Щодо допомоги ФОП на дітей на період карантину детальну інформацію можна отримати ТУТ 

Хто має праву на допомогу

Жінки-ФОП (Фізичні особи — підприємці) мають право на отримання допомоги по вагітності та пологах за рахунок коштів Фонду за умови сплати ними єдиного внеску.

 З 01.01.2016, Жінка ФОП, яка сплачує єдиний податок вже є застрахованою, а значить має право на отримання оплати лікарняного по вагітності та пологах або будь-якого іншого лікарняного.

Незалежно від виду оподаткування, який вибрала жінка-ФОП, якщо вона платить ЄСВ, є застрахованою.

Розмір ЄСВ для ФОП-жінок на будь-якій системі оподаткування з 01.01.2018 року дорівнює — 22% від мінімальної заробітної плати / за 1 календарний місяць.

Нагадаю ці розміри: 22% від мінімальної заробітної плати / за 1 календарний місяць.

Показник мінімальної заробітної плати змінюється, встановлюється ЗУ «Про державний бюджет», і на 01 січня 2019 рік це такі показники внесків:

 — 4173,00 грн / місяць (918,06 грн * 22%)

Процедура оформлення

Щоб оформити декретні, підприємцю треба зробити такі кроки:

 • Отримати лікарняний листок для підтвердження факту непрацездатності у зв’язку з виходом у декрет.
 • Замовити в податковій за місцем реєстрації довідку про те, що ЄСВ за розрахунковий період ви платили і заборгованості не маєте. Видають її безкоштовно.
 • У будь-якому банку відкрити спеціальний рахунок для виплат, куди будуть перераховуватися декретні . Якщо банк відмовить у відкритті спецрахунку, зв’яжіться зі своїм управлінням ФСС.
 • Надати у Фонд соцстрахування з тимчасової непрацездатності пакет документів:

заяву-розрахунок (одна копія залишається у вас). У цій заяві розраховується сума допомоги, яку ви будете отримувати;

копію лікарняного;

довідку з податкової про відсутність заборгованості з ЄСВ. У вас можуть попросити надати копії платіжних доручень (банківських виписок) зі сплати ЄСВ за весь розрахунковий період. Водночас деякі управління Фонду соцстрахування консультують, що довідка та копії платіжних доручень не потрібні, оскільки ФОП сам несе відповідальність за достовірність інформації, вказаної в заяві;

копію договору про добровільне страхування, якщо в 2015 році ви сплачували ЄСВ за підвищеною ставкою і цей період потрапляє в розрахунковий;

Якщо використовуєте печатку, візьміть її з собою, щоб засвідчити заяву.

Фонд соцстрахування приймає вашу заяву, і протягом 10 робочих днів на рахунок, відкритий для отримання декретних, має бути перераховано допомогу по вагітності та пологах.

Як розрахувати суму допомоги

Розрахунок ви можете зробити самі або за допомогою фахівця Фонду соцстрахування, куди звернетеся для оформлення допомоги.

Проводиться він за спеціальною формулою.

Період для розрахунку суми допомоги:

 • з 1 січня 2019 року до місяця виходу в декрет — для ФОП, які сплачують ЄСВ за ставкою 22%;

Зверніть увагу: сума допомоги по вагітності та пологах у розрахунку на місяць не повинна перевищувати розміру максимальної величини бази нарахування ЄСВ — суму 25 мінімальних зарплат, і не може бути меншою за мінімальну зарплату, встановлену на момент настання страхового випадку.

Лікарняний по вагітності та пологах може тривати:

126 календарних днів (70 днів до і 56 після пологів);

140 календарних днів (70 днів до і 70 днів після пологів) — при народженні двох дітей або ускладненнях при пологах;

180 календарних днів (90 днів до і 90 після пологів) — у осіб зі статусом чорнобильця

Приклад розрахунку допомоги для дінки-ФОП, яка сплачує ЄСВ.

Єдиної формули розрахунку для всіх жінок-ФОП, немає. Оскільки фігують показники середнього доходу, який у кожної жінки різний.

Декретні виплачують у 100 % розмірі суми, розрахованої виходячи з фактичного середнього доходу незалежно від того, скільки років жінка була застрахованою особою.

Отже, перша задача, це порахувати середній дохід.

Для розрахунку виплат за страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності добровільно застрахованим особам, які протягом дванадцяти місяців перед настанням страхового випадку за даними Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування мають страховий стаж менше шести місяців, середній дохід обчислюється:

для розрахунку допомоги по вагітності та пологах — виходячи з розміру доходу, на який нарахований єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, але не вище двократного розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом у місяці настання страхового випадку.

Приклад.

Припустимо, лікарняний видано в липні 2016 року, тобто страховий випадок у нас припадає на липень.

