“02” березня 2015 року Верховна Рада України прийняла за основу проект Закону України № 2212 від “23” лютого 2015 року  «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» (надалі —  Закон). Даним нормативно-правовим актом внесено певні зміни до окремих положень цілого ряду законів України зокрема в тих частинах, які стосуються порядку виплат пенсій працюючим пенсіонерам та виплат пенсій за віком на пільгових умовах, і за вислугу років.

Одним із нововведень стало обмеження виплати пенсій працюючим пенсіонерам, на період з “01” квітня 2015 року по “01” січня 2016 року, у розмірі 85%, але не менше прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність (1423  гривень). Зокрема, статтю 47 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 № 1058-IV доповнено наступним чином:

«У період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених Законами України “Про статус народного депутата України”, “Про державну службу”, “Про прокуратуру”, “Про судоустрій і статус суддів”, пенсії/щомісячне довічне грошове утримання, призначені відповідно до законодавства, не виплачуються. У період роботи на інших посадах/роботах пенсії/щомісячне довічне грошове утримання, призначені відповідно до законодавства, виплачуються в розмірі 85 відсотків призначеного розміру, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Після звільнення з роботи пенсії/щомісячне довічне грошове утримання виплачуються у розмірі, обчисленому відповідно до законодавства.»

Як бачимо з вищенаведеного, даною частиною статті 47 також передбачено припинення виплат спеціальних пенсій ( у період роботи на відповідних посадах)  народним депутатам, державним службовцям, та прирівняним до них особам, суддям, прокурорам та іншим особам, на яких поширюється дія законів, зазначених у статті 47 в новій редакції. Таким чином, особи, які зазначені вище можуть тепер отримувати або заробітну плату, або пенсію. Проте, у період роботи на інших посадах/роботах пенсія, таким особам призначається за загальним правилом, а саме у розмірі  85 відсотків розміру призначеної пенсії, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Статтею 47 в новій редакцій також встановлено, що “після звільнення з роботи пенсії/щомісячне довічне грошове утримання виплачуються у розмірі, обчисленому відповідно до законодавства”. Мабуть, в даному випадку було би більш доцільно уточнити, що їх виплата буде виплачуватись у розмірі 100% від встановленого розміру пенсії на час її призначення.

Звертаємо увагу, що обмеження щодо виплат пенсій не буде поширюватись на осіб, які займають посади державних службовців в Міністерстві оборони України, Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах та безпосередньо виконують функції із забезпечення обороноздатності держави та пенсії яким призначено відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Ще одним нововведенням стало поетапне підвищення на 5 років пільгового пенсійного віку для жінок, а також підвищення на 5 років страхового, а по окремих професіях і спеціального стажу для осіб, які мають право на пенсії за роботу в шкідливих та особливо шкідливих умовах праці та на пенсії за вислугу років.

 

Більш детально з этапами підвищення пенсійного віку та страхового стажу можна буде ознайомитись в новій редакції  ст. 13 “Пенсії за віком на пільгових умовах”  Закону України “Про пенсійне забезпечення“ від 05.11.1991 № 1788-XII.

Зокрема, страховий стаж для жінок та чоловіків,  пільговий пенсійний вік для жінок, буде підвищено на 5 років для всіх працівників шкідливих професій списків №1 та №2  виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваних Кабінетом Міністрів України. (http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/36-2003-%D0%BF ). Для чоловіків страховий стаж буде збільшуватись з моменту прийняття Закону, а для жінок буде перехідний період на протязі     5,5 років.

Варто також зазначити, що змінено також порядок обчислення всіх пенсій.  Замість чинної норми, де застосовується середня заробітна плата в Україні за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, відтепер обчислення всіх пенсій буде застосовуватись середня заробітна плата в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2012, 2013, 2014 роки. Таке нововведення може призвести до того, розмір пенсії буде значно занижений, оскільки громадяни будуть позбавлені права використати в повному обсязі права на отримання пенсії із заробітної плати, з якої було сплачено страхові внески.

Таким чином, хоча такі нововедення можливо і поповнять стан бюджету Пенсійного Фонду України, проте позитивний вплив на фінансовий стан пенсіонерів навряд чи принесуть.

149 комментариев on Зміни до пенсійного законодавства (березень 2015)

  1. Катя:

    З 3 квітня нарахована пенсія по віку (2 роки відпрацювала)1930 грн. Якщо я буду працювати , то будуть виплачувати пенсію 85%?

    Відповідь: Ні, будуть утримувати податок на суму вище 1423,50 грн.

