Процедура призначення

Кому надається допомога

Право на допомогу по догляду за дитиною має один із батьків, усиновлювач, опікун, дідусь, бабуся або інший родич, який фактично здійснює догляд за дитиною.

Цю допомогу призначають незалежно від того чи перебувала особа в трудових відносинах (на військовій або державній службі), вчилась, чи займалась підприємництвом або чи була безробітною (за умови, що особа не отримувала допомогу по безробіттю або матеріальну допомогу по безробіттю).

Водночас пенсіонерам (неважливо працюють вони чи ні) допомога не виплачується.

Допомога по догляду надається на кожну дитину незалежно від кількості народжених, усиновлених або взятих під опіку дітей.

Куди і коли звертатися за допомогою

Звертатись за призначенням необхідно до органів праці та соціального захисту населення по місцю реєстрації отримувача допомоги. По місцю фактичного проживання допомога може бути призначена, тільки якщо буде надана довідка про те, що Ви не отримуєте цю допомогу по місцю реєстрації.

На відміну від допомоги при народженні тут не має чітких обмежень. Якщо на момент звернення Ви маєте право на допомогу, то Вам цю допомогу призначать , навіть якщо це відбудеться за місяць до виповненню дитині 3 років. Водночас потрібно розуміти що тим, хто запізниться не варто розраховувати на виплату всієї суми, яка могла б накопичитись за 3 року. Їм буде доплачено тільки за 3 місяці, які передують місяцю, в якому особа звернулася за призначенням допомоги. В повному обсязі без ніяких часових обмежень заборгованість буде виплачена лише при умові що допомога вже назначено, але своєчасно не виплачена з вини державного органу, який відповідальний за її призначення і виплату.

Строк протягом якого виплачується допомога

 

Допомога виплачується з дня звернення за нею (подачі заяви і всіх документів) і до дня досягнення дитиною 3 річного віку.

Потрібно врахувати, що непрацюючим особам і підприємцям допомогу можуть призначити не раніше дня, наступного за днем отриманням  допомоги по вагітності та пологам, іншим особам – не раніше дня настання відпустки по догляду за дитиною.

Чи можуть працювати чи займатись підприємницькою діяльністю особи, які здійснюють догляд за дитиною

Так, можуть у випадку якщо ця робота здійснюється у режимі неповного робочого часу, вдома або ця особа провадить підприємницьку діяльність.

Важливо зазначити, що якщо говорити про неповний робочий день, то неважливо як працює особа на 0,1 чи 0,99 ставки – допомогу такій особі мають виплачувати у повному розмірі.

Водночас вихід на роботу на умовах повного робочого часу або оформлення відпустки у зв’язку з навчанням, фактично означає переривання відпустки по догляду за дитиною і припинення на цей час виплати допомоги по догляду.

Перелік документів необхідних для отримання допомоги

Для отримання допомоги необхідно надати:

—          Заяву яка складається по формі, затвердженою наказом Міністерства соціальної політики України від 22 лютого 2012 р. за № 96. Така заява заповнюється безпосередньо у відділі соціального захисту населення. (Із зразком такої заяви Ви можете ознайомитися тут http://i-law.kiev.ua/?p=621 )

—          Копію  або витяг з наказу з місця роботи про надання відпустки по догляду за дитиною до 3 років (довідку, яка видається приватним підприємцем, до неї, у випадку відсутності у такого підприємця печатки додають копію свідоцтва про державну реєстрацію підприємця);

—          Копію свідоцтва про народження дитини;

—          Копію трудової книжки;

—          Довідку з місця навчання – для тих хто вчиться;

—          Довідку з центру зайнятості про те, що допомога по безробіттю або матеріальна допомога по безробіттю не надається – для непрацюючих осіб, які знаходяться на обліку у центрі зайнятості (у випадку якщо безробітний не знаходиться на такому обліку, йому необхідно взяти довідку про це);

—          Копію свідоцтва про державну реєстрацію – для підприємців;

—          Копію рішення про усиновлення або встановлення опіки – для усиновлювачів і опікунів;

—          Довідку про склад сім’ї з ЖЕКу  і декларацію про доходи та майновий стан (заповнюють на місці на підставі довідок про доходи кожного члена сім’ї) – для призначення допомоги по догляду у розмірі, більшому за мінімальний. (Із зразком такої декларації про доходи Ви можете ознайомитися тут http://i-law.kiev.ua/?p=639);

—          Копію договору про відкриття рахунку на перерахунок допомоги (у випадку якщо маєте намір отримувати гроші не через пошту, а через банк).

