Хто має праву на допомогу

Жінки-ФОП (Фізичні особи — підприємці) мають право на отримання допомоги по вагітності та пологах за рахунок коштів Фонду за умови сплати ними єдиного внеску.

 З 01.01.2016, Жінка ФОП, яка сплачує єдиний податок вже є застрахованою, а значить має право на отримання оплати лікарняного по вагітності та пологах або будь-якого іншого лікарняного.

Незалежно від виду оподаткування, який вибрала жінка-ФОП, якщо вона платить ЄСВ, є застрахованою.

Розмір ЄСВ для ФОП-жінок на будь-якій системі оподаткування з 01.01.2018 року дорівнює — 22% від мінімальної заробітної плати / за 1 календарний місяць.

Нагадаю ці розміри: 22% від мінімальної заробітної плати / за 1 календарний місяць.

Показник мінімальної заробітної плати змінюється, встановлюється ЗУ «Про державний бюджет», і на 01 січня 2018 рік це такі показники внесків:

 — 3723,00 грн / місяць (323,00 грн * 22%)

 

Процедура оформлення

Щоб оформити декретні, підприємцю треба зробити такі кроки:

 • Отримати лікарняний листок для підтвердження факту непрацездатності у зв’язку з виходом у декрет.
 • Замовити в податковій за місцем реєстрації довідку про те, що ЄСВ за розрахунковий період ви платили і заборгованості не маєте. Видають її безкоштовно.
 • У будь-якому банку відкрити спеціальний рахунок для виплат, куди будуть перераховуватися декретні . Якщо банк відмовить у відкритті спецрахунку, зв’яжіться зі своїм управлінням ФСС.
 • Надати у Фонд соцстрахування з тимчасової непрацездатності пакет документів:

заяву-розрахунок (одна копія залишається у вас). У цій заяві розраховується сума допомоги, яку ви будете отримувати;

копію лікарняного;

довідку з податкової про відсутність заборгованості з ЄСВ. У вас можуть попросити надати копії платіжних доручень (банківських виписок) зі сплати ЄСВ за весь розрахунковий період. Водночас деякі управління Фонду соцстрахування консультують, що довідка та копії платіжних доручень не потрібні, оскільки ФОП сам несе відповідальність за достовірність інформації, вказаної в заяві;

копію договору про добровільне страхування, якщо в 2015 році ви сплачували ЄСВ за підвищеною ставкою і цей період потрапляє в розрахунковий;

Якщо використовуєте печатку, візьміть її з собою, щоб засвідчити заяву.

Фонд соцстрахування приймає вашу заяву, і протягом 10 робочих днів на рахунок, відкритий для отримання декретних, має бути перераховано допомогу по вагітності та пологах.

Як розрахувати суму допомоги

Розрахунок ви можете зробити самі або за допомогою фахівця Фонду соцстрахування, куди звернетеся для оформлення допомоги.

Проводиться він за спеціальною формулою.

Період для розрахунку суми допомоги:

 • з 1 січня 2018 року до місяця виходу в декрет — для ФОП, які сплачують ЄСВ за ставкою 22%;

 

Зверніть увагу: сума допомоги по вагітності та пологах у розрахунку на місяць не повинна перевищувати розміру максимальної величини бази нарахування ЄСВ — суму 25 мінімальних зарплат, і не може бути меншою за мінімальну зарплату, встановлену на момент настання страхового випадку.

Лікарняний по вагітності та пологах може тривати:

126 календарних днів (70 днів до і 56 після пологів);

140 календарних днів (70 днів до і 70 днів після пологів) — при народженні двох дітей або ускладненнях при пологах;

180 календарних днів (90 днів до і 90 після пологів) — у осіб зі статусом чорнобильця

Приклад розрахунку допомоги для дінки-ФОП, яка сплачує ЄСВ.

Єдиної формули розрахунку для всіх жінок-ФОП, немає. Оскільки фігують показники середнього доходу, який у кожної жінки різний.

Декретні виплачують у 100 % розмірі суми, розрахованої виходячи з фактичного середнього доходу незалежно від того, скільки років жінка була застрахованою особою.

Отже, перша задача, це порахувати середній дохід.

Для розрахунку виплат за страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності добровільно застрахованим особам, які протягом дванадцяти місяців перед настанням страхового випадку за даними Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування мають страховий стаж менше шести місяців, середній дохід обчислюється:

для розрахунку допомоги по вагітності та пологах — виходячи з розміру доходу, на який нарахований єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, але не вище двократного розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом у місяці настання страхового випадку.

Приклад.

Припустимо, лікарняний видано в липні 2016 року, тобто страховий випадок у нас припадає на липень.

