Умови призначення пенсії по інвалідності:

Пенсія по інвалідності призначається в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату працездатності в наслідок загального захворювання, в тому числі каліцтва, не пов’язаного з роботою, інвалідністю з дитинства) за наявністю страхового стажу. Пенсія по інвалідності призначається незалежно від того, коли настала інвалідність: у період  роботи, до влаштування на роботу чи після припинення роботи.

Групи інвалідності

Залежно від ступеня втрати  працездатності  визначено  три групи інвалідності. Причина, група, час настання інвалідності, строк, на який встановлюється інвалідність,       визначаються органом медико-соціальної експертизи.

Механізм встановлення групи інвалідності

Лікарсько-консультативна комісія лікувального профілактичного закладу охорони здоров’я направляє осіб, що звертаються для встановлення інвалідності, на огляд медико-соціальної експертної комісії за формою, затвердженою МОЗ. Медико-соціальна експертиза проводиться після повного медичного обстеження.

Медико-соціальна експертиза проводиться хворим, що досягли повноліття, інвалідам, потерпілим від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання. Документи, що використовуються для визначення причинного зв’язку інвалідності,  подаються в оригіналі або копії, засвідчені в установленому законодавством порядку.

Медико-соціальна експертиза осіб, що звертаються для встановлення інвалідності, які за станом  здоров’я не можуть з’явитися на засідання комісії, проводиться за місцем їх проживання або інших місцях перебування особи.

Датою встановлення інвалідності вважається день надходження до комісії документів, що підтверджують стійке порушення функцій організму.

Комісія проводить огляд тимчасово непрацездатної особи, що звернулася для встановлення інвалідності, протягом семи днів з дня надходження  документів на МСЕК.

Інвалідність та ступінь втрати професійної працездатності (у відсотках) такого потерпілого встановлюється до першого числа місяця, що настає за місяцем, на який призначено повторний огляд.

Органи Пенсійного фонду та застрахована особа мають право в установленому законом порядку оскаржити рішення органів медико-соціальної експертизи.

Причинами інвалідності можуть бути:

  • Загальне захворювання
  • Інвалідність з дитинства
  • Нещасний випадок на виробництві (трудове каліцтво чи інше ушкодження організму)
  • Професійне захворювання
  • Поранення, контузії, каліцтва, захворювання:
  • одержані під час захисту Батьківщини;
  • одержані в районах бойових дій у період Великої Вітчизняної війни;
  • одержані у неповнолітньому віці внаслідок воєнних дій громадянських і Великої Вітчизняної воєн та в повоєнний період;
  • пов’язані з участю у бойових діях та перебуванням на території інших держав;
  • пов’язані з виконанням службових обов’язків, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, ядерних аварій, ядерних випробувань, з участю у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, іншим ураженням ядерними матеріалами;
  • одержані внаслідок політичних репресій;
  • пов’язані з виконанням обов’язків військової служби або службових обов’язків з охорони громадського порядку, боротьби із злочинністю та ліквідацією наслідків надзвичайних ситуацій;

Захворювання:

  • отримані під час проходження військової служби чи служби в органах внутрішніх справ, державної безпеки, інших військових формуваннях;
  • пов’язані з впливом радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Страховий стаж, необхідний для призначення пенсії по інвалідності

для інвалідів I групи:

до досягнення особою 25 років включно — 1 рік;

від 26 років до досягнення особою 28 років включно — 2 роки;

від 29 років до досягнення особою 31 року включно — 3 роки;

від 32 років до досягнення особою 34 років включно — 4 роки;

від 35 років до досягнення особою 37 років включно — 5 років;

від 38 років до досягнення особою 40 років включно — 6 років;

від 41 року до досягнення особою 43 років включно — 7 років;

від 44 років до досягнення особою 48 років включно — 8 років;

від 49 років до досягнення особою 53 років включно — 9 років;

від 54  років  до  досягнення  особою  59  років  включно   — 10 років;  

 

для інвалідів II та III груп:  до досягнення особою 23 років включно — 1 рік;

від 24 років до досягнення особою 26 років включно — 2 роки;

від 27 років до досягнення особою 28 років включно — 3 роки;

від 29 років до досягнення особою 31 року включно — 4 роки;

від 32 років до досягнення особою 33 років включно — 5 років;

від 34 років до досягнення особою 35 років включно — 6 років;

від 36 років до досягнення особою 37 років включно — 7 років;

від 38 років до досягнення особою 39 років включно — 8 років;

від 40 років до досягнення особою 42 років включно — 9 років;

від 43   років  до  досягнення  особою  45  років  включно  — 10 років;

від 46  років  до  досягнення  особою  48  років  включно   — 11 років;

від 49 років до досягнення особою 51 року включно — 12 років;

від 52   років  до  досягнення  особою  55  років  включно  — 13 років;

від 56  років  до  досягнення  особою  59  років  включно   — 14 років.

Особи, визнані інвалідами після досягнення пенсійного віку, мають право на пенсію по інвалідності за наявності страхового стажу не менше 15 років.

У разі якщо інвалідність настала в період проходження строкової військової служби, то пенсія по інвалідності призначається особі незалежно від наявності страхового стажу.

Розмір пенсії по інвалідності

Пенсія по інвалідності залежно від групи інвалідності призначається в таких розмірах: інвалідам I групи — 100 відсотків пенсії за віком; інвалідам II групи – 90 відсотків пенсії за віком; інвалідам III групи – 50 відсотків пенсії за віком. Мінімальний розмір пенсії за віком за наявності вказаного страхового стажу у чоловіків та жінок встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. З 1 2015 січня дана сума становить 949 грн., з 1 грудня 2015 – 1074 грн.  