Особи, що працюють у режимі неповного робочого часу або вдома, подають довідку з місця роботи про початок виконання трудових обов’язків на зазначених умовах.

Умови припинення виплати допомоги

Виплата допомоги по догляду за дитиною припиняється при досягненні дитиною 3-річного віку.  Також цю допомогу припиняють виплачувати також з дня працевлаштування на повний робочий день отримувача (виходу з відпустки по догляду за дитиною до 3 років) або з дня призначення йому допомоги по безробіттю або матеріальної допомоги по безробіттю.

У випадку, якщо працівник захоче знову вийти у відпустку по догляду або закінчився строк виплат по безробіттю, то така особа може повторно звернутись за призначенням допомоги.

Також допомогу припиняють виплачувати у наступних випадках:

—          позбавлення отримувача допомоги батьківських прав;

—          відмови отримувача допомоги від виховання дитини;

—          тимчасового влаштування дитини на повне державне утримання;

—          відібрання дитини в отримувача допомоги без позбавлення батьківських прав;

—          припинення опіки або звільнення опікуна від його повноважень;

—          перебування отримувача допомоги у місцях позбавлення волі за рішенням суду;

—          скасування рішення про усиновлення дитини або визнання його недійсним;

—          смерті дитини;

—          смерті отримувача допомоги.

Як переоформити допомогу на іншого члена родини

Це можливо, переоформлення документів щодо виплати допомоги на іншу працездатну особу, яка не отримує пенсії, здійснюється згідно з письмовою заявою такої особи на підставі довідки з місця роботи, навчання, служби, центру зайнятості про початок виконання особою, що отримувала допомогу, трудових обов’язків, навчання, несення служби, перебування на обліку у центрі зайнятості. Особі ж яка буде отримувати допомогу по догляду буде необхідно донести ті документи з цього списку, які стосуються цієї особи.

Як відбувається виплата допомоги

Допомога виплачується щомісячно. Гроші на вибір отримувача направляють йому або шляхом поштового переказу, або зараховують такій особі на банківський рахунок. Потрібно зазначити, що витрати на перерахунок бере на себе держава.

 

Розмір допомоги по догляду за дитиною до 3 років

 

Мінімальний розмір допомоги встановлено у сумі 130 грн. в місяць і він виплачується всім незалежно від того, який дохід Ви маєте.

Водночас у випадку якщо різниця між прожитковим мінімумом на працездатних осіб (на січень 2014 року – 1218 грн.) і середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців у Вас будуть більше 130 грн., то Вам буде виплачено цю різницю.

До членів родини відносять:

—          чоловіка (дружину);

—          рідних, всиновлених і підопічних дітей до 18 років (до 23 роки – якщо вони навчаються на денній формі у вузах І-ІV рівнів акредитації і ПТУ і не мають власних сімей незалежно від місця проживання і реєстрації);

—          неодружених повнолітніх дітей, які визнані інвалідами з дитинства 1 і 2  груп або інвалідами 1 групи і які проживають разом з батьками;

—          непрацездатних батьків чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв’язку з відсутністю власних доходів;

—          жінку та чоловіка, які проживають однією сім’єю, не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей.

Потрібно зазначити, що до складу сім’ї баби, діда або іншого родича, що фактично здійснює догляд за дитиною, не є усиновлювачем або опікуном дитини і звертається за призначенням допомоги, не включається дитина, на догляд за якою призначається допомога.

Для того, щоб визначити цей середньомісячний сукупний  дохід в розрахунку на одну особу необхідно:

А) додати доходи всіх осіб, які відносяться до членів сім’ї, і які отримані за 6 місяців, які передують місяцю звернення за допомогою;

Б) розділити цю суму (сукупний дохід) на 6 і на кількість членів сім’ї.