Для розрахунку береться мінімальна зарплата з січня по червень:

 • січень — квітень — 1378 гривень;

 • травень-чеврень — 1450 гривень

Вам необіхдено визначити седеньоденний дохід, для цього ви середній свій дохід сумуєте за шість попередніх місців:

Сумуєте мін. з.п. з січня по червень 2017 року ( 1378+1378+1378+1378+1450+1450)/ 182 кал.днів (182 кал.дні в пеіроді з січня по червень 2017 р) = 46,22 грн

Кінцева Формула: Сума допомоги = Середньоденний  (дохід) * Кількість днів відпусти

Отже  сума допомоги = 46,22 грн * 126 днів лікарняного =5823,72  грн.

У разі якщо фізичною особою — підприємцем платником єдиного внеску було припинено підприємницьку діяльність та не подано заяву-розрахунок до робочого органу Фонду для отримання фінансування допомоги по вагітності та пологах за страховим випадком «вагітність та пологи», який настав до припинення підприємницької діяльності, враховуючи, що допомога по вагітності та пологах є компенсацією втраченого доходу, вона надаватиметься за рахунок коштів Фонду лише за період від початку страхового випадку і до дня припинення підприємницької діяльності.

Tags: , , ,

30 комментариев on Право жінки-підприємця на допомогу по вагітності та пологам в 2018 році

 1. Марія:

  Чи потрібно платити податки підприємцю 1групи після того як пішла в декрет?

  Відповідь: потрібно

 2. Татьяна:

  Добрый день. У меня был открыт фоп в 2004году, в 2005 году я снялпсь с учета в налоговой, но не закрыла его до конца. 18.12.2018 мне пришло требование об оплате недимки в размере 15819 грн по есв. На данный момент я в декрете. Но при получении соц помощи в совбезе я укащывала что я безработная и помощь начислили соответственно.есть ли возможность оспорить сумму есв и на каком основании? И можно ли сейчас перерассчитать сумму выплаты по декретеным (176дней) и получить разницу исходя из того, что есв выплачивается из минимальной зп?

  Відповідь: порядок та умови розрахунку визначені в статті на сайті

 3. Вікторія:

  Добрий день!скажіть я працію на роботі ,та на мене директор оформив ПП 2 форми,я скоро маю іти в декрет,.Як мені правельно поступити для дикрекних виплат краще закрити ПП,чи якщо я залишусь ситуація не зміниться по виплатам.

  Відповідь: почніть з ознайомлення зі статтями на сайті

 4. Ігор:

  Чи може батько оформити відпустку по догляду за дитиною до 3 років,якщо мати — ФОП?

  Відповідь: ні

 5. Юлія:

  Доброго дня, скажіть будь ласка чи можу я закрити ФОП після нарахування декретних.

  Відповідь: можете

 6. світлана:

  я приватний підприємець,маю інваліднісить,відповідно ЄСВ не сплачую.Як мені повинні нарахувати декретні?в Векреті з 01.11.2018

  Відповідь: приклад та пояснення є в статті на сайті

 7. Катя:

  При оформлені декретної відпустки, як підприемцю, мені можна займатися підпрмемницькою діяльністю в декреті? Чи треба його закривати?

  Відповідь: можна

 8. Марія:

  Доброго дня. Якщо я у 2016 році була ФОП (але не сплачувала ЄСВ), зараз офіційно непрацюча, а з січня 2019 року планую знову оформити ФОП (третьої групи спрощеного оподаткування), але з квітня 2019 року планую йти у декретну відпустку.
  Як мені розрахувати суму декретної відпустки?

  Відповідь: на сайті є пояснення та приклад, скористайтесь

 9. Оксана:

  Доброго дня. Я ФОП 2-а групи з 2008 р.При зверненні для отримання дородових, у мене не прийняли Довідку форми №147/0, а сказали що має бути лист непрацездатності.Але лікарня, де я стою на обліку видала мені саме таку Довідку. Підскажіть будь ласка як вирішити це питання?

  Відповідь: має бути лікарняний, а не довідка.

 10. Марина:

  Я ФОП 1 групи, сплачую ЄСВ
  В лікарні при оформленні в декрет медсестра сказала що не видасть лікарняний лист тому що у мене немає трудового договори або трудової книжки,а виписка що посвідчую ФОП і те що я сплачую ЄСВ нічого не означає і по цій випискі не видається лікарняний лист
  Чи дійсно так як вона кажить? Чи все ж таки я маю право на отримання лікарняного листа лише по одній виписці ?

  Відповідь: лікарня лікарняні не нараховує. Їх завдання видати вам лікарняний як ФОПу. Візьміть лікарняний та йдіть до Фонду. Це питання не в їх компетенції.

Добавить комментарий