Процедура призначення

(процедура діє після 02.02.2014 року)

Кому надається допомога

Допомога при народженні нарається одному з батьків або опікуну, який постійно проживає разом з дитиною.

Куди і коли звертатися за допомогою

Для отримання допомоги необхідно звернутись до відділу соціального захисту населення за місцем  проживання одного з батьків (опікуна), з яким постійно проживає дитина, або за місцем народження дитини.

Важливо:  Звернутися необхідно не пізніше 12 календарних місяців після народження дитини, інакше допомогу не призначать.

Водночас допомога при народженні дитини, не одержана через смерть одного  з батьків, якому ця допомога була призначена, виплачується  матері  (батьку, опікуну) за умови звернення за нею не пізніше ніж  через 12 місяців після смерті отримувача допомоги.

Перелік документів необхідних для отримання допомоги

Для отримання допомоги необхідно передусім пред’явити паспорт або інших документ, який підтверджує особу та Індивідуальний податковий номер (ІПН). Крім того необхідно надати:

-          Заяву, яка складається у довільній формі із зазначенням даних для реєстрації місця проживання дитини.;

-          Копію свідоцтва про народження дитини. (У випадку народження мертвої дитини допомогу при народженні не призначають).

-          Копію рішення про усиновлення опіки – подають лише опікуни.

-         копію свідоцтва про народження кожної дитини, яку включають при визначенні розміру допомоги. Ці документи подають особи, які звертаються за призначенням допомоги при народженні другої і наступної дитини.

Даний перелік документів є вичерпним.

Реєстрація місця проживання новонародженої дитини здійснюється також на підставі направлених органами соціального захисту населення даних, що зазначив законний представник, з яким постійно проживає дитина, у заяві про призначення допомоги при народженні дитини.

Умови припинення виплати допомоги

Такими умовами є:

-          позбавлення отримувача допомоги батьківських прав;

-          відмови отримувача допомоги від виховання дитини;

-         нецільового використання коштів і незабезпечення отримувачем допомоги належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини;

-        відібрання дитини в отримувача допомоги без позбавлення батьківських прав;

-         тимчасового влаштування дитини на повне державне утримання;

-         припинення опіки або звільнення опікуна від його повноважень;

-       перебування отримувача допомоги у місцях позбавлення волі за рішенням суду;

-      усиновлення дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування;

-         смерті дитини;

-         смерті отримувача допомоги.

Виплата допомоги припиняється з місяця, що настає за місяцем, в якому виникли зазначені обставини, за рішенням органу, який призначив допомогу. Потрібно зазначити, що рішення про припинення є не кінцевим і виплату допомогу при народженні можуть відновити (крім випадків смерті дитини і його усиновлення). Для цього особі, яка здійснює догляд за дитиною, потрібно звернутися протягом 6 місяців після припинення виплати допомоги в орган соціального захисту населення з письмовою заявою.

Важливим є те, що контроль за  цільовим  використанням  допомоги  і  створенням  належних  умов  для  повноцінного  утримання  та  виховання  дітей  здійснюється   головними  державними  соціальними  інспекторами  і  державними соціальними інспекторами органів праці  та  соціального  захисту населення разом з управліннями (відділами) у справах сім’ї  та молоді, службами у справах дітей і органами опіки та піклування  шляхом  проведення  моніторингу  виплат  і  використання допомоги,  вибіркового обстеження окремих сімей. І у разі встановлення  факту  нецільового  використання  коштів зазначені органи подають керівнику органу,  що призначив допомогу,  пропозиції щодо припинення її виплати.

Також у випадку невідвідування матір’ю (батьком, опікуном) дільничного лікаря-педіатра  (сімейного  лікаря), під наглядом якого перебуває  дитина      віком      до      одного      року,     адміністрація  лікувально-профілактичного  закладу  повідомляє про це орган праці  та  соціального  захисту  населення  за  місцем проживання дитини.

Розмір допомоги при народженні (порядок діє до 01.07.2014 року та осіб, яким призначена дана допомога до 01.07.2014 року)

Допомога при народженні виплачується у розмірі, який залежить від того, яка по рахунку дитина у сім’ї  — перша, друга, третя… Також розмір допомоги залежить від дати народження.

