Процедура призначення

Кому надається допомога

Допомога при народженні нарається одному з батьків або опікуну, який постійно проживає разом з дитиною.

Куди і коли звертатися за допомогою

Для отримання допомоги необхідно звернутись до відділу соціального захисту населення за місцем  проживання одного з батьків (опікуна), з яким постійно проживає дитина, або за місцем народження дитини.

Важливо:  Звернутися необхідно не пізніше 12 календарних місяців після народження дитини, інакше допомогу не призначать.

Водночас допомога при народженні дитини, не одержана через смерть одного  з батьків, якому ця допомога була призначена, виплачується  матері  (батьку, опікуну) за умови звернення за нею не пізніше ніж  через 12 місяців після смерті отримувача допомоги.

Перелік документів необхідних для отримання допомоги

Для отримання допомоги необхідно передусім пред’явити паспорт або інших документ, який підтверджує особу та Індивідуальний податковий номер (ІПН). Крім того необхідно надати:

—          Заяву, яка складається у довільній формі із зазначенням даних для реєстрації місця проживання дитини.;

—          Копію свідоцтва про народження дитини. (У випадку народження мертвої дитини допомогу при народженні не призначають).

—          Копію рішення про усиновлення опіки – подають лише опікуни.

Даний перелік документів є вичерпним.

Реєстрація місця проживання новонародженої дитини здійснюється також на підставі направлених органами соціального захисту населення даних, що зазначив законний представник, з яким постійно проживає дитина, у заяві про призначення допомоги при народженні дитини.

Умови припинення виплати допомоги

Такими умовами є:

—          позбавлення отримувача допомоги батьківських прав;

—          відмови отримувача допомоги від виховання дитини;

—         нецільового використання коштів і незабезпечення отримувачем допомоги належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини;

—        відібрання дитини в отримувача допомоги без позбавлення батьківських прав;

—         тимчасового влаштування дитини на повне державне утримання;

—         припинення опіки або звільнення опікуна від його повноважень;

—       перебування отримувача допомоги у місцях позбавлення волі за рішенням суду;

—      усиновлення дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування;

—         смерті дитини;

—         смерті отримувача допомоги.

Виплата допомоги припиняється з місяця, що настає за місяцем, в якому виникли зазначені обставини, за рішенням органу, який призначив допомогу. Потрібно зазначити, що рішення про припинення є не кінцевим і виплату допомогу при народженні можуть відновити (крім випадків смерті дитини і його усиновлення). Для цього особі, яка здійснює догляд за дитиною, потрібно звернутися протягом 6 місяців після припинення виплати допомоги в орган соціального захисту населення з письмовою заявою.

Важливим є те, що контроль за  цільовим  використанням  допомоги  і  створенням  належних  умов  для  повноцінного  утримання  та  виховання  дітей  здійснюється   головними  державними  соціальними  інспекторами  і  державними соціальними інспекторами органів праці  та  соціального  захисту населення разом з управліннями (відділами) у справах сім’ї  та молоді, службами у справах дітей і органами опіки та піклування  шляхом  проведення  моніторингу  виплат  і  використання допомоги,  вибіркового обстеження окремих сімей. І у разі встановлення  факту  нецільового  використання  коштів зазначені органи подають керівнику органу,  що призначив допомогу,  пропозиції щодо припинення її виплати.

Також у випадку невідвідування матір’ю (батьком, опікуном) дільничного лікаря-педіатра  (сімейного  лікаря), під наглядом якого перебуває  дитина      віком      до      одного      року,     адміністрація  лікувально-профілактичного  закладу  повідомляє про це орган праці  та  соціального  захисту  населення  за  місцем проживання дитини.

У разі народження дитини під час перебування жінки в слідчому ізоляторі або установі виконання покарань адміністрація ізолятора або установи у 10-денний строк пілся отримання заяви матері про призначення допомоги при народженні дитини подає її заяву і копію свідоцтва про народження дитини до Органу праці та соціального захисту населення.

У разі перебування дитини разом з матір’ю в слідчому ізоляторі або установі виконання покарань допомога призначається і виплачується в розмірі, встановленому для першої дитини, шляхом перерахування на відкритий у банківській установі вкладний (депозитний) рахунок дитини на підставі звернення адміністрації слідчого ізолятора або установи виконання покрань за умови, що звернення за її призначенням надійшло не пезніше 12 календарних місяців після народження дитини.

Кошти, що зберігаються на рахунку такої дитини в банківській установі, можуть бути використані:

-матір’ю дитини, у разі її звільнення та перебування дитини з матір’ю;

— батьком дитини чи опікуном, які забрали дитину з відповідної установи:

-дитиною після досягненню нею повноліття, у разі коли кошти не були використані одним з батьків чи опікуном;

 Розмір допомоги при народженні пілся 01.07.2014 року

(розмір та процедура, яка буде діяти в результаті набуття чинності ЗУ «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні»)

Розмір допомоги при народженні

Допомога при народженні виплачуватимеься у розмірі, який  не буде залежити від того, яка по рахунку дитина у сім’ї  — перша, друга, третя.

Допомога при народженні дитини призначається у розмірі 41 280 гривень.  Виплата допомоги здійснюється одноразово у сумі 10 320 гривень, решта суми допомоги виплачується протягом наступних 36 місяців рівними частинами (860 грн. на місяць) у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Потрібно зазначити, що допомога при народженні дитини призначається опікуну на кожну взяту під опіку дитину у розмірі, установленому при народженні дитини. А у випадку якщо дитину (на яку призначають допомогу) влаштовано у дитячий заклад на повне державне утримання, допомога призначається і виплачується також у розмірі, встановленому при народженні першої дитини. Гроші при цьому перераховують на відкритий у банку рахунок дитини.

