ЄСВ у 10-кратному розмірі за січень і за лютий, чи вся ця сума враховуватися при розрахунку допомоги. Дякую.

  Відповідь: 1- звісно; 2- ні

 4. Тетяна:

  Добрий день, я є підприємцем 1 групи оподаткування маю іти у декрет з 13 березня, але я хочу закрити підприємницьку діяльність.Як краще зробити : зараз писати заяву чи після виходу у декрет? Дякую.

  Відповідь: найкращий варіант обираєте тільки ви. Краще рішення приймати з огляду на розуміння чинного законодавства, ознайомтесь зі статтею на сайті

 5. Вита:

  Доброго дня. Потрібна консультація. ФОП 3 групи (5% без ПДВ) отримає лікарняний по вагітності та пологах 11 березня. У ФСС потрібно подати квитанції про сплату ЄСВ за розрахунковий період (березень 2018- лютий 2019 року) та заяву-розрахунок. Це зрозуміло. Чи має право ФСС вимагати квитанцію про сплату ЄСВ за березень 2019 року, місяць, який не входить у розрахунковий період, але в якому провадилася діяльність до 10 березня?

  Відповідь: так, має

 6. Тетяна:

  Скажіть будь ласка, чи потрібно підприємцю на загальній системі оподаткування сплачувати ЄСВ з допомоги по вагітністю та пологах?

  Відповідь: так

 7. Валерія:

  Дякую за відповідь. Але мені незрозуміло, навіщо довідка про стаж, якщо можна взяти довідку про сплату ЄСВ і по ній порахувати, які були виплати. Я так розумію, для цього необхідні дані по проплаті ЄСВ за останній рік?По ним же рахується середньомісячний дохід?

  Відповідь: всі документи що запитуються-на підставі нормативних актів, що значаться в статті

 8. Валеряя:

  Доброго дня. Я принесла до Фонду соц.страху довідку про сплату ЄСВ за 12 місяців та відсутність заборгованості, а від мене ще вимагають довідку ОК-5 з Пенсійного фонду, аргументуючи, що необхідні дані про мій стаж. Наче без цих даних неможливо заповнити останні графи заяви-розрахунку.Чи дійсно така довідка необхідна?

  Відповідь: так, необхідна

 9. Оксана:

  Скажiть будь ласка,як краже пiти в декрет,я мама 2 дiток i в декрет iшла з роботи,але зараз я знаходжуся в декретi по догляду до 6 рокiв i по сумiсництву ще пiдприэмець.Як краже зробити вийти на роботу чи iти в декрет як пiдприэмець?

  Відповідь: на сайті в статті є приклад та розрахунок для всіх варіантів, ознайомтесь

Добавить комментарий