Серед доходів, які відносять в склад сукупного доходу сім’ї враховують: зарплату, грошове забезпечення, стипендії, пенсії, а також деякі специфічні доходи, наприклад, грошових еквівалент пільг за спожиті житлово-комунальні послуги (крім житлових субсидій), нормативний дохід від земельних ділянок (крім розпайованих і які з поважних причин не використовуються), частина соціальних допомог тощо.

Важливо звернути увагу, що з підвищенням розміру прожиткового мінімуму допомогу по догляду перераховують автоматично.

Як часто переглядається сума допомоги у зв’язку із змінами доходів сім’ї

У випадку якщо Ви претендуєте на допомогу у розмірі більшому за мінімальний, Ви можете подати всі необхідні документи про доходи у будь-який час і можете хоч кожен місяць уточнювати дані. Але потрібно пам’ятати, що навіть якщо доходи сім’ї не змінювались, допомогу у підвищеному розмірі виплачують протягом 6 місяців. Потім необхідно знову принести документи про доходи, інакше допомогу Вам будуть виплачувати у мінімальному розмірі.

Приклад розрахунку допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, що перевищує мінімальний

 

Сім’я складається з чотирьох осіб: жінка, чоловік та їх двоє дітей (2005 року народження та 15.04.2013 року народження). Жінка здійснює догляд за дитиною до досягнення нею трирічного віку і отримує у мінімальному розмірі допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку 130 гривень щомісячно, допомогу при народженні дитини щомісячно 840 грн., чоловік працює, отримує заробітну плату 1100 грн.

У лютому 2014 року жінка звертається за державною допомогою з урахуванням доходів сім’ї.

Розрахунок розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з урахуванням доходів сім’ї:

1.Визначаємо середньомісячний сукупний дохід сім’ї за останні 6 місяців (з 01.08.2013р. по 31.01.2014р.) в розрахунку на одну особу:

((840 грн. х 6 міс.) + (1100 грн. х 6 міс.)) / 6 міс / 4 особи = 485 гривень

2. Визначаємо розмір допомоги для сім’ї:

1218 грн. – 485 грн. = 733 гривні.

Отже сім’я щомісячно впродовж лютого-липня 2014 року буде отримувати допомогу у розмірі 733 гривень.

Важливо:

Виплата по догляду за дитиною до трьох років з 01.07.2014 року буде припинена, крім осіб, яким призначена допомога при народженні ПЕРШОЇ дитини (народженої до 30 червня 2014 року), що виплачується 24 місяці, на наступних 12 місяців буде призначатися допомога до досягненню дитиною трирічного віку у розмірі 130 грн.

Тобто, стосовно останнього пункту, розяснюємо на прикладі:

Приклад:

Якщо жінка має дитину 1,5 річного віку, вона продовжить отримувати допомогу при народженні, в тому розмірі, як їй і призначили її, а от по догляду за дитиною до трьох років вона буде отримувати ще 12 місяців, але не довше ніж дитині виповниться 3 роки.

Тобто жінка з 01.07.2014 року ще шість місяців ( до двохріччя дитини) буде отримувати допомогу при народженні, допомогу по догляду за дитиною їй з 01.07.2014 припинять виплачувати, і коли дитині буде 2 роки, і закінчеться виплачуватись допомога при народженні, їй ще 12 місяців будуть виплачувати допомогу по догляду у розмірі 130 грн.

Допомога по догляду з врахуванням доходів буде припинена з 01.07.2014 року для всіх категорій громадян.

Нормативно-правові документи, які можуть бути корисними щодо призначення і виплати допомоги при народженні

 

Закон України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми»

http://zakon1.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=2811-12&p=1270204897733506

Постанова Кабінету міністрів України від 27 грудня 2001 р. N 1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми»

http://zakon1.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=1751-2001-%EF&p=1270204897733506

 

Tags: , ,

1 374 комментария on Допомога пo догляду за дитиною до 3 років — 2014

  1. ольга:

    добрий день!Підкажіть будь ласка!У мене перша дитина з червня 2004року і зараз я вагітна другою дитиною.Чи буду я отримувати допомогу як на першу дитину чи , як на другу?Які документи потрібні для отримання допомоги після пологів? Щиро дякую

    Відповідь: Допомогу при народженні Ви отримаєте як на другу дитину. Перелік документів для отримання допомоги при народженні зазначений в статті : http://i-law.kiev.ua/?p=130.
    В статті також зазначені строки, в межах яких необхідно подати документи та куде звератися, розмір допомоги.

