Які обставини можуть спричинити негативний вплив на фінансове становище?

  • зменшення заробітної плати та/або інших надходжень;
  • втрата пільг, роботи;
  • тяжке захворювання та/або отримання інвалідності;
  • розлучення;
  • смерть членів сім’ї;
  • інше, якщо ці обставини спричинили втрату доходів або їх зниження до рівня,   за   яким   щомісячні   сукупні  платежі  за  кредитом перевищують 30% Вашого місячного доходу.

Що Ви можете зробити, потрапивши у фінансову скруту?

Не платити взагалі нічого буде надто ризикованим, так як судова тяганина з банком чи колекторською організацією, а пізніше і з виконавчою службою – справа не з приємних.

А отже передусім не ігноруйте листи та дзвінки від тих,  перед ким у Вас  є  фінансові  (грошові)  зобов’язання.  Борг  сам  по собі не зникне,  тому Вам потрібно зустрітися з представниками  банку  для конструктивного вирішення Ваших боргових проблем.  І чим швидше Ви це зробите,  тим меншими будуть штрафи  за  несвоєчасне  погашення кредиту та більш вигідними для Вас нові умови погашення кредиту. Разом з тим Ви не повинні покладатися лише на банк.  Зі свого боку Ви повинні виважено оцінити ситуацію, у якій Ви опинилися. Ви маєте  усвідомлювати,  що  Вам  необхідно повернути взяті в кредит гроші.

Обов’язково зберігайте всі розрахункові документи (квитанції, чеки) протягом трьох років.

Чим банк може допомогти Вам?

За наявності підтвердження достовірними документами  (довідка з  місця  роботи,  довідка  з  державної  служби  зайнятості тощо) об’єктивних та беззаперечних  доказів  того,  що  Ви  не  в  змозі своєчасно  та  в  повному  обсязі  погашати  кредит  у  зв’язку  з настанням  непередбачених  обставин,  а  також,  ураховуючи   інші обставини  (наприклад,  стан  обслуговування  кредиту  до настання подій,  які спричинили погіршення фінансового  становища,  причини настання   таких  подій,  поточний  фінансовий  стан,  перспективи відновлення  платоспроможності  тощо),  банк   може   надати   Вам можливість погашати кредит на нових умовах, прийнятних як для Вас, так і для банку.

Основні можливі домовленості з банком щодо повернення кредиту?

Банк може:

— здійснити реструктуризацію кредиту;

— здійснити зміну валюти кредиту;

— продати кредит іншому банку;

— передати право вимоги за кредитним договором;

— звернутися до третіх осіб за послугами з повернення кредиту;

— здійснити звернення-стягнення на майно.

Реструктуризація кредиту означає  внесення   змін  до  раніше укладеного  з  банком   кредитного   договору   шляхом   укладення додаткового  договору  про продовження строку дії договору,  зміни графіка платежів,  зміни процентних ставок тощо.  Реструктуризація кредиту  дасть  змогу  Вам на інших умовах погашати кредит.  Умови реструктуризації   кредиту   визначаються   банком   для   кожного позичальника    індивідуально    на    підставі   об’єктивних   та беззаперечних  доказів  неможливості   виконувати   умови   раніше укладеного   кредитного  договору,  що  підтверджені  достовірними документами.

Якщо ж банк відмовляє у реструктуризації боргу, перерахунку чи відстрочці, варто подумати про інші фінансові організації (банки), які можуть викупити Ваш кредит (не погашений залишок). Таким чином, сума платежу може зменшитися, що створить більш зручні умови для погашення заборгованості та надасть можливість ретельно ознайомившись з умовами викупу кредиту, обрати для себе найбільш економічно вигідний варіант. Перекредитуватися в іншому банку — хороший спосіб, якщо ви берете кредит під відсоток нижче, ніж попередній. Також це буде зручно для тих, хто очікує фінансове надходження в найближчому майбутньому (наприклад, продаж квартири, автомобіля, земельної ділянки тощо).

Варто зазначити, що для того аби здійснити перекредитування, необхідно отримати схвалення банку, який видав Вам кредит.

Чи банк зобов’язаний відстрочувати кредит та співпрацювати з позичальником?

З 2009 року існує постанова правління Національного банку України від 06.08.2009 №461 схвалив Рекомендації щодо роботи банків з позичальниками – фізичними особами, які мають заборгованість за споживчими кредитами та потрапили в скрутне фінансове становище (далі – Рекомендації №461) (http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/v0461500-09).