Допомога при народженні дитини, яка народилася після 31 грудня 2011 р., буде надаватися  у сумі, кратній 30 розмірам прожиткового мінімуму, — на першу дитину; кратній 60 розмірам прожиткового мінімуму, — на другу дитину; кратній 120 розмірам прожиткового мінімуму, — на третю і кожну наступну дитину.

Виплата допомоги здійснюється одноразово у десятикратному розмірі прожиткового мінімуму при народженні дитини, решта суми допомоги на першу дитину виплачується протягом наступних 24 місяців, на другу дитину — 48 місяців, на третю і кожну наступну дитину — 72 місяців рівними частинами.

Важливо зазначити, що допомога при народженні дитини нараховується у розмірах прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років, встановлених на день народження дитини.

Законом України «Про державний бюджет України на 2014  рік» встановлено такі розміри прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років:

з 1 січня — 1032 гривень,

з 1 липня — 1059 гривень,

з 1 жовтня — 1102 гривня.

А отже  у 2014 році розмір допомоги при народженні першої дитини (при незмінності у законі про бюджет розмірів затверджених прожиткових мінімумів) буде складати:

з 1 січня — 30960 гривень, з яких 10320 буде виплачуватись одноразово, а решта рівними частинами протягом 24 місяців;

з 1 липня — 31770 гривень, з яких 10590 буде виплачуватись одноразово, а решта рівними частинами протягом 24 місяців;

з 1 жовтня — 33060 гривні, з яких 11020 буде виплачуватись одноразово, а решта рівними частинами протягом 24 місяців.

Розмір при народженні другої дитини (при незмінності у законі про бюджет розмірів затверджених прожиткових мінімумів) буде складати:

з 1 січня — 61920 гривні, з яких 10320 буде виплачуватись одноразово, а решта рівними частинами протягом 48 місяців;

з 1 липня — 63540 гривні, з яких 10590 буде виплачуватись одноразово, а решта рівними частинами протягом 48 місяців.

з 1 жовтня — 66120  гривні, з яких 11020 буде виплачуватись одноразово, а решта рівними частинами протягом 48 місяців.

Розмір при народженні третьої і кожної наступної дитини (при незмінності у законі про бюджет розмірів затверджених прожиткових мінімумів) буде складати:

з 1 січня — 123840 гривні, з яких 10320 буде виплачуватись одноразово, а решта рівними частинами протягом 72 місяців;

з 1 липня — 127080 гривні, з яких 10590 буде виплачуватись одноразово, а решта рівними частинами протягом 72 місяців.

з 1 жовтня — 132240 гривні, з яких 11020 буде виплачуватись одноразово, а решта рівними частинами протягом 72 місяців.

Потрібно зазначити, що допомога при народженні дитини призначається опікуну на кожну взяту під опіку дитину у розмірі, установленому при народженні першої дитини. А у випадку якщо дитину (на яку призначають допомогу) влаштовано у дитячий заклад на повне державне утримання, допомога призначається і виплачується також у розмірі, встановленому при народженні першої дитини. Гроші при цьому перераховують на відкритий у банку рахунок дитини.

Чи залежить розмір допомоги на другу дитину від того коли народилась перша дитина?

Не залежить. Визначаючи розмір допомоги, беруть до уваги кількість новонароджених і усиновлених дітей ( у тому числі вже померлих), які знаходились до народження дитини на утриманні особи, якій призначається допомоги, її чоловіка (дружини). Водночас не враховуються повнолітні діти чоловіка, яких дружина не всиновлювала.

Розмір допомоги у випадку якщо жінка народила другу дитину, але раніше відмовилась від виховання першої дитини.

Допомогу призначають і виплачують як на першу дитину, оскільки при підрахунку кількості дітей не враховують, зокрема тих, від виховання яких вказана особа відмовилась, а також переданих на виховання іншій особі.

Розмір допомоги у випадку народження двійні

При народженні двійні або більшої кількості дітей кожна дитина з їх числа вважається наступною. А отже при народжені двійні  на першу дитину буде призначена допомога як на першу, на другу, як на другу.

Жінка, яка вийшла заміж вдруге народжує дитину. В сімї вже є двоє дітей чоловіка (або її діти) від першого шлюбу. Який буде розмір допомоги?

В цій ситуації розмір допомоги буде виплачений як на третю дитину.