  2. ВАРВАРА:

    добрий вечір! Скажіть будь ласка, чи маю я, інвалід з дитинства 3 гр., з 0 років, держслужбовець, незаміжня право на виплату пенсії по втраті годувальника з 1.04.2015 р., згідно змін до пенсійного законодавства та право на виплату своєї пенсії- інв 3 гр.безстроково??????, так як я ніяких конкретних заборон в діючому законодавстві не знайшла, що суперечать виплаті моєї пенсії, адже вона не являється спеціальною

    Відповідь: за законом — вам її зупиняють виплачувати, тому що саме так цю норму трактує УПФУ, посилання на нормативну базу в статті. Наша позиція -інша, але за нею необхідно йти до суду

  3. ВАРВАРА:

    добрий вечір! чи маю я, інвалід з дитинства 3 гр., держслужбовець, незаміжня право на виплату пенсії по втраті годувальника з 1 квітня 2015 року, згідно діючого законодавства, та на виплату своєї пенсії , призначеної безстроково, яка не являється спеціальною, якщо «ні», то скажіть будь-ласка, де конкретно ця виплата перечить законодавству??????

    Відповідь: за законом — вам її зупиняють виплачувати, тому що саме так цю норму трактує УПФУ, посилання на нормативну базу в статті. Наша позиція -інша, але за нею необхідно йти до суду

  4. Доброго дня!Чи можна на сьогоднішній день оформити пенсію в 55 років якщо є стаж більше 30років і стоіш на біржі.Дякую

    Відповідь: для жінок, пенсія загальна- за віком, ні, з 01.01.2015 положення прикінцевих пунктів закону, вже не діє.

  5. ліна:

    Доброго дня! Працюю держ.служб.Заробітна пл.1500 грн.,інвалід 3 групи.пенсія 940 грн,яку вже з 1.04.15 р. не платять.Хіба це справедливо..Скажіть будь-ласка її платити будуть з 01.01.16р. чи ще щось вигадають.Як вижити коли виховуєш сама дитину.

    Відповідь: розуміємо, співчуваємо, але сказати напевно не можемо. На данний час- так,мають плитити, але можуть прийняти новий закон і цей строк продовжити

  6. Віталій:

    Скажіть будь-ласка, я інвалід з народження, у 18 років мені все таки призначили довічну пенсію.
    Дивлячись на мінімальну заробітню плату, я не розумію, чому в мене пенсія всього 980грн на протязі останніх двох років, і що я зможу зробити, щоб отримувати більше?

    Відповідь: мін.з.п. та пенсія — це різні поняття,коли буде змінюватися мінімуми прожиткові -будуть змінювати і вашу пенсію. Наразі нічого зробити не можливо

  7. Оксана:

    Мои родители пенсионеры, получают пенсию 1083 грн. каждый. Проживают в частном доме с газовым отоплением. Зимой за газ платят до 900 грн + электричество около 60 грн. В доме прописаны 8 человек(2 пенсионера, 2 в декретном отпуске, 1 оформлен на бирже труда, как безработный, 1 студент, заканчивает 5 курс, дети 8 и 2 года ), но по факту в доме живут только 2 пенсионера. Имеют ли право мои родители на субсидию и какие документы для этого требуются?
    Спасибо. Відповідь: мають, перелік документів в статті на сайті

  8. Олена:

    Працюю на посаді державного службовця у державній виконавчій службі 12 років та отримувала пенсію по інвалідності 3групи інвалід з дитинства і пенсія призначена довічно розмір пенсії 1050грн. Чи отримуватиму пенсію надалі і чи дійсно це тільки до січня 2016року?

    ВІдповідь: якщо залишаєтесь працювати, тоді з 01.04.2015 пенсію буде припинено виплачуватись, але з 01.01.2016 буде поновлена.

  9. Валентин:

    С сентября 2014 года депозит в Дельта Банке. Доходы от размещения депозита получить было невозможно,т.к. банк оказался проблемным и с марта м-ца с.г. признан неплатежеспособным. Что мне в данном случае отразить в Декларации?

    Відповідь: реальність ситуації отриманих коштів

  10. Лариса:

    Добрый день! Хотелось бы достоверно узнать о выходе на пенсию по выслуге лет. Я учитель, начало трудовой деятельности — август 1991 года без разрыва. Когда я смогу выйти на выслугу по новому законодательству?

    Відповідь: достоменно ви можете дізнатись прочитавши відповідну статтю на сайті, або ж самостійно ознайомившись з нормативними документами, на які ми посилаємось, або ж звернутися до УПФУ за роязсненнями

Добавить комментарий