Процедура призначення

Кому надається допомога

Допомога при народженні нарається одному з батьків або опікуну, який постійно проживає разом з дитиною.

Куди і коли звертатися за допомогою

Для отримання допомоги необхідно звернутись до відділу соціального захисту населення за місцем  проживання одного з батьків (опікуна), з яким постійно проживає дитина, або за місцем народження дитини.

Важливо:  Звернутися необхідно не пізніше 12 календарних місяців після народження дитини, інакше допомогу не призначать.

Водночас допомога при народженні дитини, не одержана через смерть одного  з батьків, якому ця допомога була призначена, виплачується  матері  (батьку, опікуну) за умови звернення за нею не пізніше ніж  через 12 місяців після смерті отримувача допомоги.

Перелік документів необхідних для отримання допомоги

Для отримання допомоги необхідно передусім пред’явити паспорт або інших документ, який підтверджує особу та Індивідуальний податковий номер (ІПН). Крім того необхідно надати:

—          Заяву, яка складається у довільній формі із зазначенням даних для реєстрації місця проживання дитини.;

—          Копію свідоцтва про народження дитини. (У випадку народження мертвої дитини допомогу при народженні не призначають).

—          Копію рішення про усиновлення опіки – подають лише опікуни.

Даний перелік документів є вичерпним.

Реєстрація місця проживання новонародженої дитини здійснюється також на підставі направлених органами соціального захисту населення даних, що зазначив законний представник, з яким постійно проживає дитина, у заяві про призначення допомоги при народженні дитини.

Умови припинення виплати допомоги

Такими умовами є:

—          позбавлення отримувача допомоги батьківських прав;

—          відмови отримувача допомоги від виховання дитини;

—         нецільового використання коштів і незабезпечення отримувачем допомоги належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини;

—        відібрання дитини в отримувача допомоги без позбавлення батьківських прав;

—         тимчасового влаштування дитини на повне державне утримання;

—         припинення опіки або звільнення опікуна від його повноважень;

—       перебування отримувача допомоги у місцях позбавлення волі за рішенням суду;

—      усиновлення дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування;

—         смерті дитини;

—         смерті отримувача допомоги.

Виплата допомоги припиняється з місяця, що настає за місяцем, в якому виникли зазначені обставини, за рішенням органу, який призначив допомогу. Потрібно зазначити, що рішення про припинення є не кінцевим і виплату допомогу при народженні можуть відновити (крім випадків смерті дитини і його усиновлення). Для цього особі, яка здійснює догляд за дитиною, потрібно звернутися протягом 6 місяців після припинення виплати допомоги в орган соціального захисту населення з письмовою заявою.

Важливим є те, що контроль за  цільовим  використанням  допомоги  і  створенням  належних  умов  для  повноцінного  утримання  та  виховання  дітей  здійснюється   головними  державними  соціальними  інспекторами  і  державними соціальними інспекторами органів праці  та  соціального  захисту населення разом з управліннями (відділами) у справах сім’ї  та молоді, службами у справах дітей і органами опіки та піклування  шляхом  проведення  моніторингу  виплат  і  використання допомоги,  вибіркового обстеження окремих сімей. І у разі встановлення  факту  нецільового  використання  коштів зазначені органи подають керівнику органу,  що призначив допомогу,  пропозиції щодо припинення її виплати.

Також у випадку невідвідування матір’ю (батьком, опікуном) дільничного лікаря-педіатра  (сімейного  лікаря), під наглядом якого перебуває  дитина      віком      до      одного      року,     адміністрація  лікувально-профілактичного  закладу  повідомляє про це орган праці  та  соціального  захисту  населення  за  місцем проживання дитини.

У разі народження дитини під час перебування жінки в слідчому ізоляторі або установі виконання покарань адміністрація ізолятора або установи у 10-денний строк пілся отримання заяви матері про призначення допомоги при народженні дитини подає її заяву і копію свідоцтва про народження дитини до Органу праці та соціального захисту населення.

У разі перебування дитини разом з матір’ю в слідчому ізоляторі або установі виконання покарань допомога призначається і виплачується в розмірі, встановленому для першої дитини, шляхом перерахування на відкритий у банківській установі вкладний (депозитний) рахунок дитини на підставі звернення адміністрації слідчого ізолятора або установи виконання покрань за умови, що звернення за її призначенням надійшло не пезніше 12 календарних місяців після народження дитини.

Кошти, що зберігаються на рахунку такої дитини в банківській установі, можуть бути використані:

-матір’ю дитини, у разі її звільнення та перебування дитини з матір’ю;

— батьком дитини чи опікуном, які забрали дитину з відповідної установи:

-дитиною після досягненню нею повноліття, у разі коли кошти не були використані одним з батьків чи опікуном;

 Розмір допомоги при народженні пілся 01.07.2014 року

(розмір та процедура, яка буде діяти в результаті набуття чинності ЗУ «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні»)

Розмір допомоги при народженні

Допомога при народженні виплачуватимеься у розмірі, який  не буде залежити від того, яка по рахунку дитина у сім’ї  — перша, друга, третя.

