Види пенсій

Згідно з Законом «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 9 лютого 2011 р. (надалі — Закон), система пенсійного забезпечення в Україні складається з трьох рівнів: солідарна система загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, накопичувальна система загальнообов’язкового державного пенсійного страхування та система недержавного пенсійного забезпечення. Основна частина населення отримує пенсію за солідарною системою, оскільки накопичувальна система, ще не функціонує в повній мірі, а недержавна система пенсійного забезпечення залишається не дуже популярною серед населення.

Солідарна система базується на виплаті пенсій і наданні соціальних послуг за рахунок коштів Пенсійного фонду України. Закон  визначає такі види пенсій у цій системі:

1) пенсія за віком;

2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов’язаного з роботою, інвалідності з дитинства);

3) пенсія у зв’язку зі втратою годувальника.

Але не слід плутати пенсійні системи і види пенсійних виплат. Якщо громадянину можна отримувати пенсії з різних рівнів системи, то сама пенсійна виплата може бути лише однією. Про це йдеться у ст. 10 Закону: «Особі, яка має одночасно право на різні види пенсій (за віком, за інвалідністю, у зв’язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсій за її вибором».

Варто пам’ятати, що при оформленні пенсії  потрібно зважити всі «за» та «проти» і з’ясувати, яку пенсію отримувати вигідніше.

Строки звернення за призначенням пенсії

Заяву про призначення пенсії за віком застрахована особа може подавати не раніше, ніж за місяць до досягнення пенсійного віку. Згідно з Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, затвердженого Постановою Правління ПФУ від 25.11.2005 р. № 22-1, (надалі – Порядок) звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію, але не раніше, ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.

Куди звертатися за оформленням пенсії

Залежно від того, оформляє пенсію той, хто працює чи не працює, Порядком передбачаються дві «адреси» для звернення із заявою про призначення пенсії. Непрацюючим громадянам необхідно звернутися до органа, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації). До речі, не обов’язково звертатися особисто: і Законом, і Порядком передбачається право оформити пенсію через свого представника, надавши йому нотаріальне доручення. Для тих, хто ще при ділі, Порядком передбачено подання заяви про призначення пенсії до управління ПФУ через уповноважену посадову особу підприємства, установи, організації, де цей громадянин працює (зазвичай бухгалтерія та відділ кадрів). Зрозуміло, за бажанням працівник може подати заяву і особисто за місцем проживання.

Перелік документів

Документи, необхідні для призначення пенсії, можуть бути подані як в оригіналах, так і в нотаріально засвідчених копіях (або завірені адміністрацією підприємства, що подає документи заявника на призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію). Однак документи про стаж, вік та заробітну плату подаються лише в оригіналах. Якщо підтвердженням страхового стажу є трудова книжка, подається її копія, засвідчена адміністрацією підприємства за місцем останньої роботи, або органом, що призначає пенсію.

Знайте: 

Обов’язок підготовки документів за призначенням пенсії лягає на підприємство чи організацію, в якій працює майбутній пенсіонер. Якщо ж пенсіонер не працює, то такий обов’язок лягає безпосередньо на місцеве відділення Пенсійного фонду України. Зате обов’язок підприємства, на якому працює майбутній пенсіонер, збирати надані документи — прямо не визначена. Тому обов’язок збирати всі потрібні папери лягає на вас.

 

Для оформлення пенсії за віком необхідно зібрати наступні документи:

—          заява – бланк такої заяви надається працівниками Пенсійного фонду України та заповнюється заявником по паспорту безпосередньо в момент подачі документів;

—          заява на виплату пенсії через банківські установи – майбутній пенсіонер сам визначає яким чином він бажає отримувати пенсію. Це може бути будь-яка банківська установа чи поштове відділення. Заявник надає заяву про відкриття рахунку в банку або зазначає що бажає отримувати пенсію на пошті.