Період, на який призначається пенсія по інвалідності 

Пенсія по інвалідності призначається на весь строк встановлення інвалідності. Інвалідам, які досягли пенсійного віку пенсії по інвалідності призначаються довічно. Повторний огляд цих інвалідів провадиться тільки за їх заявою. У разі зміни групи інвалідності пенсія в новому розмірі виплачується з дня зміни групи інвалідності. 

Нормативно-правові документи, які можуть бути корисними щодо процедури призначення пенсії по інвалідності

Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» Інструкція про встановлення інвалідності Положення про медико-соціальну експертизу

 

Tags:

708 комментариев on Пенсія по інвалідності

  1. Олег:

    Доброго дня! Я народився в 1979році. Інвалідність встановили в 1999 році ( 3 група довічно інвалід з дитинства). Через рік в 2000 році загинула моя мама і я почав отримувати пенсію втраті годувальника (в 21 рік) та допомогу по інвалідності. А зараз хочу подати документи на МСЕК для встановлення 2 групи. Запитання, якщо мені встановлять 2 групу загального захворювання чи буду отримувати і пенсію і допомогу?

    Відповідь: одночасно два види пенсії отримувати не можна. Якщо у вас один вид пенсії сплачує УПФУ, а інши- УСЗ, то поєднання можливо. Детальніше інформація в статті на сайті

  2. Денис:

    Простите что сумбурно,
    Волнует такой вопрос. Если маме на МСЕК оформят инвалидность, можно ли ей будет оставить трудовую пенсию?

    Відповідь: ні

  3. Денис:

    Спасибо за быстрый ответ.
    То есть, если у нее достойная трудовая пенсия, то лучше не заморачиваться с пенсией по инвалидности?
    А как с самой инвалидностью, ее оформлять и зачем?

    Відповідь: почніть ознайомлення по вашому питанню з статтей на сайті, так вам буде більш зрозуміло принцип цих пенсій, допомог, та процедур

  4. Денис:

    Добрый день, у меня такой вопрос.
    Моей маме 50 лет. она проработала более 15 лет на аглофабрике «Криворіжсталь», до недавнего времени, она оформила пенсию и продолжала работать там-же и работала-бы дальше, но у нее обнаружили рак легкого. На данный момент перенесла удаление доли легкого, теперь проходит курсы химиотерапии.
    Столкнулись с вопросом оформлять ли ей инвалидность? И как в таких случаях будут происходить выплаты? И не отберет ли заработанную трудовую пенсию государство, а в место этого будут платить по инвалидности или это будет как + к ее трудовой пенсии, подскажите пожалуйста.

    Відповідь: ві можете оформити пенсію по інвалідності на підставі висновку МСЕКа. Але отримувати і пенсію звичайну, і по інвалідності не можливо. Необхідно щось обрати.

  5. Людмила:

    Людмила. Доброго вечора. Мені 51 рік. Інвалід дитинства 2 групи. Вроджена вада опорно-рухового апарату.Інвалідність встановлена після 18 років.З цієї причини мені відмовили в отриманні допомоги як інваліду дитинсива по втраті годувальника. Я не маю права на таку допомогу?

    Відповідь: якщо після 18 років встановлена -нажаль відмова правомірна

  6. Олег:

    Добрий день. Я інвалід 2-ої групи загального захворювання з 2001 р. Останні 3 роки є фізичною особою підприємцем. Чи маю право на перерахунок пенсії по інвалідності (єдиний соціальний внесок я не сплачую — звільнений від, сплачую тільки єдиний податок) ?

    Відповідь: нажаль, ні

  7. галина:

    Доброго дня.В мене інвалідність 3 групи ,працюю.Чи маю право на перерахунок пенсії після двох років роботи.

    Відповідь: так, зверніться в УПФУ

  8. Іван:

    Доброго дня.

    В мене інвалідність з дитинства, зараз імплантований кардіовертер дефібрилятор. Завжди проживав в Тернополі, зараз переїхав в Київ намагаюсь перевестись сюди для проходження перекомісії.
    Маю кілька питань, буду дуже вдячний за допомогу:

    1) Через переведення документів в інше місто для проходження перекомісії пройшов термін інвалідності на три місяці від попередньо назначеної дати проходження перекоміісї в Тернополі до нової дати перекомісії в Києві. Чи можу я сподіватись на виплати за ці місяці, якщо мені призначать інвалідність?

    2) Як в Києві організувати виплату на банківську картку? Куди звертатись? На скільки я розумію, все треба буде оформлювати по новому.

    3) Через який термін після призначення інвалідності починають проводити соц. виплати?

    Дякую!

    Відповідь: 1 — так; 2- картку та рахунко можно не змінювати, лише надати в місцевий УПФУ довідк уз банку; 3 — одразу нараховують та виплачують за графіком виплати УПФУ

  9. Лилия:

    Есть ли ограничения по срокам обращения в моём случае???

    Відповідь: без огляду ваших документів- сказати не можливо

  10. Лилия:

    Здравствуйте ! В январе 2016 года сломала ладьевидную кость на правой кисти ,4 месяца в гипсе,месяц реабилитации и 05.07.2016 выписка к труду .Работаю бухгалтером, писание ручкой превращается в пытку, поднять предмет тяжело ,рука до плеча млеет,мышцы отрофировались . Могу ли я в сентябре,октябре 2016 года подать документы по поводу рассмотрения инвалидности ???

    Відповідь: можете, але питання про присвоєння статусу визначає виключно МСЕК

Добавить комментарий