Як банк повинен обходитися з позичальником, який потрапив у скрутне фінансове становище?

В рекомендаціях існують положення про те, що має робити банк:

— підтримувати зв’язок з позичальником у зручний для нього час і спосіб (зустрічі, листування, телефон, факс тощо);

— надати позичальнику повну і доступну інформацію щодо загального розміру його заборгованості, уключаючи всі платежі, передбачені умовами кредитного договору, та проінформувати позичальника про заходи, які можуть бути застосовані в разі невиконання позичальником умов кредитного договору, у тому числі повідомити, що неналежне виконання умов кредитного договору може негативно вплинути на кредитну історію позичальника і в майбутньому призвести до погіршення доступу до кредитів;

—  обговорити з позичальником усі обставини його скрутного фінансового становища для того, щоб визначити з позичальником можливі шляхи повернення кредиту;

— разом з позичальником розробити прийнятну як для позичальника, так і для банку програму погашення кредиту, зокрема, це може бути реструктуризація кредиту позичальника, зміна валюти кредиту тощо.

Який порядок дій для учасників антитерористичної операції ?

При зверненні до банку з проханням про реструктуризацію боргу разом з документами про скрутне матеріальне становище варто додати документи, що підтверджують проходження військової служби або іншу участь в АТО.

Варто пам’ятати, що банки не мають права під час особливого періоду нараховувати відсотки та неустойку військовослужбовцям

Ряд банків (Дельта Банк, Приватбанк, Universal bank) у разі смерті або отримання інвалідності учасником АТО прощають кредитну заборгованість.

Додаткову інформацію можна знайти тут: http://voin.org.ua/finansy/

Як зменшити, або списати банківські штрафи за споживчими кредитами через суд?

В разі, якщо банк подасть на Вас в суд, не потрібно вважати, що це кінець. В українському законодавстві передбачено  можливість звільнення від штрафів за рішенням суду. За певних підстав ви маєте подати клопотання певного змісту під час судового процесу. Але перед тим, Ви маєте поговорити чи з адвокатом чи з представником.

В даному клопотанні для прикладу може бути вказано, що: « Відповідно до ч.3 ст.551 Цивільного кодексу України – розмір неустойки може бути зменшений за рішенням суду, якщо він значно перевищує розмір збитків, та за наявності інших обставин, які мають істотне значення. Відповідно до ч.1 ст. 60 Цивільно-процесуального кодексу кожна  сторона зобов’язана  довести ті обставини,  на які вона посилається як на підставу своїх  вимог  і заперечень. Враховуючи, що банк не надав суду доказів, що підтверджують розмір збитків завданих банку неналежним виконанням  відповідачем його зобов’язань, наявності обставин, які мають істотне значення, що підтверджують ненавмисний характер невиконання відповідачем своїх зобов’язань перед позивачем, а саме: обставини підтверджуються доданими до цього клопотання документами».

Банкам досить важко довести шкоду, тобто збитки, які ви могли бути завдані несплатою вашого кредиту. Хоча  доведення ненавмисності не звільняє вас від сплатити суми тіла кредиту та основних  відсотків, але якщо буде підтверджено причина (звільнення, втрата піклувальника та інші.) можливе звільнення від певної частини штрафу.

Якщо  справа дійшла до виконавчого провадження?

Ви, як фізична особа, щодо якої розпочато виконавче провадження, має право звернутися до суду, який видав виконавчий документ (суд першої інстанції), із заявою про розстрочку виконання рішення. В даному разі суд розглядає заяву протягом 10 днів, та  згідно зі ст. 373 ЦПК суд має розглянути питання про відстрочку чи розстрочку , зміну чи встановлення способу й порядку виконання рішення в судовому засіданні з викликом сторін й у виняткових випадках може відстрочити або розстрочити виконання, змінити чи встановити спосіб і порядок його виконання.

В такому разі ви маєте обґрунтувати відповідними доказами , наявність тих обставин, які утруднюють виконання судового рішення.  В практиці проаналізувавши дану статтю вважають, що обставинами є: хвороба боржника або членів його сім’ї, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо. Такий перелік не є вичерпний і, за наявності інших поважних обставин, суд може також задовольнити заяву про розстрочку виконання рішення.