Зверніть увагу: діти, народжені до 30 червня 2014 року отримуватимуть допомогу у розмірі встановленому на дату народження дитини ( на першу дитину- 30 960,00 грн, на другу- 61 920,00 грн, на третю та наступних дітей — 123 840,00 грн.), тобто зміни з 01.07.2017 цієї категорії дітей не торкнуться.

MJgG4BhcAHk

 

 

 

 

 

 

 

 

Нормативно-правові документи, які можуть бути корисними щодо призначення і виплати допомоги при народженні   Закон України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» http://zakon1.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=2811-12&p=1270204897733506 Закон України «Про державний бюджет України на 2014 рік» http://zakon1.rada.gov.ua/laws/show/5515-17 Постанова Кабінету міністрів України від 27 грудня 2001 р. N 1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми» http://zakon1.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=1751-2001-%EF&p=1270204897733506 Цю ж статтю російською мовою Ви можете знайти тут: http://i-law.kiev.ua/?p=473

 

Tags: , , , , , ,

1 038 Responses to “Допомога при народженні дитини — 2015”

 1. Тетяна Ков:

  Доброго дня!Працюю в школі. Пішла в декретну відпустку 01.12.2014, відповідно подавши лікарняний. Пройшло вже два місяці, а гроші не нарахували. До кого звернутися? Лікарняний зі школи було подано вчасно.

  Відповідь: спочатку до школи (бухгалтерії) з письмовим запитом, далі до Фонду соц.страхування з таким же письмовим запитом.

 2. Антон:

  Добрый день,

  Положена ли помощь родителям новонарожденного в случае проживания за рубежом (разрешение на работу, не вид на жительство) ?

  Відповідь: ні, лише за умови постійного проживання на території України

 3. Басок Віта:

  Доброго дня.Скажіть будь ласка,чи можна отримати допомогу на дитину в такому випадку: мама приписана в області,дитина в місті за місцем приписки батька,куди потрібно звернутись,необхідно саме в області,чи можна за місцем приписки дитини?

  Відповідь: необхідно звертатися за фактичним місцем проживання до УПСЗ, оскільки саме вони будуть робити перевірку фактичного місця проживання і дитини, і отримувача допомоги.

 4. Басок Віта:

  Доброго дня.Скажіть будь ласка,чи можна отримати допомогу на дитину в такому випадку: мама приписана в області,дитина в місті по місцю приписки батька,куди потрібно звернутись,необхідно саме в області,чи можна по місцю приписки дитини?

  Відповідь: необхідно звертатися за фактичним місцем проживання до УПСЗ, оскільки саме вони будуть робити перевірку фактичного місця проживання і дитини, і отримувача допомоги.

 5. Наталия Салук:

  Доброго дня! Скажіть, будь ласка, який зв’язок, чи його відсутність, між допомогою при народженні дитини і допомогою по догляду за дитиною до 3 років? чи одна виключає іншу?

  Відповідь: в розрізі чого? виду відпустки чи допомоги? по виду відпустки- це різні речі, а розрізі допомоги — з 01.07.2014 она включає іншу

 6. Рамазанова Аліє:

  Добрий день!
  Ми вимушені переселенці з Криму, у нас троє неповнолітніх дітей, на даний час-я вагітна. В управлінні соцзахисту пройшли реєстрацію,маємо довідку про реєстрацію місця проживання.Проживаємо на винайманій квартирі, звичайно, нас там ПРОПИСАТИ не захочуть.Скоро мені народжувати…Прийшла в місцеве управління соціального захисту населення, щоб отримати консультацію про те, які документи мені необхідно мати для того, щоб після народження дитини оформити допомогу.Мені відповіли, що згідно Положення про допомогу при народженні дитини (п.15) я повинна принести довідку з місця прописки, що не одержую там жодних виплат…Але ж це Крим!Тимчасово окупована територія!Я не зможу там взяти жодної довідки з своїм українським паспортом!Я, чоловік, діти-громадяни УКРАЇНИ!!! Народиться ще один громадянин України!У квітні, коли ми приїхали на материкову частину-нашу особову справу з Криму було передано до управління соцзахисту, по місцю проживання!Там ми продовжували одержувати усі недоодержані виплати, а зараз нам кажуть привезти довідку з Криму, що ми там нічого не одержуєм!Чи правомірні дії созабезу?Що нам робити?

  Відповідь: надасте заяву в довільній формі про те, що є вимушені переселенці (підкріпете довідкою), і від вас нічого не будуть вамагати з вищевказаних документів. В цілому зверніть увагу на сайті на відповідну статтю, ознайомтесь з нормативною базою та умовою отримання допомоги.

 7. Полтавська Ірина:

  Добрий вечір!
  Я працюю в Україні за контрактом,маю вид на проживання у Німетчинні.Якщо я буду народжувати в Україні першу дитину, чи має право мій непрацюючий чоловік-інвалід 2 групи, громадянин України (шлюб зареєстрований в Україні) отримувати виплати на дитину,які і скільки? Дякую.

  Відповідь: як і скільки -зазначено в статті на сайті, допомога ж буде виплачуватись за умови, що дитина та отримувач допомоги будуть постійно проживати на території України на весь час призначення допомоги

 8. Олена:

  Добрий вечір! скажіть будь ласка, ми зараз з чоловіком проживаємо в Росії, в нас тимчасова приписка. Мені народжувати в червні. планую в Україні. приписувати дитину буду в Україні. чи буде мені виплата на дитину в Україні?

  Відповідь: якщо будете постійно проживати на території України весь час отримання допомоги при народженні, тоді так, вона буде виплачуватись

Leave a Reply

You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Яндекс цитирования все, що необхідно знати для отримання допомог