—          довідку податкової адміністрації про присвоєння ідентифікаційного номера;

—          трудову книжку або документи про стаж, причому за період роботи з 01.01.2004 р. відділ персоніфікованого обліку органа, що призначає пенсію, видає довідку з бази даних;

—          довідку про заробітну плату за період страхового стажу до 01.07.2000 р., а починаючи з 01.07.2000 р. — індивідуальні відомості про застраховану особу, що видаються відділом персоніфікованого обліку за формою. Потрібно зазначити, що кожен випадок індивідуальний, тому необхідно подати довідку про заробітну плату за якомога більший період своєї трудової діяльності. Маючи такі дані, Пенсійний фонд України, за допомогою відповідного програмного забезпечення, визначить найкращі 60 календарних місяців заробітної плати. На сьогоднішній день законодавство також дозволяє проводити розрахунок пенсії без врахування 60 календарних місяців до 01.07.2000 року. Якщо такий варіант буде більш вигідним для пенсіонера то розрахунок пенсії йому буде проведено без врахування довідки про заробітну плату;

—          документи про надання особливого статусу особі, наприклад, «чорнобильське» посвідчення;

—           документи про місце проживання (реєстрації) особи;

—          кольорова фотокартка 4х6 (2 шт.) – необхідна для оформлення пенсійного посвідчення.

Зрозуміло, крім перерахованого, «пенсійний пакет» містить копію паспорта, в деяких випадках копію документа про освіту (якщо, приміром, заявник навчався на денній формі), копію свідоцтва про народження дитини, копію свідоцтва про укладення шлюбу (за зміни прізвища). Крім того, якщо заявник не працює, йому необхідно надати довідку з податкових органів про те, стоїть він на обліку як суб’єкт підприємницької діяльності і про джерела доходів з 01.07.2000 р. по дату подання заяви.

Процедура розгляду заяви про оформлення пенсії

У разі, якщо наданих документів достатньо для визначення права на пенсію, приймається рішення про призначення пенсії за наявними документами та пенсійна справа терміново передається на виплату.  У разі, якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, управління Пенсійного фонду України письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис.

Строк призначення пенсії

У випадку якщо протягом трьох місяців майбутній пенсіонер надасть всі документи, то пенсія призначається з дня подання заяви. Якщо протягом трьох місяців пенсіонер не надасть відповідні всіх документи, то пенсія призначається з дня, коли він вже надасть всі необхідні документи.

Який документом посвідчується призначення пенсії

Документом, який підтверджує призначення особі пенсії, є пенсійне посвідчення, що видається органом пенсійного фонду. За бажанням пенсіонера йому видається виписка з розпорядження про призначення (перерахунок) пенсії з інформацією про періоди страхового стажу та заробітної плати (доходу), які враховані при розрахунку пенсії.

Tags: , ,

229 комментариев on Порядок оформлення пенсії

  1. Олег:

    в 2011 году женщина обратилась в пенсионный фонд для того что бы ей дали пенсию. пенсионный фонд отказал послался на то, что нету справок о норме обслуживанию коров. это льготная пенсия по ст.13. женщина никуда не обращалась длительное время. и только в 2013 году обратилась ко мне ( помощь моя на бесплатной основе через знакомых). я ей сказал, что бы написала еще раз заявление для того что бы ей еще раз отказали так как сроки оскарження решения пенсионного фонду вышли. в 2013 году ей отказали ( отказ аналогичний тому что в 2011 году).я написал в пенсионный фонд, что бы разьеснили какие именно периоды не защитали и чего! на что они мне ответили что нету справок о норме обслуживанию коров. я подав иск в суд на оскарження последнего решения. проблема в том что я в Чернигове, а женщина проживает в Харьковской области, мне не было возможности туда ездить. женщина пришла в суд и ее уговорили, что бы она отказалась от иска. сказали что бы подавали по гражданскому праву тоесть «встановлення юридичного факту.» она обратилась к другому юристу он составил и тот же суд, судья отказал конечно. апелляция тоже отказала. она в рев и ко мне звонит. я сказал снова что бы обращалась в пенсионный фонд. ей снова аналогично отказали только в 2014 году. подал на розьяснення какие именно периоды не вщитали. первую инстанцию прошел успешно ну и другую, третью тоже. ДВС получило вик. лыст. я написал на пенсионный нарахована пенсия или тет. они ответили что нарахувалы с 2015 года мая месяца пославшись на то что в решении суда не указано с какой именно даты назначать пенсию. и они назначили с момента вступу постановы в законною силу. я обратился в суд что бы разьеснили ( бесплатно же) с какого момента должны назначить пенсию. суд вчера рассмотрел мое заявление и принял решение что с момента обращения тоесть с 2014 года. от меня интересует такой момент возможно ли в такой ситуации возвратить деньги с 2011 года, так как женщина все же должна ее была получать с 2011 года, а в связи с нарушением пенсионним фондом законов она такого права была лишена. вроде все. вкратце описал. извините за ошибки.