Згідно з п. 10 Постанови Пленуму ВСУ «Про практику розгляду судами скарг на рішення, дії або бездіяльність органів і посадових осіб державної виконавчої служби та звернень учасників виконавчого провадження» № 14 від 26.12.2003 р., задоволення заяви про розстрочку виконання рішення суду можливе лише у виняткових випадках, визначених судом, виходячи з особливого характеру обставин, що ускладнюють або виключають виконання рішення суду. Рішення суду щодо розстрочки може бути оскаржене в апеляції.

Аналогічно, при відмові суду задовольнити вашу заяву Ви не обмежені у праві повторно звертатися із аналогічною заявою, але вже у зв’язку з іншими обставинами. Ви можете звертатись з такою заявою в будь – коли, поки не буде повністю виконане судове рішення

Чи можуть відібрати житло за несплату кредиту?

Якщо житло не знаходиться в заставі (іпотеці) на забезпечення кредитного зобов’язання, звернути стягнення на це майно може лише виконавча служба на виконання рішення суду про стягнення з заборгованості на погашення акредиту. В першу чергу стягнення накладається на грошові кошти, що знаходяться на рахунках у фінансових установах та на готівкові кошти, виявлені у боржника. Лише якщо цих коштів не достатньо, стягнення може бути здійснено на нерухоме майно, що знаходиться у власності боржника. Якщо  боржник володіє майном спільно з іншими особами,  стягнення звертається лише на його частку.               Також існує положення, відповідно до якого, у разі якщо сума, що підлягає стягненню за виконавчим провадженням, не перевищує десяти розмірів мінімальної заробітної плати, звернення стягнення на єдине житло боржника та земельну ділянку, на якій розташоване це житло, не здійснюється.

Якщо ж житло знаходиться у заставі (іпотеці) за валютним кредитом, слід зазначити, що у червні 2014 року Верховна Рада прийняла закон про мораторій на примусове стягнення нерухомого майна боржника, що виступає як забезпечення зобов’язань громадянин України (позичальника або майнового поручителя) за споживчими кредитами. Таке нерухоме житлове майно повинно використовуватись як місце постійного проживання позичальника/майнового поручителя. У власності  позичальника/майнового поручителя не повинно бути іншого нерухомого житлового майна. Загальна площа такого нерухомого житлового майна не перевищує 140 кв. метрів для квартири та 250 кв. метрів для житлового будинку. Лише якщо дотримано всі вищезазначені умови, діють положення мораторію.

Також слід враховувати, що дія зазначеного мораторію носить тимчасовий характер. Окрім того, такі заходи зупиняють перебіг строку позовної давності, тому після скасування мораторію, якщо не відбудеться нових змін в законодавстві, банк зможе звернутись до суду за примусовим стягненням нерухомого майна, що перебуває у заставі.

Беручи валютні кредити під заставу єдиного житла, слід дуже ретельно оцінювати свої можливості, адже в скрутному становище може опинитись не лише позичальник, а і вся його родина.

Чи можна притягнути до кримінальної відповідальності за несплату кредиту?

Часто запитують, чи можуть посадити за грати за несплату кредиту. Адже колектори часто погрожують саме цим.

Пам’ятайте, що правовідносини між позичальником і банком завжди мають виключно цивільно-правовий характер і українським законодавством не передбачено кримінальної відповідальності за ухилення від сплати кредиту.

 

 

Tags:

264 комментария on Що робити, якщо немає чим платити за кредит?

  1. Антон:

    Доброго дня! маю заборгованість по кредитам. Банки погружують, що заберуть квартиру. Але квартира не у моїй власноті, а увласності батьків. я в ній тільки зареєстрований. чи можуть забрати батьківську квртиру за мої борги? в яких випадках?

    Відповідь: не можуть. Але майно, що в цій квартирі-можуть, як ваше майно, але за рішенням суду та на пісдтаві виконавчого листа

  2. Ирина:

    Мне прислали письмо с Украинской Борговой Компании, о том что я должна Дельта банку 40000 грн это с процентами и пеней. Я мать одиночка и у меня ребенок 1 года, естественно я не работаю и получаю только деньги на ребенка. Как мне поступить? У меня нет такой суммы. Слышала, что по истечению срока кредита проценты не начисляются, договор был оформлен в декабре 2013 года (это была кредитная карта). Заранее спасибо за ответ

    Відповідь: прокоментувати вашу ситуацію можна на підставі документів. Зверніться за очною фаховою допомогою

  3. Костянтин:

    Добрий день! Фраза «Варто пам’ятати, що банки не мають права під час особливого періоду нараховувати відсотки та неустойку військовослужбовцям» стосується лише тих військовослужбовців, що були призвані під час особливого періоду, що проходили службу в зоні АТО, чи всіх військовуслужбовців без винятку, навіть тіх, хто взягнув погони задовго до початку АТО?