  2. Катерина:

    Доброго дня! Підкажіть, будь ласка, відповідь на таке питання: Я приватний підприємець, найманих працівників не маю, чоловік безробітний. Чи маю право я отримувати допомогу по догляду за дитиною і в якому розмірі. Які для цього потрібні документи? Дякую.

    Відповідь: Так, можливо і приватному підприємцю знаходитися по догляду за дитиною по досягненню дитиною трирічного віку. Також може Ваш чоловік оформити цю допомогу на себе. Перелік документів, строки та розміри вказані у статті: http://i-law.kiev.ua/?p=154

  3. Катерина:

    Доброго дня!Скажіть,будь-ласка,чи маю я право на доп.по догляду за дитиною у розмірі більшому від мінімальноі (по доходах), якщо мій чоловік має земельний пай,який здає в оренду??

    Відповідь: На допомогу по догляду за дитиною по досягненню нею трирічного віку не впливає наявність земельного паю. Підвищений розмір допомоги залежить від середньомісячного доходу Вашої родини за останні шість місяців, Ви не вказуєте який цей дохід ( в дохід включається і допомоги, які Ви отримуєте і суму, яку отримуєте від сдачі в оренду тощо), отже відповісти напевно ми не зможемо.
    Але Ви можете скористатись пракладом розрахунку підвищеної допомоги в нашій статті http://i-law.kiev.ua/?p=154 та зрозуміти чи маєте саме Ви право на підвищену допомогу.

  4. Альбіна:

    Які види допомог має отримувати багатодітна малозабезпечена сім»я кои дітям 1, 5, 7 років а зарплата чоловіка-650грн.?

    Відповідь: Враховуючи вік наймолодшої Вашої дитини, Ви маєте право на допомогу по догляду за дитиною по досягненню нею трирічного віку, в розмірі вище мінімального. Більш детально про цей вид допомоги, підстави отримання більшого розміру Ви можете отримати в цій статті: http://i-law.kiev.ua/?p=154
    Також, певно Ви вже оформили допомогу при народженні дитини, допомогу Ви повинні отримувати як на третю дитину. Більше детально : http://i-law.kiev.ua/?p=130
    Про пільги для багатодітних сімей Ви зможете дізнатись детальніше з наступної статті: http://i-law.kiev.ua/?p=611
    Також, Ви маєте право на отримання допомоги як малозабезпечина родина, детальніше :http://i-law.kiev.ua/?p=316
    Враховуючи, що обставини про Вашу родину ми знаємо обмежено, не знаючи детальних фактів про весь середньомісячний дохід, майно, тощо, всі вищеперелічені види допомоги можливі при досягненні всіх умов, передбачених законом та зазначених в статтях.

  5. Альбіна:

    Які види допомог отримує багатодітна сімя , кли дітям -1 рік,5 років та 7 років, зарплата чоловіка -620 грн?

    Відповідь: Враховуючи вік наймолодшої Вашої дитини, Ви маєте право на допомогу по догляду за дитиною по досягненню нею трирічного віку, в розмірі вище мінімального. Більш детально про цей вид допомоги, підстави отримання більшого розміру Ви можете отримати в цій статті: http://i-law.kiev.ua/?p=154
    Також, певно Ви вже оформили допомогу при народженні дитини, допомогу Ви повинні отримувати як на третю дитину. Більше детально : http://i-law.kiev.ua/?p=130
    Про пільги для багатодітних сімей Ви зможете дізнатись детальніше з наступної статті: http://i-law.kiev.ua/?p=611
    Також, Ви маєте право на отримання допомоги як малозабезпечина родина, детальніше :http://i-law.kiev.ua/?p=316
    Враховуючи, що обставини про Вашу родину ми знаємо обмежено, не знаючи детальних фактів про весь середньомісячний дохід, майно, тощо, всі вищеперелічені види допомоги можливі при досягненні всіх умов, передбачених законом та зазначених в статтях.