Для розрахунку береться мінімальна зарплата з січня по червень:

 • січень — квітень — 1378 гривень;

 • травень-чеврень — 1450 гривень

Вам необіхдено визначити седеньоденний дохід, для цього ви середній свій дохід сумуєте за шість попередніх місців:

Сумуєте мін. з.п. з січня по червень 2017 року ( 1378+1378+1378+1378+1450+1450)/ 182 кал.днів (182 кал.дні в пеіроді з січня по червень 2017 р) = 46,22 грн

Кінцева Формула: Сума допомоги = Середньоденний  (дохід) * Кількість днів відпусти

Отже  сума допомоги = 46,22 грн * 126 днів лікарняного =5823,72  грн.

У разі якщо фізичною особою — підприємцем платником єдиного внеску було припинено підприємницьку діяльність та не подано заяву-розрахунок до робочого органу Фонду для отримання фінансування допомоги по вагітності та пологах за страховим випадком «вагітність та пологи», який настав до припинення підприємницької діяльності, враховуючи, що допомога по вагітності та пологах є компенсацією втраченого доходу, вона надаватиметься за рахунок коштів Фонду лише за період від початку страхового випадку і до дня припинення підприємницької діяльності.

Tags: , , ,

129 комментариев on Право жінки-підприємця на допомогу по вагітності та пологам в 2020 році

 1. Сара:

  Доброго дня,
  Підкажіть я була ФОП ,закрила в березні місяці .Чи можу я отримати декретні?

  Відповідь: так, але в статусі безробітної через УСЗ/ЦЗ

 2. Юлія:

  Доброго дня,
  не можу уже декілька днів додзвонитись у фонд, щоб уточнити інфо.
  Можливо ви підкажете?
  Чи можна подти документи на виплату у фонд не за місцем реєстрації ФОПу (Вінн.обл), а в м.Київ — так як проживаю/працюю/буду народжувати у Києві.

  Відповідь: нажаль ні

 3. Елена:

  Доброго дня. Підкажіть, будь-ласка, якщо вагітна жінка працювала за основним місцем роботи, пішла в декретну відпустку, зараз чекає на виплату декретних коштів.
  Водночас с цим вона хоче оформити ФОП і займатися підприємницькою діяльністю. Чи може якось вплинути оформлення ФОП на отримання вагітною жінкою виплати «декретних коштів по основному місці роботи» і на отримання соціальної допомоги по народженню дитини (та що в сумі 41 тис). ?

  Відповідь: умови описані в статті, ознайомтесь

 4. Оксана:

  Доброго дня,я на 25 тиждні вагітності,хочу оформити ФоП,щоб отримати дородову виплату.Чи можна так?Якщо так,то після отримання коштів я зможу одразу закрити фоп,щоб не платити податки.Щиро дякую

  Відповідь: є обмеження по оформленню на ФОП. Порадимо ознайомитися зі статтею

 5. Наталія:

  Добрий день!
  Декрет почався 9 листопада, соц.фонд не приймає документи бо нема довідки про сплату єсв помісячно. Податкова може дати таку довідку тільки по кварталам, так як я плачу по кварталам. Чеки про оплати всі маю.
  Соц.фонд наполягає на тому що треба чекати закінчення року, здати річний звіт в податкову і тоді з цим вони приймуть документи. Чи правомірно це все затягується?

  Відповідь: ні

 6. Іра:

  Як я тільки хочу відкрити ФоП ,але знаходюсь в положені. Чи виплатить мені Фонд соціального страхування допомогу по вагітності ?

  Відповідь: за умов, що значаться в статті

 7. Олена:

  добрий день. якщо жінка вже 2 роки сидить в декретній відпустці і тільки вирішила стати ФОПом, чи не припиниться виплата та, що вже їй нарахована? дякую

  Відповідь: залежить від обставин, більш детально є в статті

 8. Мар'яна:

  Доброго дня. Я ФОП і допомогу мені вже нарахували і вона поступила на рахунок в банку. Працівник банку повідомила мені про це і сказала що я повинна оплатити 22% податку а тоді можу перевести гроші на картку. Підкажіть будь ласка, куди я повинна внести оплату?

  Відповідь: порадимо звернутися до Фонду соц.страхування

 9. Добрый день. Скажите пожалуйста, в какой срок необходимо подать документы для оформления детретных женщине — предпринимателю, если со дня родов прошло 11 месяцев. Не опаздала ли я?

  Відповідь: інформація є в статті

 10. Юлія:

  Добрий день. Підкажіть, будь ласка, де взяти копію договору про добровільне страхування. А також щодо довідки про сплату ЄСВ з податкової: тобто потрібно сплатити ЄСВ наперед на ту кількість місяців, які плануєш бути в декрет? Наприклад, я ФОП, що працює з ІТ компанією, планую йти в декрет на 4 місяці у грудні 2020. Довідка за який період мені потрібна від податкової? Лікарняний лист має бути виданий до чи після пологів? Дякую

  Відповідь: всі відповіді на питання є в статті

Добавить комментарий