Жінка, яка є у другому шлюбі, народжує. У неї є двоє дітей, яких виховує батько (перший  чоловік). Який буде розмір допомоги?

Допомогу буде виплачено, як на першу дитину, оскільки при визначені розміру допомоги не враховують дітей, від виховання яких особа відмовилась, а також дітей, які передані на виховання іншій особі.

 

У разі народження дитини під час перебування жінки в слідчому ізоляторі або установі виконання покарань адміністрація ізолятора або установи у 10-денний строк пілся отримання заяви матері про призначення допомоги при народженні дитини подає її заяву і копію свідоцтва про народження дитини до Органу праці та соціального захисту населення.

У разі перебування дитини разом з матір’ю в слідчому ізоляторі або установі виконання покарань допомога призначається і виплачується в розмірі, встановленому для першої дитини, шляхом перерахування на відкритий у банківській установі вкладний (депозитний) рахунок дитини на підставі звернення адміністрації слідчого ізолятора або установи виконання покрань за умови, що звернення за її призначенням надійшло не пезніше 12 календарних місяців після народження дитини.

Кошти, що зберігаються на рахунку такої дитини в банківській установі, можуть бути використані:

-матір’ю дитини, у разі її звільнення та перебування дитини з матір’ю;

- батьком дитини чи опікуном, які забрали дитину з відповідної установи:

-дитиною після досягненню нею повноліття, у разі коли кошти не були використані одним з батьків чи опікуном;


Розмір допомоги при народженні пілся 01.07.2014 року

(розмір та процедура, яка буде діяти в результаті набуття чинності ЗУ «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні»)

Розмір допомоги при народженні

Допомога при народженні виплачуватимеься у розмірі, який  не буде залежити від того, яка по рахунку дитина у сім’ї  — перша, друга, третя.

Допомога при народженні дитини призначається у розмірі 41 280 гривень.  Виплата допомоги здійснюється одноразово у сумі 10 320 гривень, решта суми допомоги виплачується протягом наступних 36 місяців рівними частинами (860 грн. на місяць) у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Потрібно зазначити, що допомога при народженні дитини призначається опікуну на кожну взяту під опіку дитину у розмірі, установленому при народженні дитини. А у випадку якщо дитину (на яку призначають допомогу) влаштовано у дитячий заклад на повне державне утримання, допомога призначається і виплачується також у розмірі, встановленому при народженні першої дитини. Гроші при цьому перераховують на відкритий у банку рахунок дитини.

Зверніть увагу: діти, народжені до 30 червня 2014 року отримуватимуть допомогу у розмірі встановленому на дату народження дитини ( на першу дитину- 30 960,00 грн, на другу- 61 920,00 грн, на третю та наступних дітей — 123 840,00 грн.), тобто зміни з 01.07.2017 цієї категорії дітей не торкнуться.

MJgG4BhcAHk

 

 

 

 

 

 

 

 

Нормативно-правові документи, які можуть бути корисними щодо призначення і виплати допомоги при народженні   Закон України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» http://zakon1.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=2811-12&p=1270204897733506 Закон України «Про державний бюджет України на 2014 рік» http://zakon1.rada.gov.ua/laws/show/5515-17 Постанова Кабінету міністрів України від 27 грудня 2001 р. N 1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми» http://zakon1.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=1751-2001-%EF&p=1270204897733506 Цю ж статтю російською мовою Ви можете знайти тут: http://i-law.kiev.ua/?p=473

 

Tags: , , , , , ,

849 Responses to “Допомога при народженні дитини — 2014”

 1. Алла:

  **************Доброго дня. Скажіть, будь ласка, чи маю я право отримувати гроші на дитину, яка народиться в Польщі і отримає свідоцтво про народження польське, буде громадянином Польщі. Чоловік — поляк, я — українка, живемо в Польщі, але прописана на постійне місце проживання в Україні. чи є шанс отримати фінансову допомогу?

  Відповідь: лише за умови постійного проживання (саме проживання!) на території України разом з дитиною на весь час призначеної допомоги.****************

  дякую за відповідь. Чи має якесь значення те, що я є студенткою і проживаю в Польщі під час навчання?

  Відповідь: для отримання допомоги-ні, якщо будете проживати на територїі України з дитиною з часу призначення допомоги і на весь час виплати- допомогу вам призначать.