  6. Віра М:

    Чи необхідно пред»являти паспорти при переоформленні документів???

    Відповідь.
    У відділах соц.захисту зазвичайно вимагають показати їм паспорти тих людей які звертаються за отриманням допомоги

  7. Ирина:

    Здравствуйте.
    Подскажите, пожалуйста, можно ли претендовать на оформление помощи по уходу за ребенком до достижения им 3-х летнего возраста больше минимальной (сложно сориентироваться какие суммы нужно учитывать при рассчетах, а какие — нет), если:
    семья скоро будет состоять из 4-х чел-к (мама, папа, ребенок 2009 г.р., ребенок 2013 г.р.);
    папа официально получает минимальную зарплату;
    мама официально нигде не работает более 6 месяцев на момент рождения второго малыша, трудовая на руках, в центре занятости не состоит, но имеет удостоверение лица 2-й категории,пострадавшего вследствие катастрофы на ЧАЭС и эвакуированного из Припяти, т.е. получает компенсацию на продукты питания в размере 166 грн. ежемесячно, также имеет льготы на оплату коммунальных услуг + будет назначена помощь по рождению второго малыша, а это 1012,5 грн. ежемесячно + помощь по уходу за ребенком до 3-х лет и, наверное, еще помощь по беременности и родам тоже в УТСЗН как безработной;
    ребенок 2009 г.р. имеет чернобыльское удостоверение категории «Д» (детское) и бесплатно посещает ДДУ (компенсация за продукты питания в данном случае составляет примерно 304-320 грн.), имеет льготы на коммунальные услуги;
    ребенок 2013 г.р. тоже будет иметь удостоверение категории «Д» и мама будет получать на руки его компенсацию на продукты питания до оформления в ДДУ, а это около 244-260 грн.
    Заранее спасибо за помощь!

    Відповідь: Серед доходів, які відносять в склад сукупного доходу сім’ї враховують: зарплату, грошове забезпечення, стипендії, пенсії, а також деякі специфічні доходи, наприклад, грошових еквівалент пільг за спожиті житлово-комунальні послуги (крім житлових субсидій), нормативний дохід від земельних ділянок (крім розпайованих і які з поважних причин не використовуються), частина соціальних допомог тощо. Тобто, враховуючи описані Вами доходи та допомоги, враховуватися буде усе, окрім той допомоги, задля якої Ви робите розрахунок, тобто не враховуватиметься допомога по догляду за дитиною.
    Ірина, враховуючи, що дитина друга у Вас ще не народилась і допомогу по догляду за дитиною Ви ще оформлюєте, також окрім щомісячної допомоги при народженні, Ви також ще отримаєте частково разову, отже розрахувати саме зараз можливість отримання Вами підвищеної допомоги не можливо. Спробуйте скористатися нашим прикладом розрахунком http://i-law.kiev.ua/?p=154 , а якщо у Вас виникнуть питання, звертайтесь, з радістю допоможемо.
    Окрім того, зверніть увагу, що враховується в середньомісячний дохід сім’ї саме доходи та допомоги, отриманні за попередні 6 місяців до дати звернення за допомогою по догляду за дитиною по досягненню нею трирічного віку. Можливо якусь з допомог збільшать або зменшать, правильно буде розрахувати на час звернення до Органу праці та соціального захисту населення за цим видом допомоги.