Допомога при народженні дитини призначається у розмірі 41 280 гривень.  Виплата допомоги здійснюється одноразово у сумі 10 320 гривень, решта суми допомоги виплачується протягом наступних 36 місяців рівними частинами (860 грн. на місяць) у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Потрібно зазначити, що допомога при народженні дитини призначається опікуну на кожну взяту під опіку дитину у розмірі, установленому при народженні дитини. А у випадку якщо дитину (на яку призначають допомогу) влаштовано у дитячий заклад на повне державне утримання, допомога призначається і виплачується також у розмірі, встановленому при народженні першої дитини. Гроші при цьому перераховують на відкритий у банку рахунок дитини.

Зверніть увагу: діти, народжені до 30 червня 2014 року отримуватимуть допомогу у розмірі встановленому на дату народження дитини ( на першу дитину- 30 960,00 грн, на другу- 61 920,00 грн, на третю та наступних дітей — 123 840,00 грн.), тобто зміни з 01.07.2017 цієї категорії дітей не торкнуться.

MJgG4BhcAHk

 

 

 

 

 

 

 

 

Нормативно-правові документи, які можуть бути корисними щодо призначення і виплати допомоги при народженні   Закон України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» http://zakon1.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=2811-12&p=1270204897733506 Закон України «Про державний бюджет України на 2014 рік» http://zakon1.rada.gov.ua/laws/show/5515-17 Постанова Кабінету міністрів України від 27 грудня 2001 р. N 1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми» http://zakon1.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=1751-2001-%EF&p=1270204897733506 Цю ж статтю російською мовою Ви можете знайти тут: http://i-law.kiev.ua/?p=473

 

Tags: , , , , , ,

Комментарии (1 217) on Допомога при народженні дитини — 2015

 1. Олена:

  Чому не буде за ким здійснювати нагляд? Наскільки я розумію, 126 днів відпустки у зв»язку з вагітністю і пологами поділяються на дві частини: 70 днів до пологів і 56 днів після пологів. Чи не означає це, що перші 56 днів після пологів не можуть перетинатись із відпусткою по догляду, бо щоб почалась друга відпустка (по догляду), має закінчитись перша (у зв»язку з вагітністю і пологами)? Дякую.

  Відповідь: у відпустку по догляду йдуть з дати народження. Лікарняний надаєтсья на 126 кал.днів, але це не означає, що дитина зявиться одразу по закінченню лікарняного.

 2. Олена:

  Скажіть, будь ласка, якщо у відпустку у зв»язку з вагітністю і пологами йду я, а у відпустку по догляду за дитиною — чоловік, то коли чоловік може писати на роботі заяву про відпустку по догляду за дитиною: після того, як закінчиться моя передпологова відпустка, тобто на 56 день від народження дитини, чи раніше, одразу після народження дитини? Дякую.

  Відповідь: з дати народження дитини, адже на 56-й день дитини ще не буде на світі, а відповідно нема за ким здійснювати нагляд.

 3. Оксана:

  Доброї ночі, скажіть будь ласка чи має право на одержання такої допомоги громадянка іншої держави, якщо вона є резидентом України ?(має пмж)

  Відповідь: так, якщо фактично разом з дитиною будете проживати на території України на весь час отримання допомоги

 4. Ксенія:

  Доброго дня!
  Підкажіть будь ласка як мені вчинити в такій ситуації, моя свекруха оформила самостійно допомогу при народженні дитини на себе оскільки я та дитина прописані в неї. Чи можна переоформити цю виплату на мене і як це зробити?

  Відповідь: вона не могла її оформити на себе, оскільки вона призначається на когось з батьків. Уточніть в УПСЗ дійсніть ваших справ.

 5. Анна:

  Доброї ночі. Я знаходжусь за кордоном. Заяву для отримання допомоги зможу подати коли моій дитині буде 7-8 місяців. Скажіть, будь
  -ласка, чи нарахують мені доромогу за ці 7-8 місяців? Чи вони «згорають»?

  Відповідь: допомога призначається не помісячно, а в сумі, і якщо ви звернетесь за допомогою не пізніше 12 місяців від дати народження — ви отримаєте ВСЕ суму, нічого не згорає.

 6. Аніна:

  Добрий вечір! По досягнення дитиною 3 річного віку я взяла відпустку на пів року, в звязку з хворобою дитини.І через місяць іду в декрктну відпустку за другою дитиноюю Як буде нараховуватись декретна відпустка. Дякую!

  Відповідь: за прикладом розрахунку, що в статті про допомогу по вагітності та пологам

 7. Аня:

  Доброго дня, скажіть будь ласка, моя друга донечка народженна 21.11.2012р. , чи мала я право на отримання допомоги після двох років? Дякую за відповідь.

  Відповідь: немає такої допомоги, після двох років. Є допомога при народженні, ви маєте на неї право в повному обсязі.

Добавить комментарий