    Буду вдячний за відповідь!

    Відповідь: загиблих це не стосується

  4. Анна:

    Мене цікавить информація з питання кредиту на житло. Не сплачую кредит 3 2014 року кредит в долоровому еквіваленті замість 300$ бувае иноді вношу по 1000 грн які перевоять в $ .Мені вже прийшли 2 листи з суду що я повинна виплатити банку 13000$ або квартиру продадуть на аукціоні що мені робити я маю доньку 3-х років чи мають право нас вигнати з квартири яку ми платили завжди вчасно але з кризесом не взмозі витягуати таку для нас велику сумму.Я в квартирі прписана а донька ні. Дякую

    Відповідь: у вас листи з суду чи виконавчи листи? Не зрозуміло чи було у вас засідання суду? Чи було рішення? чи оскаржували ви його? наразі діє мараторій на іпотеку за валютними кредитами, але з суті вашого питання не можливо дійти висновку який вид у вас кредитування, що передано в іпотеку, ич є вона взагалі. Спробуйте звернутися за очною фаховою допомогою з вашими документами у вашому місті

  5. Артур:

    Доповнення. Чи є взагалі якийсь строк давності кредиту чи тому подібне, на данний момент я за кордоном і в мене є можливість не повертатися до рідного краю (хто в такому разі отримає листа до суду і хто взагалі на суді появиться? Про яке рішення суду може іти мова і про виконавчий лист?) І остання моя операція в приватбанку була така, що я отримав переказ коштів і їх заблокували для зняття, я зателефонував банку на що мені відповіли, що я став клієнтом банку в Криму тому всі рахунки блоковані і мені потрібно звернутися до відділення банку, чого я не зробив. Дайте будь ласка відповідь на мої запитання з урахуванням обставин. Зарання вдячний!

    Відповідь: з урахуванням обставин відповідь може бути надана лише на підставі ваших документів, зокрема кредитного договору. Зверніться за очною фаховою допомогою

  6. Артур:

    Подскажите пожалуйста как правильно поступить в данной ситуации? у меня кредитная карта от ПриватБанка с лимитом 4000 я не плачу уже более года (там накапала уже круглая сума) так как у меня нет работы и нету никаких доходов и притом всем у меня нету ничего во владении то есть право власности. При всех указанных выше обстоятельствах что мне может быть или просто спишут задолженность и занесут в черный список?

    Відповідь: буде рішення суду, виконавчий лист та стягнення відповідно до ЗУ Про виконавче провадження.

  7. Елена:

    Подскажите пожалуйста! Что делать в такой ситуации. Я мать одиночка, ребенку пару месяцев, нахожусь в декрете, соответственно заработную плату не получаю, иных доходов так же не получаю, помощ тоже не оказывают родственники. Тоесть платить кредит действительно мне не с чего. Получаю только ежемесячную помощ на ребёнка от государства в размере 845 грн. Обращалась в банк с заявлением о предоставлении кредитных каникул сроком до 1 года. Но мне отказали. Причём отказали по телефону не объяснив причину. Сотрудники банка звонят в день по 4-5 раз хамят и угрожают. Говорят чтобы я шла и одалживала у соседей или платила с детских денег. Вот такая ситуация. Как поступить? Как на них повлиять? Уже думаю писать иск в суд

    Відповідь: якщо у вас є підстави- звертайтесь до суду

  8. Екатерина:

    Если банк не даёт мне кредитных каникул? Какие мои действия! При этом сотрудники отдела задолженностей хами и угрожает, общение не корректное, а причина по которой платить я не могу временно, рождерирпбенка, также являюсь матерью одиночкой. Подскажите как поступить?

    Відповідь: це право банку надавати кредитні канікули, а не обовязок.

  9. Олександр:

    Так, але чи не повинна інформація щодо кредитів обов»язково знаходитися в єдиному реєстрі банківських позичальників?

    Відповідь: не повинна, це права банку, а не обовязок

  10. Олександр:

    При цьому по валютному кредиту я сплачував регулярно включно до 2014 року. Чи не вказує відсутність інформаціі в реєстрі на те, що банк свідомо не сплачував податки до бюджету?

    Відповідь: банк за вас і не має сплачувати податки. Ваше питання не зрозуміло

Добавить комментарий