  8. Наталя:

    Добрий день.Скажіть будь ласка, яку суму я маю отримувати, , на другу дитину, дитині 2 роки, якщо чоловік отримує місячну зарплату 1150грн, а я не працюю.Дякую

    Відповідь: Доброго вечора, Наталя! Не зовсім зрозуміло про яку допомогу Ви питаєте. Про допомогу при народженні дитини або по догляду за дитиною по досягненню нею трирічного віку?
    Якщо мова йде про допомогу при народженні дитини, то розмір доходу і зайнятість не впливає, і розмір допомоги при народженні другої дитини буде становити — з 1 січня — 58320 гривень, з яких 9720 буде виплачуватись одноразово, а решта рівними частинами протягом 48 місяців;з 1 грудня — 61920 гривні, з яких 10320 буде виплачуватись одноразово, а решта рівними частинами протягом 48 місяців.
    Якщо мова йде про допомогу по досягненню дитиною трирічного віку, то для розрахунку можливої підвищеної допомоги, необхідно знати всі Ваші доходи за останні шість місяців, в тому числі і державні та соціальні допомоги, навіть на дітей. Ви нажаль, їх всі не вказуєте, отже з розрахунком допомогти не зможемо, але певні, що ознайомившись зі статтею http://i-law.kiev.ua/?p=154, ви зможете і самі розрахувати можливий підвищений розмір допомоги.

  9. Юлія:

    ДОБРИЙ ДЕНЬ.скажіть будь-ласка,який має бути розмір допомоги дитини до досягнення нею трирічного віку,і чи має бути вона взагалі.Сімя складається з 4 чоловік,я,чоловік,старший син (2008 р.н),і дочка 2011 р.н.Наш дохід за 6 місяців 15227.Яка рахується зарплата нарахована,чи одержана??????????

    Відповідь: Мінімальний розмір допомоги встановлено у сумі 130 грн. в місяць і він виплачується всім незалежно від того, який дохід Ви маєте. Тобто, допомога взагалі має бути, якщо певно Ви за нею звернетесь та надасте документи.
    Щодо розміру середньомісячного доходу сім’ї, то до нього включається лише одержана заробітня плата, адже нарахована це та, з якою відраховують податки та збори, і саме доходом є те, що Ви вже отримали на руки, тобто одержана заробітня плата.
    Щодо підвищеного розміру допомоги по догляду за дитною по досягненню нею трирічного віку, то у випадку якщо різниця між прожитковим мінімумом на працездатних осіб (на січень 2013 року – 1147 грн.) і середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців у Вас будуть більше 130 грн., то Вам буде виплачено цю різницю.
    Наша стаття містить приклад розрахунку можливої підвищеної допомоги, спробуйте скористатися, якщо у Вас виникнуть питання, звертайтесь.http://i-law.kiev.ua/?p=154

  10. Оля:

    Дайте будь ласка відповідь!У мене четверо дітей.Найменьшій-6 місяців.Чоловік-приватний підприємець,але вже 3 роки не веде підприємницької діяльності.На даний час наш дохід-1500грн в місяць допомоги на 4-ту дитину.Чи можна у моєму випадку отримувати більшу допомогу від мінімальної,чи варто знятися з ПП.Дякую.

    Відповідь: Ви запитуєте про допомоги по догляду за дитиною по досягненню нею трирічного віку. Теоретично так, ви маєте право на отримання більше ніж мінімальний розмір, для цього не обов’язково ліквідувати ПП. Приватні підприємці також можуть перебувати по догляду за дитиною до з-х років, все залежить від Ваших доходів. У випадку якщо різниця між прожитковим мінімумом на працездатних осіб (на січень 2013 року – 1147 грн.) і середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців у Вас будуть більше 130 грн., то Вам буде виплачено цю різницю.
    Щодо Вашого чоловіка, то окрім декларацію про доходи та інших документів, Вам необхідно буде надати довідку з ДПІ про доходи, які декларовані Вашим чоловіком.
    Якщо 1500 грн. -це єдине, що Ви отримували за попередні 6 місяціив, окрім 130 грн. допомоги, то розрахунок приблизно буде таким:
    (1500 грн х 6 міс. ) /6 міс. /6 осіб = 250 грн.
    1147 — 250 = 897 грн.
    Отже Ваша сім’я щомісячно (при умові подачі документів в квітні) впродовж квітня-вересня 2013 року буде отримувати допомогу у розмірі 897 гривень (в цю суму вже входять 130 грн).
    Більш детально про цей вид допомоги:http://i-law.kiev.ua/?p=154

Добавить комментарий