 2. Алла:

  Доброго дня. Скажіть, будь ласка, чи маю я право отримувати гроші на дитину, яка народиться в Польщі і отримає свідоцтво про народження польське, буде громадянином Польщі. Чоловік — поляк, я — українка, живемо в Польщі, але прописана на постійне місце проживання в Україні. чи є шанс отримати фінансову допомогу?

  Відповідь: лише за умови постійного проживання (саме проживання!) на території України разом з дитиною на весь час призначеної допомоги.

 3. Ольга:

  Доброго дня. Мама вийшла на роботу коли дитині виповнилося 4 місяці. Чи приняється виплата допомоги при народжені дитини? і якщо так то на якій підставі. Дякую.

  Відповідь: Ні, не припиняється.

 4. Андрій:

  Доброго дня, Я одружився вдруге.
  Дружина має свою дитину, на яку не отримує аліментів від свого першого чоловіка.
  У нас народилася спільна дитина, у мене від першого шлюбу є теж дитина на моєму утрмуванні і проживає біля мене, тому що
  перша жінка залишила дитину мені, і до дитини не признається.
  Я хочу щоб усі троє дітей писалися на одній моїй фамілії, так як я є батько трох дітей і вони у мене на утримуванні.
  Що мені потрібно щоб переписати на свою фамілію цю дитину другої дружини.
  З повагою Андрій

  Відповідь: Зверніться до Органу опіки та піклування, ва нададуть відповідь за вашою справою конкретно.Оскільки тут необхідно або позбавити батька (мати) батьківських прав через суд, або ж всиновлення через дозвіл рідного батька (мати)

 5. Андрій:

  Я одружився вдруге, від першого шлюбу в мене є дитина на утримуванню, так як жінка залишила дитину мені.
  Друга дружина має теж дитину на утримуванню, у нас є спільна третя дитина.
  Я хочу усиновити її дитину офіційно,аліментів вона та я не отримуємо на діти,що мені потрібно для цьго щоб я усиновив її дитину і залишив матиринства свою першу дружину, томущо вона до дитини не признається.
  Прошу дати відповідь.
  З повагою Андрій.

  Відповідь: Зверніться до Органу опіки та піклування, ва нададуть відповідь за вашою справою конкретно.Оскільки тут необхідно або позбавити батька (мати) батьківських прав через суд, або ж всиновлення через дозвіл рідного батька (мати)

 6. Вадим:

  А в який термін вони повинні прийняти це рішення?

  Відповідь: законодавство цей термін не прописує

 7. Свєта:

  У мене чоловік перебуває на обліку в центрі зайнятості(3 місяці),я находжусь у декреті.Скажіть,будь ласка,чоловікові необхідно простояти не менше 6 міс у ЦЗ,щоб подати документи як малозабезпечена сім»я?Дякую за відповідь .

  Відповідь:ні, трьох достаньо, не менше трьох місяців перед зверненням за допомогою маєте працювати чи перебувати на обліку в ЦЗ, тому можете звертатися за допомогою

 8. Вадим:

  Доброго дня. Дайте, будь ласка, відповідь на питання. В який термін після подання заяви відділ соціально захисту повинен прийняти рішення про виплату чи не виплату допомоги? дякую!

  Відповідь: Про призначення державної допомоги сім’ям з дітьми чи про
  відмову в її призначенні із зазначенням причини відмови та порядку
  оскарження цього рішення орган, що призначає і виплачує зазначену
  допомогу, видає чи надсилає заявникові письмове повідомлення
  протягом п’яти днів після прийняття відповідного рішення.

 9. Наташа:

  Доброго дня,дитинка народилась 17.06.2014 року. Тато гр.Росії, мама України, дитина народилась в Росії, свідоцтво про народження видане в Росії. Мама новонародженої дитинки помирає, тато привозить дитину до бабусі до України на виховання, а сам повертається до Росії. На які види допомоги має право бабуся і які умови призначення цих виплат. Буду дуже вдячна за допомогу.

  Відповідь: Якщо на дитину опікунство бабусею не оформлено, тоді ні на яку допомогу. Якщо оформлено, і вона є офіційним опікуном, тоді допомогу при народженні, допомогу при втраті годувальника

Leave a Reply

You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Яндекс цитирования все, що необхідно знати для отримання допомог