    Відповідь: ваша помилка полягала в тому, що ви не вказали з якого періоду ви просити поновити права позивача на призначення пенсії. Суда за межі позовних вимог виходите не може, тому законно, що вказав з дати звернення до суду.
    Подавайте новитй позов за минулий період до 2014 року, вже з виправленням помилок.

  2. Олег:

    доброго дня! якщо пенсійний фонд неправомірно відмовив в пенсії про що свідчить постанова суду. в такій ситуації повинні притягнути даний пенсійний фонд ( службову особу ) до відповідальності і якої відповідальності?

    Відповідь: адміністративної та кримінальної, якщо є склад злочину. КУпАП та КК вам в допомогу.

  3. Юлія:

    Підкажіть будь-ласка, працюючий пенсіонер (3 група інвалідності) чи буде пенсія виплачуватись в повному обсязі при оформленні в декретну відпустку? ( оскільки працюючим пенсіонерам вирізана пенсія з квітня 2015)

    Відповідь: ні, оскільки ви і далі будете рахуватись працюючим пенсіонером

  4. Світлана:

    Доброго ранку! мій родич (рідний дядько) не має прописки. настає період оформлення пенсії! прописувати до себе я не маю можливості! як діяти в цій ситуації!

    Відповідь:зареєструвати за місцем масової реєстрації осіб без постійного місця мешкання

  5. Вячеслав:

    Доброго дня. Людина працювала на підприємстві з 78 по 99 роки де заробітна плата була найвищою. Звернувшись на підприємство за довідкою про нарахування та виплату заробітної плати — було отримано відмову у наданні такої довідки, посилаючись на втрату первинних документів про нарахування та виплату. Як діяти в такому разі?

    Відповідь: робити запит в архів, якщо і в архіві не зможуть допомогти, залишається звертатись до суду та встановлювати юридичний факт.

  6. Леонід:

    Доброго дня! Якщо вік моєї мами досяг 55 років, стаж роботи при цьому перевищує 30 років, то чи набула вона право на отримання пенсії?
    Заздалегідь дякую!

    Відповідь: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/1058-15 ст. 26 Закону

  7. Леонід:

    Доброго вам здоров’ячка!) Якщо є підстави для написання заяви на отримання пенсії, а правник пенсійного ф. говорить що вважає що немає таких підстав відмовляється надавати заяву, то що порадите робити? Чи врегульоване дане питання щодо надання заяви на законодавчому рівні, яка саме норма? Чи можна прийти зі своєю заявою заповненою, з усіма додатками до неї? Так, якщо вони вважають що немає такого права нехай відмовляють… а там побачимо, проте не надавати можливість написати заяву!?…

    Відповідь: ознайомтесь з цим нормативним актом: http://zakon1.rada.gov.ua/laws.....3201795181

  8. Анна:

    Пенсія оформляється по дорученню.Чи обов»язково завіряти копію доручення нотаріально,якщо є оригінал нотаріального доручення.

    Відповідь: якщо ви оригінал не віддаєте особі, якій предявляєте цю довіреність, тоді засвідчувати копію обовязково

  9. Галина:

    Прошу сказати, чи враховуються при призначенні пенсії за віком інші, крім основної, епізодичні заробітки за контрактом чи на півставки після 2000 року?

    Відповідь: якщо заробітки були офіційні, то враховуються, за вашою заявою.

  10. Ольга:

    Насамперед, Дякую іще раз Вам за оперативність- це для мене надважливо! (Поки готується довідка….).
    Чи правильно я Вас зрозуміла? Згідно з викладеним Вами,якщо в 1990 році зарплата складала, наприклад, 200 карбованців, то за цим листом в довідці буде записано лише 0,002 гривні??? Але ж це є (на мою думку) абсолютно неприйнятним. Навіть з позиції математики та грошового обігу! Це ж буде штучно занижено розмір пенсії, причому — катастрофічно! Чи я в чомусь плутаюсь? Чи там потім далі щось іще застосовується? Якісь коефіцієнти чи щось іще ? Дуже Вас прошу відповісти.

    Відповідь: все буде залежати від відповіді УПФУ, можливо в суді зможете оскаржити.

Добавить комментарий